Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.10.2009, 20:44:23
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit Necazuri

De cand a inceput luna aceasta in familia mea au fost niste necazuri mari, nu unele la care poti inchide ochii si trec.
Eu am ramas marcat pe viata.
Cel mai probabil cineva a facut farmece, duhovnicul a spus ca aceeasi mana a provocat necazurile.
Mi-e frica sa nu se mai intample ceva.

Nu mai stiu ce sa fac.
Daca ma puteti ajuta cu vreun sfat va multumusec mult !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 18.10.2009, 20:56:39
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Rugaciune

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
De cand a inceput luna aceasta in familia mea au fost niste necazuri mari, nu unele la care poti inchide ochii si trec.
Eu am ramas marcat pe viata.
Cel mai probabil cineva a facut farmece, duhovnicul a spus ca aceeasi mana a provocat necazurile.
Mi-e frica sa nu se mai intample ceva.

Nu mai stiu ce sa fac.
Daca ma puteti ajuta cu vreun sfat va multumusec mult !

Offff, Ionut, si numai ce a fost ziua ta!

Roaga-te, roaga-te mult si din toata curatenia sufletului tau! Farmecele nu au putere asupra celui care se roaga! Si mai ales nu-ti fie teama. Frica ii place necuratului, el cu asta ii subjuga pe multi. Voi cauta cuvinte intaritoare despre toate acestea si le voi posta pe masura ce le voi gasi potrivite necazului tau de acum... Dar, nu uita! RUGACIUNEA este arma cea mai puternica pentru toate necazurile vietii noastre!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.10.2009, 21:11:20
Dutzu's Avatar
Dutzu Dutzu is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.01.2009
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Doamne ajuta!!
Citeste acatistul Sfantului Sfintit Mucenic Ciprian, este foarte folositor in asemenea cazuri. Acatistul care il am eu, are ca o introducere cateva sfaturi in caz ca s-au facut farmece...Daca vrei ti le scriu aici... sa-mi spui!!
__________________
Fie voia Ta Doamne
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.10.2009, 21:18:13
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mama și tatăl tău merg la biserică?
Dă prin casă cu aghiasmă în fiecare dimineață ,arde și ceva tâmîie.
Paraclisul Maici Domnului este una dintre cele mai puternice rugăciuni și are întodeauna rezultate dacă este citită cu multă credință.
Dumnezeu și Maica Domnului să te întărească și să te apere.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.10.2009, 21:23:13
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Foarte bune toate sfaturile pe care le-ai primit. As adauga si eu sa chemi preotul pentru o sfestanie in casa si sa ii indemni pe toti ai casei sa se spovedeasca. Si nu in ultimul rand, fii foarte atent! Stii cum e, fereste-ma, Doamne, de prieteni, ca de dusmani ma feresc si singur! Fii prudent! Sa te ajute Dumnezeu sa scapi de aceste incercari!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.10.2009, 21:34:52
claudiutomsa claudiutomsa is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.01.2009
Locație: bistrita
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
De cand a inceput luna aceasta in familia mea au fost niste necazuri mari, nu unele la care poti inchide ochii si trec.
Eu am ramas marcat pe viata.
Cel mai probabil cineva a facut farmece, duhovnicul a spus ca aceeasi mana a provocat necazurile.
Mi-e frica sa nu se mai intample ceva.

Nu mai stiu ce sa fac.
Daca ma puteti ajuta cu vreun sfat va multumusec mult !
Doamne ajuta in legatura cu necazulrile prin care treci ar fii bine sa vorbesti cu duhovnicul pe care il ai sa faci totul cu randuiala si daca nu sti iti pot zice parintii de la catedrala din culj sunt deosebiti toti daca doesti iti pot sune mai mulde despre dansi Domnul sa te ajute sa treci cu bine peste inercarile aste
__________________
Doamne si de voiesc si de nu voiesc mantuiestema nu tine seama de vointa mea
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.10.2009, 21:54:36
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Va multumesc mult tuturor pentru sfaturi !


Citat:
În prealabil postat de Dutzu Vezi mesajul
Daca vrei ti le scriu aici... sa-mi spui!!
Chiar te rog.

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Mama și tatăl tău merg la biserică?
Dă prin casă cu aghiasmă în fiecare dimineață ,arde și ceva tâmîie.
Da, in functie de cum poate merge.
Aghiasma nu mai am, dar o sa ard niste tamaie.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.10.2009, 22:24:24
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Am selectat pentru tine de pe site

"... pentru rezolvarea acestui gen de probleme se va avea mai intai in atentie cauza pentru care a ingaduit Dumnezeu ispita. Este necesar ca omul respectiv sa se spovedeasca si, daca duhovnicul ii da dezlegare pentru Sfanta Impartasanie, sa se cuminece cu pregatirea cuvenita."

"Apoi se pot face slujbe de sfintire a caselor de catre preot cu prilejul carora se pot citi mai multe rugaciuni, molitfe (ale Sfantului Vasile cel Mare sau ale [COLOR=#004276]Sfantului Ioan Gura[/COLOR] de Aur) daca e cazul."

"... parerea [COLOR=#004276]Parintelui Arsenie Papacioc[/COLOR]: "Daca esti stapanit de un pacat si iti pare rau si te asezi pe pozitia buna impotriva pacatului, atunci iti ajuta harul. Daca nu te asezi pe pozitia de lupta si te simti bine in cloaca aceea, atunci harul nu te ajuta. Si farmecele se prind la anumite persoane, se constata. Uite, eu sunt de cincizeci de ani in manastire si n-am prea vazut in manastire farmece reusite. Dar, in schimb, vine lumea fermecata! Sunt aici in Dobrogea, de treizeci de ani, si spuneam si altora, n-am vazut ca aici atata lucrare de duhuri rele de farmece. Vin stapaniti de farmece care impiedica casatoria lor sau ii leaga ca potenta barbateasca, insa se si vindeca pe rupte cu ajutorul rugaciunilor."

"Aflam din viata si invataturile Sfantului Ierarh Nifon de ce nu mai are putere asupra crestinilor diavolul, care se angajase intr-un dialog cu acest mare sfant: "De cand am facut prostia si am impins pe evrei sa rastigneasca pe Nazarinean, mi-au zdrobit ciolanele. Nu mai am puterea de mai inainte. Daca as avea-o, in clipa de fata te-as trage jos si te-as face bucati."

"Se vede limpede raportul de forte ce exista intre noi crestinii si vrajmasul, insa trebuie indeplinite conditiile care au fost enumerate mai sus de Parintii duhovnicesti Sofronie, Paisie, Efrem si Arsenie P. pentru a putea beneficia deplin de harurile lui Dumnezeu."
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.10.2009, 22:34:36
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Necazuri

Fratele meu Mintuitoru Iisus Hristos a spus cuvintul acesta Sfintilor sai Ucenici si Apostoli in lume veti avea necazuri dar indrazniti ne conteniit ca lumea eu am biruit .
Si iarasi a mai zis cIte veti cere de la tatal meu In NUMELE MEU cu credinta toate le veti primi :spusa DOMNUL daca ati avea credinta cIt un bob de mustar at spune muntelui acesta sa sa mute in mare si el sar muta si sicomarului acestia sa se sadeasca in mare si acolo sar sadi .?undei credinta noastra atunci si cIt de mica este ? daca nu este nici cIt un bob de mustar . Iartama eu nu te judec si nu judec credinta ta ca nu sint vrednic sa ma judec pe mine nu pe altii , cred insa ca uni dintre cei chemati sa fie doctori Duhovnicesti pe acest pamInt si care au fost Chemati la daru Preotiei sint depasiti de lume si de ispitele cu care se lupta si nu au curajul de a face MOLITFELE SF. VASILE CEL MARE SI DESLEGARILE DE TREBUINTA PENTRU FELURITE PATIMI CE SE INTIMPLA IN POPORU LUI DUMNEZEU CUNOSC CAZURI DE LACOMIE SI DE NE INFRINARE DE LA MINCARE SI BAUTURA NICI IN AJUN DE PRASNICE MARE CUM AR FI INVIEREA DOMNULUI SI NASTEREA DOMNULUI AICI IN SPANIA UNDE SiNT CATOLICI CEar in parohia de care eu apartin aproape ca biserica este goala pentru ca sa apucat pe calea lacomiei si a faceri slujbelor cu iz catolic si omeni se departeaza de sf. Biserica se duc la Sectari vai vai cInd va veni ziua sa se dea socoteala de ce si cum a pastorit turm nu stiu ce va spune parintele. DOMNUL CERULUI SI AL PAMINTULUI SA IL LUMINEZE CU LUMINA CUNOSTINTEI LUI SI SA MA IERTE SI PE MINE CA NU STIU SA GRAIESC DE CIT CEIA CE ESTE SI CUVINTUL MEU NU ASCUND NIMIC AMIN AMIN AMIN SLAVA TIE DUMNEZEUL NOSTRU SLAVA TIE AMIN AMIN AMIN ++++++++++++ PT IONUTS

Last edited by ioan_strainul; 18.10.2009 at 22:37:06. Motiv: PENTRU IONUTS
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.10.2009, 22:44:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe topicul de la Generalitati intitulat Care este necazul Dvs. in clipa de fata am postat Acatistul nefacutului Chip al Domnului nostru Iisus Hristos. E de mare ajutor celor care il citesc. Doamne ajuta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necazuri si daruri ionut12 Generalitati 16 18.06.2012 23:13:26
Mangaiere in necazuri Rodica50 Intrebari utilizatori 0 03.12.2010 20:12:07
Rugaciune la necazuri si suparari florentina ionela Intrebari utilizatori 3 01.04.2010 02:01:56
Rugaciune la necazuri si suparari alecsandru Rugaciuni 1 19.04.2008 21:14:06
am necazuri gherman Rugaciuni 4 29.02.2008 17:21:28