Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.11.2011, 14:06:26
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Curatenie pe forumul asta nu se face? Cine e admin aici? Inainte de a se deschide un topic sa scrie cu litere MARI un indemn de a folosi functia Căutare

Avem deja vreo 8 topicuri cu titlul "Parintele Arsenie Boca". Ce ziceti,pana la anul mai apar inca vreo 5 cel putin?
In loc sa te agiti. mai bine ai lasa un gand frumos ptr parintele, deoarece azi se implinesc 22 de ani de la mutarea sa la Domnul.
daca nu ai nici un gand frumos de zis, te rugam sa deschizi alt topic in care sa iti manifesti nemultumirile
Dintre cartile parintelui Arsenie Boca:
1. Cuvinte Vii
2. Cararea Imparatiei
3.Ridicarea Casatoiei la rang de Taina
4. Lupta duhovniceasca cu lumea, trupul si diavolul
5.Tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi
6. Seminte duhovnicesti
etc. Sunt convinsa ca sunt mai multe:)
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.11.2011, 14:21:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Carti ar fi cam asa:

1. Cuvinte vii,
2. Cărarea Împărăției – Deva 2005,
3. Biserica de la Drăgănescu Capela Sixtină a ortodoxiei românești
4. Părintele Arsenie – Omul îmbrăcat în haina de in și Îngerul cu cadelniță de aur!
5.Tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi
6. Ridicarea Casatoiei la rang de Taină
7. Mărgăritare duhovnicești
8. Fericirea de a cunoaște calea
9. Omul zidire de mare pret
10. Rostul încercărilor
11. Se umplu măsurile și se plinesc vremile
12. Despre dragostea lui Dumnezeu față de oameni
13. Lupta duhovnicească cu lumea, trupul și diavolul
14. Semințe duhovnicești
15. Mărturii din Tara Fagarasului despre părintele Arsenie Boca
16. Alte mărturii despre părintele Arsenie Boca
17. Alte mărturii despre părintele Arsenie Boca
18. PĂRINTELE ARSENIE BOCA, MARE ÎNDRUMĂTOR DE SUFLETE DIN SEC. XX
O sinteză a gîndirii Părintelui Arsenie în 800 de capete
19. Părintele Arsenie Boca, Obiectivul Bratu

si mai sunt
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.11.2011, 14:21:44
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

data find importanta zilei de azi, postez o scurta rugaciune catre paintele
Pe Sfântul Părinte Arsenie, slujitorul cel plin de râvnă și dragoste dumnezeiască, cu bucurie, toți cei credincioși să-l lăudăm, căci sfânt povățuitor și rugător fierbinte ni l-a dăruit Dumnezeu, spre izbăvire de necazuri, boli și suferințe, spre mântuirea și sfințirea sufletelor noastre.
Imi cer iertare daca nu m-am uitat si am deschis un nou topic si daca cuvintele astea s-au mai scris deja.
Parinte, drag, roaga-te lui Dumnezeu ptr noi!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.11.2011, 14:24:20
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Carti ar fi cam asa:

1.Cuvinte vii,
2. Cărarea Împărăției – Deva 2005,
3. Biserica de la Drăgănescu Capela Sixtină a ortodoxiei românești
4. Părintele Arsenie – Omul îmbrăcat în haina de in și Îngerul cu cadelniță de aur!
5.Tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi
6. Ridicarea Casatoiei la rang de Taina
7. Mărgăritare duhovnicești
8. Fericirea de a cunoaște calea
9. Omul zidire de mare pret
10. Rostul încercărilor
11.Se umplu măsurile și se plinesc vremile
12. Despre dragostea lui Dumnezeu față de oameni
13. Lupta duhovnicească cu lumea, trupul și diavolul
14. Semințe duhovnicești
15. Mărturii din Tara Fagarasului despre părintele Arsenie Boca
16. Alte mărturii despre părintele Arsenie Boca
17. Alte mărturii despre părintele Arsenie Boca
18. PĂRINTELE ARSENIE BOCA, MARE ÎNDRUMĂTOR DE SUFLETE DIN SEC. XX
O sinteză a gîndirii Părintelui Arsenie în 800 de capete
19. Părintele Arsenie Boca, Obiectivul Bratu

si mai sunt
Minunat, multumim Ovidiu!
o singura precizare: nu toate sunt scrise de Parintele, unele sunt marturii ale oamenilor apropiati despre sfintenia Parintelui
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.11.2011, 14:27:32
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Imi cer iertare daca nu m-am uitat si am deschis un nou topic si daca cuvintele astea s-au mai scris deja.
Foarte bine ca ai deschis topicul, iar repetitia este mama invataturii. Intotdeauna cand incerci sa ridici un bine apar si impotrivitorii...asa ca tine-o tot inainte, nu te impiedica de cele lumesti, mici si neinsemnate.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.11.2011, 14:32:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Minunat, multumim Ovidiu!
o singura precizare: nu toate sunt scrise de Parintele, unele sunt marturii ale oamenilor apropiati despre sfintenia Parintelui
Asa este...primele 4 carti sunt ale parintelui. De exemplu in prefata cartii "Tinerii, familia si copiii crescuti in lanturi" se precizeaza asa: "Continutul acestei carti este adunat de Parintele Arhimandrit Serafim Popescu...unul dintre primii vietuitori, impreuna cu Parintele Arsenie Boca, ai Sfintei Manastiri Brancoveanu de la Sambata de Sus".

Oricum o idee a parintelui in mai multe carti este aceeasi...nu difera.

Last edited by ovidiu b.; 28.11.2011 at 14:36:09.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.11.2011, 14:36:27
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sfinte Preacuvioase Parinte Arsenie, roaga-te lui Dumnezeu pentru noi.

Doamne, Iisuse Hristoase, primește ostenelile, slujbele și sfintele rugăciuni ale robului Tău, Părintele nostru Arsenie, care mult s-a ostenit și a slujit ție, ca să-ți câștige suflete, întorcându-le de la viața și faptele cele păcătoase ale lor și pildă de răbdare și dragoste părinteasca ne-a dat.
Te rugăm , Stăpâne, ajută-ne să slujim și noi cu dragoste, în curăție trupească și sufletească, prin rugaciuni neîncetate să Te mărim, să Te binecuvântam și să urmăm sfaturile robului Tău, Părintele nostru Arsenie, pe care îl rugăm : roagă-te , Sfinte, Prea Cuvioase Părinte Arsenie, ca și noi, în viața ce ne-o petrecem să împlinim poruncile Domnului și sfaturile ce ni le-ai dat și învățăturile din multele și minunatele predici pe care le-ai rostit.
Pomenește-ne, acum, din Împărăția Cerurilor, unde Te veselești cu toți Sfinți și cu Prea Sfânta Născătoare de Dumnezeu, care te-a încredințat în Muntele Athosului sfântului ce trăia acolo cu 200 de ani în urmă și cu tine să ne veselim în veci! Amin.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.11.2011, 21:05:52
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
In loc sa te agiti. mai bine ai lasa un gand frumos ptr parintele, deoarece azi se implinesc 22 de ani de la mutarea sa la Domnul.
daca nu ai nici un gand frumos de zis, te rugam sa deschizi alt topic in care sa iti manifesti nemultumirile
Off... ce legatura are cu parintele Arsenie ceea ce am spus eu? Am zis doar ca e o vraiste totala pe forum,atata tot. Gandeste-te ca gandurile tale poate ar vrea sa le citeasca si alti apropiati ai parintelui,vor dori sa afle diverse marturii,ceva nou etc. Cand colo ei vor gasi 8 topicuri cu acelasi titlu + altele cu titluri referitoare tot la Sfintia Sa. In fine,faceti cum credeti,iertare Eu unul nu-mi voi manifesta nemultumirile de aici intr-un topic nou,deja sunt mii...
Si eu am evlavie la parintele si nu cred ca as putea avea vreun gand urat la adresa sa. Ciudat cum fiecare interpreteaza totul dupa bunul plac.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Cuvinte vii, Cărarea Împărăției – Deva 2005, Biserica de la Drăgănescu Capela Sixtină a ortodoxiei românești, Părintele Arsenie – Omul îmbrăcat în haina de in și Îngerul cu cadelniță de aur!

Eu am 14 carti si nu le am pe toate...mai am de cumparat.
Doar Cararea Imparatiei e cartea sfintiei sale. Restul... ce au adunat altii si au asternut ideile dupa bunul lor plac. Am si eu una dintre aceste carti,e ok,insa prefer sa citesc doar scrierile autentice ale sfintilor parinti,caci mai apar si "greseli"...


Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Minunat, multumim Ovidiu!
o singura precizare: nu toate sunt scrise de Parintele, unele sunt marturii ale oamenilor apropiati despre sfintenia Parintelui
Exact.

Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.11.2011, 22:27:04
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Doar Cararea Imparatiei e cartea sfintiei sale. Restul... ce au adunat altii si au asternut ideile dupa bunul lor plac. Am si eu una dintre aceste carti,e ok,insa prefer sa citesc doar scrierile autentice ale sfintilor parinti,caci mai apar si "greseli".
Serios ...au asternut ideile dupa bunul plac? Nu mai induce in eroare lumea. Toate cele 4 carti care le-am precizat mai sus sunt pe site-ul parintelui. Faptul ca continutul unei carti este adunat de apropiatii parintelui nu inseamna ca aceste carti nu sunt utile. Ceea ce scrie in carti e ceea ce ascris parintele...ele sunt editate dupa scrierile/notitele parintelui si nu dupa ureche.

De exemplu in prefata cartii "Tinerii, familia si copiii crescuti in lanturi" se precizeaza asa: "Continutul acestei carti este adunat de Parintele Arhimandrit Serafim Popescu...unul dintre primii vietuitori, impreuna cu Parintele Arsenie Boca, ai Sfintei Manastiri Brancoveanu de la Sambata de Sus". Daca ai citi aceasta carte nu ti-ar strica, chiar daca nu este autentica asa cum preferi tu.

Uite aici linkul: http://www.arsenieboca.ro/opera/opera.html

Last edited by ovidiu b.; 28.11.2011 at 22:55:02.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.11.2011, 22:31:18
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Ovidiu,am cartea si am si citit-o. Vrei sa-i fac poza?
Nu a zis nimeni ca nu sunt utile,insa tot la o manastire am auzit si eu prima oara ca doar o carte a scris parintele Arsenie. Apoi m-am documentat si chiar este adevarat. Nu zic ca nu or fi bune,insa nu este 100% mana parintelui acolo,si stii cum e,chiar si o virgula conteaza. Nu am zis nimic cu rautate,si eu il iubesc pe parintele,insa trebuie sa acceptam si adevarul. Eu prefer carti ale sfintilor parinti scrise chiar de ei,am mult mai mare incredere (sa-mi fie cu iertare).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele Arsenie Boca 06dec Mari Duhovnici si predicile lor 34 07.12.2013 19:02:21
PARINTELE ARSENIE BOCA elena4018 Mari Duhovnici si predicile lor 76 04.12.2013 18:31:22
Parintele Arsenie Boca marlene Stiri, actualitati, anunturi 23 31.12.2009 13:44:31
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47