Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.09.2006, 13:10:29
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

"Acum raman acestea trei: credinta, nadejdea si dragostea; dar cea mai mare dintre ele este dragostea"

Viata se intruchipeaza intr-o granula infima de polen auriu dus care incotro de vant, cateodata in locuri sublime, alteori in locuri reci, amortite, infricosatoare...precum un pat imbacsit de spital.

13 martie 2006 este ziua in care am crezut ca timpul meu a inghetat, am fost diagnosticata cu leucemie acuta mieloida( LAM - M2 ), o boala foarte severa, ce se localizeaza in maduva osoasa. Este o boala fatala daca nu este tratata, dar si in timpul tratamentului exista riscuri crescute de deces.

La internare boala era in stadiu avansat, peste 60% din maduva osoasa era afectata, astfel ca tratamentul de chimioterapie a fost demarat. Curele de chimioterapie au fost greu de indurat fizic si psihic iar ultima, care a fost inceputa pe 19 mai 2006, a fost cea mai grea fiind conectata la perfuzie 5 zile 24 h/zi. Fiecare sedinta de chimioterapie s-a finalizat cu febra mare, infectii, hemoragii.



Insa iubirea si grija celor dragi si a cadrelor medicale mi-au refacut treptat aripile crezute sfaramate, speranta mea s-a aprins si mai puternic, credinta in Dumnezeu si in victorie s-a fortificat. Spitalul a devenit casa mea timp de 10 saptamani,iar suferinta o parte fireasca din corpul meu. Dar taria sufletului m-a mentinut pe linia de plutire; in delirul febrei nu vedeam decat un sfarsit fericit: vindecarea.

Si astfel o batalie am castigat, am ajuns la remisie, etapa ce-mi permite sa fac transplant de maduva, solutia mea de a trai.

Acum lumina increderii mele se indreapta spre spiritul de solidaritate si generozitatea celor care cred in si iubesc tineretea, veselia, viata...



TOATE DATELE PE PAGINA WEB A CRISTINEI


[size=1][color=green]Mesaj editat la Septembrie 7th, 1:26 AM[/color][/size]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.09.2006, 10:55:45
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

multa sanatate si sper sa se faca bine cit mai curind!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.09.2006, 11:06:02
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

m-a impresionat foarte mult site-ul cristinei. este un om care are nevoie de ajutor. eu o sa o ajut.

darius, phadrom, voi veti suna mai intii la numarul ei de telefon sa o intrebati daca e ortodoxa sau sectanta si abia apoi va veti hotari daca o ajutati, nu?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.09.2006, 11:49:02
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
m-a impresionat foarte mult site-ul cristinei. este un om care are nevoie de ajutor. eu o sa o ajut.

darius, phadrom, voi veti suna mai intii la numarul ei de telefon sa o intrebati daca e ortodoxa sau sectanta si abia apoi va veti hotari daca o ajutati, nu?
Replica asta chiar nu cred ca-si avea rostul.Va rog sa incetati cu rautatile astea pe un forum ortodox,doar nu cred ca vreti sa fie ortodox doar cu numele.Sa dam dovada de intelepciune si sa nu ne mai certam si dezbinam,dand satisfactie diavolului.Asta ne lipseste noua,unitatea,tot timpul cautam sa ne certam si suntem astfel dezbinati,caracteristica dominanta a poporului nostru,din pacate.Sa nu ne mai lasam dominati de mania persecutiei si amintiti-va ca Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului,ci indreptarea lui.

Sa fie pace.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.09.2006, 12:01:02
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

atitudinea impaciuitoare e binevenita, insa parerile unora nu pot fi trecute cu vederea pur si simplu!

e drept ca poporul roman e dezbinat, dar vremurile l-au facut asa... individualismul e un pacat al lumii moderne.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2006, 12:44:28
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Fratilor, sa nu uitam subiectul topicului...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2006, 18:54:50
petruta petruta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.09.2006
Mesaje: 2
Implicit

iti doresc multa, multa sanatate si sa te binecuvanteze Dumnezeu. Roagate mereu spovedestete si i-a sfanta impartasanie o sa te ajute foarte mult .Dumnezeu te iubeste si te va vindeca.

" Este vrunul dintre voi in suferinta ? Sa se roage . Este cineva cu inima buna ? Sa cante psalmi.
Este cineva bolnav intre voi? Sa cheme preotii Bisericii si sa se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn, in numele Domnului.
Si rugagiunea credintei va mantui pe cel bolnav si Domnul il va ridica, si de va fi facut pacat se vor ierta lui" ( Noul Testament Epistola Soborniceasca a Sfintului Apostol Iacov, Cap. V Versetele 13,14,15) Dumnezeu o sa te vindece. Binecuvantata sa fi de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.09.2006, 09:45:59
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petruta
iti doresc multa, multa sanatate si sa te binecuvanteze Dumnezeu. Roagate mereu spovedestete si i-a sfanta impartasanie o sa te ajute foarte mult .Dumnezeu te iubeste si te va vindeca.
[...]
Binecuvantata sa fi de Dumnezeu.
roagate? spovedestete? i-a? sa fi? - mie mi-ar fi rusine sa ma declar roman daca as scrie in halul asta...

imi pare rau, dar in cazuri din astea nu ma pot abtine. mi se pare penibil sa treceti cu vederea asemenea cazuri de "vorbitori nativi de limba romana".

in alta ordine de idei, cristina, iti doresc multa sanatate. sper ca si mica mea contributie sa te ajute la operatia pe care o ai de facut si sa te insanatosesti cit mai repede.

cele bune,
primus
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.10.2006, 12:42:30
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

A fost singurul lucru de pe acest forum care m-a facut sa ma napadeasca lacrimile,nu pentru ca as iubi viata atat de mult,totdeauna am fost o pesimista,dar de cand il am pe fiul meu,viata mea a capatat alt sens,si mi-as dori sa-l pot creste eu,caci numai eu pot sa-l iubesc si sa-l ingrijesc asa cum n-o poate face nimeni mai bine.Si,precum spunea in aceasta prezentare a topic-ului,cu adevarat,cel mai groaznic lucru pe pamant este sa fie copilasul tau bolnav,ma uit la mine,cat sufar cand are baietelul meu si o simpla raceala.Locuiesc f.aproape de banca specificata in continutul strigatului umanitar si sper sa-mi misc fundul pana acolo...Suntem constienti ca exista "n"cazuri similare si nu putem sa le satisfacem pe deplin cerintele,mai ales ca patura binevoitoare o reprezinta chiar patura medie,sau submedie a societatii,si deci cu resurse scazute.Insa,cu adevarat putin cate putin se poate acumula acel mult de care are nevoie o suferinta pentru a fi tratata.Suntem deja in octombrie si nu stiu cand a avut loc,sau va avea loc acea operatie,nu stiu daca e prea tarziu,dar chiar daca e tarziu,probabil si pentru perioada de refacere este necesara sprijinul material.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.12.2006, 15:51:54
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Scumpa Cristina, Dumnezeu este mare, cunosc destule cazuri de leucemie care s-au vindecat, ai sa vezi ca va fi bine, Domnul sa fie cu tine! Eu ma voi ruga pentru sanatatea ta!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
interpretare deosebita - Ave Maria - fanfara Millenium Band si soprana Cristina Bodea cred_cu_adevarat Muzica Bisericeasca 0 23.03.2012 17:55:24
Doneaza sange ! Meritoriu Stiri, actualitati, anunturi 14 17.01.2012 19:03:41
sufletul nostru ANDREEA-CRISTINA momosica Umanitare 0 23.09.2011 01:01:51
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
La mulți ani CRISTINA ! cristiboss56 Generalitati 19 22.03.2010 16:29:46