Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.09.2009, 22:59:06
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu cred ca sunteti tare grabiti in a-i judeca pe altii,iar asta numai lui Dumnezeu ii este ingaduit,nu noua muritorilor care suntem atat de supusi greselilor.
Vorbiti de frati si surori?Sa stiti ca sunteti frate sau sora cu fiecare dintre cei care va inconjoara dinaintea lui Dumnezeu,indiferent de greselile facute de acestia.Este usor sa iti iubesti familia,prietenii,insa iubirea lui Hristos se refera la o iubire universala,care se revarsa asupra intregii creatii divine.
Vreti schimbare?Atunci nu mai asteptati sa vina vreun presedinte miraculos sau om politic pentru a produce-o, fiti voi insiva schimbarea pe care o doriti si insuflati-le-o cu IUBIRE si celor din jur.
Fiecare,dar absolut fiecare din noi poate influenta in mod decisiv cursul lucrurilor!
Am citit o povestioara care m'a pus pe ganduri si mi-am dat seama ca gresesc.

Cica, o persoana, toata viata sa, a fost batjocorita de vecin. Nu putea sa doarma, nu putea sta in liniste.
Pe patul mortii insa, persoana respectiva, a dat in testament scris ca o parte din avere, 2000 de lei sa'i dea la vecin.
Si rudele toate il intrebau <<Cum poti face asa ceva, dupa ce ai trecut prin tot iadul cu acest om?>>
Si el raspunse, << Voi nu va dati seama, cat m'a ajutat pe mine acest om. Datorita lui, rugacinea mea a devenit rugaciune in adevaratul sens al ei. Datorita lui, m'am salvat din mizeria in care traiam inainte. Datorita lui, credinta mea a devenit mai vie ca niciodata>>


Deci trebuie sa ne iubim vrajmasii. Trebuie sa'mi iubesc vrajmasii! Doamne, te rog ajuta-ma!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.09.2009, 02:00:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Am citit o povestioara care m'a pus pe ganduri si mi-am dat seama ca gresesc.

Cica, o persoana, toata viata sa, a fost batjocorita de vecin. Nu putea sa doarma, nu putea sta in liniste.
Pe patul mortii insa, persoana respectiva, a dat in testament scris ca o parte din avere, 2000 de lei sa'i dea la vecin.
Si rudele toate il intrebau <<Cum poti face asa ceva, dupa ce ai trecut prin tot iadul cu acest om?>>
Si el raspunse, << Voi nu va dati seama, cat m'a ajutat pe mine acest om. Datorita lui, rugacinea mea a devenit rugaciune in adevaratul sens al ei. Datorita lui, m'am salvat din mizeria in care traiam inainte. Datorita lui, credinta mea a devenit mai vie ca niciodata>>


Deci trebuie sa ne iubim vrajmasii. Trebuie sa'mi iubesc vrajmasii! Doamne, te rog ajuta-ma!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.09.2009, 11:50:19
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Cum putem schimba tara asta? In primul rand sa nu dam bir cu fugitii emigrand afara. Sa tragem de noi si sa contribuim cum putem la dezvoltarea economiei proprii. Din experienta, nici in strainatate nu curge lapte si miere. Taramul fagaduintei nu exista decat in iluziile pe care ni le facem.

Sa nu mai furam, ca ne furam singuri caciula. Sa ne pese de cei din jur. Sa ne educam copiii corect, in spiritul omeniei si al corectitudinii.

Sa luam exemplu de la nemti, care de la o tara demolata si bombardata au ajuns astazi superavansati si supercivizilati.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.09.2009, 12:17:38
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cum putem schimba tara asta? In primul rand sa nu dam bir cu fugitii emigrand afara. Sa tragem de noi si sa contribuim cum putem la dezvoltarea economiei proprii. Din experienta, nici in strainatate nu curge lapte si miere. Taramul fagaduintei nu exista decat in iluziile pe care ni le facem.

Sa nu mai furam, ca ne furam singuri caciula. Sa ne pese de cei din jur. Sa ne educam copiii corect, in spiritul omeniei si al corectitudinii.

Sa luam exemplu de la nemti, care de la o tara demolata si bombardata au ajuns astazi superavansati si supercivizilati.
Nu sa fim buni ortodocsi?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.09.2009, 12:18:01
cosmin95
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

simplu sa facem referendum si sa zicem nu la cip.
sa crestem copiii cu frica de Dumnezeu
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.09.2009, 13:20:58
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Nu sa fim buni ortodocsi?
Morala era ca non-ortodocsii sa fie si ei oameni.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.09.2009, 14:18:44
observator observator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2009
Mesaje: 13
Implicit Nu ai cum

Nu vei putea schimba tara. Oamenii sunt asa cum sunt de mii de ani. Se pare ca majoritatea nu sunt capabili sa traiasca in armonie cu Dumnezeu. Spunea Iisus (din memorie): "Caci eu nu sunt din lume si nici voi nu veti fi din lume si al lumii, si pentru asta va vor uri, si pentru numele meu va vor ucide". Cred ca tot ce putem face e sa ne rugam si sa speram. Evident ca fiecare crestin ar trebui sa aiba comportament de crestin.

Ma uit de multe ori in jurul meu pe strada si vad acesti oameni cum schingiuiesc si omoara un om pentru simplu fapt ca este crestin. Ceva imi spune ca voi prinde acele vremuri. Si vor scanda bucurosi la fel cum au facut-o si de multe alte ori cand era omorat/torturat cate un martir.

Oamenii (animalele?) pe care ii vedem in jur pot fi tinuti in frau doar prin lege aplicata drastic, iar la noi in tara se intretine voit de catre autoritati aceasta degradare morala. Doar intr-o tara degradata moral si unde oamenii au multe frici si griji tu ca si conducator poti face toate matrapazlicurile de pe lume fara sa-ti fie teama ca vei fi tras la raspundere. Oamenii ingrijorati si inspaimantati pot fi cu usurinta manipulati. Niciodata in ultimii 20 de ani nu s-a dorit normalitate in aceasta tara de la conducatorii ei!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.09.2009, 14:46:53
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit dar de marturisit

Citat:
În prealabil postat de observator Vezi mesajul
Nu vei putea schimba tara. Oamenii sunt asa cum sunt de mii de ani. Se pare ca majoritatea nu sunt capabili sa traiasca in armonie cu Dumnezeu. Spunea Iisus (din memorie): "Caci eu nu sunt din lume si nici voi nu veti fi din lume si al lumii, si pentru asta va vor uri, si pentru numele meu va vor ucide". Cred ca tot ce putem face e sa ne rugam si sa speram. Evident ca fiecare crestin ar trebui sa aiba comportament de crestin.

Ma uit de multe ori in jurul meu pe strada si vad acesti oameni cum schingiuiesc si omoara un om pentru simplu fapt ca este crestin. Ceva imi spune ca voi prinde acele vremuri. Si vor scanda bucurosi la fel cum au facut-o si de multe alte ori cand era omorat/torturat cate un martir.

Oamenii (animalele?) pe care ii vedem in jur pot fi tinuti in frau doar prin lege aplicata drastic, iar la noi in tara se intretine voit de catre autoritati aceasta degradare morala. Doar intr-o tara degradata moral si unde oamenii au multe frici si griji tu ca si conducator poti face toate matrapazlicurile de pe lume fara sa-ti fie teama ca vei fi tras la raspundere. Oamenii ingrijorati si inspaimantati pot fi cu usurinta manipulati. Niciodata in ultimii 20 de ani nu s-a dorit normalitate in aceasta tara de la conducatorii ei!
Asta putem face. Cum a zis si topcat ( hamm, pana la urma ma indragostesc de el, nu stiu cum o sa explice...) sa fim buni ortodocsi si sa-i ajutam si pe ceilalti sa inteleaga sa faca acelasi lucru. Tocmai legat de ceea ce doresc sa afirm pe acest forum - copii pot fi adevarati misionari in familie - putem schimba cum si cat vrem, Dumnezeu ne ajuta. Dar toata energia, atentia, trebuie indreptata cu cele mai bune ganduri in acest sens. Si nu putem face altfel, decat marturisind pentru Hristos si ortodoxie. Altfel, suntem deja pierduti!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.09.2009, 15:30:00
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Morala era ca non-ortodocsii sa fie si ei oameni.
Ei, acum lasa, probabil ca era un raspuns sincer.
Morala e ca, daca dorim ca lumea asta sa fie una pe placul nostru, trebuie sa ne concentram atentia asupra ei, nu asupra uneia fictive.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.09.2009, 16:20:43
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Am vazut zilele trecute un afis de promovare a unei campanii al carei slogan este "Binele o duce rau in Romania". Atat sloganul cat si afisul mi se par sugestive.

O Romanie altfel inseamna, inainte de toate, romani altfel. Or, ca si natie se pare ca ne-am cam statornicit in rau. Parem fara un reper real. Tarile mai dezvoltate (economic) de fapt nu ne sunt modele pentru ca si ele, dintr-un anumit punct de vedere, nu se afla pe drumul care trebuie. Putem spune ca orb calauzeste pe orb.

Deoarece criza prin care trece intreaga omenire este mai ales sub aspect moral, cred ca schimbarea neamului romanesc si in consecinta a tarii noastre va fi posibila numai fundamentandu-se pe credinta si cultura. Doar cateva cuvinte ale psalmistului, daca ar fi tinute cu sfintenie de tot omul, s-ar schimba chipul intregii lumi, nu doar al Romaniei: "Fereste-te de rau si fa binele".
Attached Images
File Type: jpg binele14.jpg (29,0 KB, 8 views)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 22:24:24
La Multi Ani..Tara mea de lacrimi,tara mea de dor Scotland The Brave Generalitati 15 25.01.2012 06:24:16
Se schimba ora la noapte florinbrasov0 Generalitati 8 31.10.2010 22:53:35
Ce ati schimba la voi insiva? GheronIosifIsihastul Generalitati 16 13.10.2010 13:11:46
Se schimba cartile de identitate Capy Generalitati 21 06.05.2008 19:59:20