Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.04.2013, 17:19:30
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit Mars al tacerii pentru familia crestina

Daca acum cateva zile ,deputatul "liber-cugetator" Remus Cernea dorea sa depuna un proiect de lege pentru crearea unor parteneriate civile (un fel de casatorii) pentru homosexuali... astazi a aparut stirea cum ca Partidul Conservator va face un mars impotriva legalizarii casatoriilor homosexuale, iar acest mars se va numi "marș al tăcerii pentru familia creștină" si se va desfasura pe data de 2 mai in toate orasele in care Partidul Conservator are filiale.

Sursa : http://www.mediafax.ro/politic/pc-vr...rhiei-10747806
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.04.2013, 17:24:41
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

cu toate ca nu tin cu nici un partid , dar nu pot sa nu laud initiativa PC-ului... caci era si timpul sa apara niste reactii la dorintele domnului Cernea de a "moderniza" Romania.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.04.2013, 17:42:48
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Remus Cernea m-a dezamagit cand s-a dat pe brazda cu USL. Chiar si asa, n-am cum sa nu fiu de acord cu ce propune.

Este evident ca nu se asteapta ca propunerile sale sa treaca de parlament, niciun partid politic nu indrazneste, deocamdata, sa se puna de-a curmezisul cu Biserica Ortodoxa Romana.

Scopul este acela de a aduce in discutie aceste subiecte (finantarea cultelor si casatoriile intre persoane homosexuale), scop care cred ca a fost de fapt atins. Partidul Conservator nu face altceva decat sa puna paie pe focul aprins de Remus Cernea.

Am auzit ca la conferinta de presa in care a detaliat pozitia sa, Remus Cernea a fost perturbat de niste persoane varstnice. E anecdotic, intr-adevar, dar da crezare ideii ca in Romania atitudinea anti-homosexualitate este mai des intalnita in grupul persoanelor in varsta, printre alte grupuri.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.04.2013, 18:33:15
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
.............Am auzit ca la conferinta de presa in care a detaliat pozitia sa, Remus Cernea a fost perturbat de niste persoane varstnice. E anecdotic, intr-adevar, dar da crezare ideii ca in Romania atitudinea anti-homosexualitate este mai des intalnita in grupul persoanelor in varsta, printre alte grupuri.
Acei varstnici i-au "perturbat conferinta" lui Cernea datorita faptului ca deputatul dorea sa taie finantarea Bisericii. (dorinta de a crea parteneriatele civile ptr. homosexuali a aparut ulterior).
Pe de alta parte, exista si multa ignoranta in randul adultilor (tineri) si poate si o lipsa de spirit civic... dar , oricum , Cernea nici nu merita prea multa atentie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.04.2013, 18:48:06
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Remus Cernea m-a dezamagit cand s-a dat pe brazda cu USL. Chiar si asa, n-am cum sa nu fiu de acord cu ce propune.

Este evident ca nu se asteapta ca propunerile sale sa treaca de parlament, niciun partid politic nu indrazneste, deocamdata, sa se puna de-a curmezisul cu Biserica Ortodoxa Romana.

Scopul este acela de a aduce in discutie aceste subiecte (finantarea cultelor si casatoriile intre persoane homosexuale), scop care cred ca a fost de fapt atins. Partidul Conservator nu face altceva decat sa puna paie pe focul aprins de Remus Cernea.

Am auzit ca la conferinta de presa in care a detaliat pozitia sa, Remus Cernea a fost perturbat de niste persoane varstnice. E anecdotic, intr-adevar, dar da crezare ideii ca in Romania atitudinea anti-homosexualitate este mai des intalnita in grupul persoanelor in varsta, printre alte grupuri.
nu prea l-am simpatizat pe Cernea. mai ales după mutarea politică.
dar gândește-te.
nu a doar o strategie bine gândită?
dacă nu intra în parlament, mai putea să facă aceste propuneri în parlament?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.04.2013, 19:20:14
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Interesant ca dl ecologist din Partidul Verde, Remus Cernea, nu se preocupa de exploaterea gazelor de sist in schimb are proiecte care ataca Biserica si protejaza homosexualii.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.04.2013, 19:58:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Interesant ca dl ecologist din Partidul Verde, Remus Cernea, nu se preocupa de exploaterea gazelor de sist in schimb are proiecte care ataca Biserica si protejaza homosexualii.
Ecologistii sunt de stanga in toata Europa si lumea. Se stie. Indiferent ca se cheama "Green Peace" sau "die Grünnen". In fond, aceeasi Coloana a V-a umbla acum cu cioara rosie vopsita in verde in speranta ca nimeni nu o recunoaste. V-am identificat, tovarasi !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.04.2013, 12:01:48
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
Interesant ca dl ecologist din Partidul Verde, Remus Cernea, nu se preocupa de exploaterea gazelor de sist in schimb are proiecte care ataca Biserica si protejaza homosexualii.
Cernea e genul de politician care are niste scopuri foarte bine definite. Tind sa dau crezare lui Dumitru73.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.04.2013, 12:20:51
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu prea e creștinește ce am să spun, dar: părerea mea e că Cernea e un stupid cu idei puține și fixe.
Nu sunt încă pe deplin lămurit dacă e marioneta cuiva material sau nu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.04.2013, 12:35:14
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Personal Cernea nu ma deranjeaza asa mult, e fixist, dar nu e nebun d-ala zgomotos.
In fine, dupa ce a zis asta, Solcanu l-a luat la misto, ca da, pt ei ar fii bine, dar la cat de bun comunicator e Cernea....
Cand tu vrei sa lupti pt homosexuali, iar cel mai cunoscut dintre ei te ia peste picior, e clar ca nu ai sorti de izbanda. Sa stam noi linistiti, ca nu ajunge nicaieri.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare