Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.10.2011, 21:05:54
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit Familia, Mama si copilul

Deschid acest topic , pt ca nu cred ca exista pe undeva pe acest site, mai la vedere, unul in care sa se dezbata problemele legate de familie, cum ar fi : mama si copil.
Aici putem pune intrebari in speranta ca cineva cu experienta, sau in cunostinta de cauza, ne va raspunde.
O sa redau cateva informatii aflate dintr-un alt topic, legat de aparitia unei noi sarcini in PERIOADA DE APALTARE.

Copiii intr-o familie sunt rodul dragostei.
Parintele Arsenie Boca, spune in cartea ,,Tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi”, in editia a II-a revizuita si imbunatatita, Editura Credinta stramoseasca, 2004, la pag 12 : ,, Vointa lui Dumnezeu aceasta este : sfintirea si sa va feriti de desfranare. Numai atat este nunta binecuvantata de Dumnezeu, cat este spre nastere de prunci, restul este desfranare.”, iar la pag 13, citez :,, Parintele Arsenie a averizat de atatea ori ca cei ce vor incepe senzualismul inainte de casatorie, chiar cu partenerul sau cu partenera, greu vor plati acest pacat, cu atat mai mult cu cat nu s-au marturisit inainte de casatorie, ca sa isi ia iertare de la Dumnezeu. Traiul rau va fi urmarea pacatelor de dinainte de casnicie.”

Deci, e bine ca omul sa stie dinainte ce e bine si ce e rau, caci, dupa cum spune tot Parintele Arsenie Boca, la pag 34 din aceiasi carte, ,,Dumnezeu iarta, dar nepedepsit nimic nu lasa ! (iarta daca Ii cerem aceasta la spovedanie la preot)”
Iar o vorba laica spune : ,, Necunoasterea legii nu te absolva de vina”.

Atat in cartea de mai sus cat si in ,, Ridicarea casatoriei la rang de taina” (autor Parintele Arsenie Boca), nu am la indemana locurile exacte in care spune, dar ideea este aceasta : daca tinerii casatoriti traiesc impreuna trupeste in perioada in care sotia este insarcinata sau alapteaza se impregneaza in copilul din pantece, respectiv nascut (de data aceasta se transmite prin intermediul laptelui), hormonii care il vor face pe copil sa abia ulterior preocupari sexuale precoce, nu se va putea infrana in viata de adult de la placerile aceastea trupesti (sau o va face cu greutate), va avea semne de razvratire, de a nu asculta pe parinti, sau de a fi irascibil. Un cercetator contemporan, Dr. Bruce Lipton, spunea ca tot ce se petrece in cele 9 luni de sarcina se impregneaza in copil (e posibil si dupa aceea, nu am urmarit documentarul Biologia Parintitului constient, am aflat unele lucruri din alt documentar, dar va recomand sa il cautati pe internet).
Asa ca, daca vrem sa avem generatii de oameni crestini, care sa dea eventuali Preoti buni (spunea Parinte Arsenie Boca :,,Daca vreti Preoti buni, nasteti-i !) ar trebui sa luam in calcul toate aspectele de care am vorbit mai sus. Datoria parintilor biologici este sa creasca copii credinciosi, pe care sa-i daruiasca lui Dumnezeu. Asa se mantuiesc parintii, daca vor creste copii credinciosi si daca vor asculta si implinii poruncile lui Dumnzeu pana la finalul vietii acesteia.

Informatiile pe care le-am luat la cunostinta din alt topic (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=11634&page=21) sunt acestea :

Dl Dr Mihnea Dragomir mi-a explicat, il citez : ,, după naștere, o perioadă de 6 săptămâni nu există rânduială lunară: în această perioadă vorbim de lăuzie. După încheierea acestei perioade de lăuzie există o perioadă variabilă de timp în care femeia, dacă alăptează, nu are perioadă lunară. La unele femei perioada revine repede, la altele revine abia după sfârșitul alăptării. În această perioadă a alăptării, dacă sunt respectate câteva principii foarte simple, nu apare în primele 6 luni nicio sarcină. Mai în detaliu despre aceste lucruri am scris aici: http://www.doctordragomir.ro/articol...e_alaptare.htm
” . Ii multumesc Dlui Dr pt lamuriri !

Iar Lore86 spune : ,,Nu se poate suprapune o sarcina cu perioada alaptarii. Adica femeia poate ramane insarcinata in timp ce alapteaza, desi daca alapteaza integral scade semnificativ sansa asta, dar odata ce ramane insarcinata gustul laptelui se schimba iar micutul nu il mai tolereaza, il vomita des. De cele mai multe ori se intarca singur.Multe femei au cunoscut ca sunt insarcinate dupa acest lucru.
Asadar, doar in cazuri exceptionale(pana acum nu am intalnit nici unul) femeia gravida mai alapteaza.”

Multumesc, de asemenea, si Dnei cu nikname-ul Lore86 !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.10.2011, 21:28:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Cred ca a mai fost discutia aceasta pe forum.
In perioada alaptarii poate aparea sarcina. Eu cunosc destule cazuri de copii nascuti la un an interval. Dimpotriva, nu am auzit femeie sa spuna ca uite, a alaptat si nu a ramas insarcinata in timpul alaptarii, desi nu s-a ferit.
Si stiu multe exemple de sarcina cu alaptare pt ca sotul meu a lucrat la un spital unde avea multi colegi latino-americani (fac multi copii, specific cultural), avea asistente de 19-20 ani care aveau deja 3 copii facuti unul dupa altul (cu alaptare, cu tot).

Cat despre alaptare si perioada menstruala, eu am alaptat exclusiv pana la 6 luni (am alaptat in continuare, dar pana la 6 luni a fost exclusiv, nici apa nu-i dadeam - si zi si noapte, de cate ori a vrut copilul.. ca cica asta ar fi alta regula) si am avut perioada intotdeauna.
Cel mai bine este sa stai departe de sot, decat sa risti sa intarci copilul precoce.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2011, 21:57:33
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Si eu cred dupa cum spuneai, Anna21, ca e mai bine sa stai departe de sot decat sa intarci copilul precoce, caci nu sti cand poate aparea perioada ovulatiei, mai ales cand esti la primul copil si nu ai o experienta anterioara sa stii cat dureaza amenoreea (lipsa menstruatiei aparuta din cauza alaptarii).
Si mai am o banuiala, cum ca daca sotia care alapteaza isi reia viata sexuala, organismul ei va raspunde la aceasta prin grabirea momentului in care apare ovulatia. Poate cineva va afirma/infirma aceasta.
Nici eu nu cred ca e bine sa se intarce copilul mai devreme decat ar fi normal, caci nici un lapte nu e mai bun decat cel matern, cred eu. Cel de la farmacie si de la supermarket-uri e clar ca e cel mai putin dorit. N-as da niciodata asa ceva copilului meu, doar de forta majora. Daca va trebui sa ii dau un lapte extern, ii voi da de capra, ca are mai multe vitamine decat cel de vaca si e mai usor asimilabil decat cel de vaca, numai sa am asa ceva in acea perioada. Se mai spune ca laptele de magarita este si mai bun decat cel de capra pt ca ar fi mai apropiat de cel matern, si ca ar avea mai mult calciu decat cel de capra, dar nu sunt cercetari stiintifice care sa sustina cu tarie ca laptele de magarita e mai apropiat de cel matern (a facut cineva analize laptelui matern si celui de magarita ca sa le compare ?), asa ca nu stiu ce sa zic, poate stie cineva mai multe...Am citit pe internet un articol in care se spunea ca in N Italiei exista o ferma de magarite pt comercializarea laptelui lor si ca se analizeaza efectele acestui lapte asupra copiilor.

Multumesc, Anna21, pt lamuriri, sfaturi ! Doamne ajuta!

Last edited by tinutza; 13.10.2011 at 22:16:24.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.10.2011, 22:14:03
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Si eu cred dupa cum spuneai, Anna21, ca e mai bine sa stai departe de sot decat sa intarci copilul precoce, caci nu sti cand poate aparea perioada ovulatiei, mai ales cand esti la primul copil si nu ai o experienta anterioara sa stii cat dureaza amenoreea (lipsa menstruatiei aparuta din cauza alaptarii).
Si mai am o banuiala, cum ca daca sotia care alapteaza isi reia viata sexuala, organismul ei va raspunde la aceasta prin grabirea momentului in care apare ovulatia. Poate cineva va afirma/infirma aceasta.
Nici eu nu cred ca e bine sa se intarce copilul mai devreme decat ar fi normal, caci nici un lapte nu e mai bun decat cel matern, cred eu. Cel de la farmacie si de la supermarket-uri e clar ca e cel mai putin dorit. N-as da niciodata asa ceva copilului meu, doar de forta majora. Daca va trebui sa ii dau un lapte extern, ii voi da de capra, ca are mai multe vitamine decat cel de vaca si e mai usor asimilabil decat cel de vaca, numai sa am asa ceva in acea perioada. Se mai spune ca laptele de magarita este si mai bun decat cel de capra pt ca ar fi mai apropiat de cel matern, si ca ar avea mai mult calciu decat cel de capra, dar nu sunt cercetari stiintifice care sa sustina cu tarie acest lucru, asa ca nu stiu ce sa zic, poate stie cineva mai multe...

Multumesc, Anna21, pt lamuriri, sfaturi ! Doamne ajuta!
Nu stiu in ce fel se poate arata daca organismul femeii raspunde relatiilor intime prin aparitia ovulatiei. Sa stii ca m-am intrebat si eu uneori daca felul in care ne comportam duce la modificari hormonale.
Teoretic, eu as spune ca este posibil.
Dar daca astepti o confirmare babeasca de la mine, eu am avut menstruatie in abstinenta.. deci nu se poate ajunge la o concluzie.

Dar postarea ta mi-a amintit un studiu facut mai demult de un psiholog japonez: a facut un ring tone in care a mascat plansetul unui copil. El sustinea ca o femeie este capabila sa decodifice inconstient sunetul, iar in timp, raspunsul hormonal ii va modifica dimensiunea sanilor! Si chiar asa s-a intamplat. Exista mai demult un filmulet cu experimentul, cred ca facut chiar de cei de la discovery.
Deci parerea mea este ca se poate ca viata intima sa declanseze ovulatia.
Dar este doar o parere.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.10.2011, 22:23:09
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul

Nici eu nu cred ca e bine sa se intarce copilul mai devreme decat ar fi normal, caci nici un lapte nu e mai bun decat cel matern, cred eu. Cel de la farmacie si de la supermarket-uri e clar ca e cel mai putin dorit. N-as da niciodata asa ceva copilului meu, doar de forta majora. Daca va trebui sa ii dau un lapte extern, ii voi da de capra, ca are mai multe vitamine decat cel de vaca si e mai usor asimilabil decat cel de vaca, numai sa am asa ceva in acea perioada. Se mai spune ca laptele de magarita este si mai bun decat cel de capra pt ca ar fi mai apropiat de cel matern, si ca ar avea mai mult calciu decat cel de capra, dar nu sunt cercetari stiintifice care sa sustina cu tarie ca laptele de magarita e mai apropiat de cel matern (a facut cineva analize laptelui matern si celui de magarita ca sa le compare ?), asa ca nu stiu ce sa zic, poate stie cineva mai multe...

Multumesc, Anna21, pt lamuriri, sfaturi ! Doamne ajuta!
Despre lapte.. Eu am alaptat al doilea copil pana la 8-9 luni, apoi s-a intarcat spontan, de la o zi la alta. Au fost doua zile de cosmar in care nu vroia sa bea nici macar apa, plangea in permanenta, nu vroia nici un surogat de lapte.
(desi diversificasem putin, il alaptam cand era insetat).
Am cumparat aproape toate brandurile de formula de pe piata doar sa-l vad ca bea ceva si nu se mai chinuieste. Nu a vrut nimic. Dar le-am gustat eu, ca nu intelegeam cum alti copii le prefera, dar al meu refuza tot. Da, am gustat enfamil, similac, gerber etc.. au un gust cumplit! Unele au gust de metal, unul (nu-mi amintesc acum care) avea chiar un gust vag de peste! Nu ma mir ca le refuza copilul.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.10.2011, 09:15:37
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Multumesc mult, Anna21, pt informatiile date!

Ma bucur ca ai intarit convingerea mea si a altor persoane cum ca laptele de la farmacii sau supermarket-uri este garbage (gunoi) ! Din pacate pt cine a folosit sau sunt nevoite sa il foloseasca...Am auzit ca in laptele ambalat (poate nu chiar la toate firmele, dar oricum e foarte riscant) s-au gasit urme de plumb, sau si de alte metale grele, daunatoare sanatatii, caci duc mai ales la slabirea intelectului, sau la alte boli gen Alzheimer. S-a dat la stiri cu ceva timp in urma ca si jucariile pt copii erau facute cu plumb, sau/si aluminiu, si s-a tras un semnal de alarma. Copilasii baga in gurita tot ce prind. Ba mai auzisem ca inclusiv tamplaria de aluminiu de la termopane ar dauna sanatatii, d`apoi ce intra in gurita...

Foarte interesat ce mi-ai spus cu experimentul psihologului japonez ! Pe asta n-o stiam... Auzisem alta chestie, nu mai stiu pe unde, ca daca o femeie gravida aude un joagar de taiat lemene, fierastrau, ceva asemanator ca sunet, e posibil sa i se declanseze un avort spontan intrucat subconstientul lor percepe acel sunet ca pe cel al unei feline, animal carnivor. Astfel se declanseaza starea de alarma, frica si de aici urmari nefaste asupra bebelusului. Acum nu stiu pe ce femei au facut ei experimentul asta, sau in ce zona a globului erau ei ca sa semene sunetul fierastraului cu cel al unei feline din zona lor. Ca daca citeste vreo viitoare mamica sa nu i se faca frica inutil, amintindu-si de ce a citit pe internet. La cate case de la tara nu se taie astfel lemnele si nu se mai intampla nimic cu nimeni (mama sau copil)... Dar in zona unde or fi constat ei lucrul asta, asa o fi fost...


Anna21, cand s-a intarcat singur copilul tau si 2 zile nu mai vroia nimic, dupa aceea ce i-a placut sa manance ? I-ai dat un lapte natural , probabil de vaca (e cel mai la indemana) si mai papa din cand in cand si lapte matern ? Sau a renuntat definitiv la cel matern ?

Sunt un pic curioasa de ce o fi renuntat la cel matern, nu cred ca se punea problema ca nu mai aveai, nu ? Poate oi fi fost racita si oi fi luat niste medicamente, sau ai mancat altceva decat de obicei, ori poate oi fost stresata, cine stie...o fi fost vre-un motiv, ca doar nu s-o fi intarcat degeaba copilul, ma gandesc...

Last edited by tinutza; 14.10.2011 at 10:33:59.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.10.2011, 11:29:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tinutza Vezi mesajul
Multumesc mult, Anna21, pt informatiile date!

Ma bucur ca ai intarit convingerea mea si a altor persoane cum ca laptele de la farmacii sau supermarket-uri este garbage (gunoi) ! Din pacate pt cine a folosit sau sunt nevoite sa il foloseasca...Am auzit ca in laptele ambalat (poate nu chiar la toate firmele, dar oricum e foarte riscant) s-au gasit urme de plumb, sau si de alte metale grele, daunatoare sanatatii, caci duc mai ales la slabirea intelectului, sau la alte boli gen Alzheimer. S-a dat la stiri cu ceva timp in urma ca si jucariile pt copii erau facute cu plumb, sau/si aluminiu, si s-a tras un semnal de alarma. Copilasii baga in gurita tot ce prind. Ba mai auzisem ca inclusiv tamplaria de aluminiu de la termopane ar dauna sanatatii, d`apoi ce intra in gurita...

Foarte interesat ce mi-ai spus cu experimentul psihologului japonez ! Pe asta n-o stiam... Auzisem alta chestie, nu mai stiu pe unde, ca daca o femeie gravida aude un joagar de taiat lemene, fierastrau, ceva asemanator ca sunet, e posibil sa i se declanseze un avort spontan intrucat subconstientul lor percepe acel sunet ca pe cel al unei feline, animal carnivor. Astfel se declanseaza starea de alarma, frica si de aici urmari nefaste asupra bebelusului. Acum nu stiu pe ce femei au facut ei experimentul asta, sau in ce zona a globului erau ei ca sa semene sunetul fierastraului cu cel al unei feline din zona lor. Ca daca citeste vreo viitoare mamica sa nu i se faca frica inutil, amintindu-si de ce a citit pe internet. La cate case de la tara nu se taie astfel lemnele si nu se mai intampla nimic cu nimeni (mama sau copil)... Dar in zona unde or fi constat ei lucrul asta, asa o fi fost...


Anna21, cand s-a intarcat singur copilul tau si 2 zile nu mai vroia nimic, dupa aceea ce i-a placut sa manance ? I-ai dat un lapte natural , probabil de vaca (e cel mai la indemana) si mai papa din cand in cand si lapte matern ? Sau a renuntat definitiv la cel matern ?

Sunt un pic curioasa de ce o fi renuntat la cel matern, nu cred ca se punea problema ca nu mai aveai, nu ? Poate oi fi fost racita si oi fi luat niste medicamente, sau ai mancat altceva decat de obicei, ori poate oi fost stresata, cine stie...o fi fost vre-un motiv, ca doar nu s-o fi intarcat degeaba copilul, ma gandesc...
Din ce stiu, unii copii se intarca la un moment dat pur si simplu...si chiar si la cateva luni e posibil sa se intample asta, daca deja s-a inceput diversificarea, si asta probabil pentru ca nu mai simt nevoia sa primeasca lapte matern...ma gandesc.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.10.2011, 23:16:29
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Din ce stiu, unii copii se intarca la un moment dat pur si simplu...si chiar si la cateva luni e posibil sa se intample asta, daca deja s-a inceput diversificarea, si asta probabil pentru ca nu mai simt nevoia sa primeasca lapte matern...ma gandesc.
Aha...daca deja s-a inceput diversificarea...Merci, AndruscaCIM !
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.10.2011, 23:25:44
tinutza tinutza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 123
Implicit

Ce am omis sa scriu in primul post , ca introducere pentru subiectul nostru, este legat de Taina Nuntii. Pentru tinerii care vor sa se casatoreasca, e bine de stiut, in caz ca nu stie toata lumea, ca pt a avea o temelie buna ,,casa lor de piatra” care se stie ca se pune pe Hristos, trebuie ca, in afara de soti, atat parintii cat si nasii lor sa se spovedeasca la Preotul Duhovnic pe care il au fiecare in parte.

Si cand se face totul ca la carte, vorba aceea, cred ca nu mai ramane decat sa ii dam slava lui Dumnezeu pt binecuvantarile pe care le revarsa .

Last edited by tinutza; 15.10.2011 at 09:59:28.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.10.2011, 11:51:05
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Daca tinerii au o randuiala si totul se face asa cum ne invata sfintii parinti, atunci lucrurile merg bine. Toate incercarile se duc mai usor cand sotii sunt la unison.Cand se sustin reciproc.

Copiii sunt cea mai mare binecuvantare in viata de familie.Sunt florile din gradina familiei.
Dar cresterea lor se face cu jertfa. De acte ori nu se imbolnavesc, fac febra ,tusesc.Sau paote viseaza urat si se trezesc noaptea plangand.Iar tu trebuie sa veghezi la capul lor, sa le fii aproape, sa ii linistesti c cuvintele tale, mangaindu-i pe frunte. Pentru mama inseamna milte nopti nedormite, dar credeti-ma sunt grele doar pe moment.dar cand te uiti la fiinta din fata ta, care sufera ca il doare ceva , cand ii vezi ochii mici si tristi, iti dai seama ca faptul ca tu nu dormi nu valoreaza nimic pe langa suferinta micutului.Plus ca ai placutul sentiment ca poti fi de folos, ca prin jertfa ta le poti usura suferinta.
Si astfel de bucurii sunt rasplatite, inca de acum.Cand vezi manutele micute cum se inting spre tine, te iau in brate si iti spun:"mama, te iubec".Simti ca merita sa te jertfesti si pana la ultima picatura.

Intodeauna cand mi greu ma gandesc la povestea lumanarii.Lumanarea, este atat de iubita.Ea ofera si lumina si caldura.Ce ar fi lumanarea fara lumina?Dar fara caldura?Si totusi, in dragostea ei, lumanarea arde pana la ultima picatura.Nu-si cruta deloc viata.Ptr a oferi caldura si lumina oamenilor.Si arde pana se stinge, pentru ca nu mai este.Cred ca asa e viata unei mame: sa arda ca o lumanare, fiind de folos familiei sale
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Si eu sunt copilul Lui ixlucian Intrebari utilizatori 1 31.10.2012 21:36:43
5 ORE PE ZI CU FAMILIA adrian010155 Generalitati 2 30.07.2008 16:50:22
5 ore pe zi cu familia Ionelaangel Generalitati 2 02.02.2007 17:59:09
Familia maria55 Generalitati 10 01.11.2006 17:09:42