Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 26.04.2013, 23:13:05
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cauzele acelea cu lipsa de educatie sau mai stiu eu, pica. Exact femeile cu mai putina educatie alapteaza mult timp si au lapte destul.
Gresit, asta era valabil acum 30 de ani... acum femeile care alapteaza cel mai bine si mai mult sunt cele educate. Celelalte, fiicele mamelor integrate productiei comuniste, care aveau concedii de maxim 4 luni dupa nastere (daca nu-si luau prenatalul), nu alapteaza. Cine sa le invete, daca ele doare de biberon stiu si nici nu se informeaza, nici macar brosurile primite gratis la nastere si destul de instructive si accesibile cititorului de rand nu le citesc.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 29.04.2013, 14:36:50
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce parere aveti despre alaptatul in public?Nu acela de dupa perdea,ci alaptatul cu sanii afara?
Stiu ca este un tablou cat de poate de matern,dar ar trebui expus oricui,in locuri publice?
O mamica gaseste solutii sa alapteze si in acelasi timp sa pastreze si discretia in public. Chiar daca sanii au scopul de a hrani copilul, in ziua de astazi ei sunt vazuti ca pricina de sminteala. Este posibil ca o mama care alapteaza in public fara perdea, sa nu o faca cu gandul de a sminti pe cineva (asa cum sunt fetele la mare care fac toples) ci doar din puternicul sentiment matern in care isi percepe sanii ca fiind exclusiv pentru alaptare. Dar pentru ca traim in vremuri in care acest fapt nu mai este vazut ca principalul scop al sanilor, pentru confortul mamei si pentru a nu deveni pricina de sminteala, este bine sa faca acest lucru cat mai discret.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 29.04.2013, 14:53:36
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Ekaterina - nu inteleg ce este cu articolul pe care l-ai pus.
Au o treaba cu alaptatul sau cu producatorii de lapte praf?

Cauzele acelea cu lipsa de educatie sau mai stiu eu, pica. Exact femeile cu mai putina educatie alapteaza mult timp si au lapte destul.

Exista mai multe alte cauze pentru care unele femei nu alapteaza (nu au lapte, sau nu vor sa alapteze): traditia tarii/familiei, stresul, intoarcerea prea rapida la lucru. Ma si intreb cum fac femeile politiciene sau de cariera care lasa pruncii si se intorc la munca la numai 2-3 luni de la nastere. Cum fac cu alaptatul?

In unele tari (chiar vestice- USA, GB, Canada) au concedii postnatale foarte scurte.
Sunt si motive medical-biologice pentru care unele femei nu au lapte deloc.
Deci nu se poate pausaliza.
Articolul prezinta avantajele alaptarii, in special imediat dupa nastere cand copilul mananca colostru. Acesta ii transmite un bun sistem imunitar, ferindu-l de boli grave. Articolul are treaba si cu producatorii de lapte praf care de multe ori nu joaca dupa reguli corecte, prezentand laptele praf la fel de bun ca cel de mama sau chiar mai bun, derutand mamele si descurajandu-le astfel sa alapteze.

Lipsa de educatie in acest context se refera la lipsa de educatie si informare in privinta alaptarii. Alaptarea nu este un lucru usor, necesita o tehnica, stapanirea unor informatii absolut necesare. De multe ori copilul nu coopereaza asa cum ne dorim si din aceasta cauza mamele sunt tentate sa renunte, fara sa inteleaga insa unde anume se procedeaza gresit.

Motivele pentru care o femeie nu alapteaza sunt diverse, insa mama nu trebuie sa renunte usor, iar pentru acest lucru trebuie sustinuta, incurajata, si sa beneficieze de informatii utile.
Reply With Quote
  #104  
Vechi 29.04.2013, 14:59:19
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristina2012 Vezi mesajul
In Romania politicile cretine ale spitalelor distrug sanatatea nou-nascutilor si mamelor. Femei sanatoase, care au avut nasteri usoare si care ar putea sa se dea jos de pe masa de nasteri cu pruncul in brate, sa-l alapteze din primul moment, abia de li se flutura copilul prin fata fara sa-l poata atinge si sunt plimbate in carucior. Trebuie sa platesti bani grei in sistem privat ca sa ai dreptul de a petrece primele ore dupa nastere alaturi de copilul tau si sa-l pui la san inca din primele minute. In spitalele de stat nici o sansa. Nu am intalnit nici o asistenta capabila sa te invete tot ce trebuie sa stii despre alaptare.

In salile de travaliu si in saloanele de spital sunt televizoare care nu fac decat sa streseze mamele care nu sunt interesate "Inima de tigan", "Pariu cu viata" si "Nora pentru mama". Ar trebui sa ruleze nonstop filmulete instructive despre travaliu si nastere sau despre cum sa alaptezi, cum sa ingrijesti copilul etc.
Cand am nascut la Municipal, in a doua zi dupa nastere au pus o caseta cu un documentar despre alaptare, bine facut, folositor... doar ca nu aveai liniste sa urmaresti filmul, personalul medical si auxiliar isi vedea de treaba, intra, iesea, te consulata... Daca ari fi fost rulat de mai multe ori pe zi, aveam sansa sa il vad pe tot.

Sunt tot mai multe femei care vor sa nasca natural (nasterea "pe jos" nu e sinonim cu nasterea naturala), sunt tot mai multe care vin hotarate sa alapteze... dar sistemul este impotriva lor. Revistele, emisiunile tv si mai ales internetul au creat un curent favorabil nasterii naturale si mai ales alaptarii. Din pacate personalul medical nu a fost atins de curentul acesta... isi vede de interese
Subscriu acestui mesaj. Am trait pe pielea mea tot ce ai scris.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 30.04.2013, 08:57:27
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce parere aveti despre alaptatul in public?Nu acela de dupa perdea,ci alaptatul cu sanii afara?
Stiu ca este un tablou cat de poate de matern,dar ar trebui expus oricui,in locuri publice?
Mie mi se pare destul de normal si firesc. Mi se pare f.urat ca mama sa fie trimisa la toaleta sau spatii izolate sa isi alapteze pruncul, de parca ar face ceva indecent sau imoral. Este de preferat ca mamele sa faca asa ptr. cine? Pentru ele si bebeii lor sau ptr. publicul ultra-sensibil si plin de prejudecati?
Uite ca fetele cu sanii pe afara nu mai scandalizeaza pe nimeni. Oricum nu se vede mare lucru,caci copilul este in fata. Unele mamici mai acopera capul bebelusului cu o esarfa, insa nu toti copii accepta plus ca cui ii place sa manance cu capul acoperit?
Alte mamici poarta copilul intr-un suport, in fata, si nici nu se vede ca bebe papa.
NURSING IN THE MALL!(min 7)


Un parinte din Rusia, prin anii 1800 si ceva spre 1900, a spus unei mame ca este perfect normal sa alapteze in Biserica, caci copilul are nevoie de hrana. Pai, daca atunci era ceva normal, si lumea era mult mai pudica, de ce sa fie aiurea in prezent? Am impresia ca tot ce este normal si firesc este vazut ca si ceva urat, iar ce este anormal este vazut ca virtute! Tare ciudat. In unele tari primesti amenda daca agreseszi o femeia care alapteaza in public.

Problema este la noi, nu la alaptatul in sine. Cand zic noi, ma refer la societatea in sine care este plina de fantasme si nu mai face deosebirea intre erotic si normal. Sunt mai multe bloguri si site-uri care vorbesc despre asta. In romana sunt mai putine, dar e bine ca sunt. Nu cred ca bagatul capului in nisip este solutia la aceasta problema.
(mai demult am vizionat un filmulet despre alaptat pe youtube si trebuia sa ai cel putin 18 ani ptr. a putea sa il vezi! dar videourile despre sex si perversiuni nu cu bulinuta.)
Breastfeeding - Extraordinary Breastfeeding - Channel 4 Documentary

(stiati ca se recomanda ca alaptarea sa fie intre 2 ani jumate si 7.5 ani? pe WHO parca au spus asta. f.tare. si duhovnicii recomanda alaptarea cat mai mult)

Felul in care este tratata femeia la nastere si dupa nastere arata felul in care societatea trateaza femeia in general. Imaginea nu este prea palcuta, din pacate.Si nu se intampla numai in Romania, ci peste tot.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 30.04.2013, 09:16:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Mie mi se pare destul de normal si firesc. Mi se pare f.urat ca mama sa fie trimisa la toaleta sau spatii izolate sa isi alapteze pruncul, de parca ar face ceva indecent sau imoral. Este de preferat ca mamele sa faca asa ptr. cine? Pentru ele si bebeii lor sau ptr. publicul ultra-sensibil si plin de prejudecati?
Uite ca fetele cu sanii pe afara nu mai scandalizeaza pe nimeni. Oricum nu se vede mare lucru,caci copilul este in fata. Unele mamici mai acopera capul bebelusului cu o esarfa, insa nu toti copii accepta plus ca cui ii place sa manance cu capul acoperit?
Alte mamici poarta copilul intr-un suport, in fata, si nici nu se vede ca bebe papa.
NURSING IN THE MALL!(min 7)


Un parinte din Rusia, prin anii 1800 si ceva spre 1900, a spus unei mame ca este perfect normal sa alapteze in Biserica, caci copilul are nevoie de hrana. Pai, daca atunci era ceva normal, si lumea era mult mai pudica, de ce sa fie aiurea in prezent? Am impresia ca tot ce este normal si firesc este vazut ca si ceva urat, iar ce este anormal este vazut ca virtute! Tare ciudat. In unele tari primesti amenda daca agreseszi o femeia care alapteaza in public.

Problema este la noi, nu la alaptatul in sine. Cand zic noi, ma refer la societatea in sine care este plina de fantasme si nu mai face deosebirea intre erotic si normal. Sunt mai multe bloguri si site-uri care vorbesc despre asta. In romana sunt mai putine, dar e bine ca sunt. Nu cred ca bagatul capului in nisip este solutia la aceasta problema.
(mai demult am vizionat un filmulet despre alaptat pe youtube si trebuia sa ai cel putin 18 ani ptr. a putea sa il vezi! dar videourile despre sex si perversiuni nu cu bulinuta.)
Breastfeeding - Extraordinary Breastfeeding - Channel 4 Documentary

(stiati ca se recomanda ca alaptarea sa fie intre 2 ani jumate si 7.5 ani? pe WHO parca au spus asta. f.tare. si duhovnicii recomanda alaptarea cat mai mult)

Felul in care este tratata femeia la nastere si dupa nastere arata felul in care societatea trateaza femeia in general. Imaginea nu este prea palcuta, din pacate.Si nu se intampla numai in Romania, ci peste tot.

Nu prea cred! Intreaba-le pe femeile din familia ta,ele asa alaptau prin locuri publice punandu-si toalele in cap?
Am o vaga banuiala ca nu :)
Femeile din trecut erau foarte pudice,n-as crede ca se dezveleau asa prin piete si la drumul mare.


Poate pentru noi,femeile,vazutul unui san nu sminteste dar nu putem spune acelasi lucru despre barbati.
Eu eram intr-un restaurant,in vacanta cu niste rude si mi-a fost rusine pt barbatii care erau acolo cu noi.

Iar alaptatul trebuie facut in special in intimitate,pt a se bucura de relatia lui cu mama care il hraneste,il ocroteste.Daca este necesar sa fie totusi alaptat in public nu este nici un deranj daca o faci pe sub pulover sau un batic ca sa nu scoti tot sanul afara sa faca lumea apoplexie. Dar acum noi toti suntem foarte obraznici,scandalizam alti semeni cu purtarile noastre si tot noi le spunem ca" e problema lor"!

Este clar ca te si poti acoperi daca vrei,sau nu vrei si atunci scandalizezi lumea si stai asa.

Daca tot vorbim de rolul maternal al sanilor atunci de ce femeile mai isi acopera pieptul cu haine in restul timpului?daca sanul este considerat DOAR material de hrana pt copil?
Sanul a fost dintotdeauna un simbol erotic,nu a devenit doar in ultimele decenii dintr-odata.
Iar femeile se acopera din cele mai vechi timpuri tocmai pt a-si salva pudoarea,stima de sine,a nu-si lasa intimitatea pradata de ochii maselor.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 30.04.2013 at 11:05:10.
Reply With Quote
  #107  
Vechi 30.04.2013, 14:42:32
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Sanul a fost dintotdeauna un simbol erotic,nu a devenit doar in ultimele decenii dintr-odata.
Iar femeile se acopera din cele mai vechi timpuri tocmai pt a-si salva pudoarea,stima de sine,a nu-si lasa intimitatea pradata de ochii maselor.
Sanul a fost creat cu un scop anume, acela de a hrani pruncul, insa cu timpul el a devenit un simbol erotic, nu a fost dintotdeauna asa. Ca dovada avem icoana Maicii Domnului Galactotrofusa - Maica Domnului care Alapteaza.
http://www.crestinortodox.ro/icoane-...aza-96994.html
Reply With Quote
  #108  
Vechi 30.04.2013, 19:36:54
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Sanul a fost creat cu un scop anume, acela de a hrani pruncul, insa cu timpul el a devenit un simbol erotic, nu a fost dintotdeauna asa. Ca dovada avem icoana Maicii Domnului Galactotrofusa - Maica Domnului care Alapteaza.
http://www.crestinortodox.ro/icoane-...aza-96994.html
O comparatie cam nereusita de a ma convinge! Dar totusi daca este sa discutam despre icoana ,nu se poate trece cu vederea ca este o imagine decenta,in limitele normale ale firescului,unde rochia nu este cu bretele pt a dezveli toata partea superioara+ sanii!

Si picioarele au fost create pt a merge si totusi sunt erotice,daca nu este vina noastra ca sunt asa ar fi bine sa purtam fuste mai lungi de pulpe,nu sa ne dezgolim zicand ca la Facere stateam goi!
Pe mine nu ma lamuriti ca femeile trebuie sa alapteze in drum cu sanii pe afara!
Nu exista pro argumente pentru asta,de ce se refuza acoperamantul sau paturica?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 30.04.2013, 21:19:03
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu prea cred! Intreaba-le pe femeile din familia ta,ele asa alaptau prin locuri publice punandu-si toalele in cap?
Am o vaga banuiala ca nu :)
Femeile din trecut erau foarte pudice,n-as crede ca se dezveleau asa prin piete si la drumul mare.


Poate pentru noi,femeile,vazutul unui san nu sminteste dar nu putem spune acelasi lucru despre barbati.
Eu eram intr-un restaurant,in vacanta cu niste rude si mi-a fost rusine pt barbatii care erau acolo cu noi.

Iar alaptatul trebuie facut in special in intimitate,pt a se bucura de relatia lui cu mama care il hraneste,il ocroteste.Daca este necesar sa fie totusi alaptat in public nu este nici un deranj daca o faci pe sub pulover sau un batic ca sa nu scoti tot sanul afara sa faca lumea apoplexie. Dar acum noi toti suntem foarte obraznici,scandalizam alti semeni cu purtarile noastre si tot noi le spunem ca" e problema lor"!

Este clar ca te si poti acoperi daca vrei,sau nu vrei si atunci scandalizezi lumea si stai asa.

Daca tot vorbim de rolul maternal al sanilor atunci de ce femeile mai isi acopera pieptul cu haine in restul timpului?daca sanul este considerat DOAR material de hrana pt copil?
Sanul a fost dintotdeauna un simbol erotic,nu a devenit doar in ultimele decenii dintr-odata.
Iar femeile se acopera din cele mai vechi timpuri tocmai pt a-si salva pudoarea,stima de sine,a nu-si lasa intimitatea pradata de ochii maselor.
Nu a zis nimeni de toale in cap sau de dezvelirea completa. o.O Dar nici imbrobodit si axfisiat copilul nu e ok sau trimis mama la WC.

Defapt cred ca vorba de cum privesti...poti privi modest sau poti privi patimas. Inainte femeile isi luau copii si pe camp, peste tot unde mergeau. Poti sa alaptezi in public si sa fi in acelasi timp decenta, fara sa ai esarfe si batice sa acoperi copilul. De multe ori se vede mult mai putin cand se alapteaza decat ce arata tinerele fete..Plus ca femeile deobicei alapteaza altfel in public decat acasa, nu se etaleaza. Insa, oamenii se scandalizeaza numai cand vad copil alaptat, nu de sanii in sine.
Din moment ce acel parinte a spus ca sanii sunt hrana ptr.bebelus si mama are tot dreptul sa alapteze in Biserica,nu vad de ce ar fi ceva rau pe o banca in parc. Am inteles ca in Basarabia alaptatul in public este ceva normal...

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:A...NlElsCCTfEVpmt
http://adelle.ro/wp-content/uploads/...98-300x224.jpg
http://1.bp.blogspot.com/-7ja6UHCvge...0/IMG_6096.JPG
http://www.evz.ro/uploads/tx_images/alaptare_RZV.jpg
http://www.nancymohrbacher.com/stora...=1339169494232
http://www.multi-mam.com/entity-file...d/0/blogpost/6

Huh...defapt, in vest de ex. femeile aveau sanii ridicati si pe afara..rochiile cu corset..stil vitorian...era o tragedie daca se vedeau picioarele,glezna..In triburile din africa sanii nici nu sunt vazuti ca si ceva erotic, barbatii de acolo chiar au inceput sa rada cand au auzit ca barbatii din vest se dau peste cap cand vad sani. Nu, este acest mod de a privi,care se datoreaza hiper-sexualizarii sanilor. Peste tot vezi numai sani: pe reviste, in reclame, in scoli, in filme,siliconati,in cioscurile de ziare cu reviste ptr. adulti puse la vedere etc. Daca am trai intr-o societate care nu ar sexualiza la maxim sanii si ar promova mereu faptul ca alaptatul este cel mai normal lucru din lume, cred ca nici oamenii nu ar mai comenta asa mult. F.rar sanii sunt asociati cu alaptarea, in prezent totul este legat de sex.
Barbatii ar trebui sa fie in stare sa faca diferenta intre sanii ca si ceva erotic si sanii ca si hrana ptr. bebei. Inainte nu erau asa impatimiti cu imagini,filme si fantase si cu siguranta nu ar fi agresat o mama care isi alapteaza copilul. Copilul si mama ar trebui sa fie mai protejate si pe primul loc. Alaptarea este si hrana, nu doar relatie.

Nu toti copii accepta paturica si esarfa in cap...

Last edited by Parascheva16; 30.04.2013 at 21:23:03.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 30.04.2013, 23:35:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
O comparatie cam nereusita de a ma convinge! Dar totusi daca este sa discutam despre icoana ,nu se poate trece cu vederea ca este o imagine decenta,in limitele normale ale firescului,unde rochia nu este cu bretele pt a dezveli toata partea superioara+ sanii!

Si picioarele au fost create pt a merge si totusi sunt erotice,daca nu este vina noastra ca sunt asa ar fi bine sa purtam fuste mai lungi de pulpe,nu sa ne dezgolim zicand ca la Facere stateam goi!
Pe mine nu ma lamuriti ca femeile trebuie sa alapteze in drum cu sanii pe afara!
Nu exista pro argumente pentru asta,de ce se refuza acoperamantul sau paturica?
In mesaj era vorba despre sanul la vedere, asta deranja. Acum daca mama da jos si breteaua si fusta...nu mai face parte din subiectul de la care am pornit. Ti-am aratat icoana cu Maica Domnului care Alapteaza pentru a intelege ca sanul nu a fost dintotdeauna un simbol erotic, ci a devenit asa in timp din cauza unei pervertiri a scopurilor lucrurilor.

Nu cred ca trebuie sa te lamurim, cand vei fi in situatia de a-ti alapta pruncul vei pecepe altfel acest gest. Sunt foarte rare cazurile in care o mama alapteaza fara perdea (poate din motive pe care nu le intelegem), de cele mai multe ori mamele o fac cu multa discretie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Si eu sunt copilul Lui ixlucian Intrebari utilizatori 1 31.10.2012 22:36:43
5 ORE PE ZI CU FAMILIA adrian010155 Generalitati 2 30.07.2008 17:50:22
5 ore pe zi cu familia Ionelaangel Generalitati 2 02.02.2007 18:59:09
Familia maria55 Generalitati 10 01.11.2006 18:09:42