Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #311  
Vechi 28.11.2011, 19:13:55
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ca să înțelegi corect, fac distincția între ortodoxie ca predicație de căpătâi a Bisericii și ortodoxim ca tendință de a autonomiza ideologic această predicație. Românism nu e totuna cu patriotismul natural și realist ca atașament firesc pentru neamul din care facem parte. Românismul e varianta exagerată și patologică a patriotismului, bazată pe autoamăgire mitologizantă, paseism mincinos și raportarea la valori imaginare sau idealizări retroproiective.

Filetismul este o erezie ecleziologică condamnată ca atare de un Sinod local care a avut loc în Constantinopol 1872 dar problema e mai veche. Nu atât condamnarea sinodală ar trebui să-i îngrijoreze pe adepții acestei tendințe sectare, cât minciuna pe care-o răspândesc, înțolită, desigur, în straie populare și cu priză la publicul frustrat de realitatea curentă.
Experiența bisericească cunoaște nuanțe și influențe specifice locului/culturii/ethosului, dar de aici până la simbioza narcisistă dintre națiune și ortodoxie e cale lungă. Mândria și prostia colaborează și în acest context foarte eficient atât la anestezierea percepției realității cât și ladeturnarea atenției de la problemele prezentului.

Catholicitatea ortodoxiei - universalitatea orthodoxiei. Folosirea acestui termen în brandul unei grupări religioase nu-i acreditează automat pe aceștia ca deținători ai autenticității tradiției ecleziale la care face trimitere. Monopolul semantic nu garantează nimic, litera fără duh rămâne moartă. Nu există catholicitate fără ortodoxie și nici ortodoxie fără catholicitate, asta dacă ne referim la Biserica lui Hristos.
Cred ca m-am dumirit. Nu am sesizat niciodata diferenta intre patriotism si romanism. Iar filetismul imi era un concept total strain.
O informatie noua, un pic de lumina si totodata o usurare.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #312  
Vechi 28.11.2011, 20:54:19
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ideile care nu-ti convin sunt ,,aiureli propagandistice filetiste sau conspiraționiste"? Indiferent daca sunt ale mele sau ale altora? Asa, la gramada?

Din moment ce pe acest forum nu se incurajeaza propaganda ecumenista, consider ca orice crestin are dreptul si datoria sa marturiseasca Ortodoxia si sa o apere de influente nedorite, indiferent daca este pe placul tuturor sau nu. Nimeni nu poate spune ca asta nu e treaba lui.

Deci, marturisirea Ortodoxiei, nu a ecumenismului! Sa facem pasi sinceri spre Dumnezeu, nu sa-I dam sarutul tradarii, precum Iuda! Dupa atatia ani de comunism, daca tot vorbim despre Dumnezeu, atunci sa spunem ceva de folos.
Nu-mi fac probleme pentru mine cât pentru cititorii acestui forum care riscă să confunde experiența eclezială ortodoxă cu închipuirile unor frustrați care, cică, protejează ortodoxia prin îngroparea ei cât mai adânc în pământul strămoșesc, de parcă ar fi un obiect și nu expresia unei realități trăite.

Că tot vorbeai de sminteală.... oare eu am umplut forumul cu link-uri către tot felul de bloguri extremiste anti- toată lumea imună la prostia lor? Eu deschid discuții pe forum despre conspirații hollywoodiene, spaime apocaliptice inspirate de cartoon network și probleme psihice confundate cu probleme duhovnicești?

Mai meditează cine e cel care smintește....
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #313  
Vechi 28.11.2011, 20:55:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

In concluzie, cum spunea si parintele Galeriu, filetismul insemana punerea nationalitatii deasupra credintei. Adica suntem mai intai romani si apoi ortodocsi.
Reply With Quote
  #314  
Vechi 28.11.2011, 20:59:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Că tot vorbeai de sminteală.... oare eu am umplut forumul cu link-uri către tot felul de bloguri extremiste anti- toată lumea imună la prostia lor? Eu deschid discuții pe forum despre conspirații hollywoodiene, spaime apocaliptice inspirate de cartoon network și probleme psihice confundate cu probleme duhovnicești?

Mai meditează cine e cel care smintește....
Acveste lucruri cu cipurile si altele nu sunt greseli mari, daca nu sunt adevarate. Greselile mari sunt cele ce tin de dogma, de aceea conceptiile ecumensite sunt erori mult mai mari decat aceste lucruri marunte. Si Antonia nu are aceste erori mari, dimpotriva, am vazut ca nu e de acord cu conceptiile ecumeniste.
Reply With Quote
  #315  
Vechi 28.11.2011, 21:03:54
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acveste lucruri cu cipurile si altele nu sunt greseli mari, daca nu sunt adevarate. Greselile mari sunt cele ce tin de dogma, de aceea conceptiile ecumensite sunt erori mult mai mari decat aceste lucruri marunte. Si Antonia nu are aceste erori mari, dimpotriva, am vazut ca nu e de acord cu conceptiile ecumeniste.
A se citi: Important e sa nu fie omul de acord cu ecumenismul (chiar daca a demonstrat ca nici nu intelege ce inseamna ecumenismul). Cata vreme nu e de acord cu bau-baul ecumenismului, poate sa sustina orice prostie.

Sub masca anti-ecumenismului se poate confunda Diavolul cu un circuit electronic, se pot speria credinciosii cu sfarsitul lumii in 12.12.2012, se poate face propaganda pentru inrolarea in razboiul anti psihotronic etc. etc. etc.
Reply With Quote
  #316  
Vechi 28.11.2011, 22:32:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Intr-adevar, ceva de folos. De pilda, cate ceva despre cipuri, razboiul psihotronic si alte asemenea marturisiri antiecumenice curat-ortodoxiste.

Apropo, ideile care nu va convin sunt "propaganda ecumenista", asa, la gramada ?
Am dezbatut probleme diverse pe acest forum, nu numai despre cipuri si despre razboi psihotronic.

Iar pe acest topic e bine sa discutam despre ecumenism, nu despre mine sau despre dv.
Reply With Quote
  #317  
Vechi 30.11.2011, 15:18:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele IOAN de la Rarau
Reply With Quote
  #318  
Vechi 30.11.2011, 15:33:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Vă mulțumim pentru noul link. Ia să vedem cât de departe pot să meargă elucubrațiile, paranoia și, în ultimă instanță, depărtarea unora de Cristos:

- Am inteles ca vor incerca sa puna un cip chiar la nastere, noilor nascuti. Si atunci mama ce sa faca, in cazul in care va fi obligata sa-si lase copiii implantati de la nastere?

- Sa duca viata curata, ca si o fecioara. Sa nu mai fie mama, ca sa nu bage un suflet in iad si sa se duca si ea cu el cu tot in iad.

- Atunci inseamna ca nu mai este de folos sa te casatoresti.

- Pai, nu prea e de folos, mai ales pentru aceste vremuri. Daca era de folos, ma insuram si eu. Viata, o singura data o ai data de Dumnezeu aici pe pamant. Ce faci cu ea? Cum o folosesti? Asta conteaza. Poti sa castigi viata cea vesnica, si poti s-o pierzi definitiv. Fiecare alege. Nu culege, alege. Daca culegi, mananci mere stricate pana mori.


Concluzia tembelă (mă ietați pentru cuvântul tare, dar unele lucruri și idei nu pot fi tratate cu mănuși): femeile să nu mai facă copii, oamenii să nu se mai căsătorească.

Evident, nu se putea să nu găsim și un piculeț de propagandă a urii interconfesionale:

Toate minciunile sunt de la romano-catolici, toate inselaciunile.

Last edited by Erethorn; 30.11.2011 at 15:38:29.
Reply With Quote
  #319  
Vechi 30.11.2011, 16:28:04
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
- "Am inteles ca vor incerca sa puna un cip chiar la nastere, noilor nascuti. Si atunci mama ce sa faca, in cazul in care va fi obligata sa-si lase copiii implantati de la nastere?"
Urmand deviza machiavelica „scopul scuza mijloacele”, redactorii revistei Atitudini manipuleaza fara pic de jena pe preotii mai in varsta, trecuti de 80 de ani, prin intrebari inselatoare, ce ascund un vadit interes. De-a dreptul diabolic. Intrebare de "jurnalist"? Eu le-as scrie la redactie sa ne spuna clar de unde au inteles, daca vor sa aiba credibilitate si sa nu se confunde cu presa de tabloid, ce inventeaza zilnic informatii, lansand un nou zvon pe piata. Se mai folosesc si de numele arhimandritului Iustin Parvu, tot o strategie de marketing. Mai nou nu exista revista sau carte pe care sa nu apara scris "revista a aparut cu binecuvantarea parintelui ... " de parca asta le confera infailibilitate.

p.s acuma am vazut, "interviul" e din 2009, deci de atunci exista paranoia asta cu cip-uri implantate nou-nascutilor.

Last edited by ioanna; 30.11.2011 at 16:41:18.
Reply With Quote
  #320  
Vechi 30.11.2011, 17:33:44
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Ca de la cer la pământ e diferența între mărturia sfinților și ortodoxismul sectar propovăduit pe-aici de adepții lui.

Citiți ce scrie Sfântul Nectarie despre adevăratul credincios:

Cât de frumos este chipul credinciosului! Cât de minunat este harul acestui chip ! Frumusețea lui te farmecă, iar înălțimea lui dă măsura încrederii pe care o are credinciosul în Dumnezeu. Liniștea revărsată pe chipul sau arată pacea sufletului, iar calmul arată netulburarea inimii. Bunătatea zugrăvită pe fața credinciosului mărturisește despre conștiința sa netulburată. Credinciosul are înfățișarea unul om eliberat de tirania grijilor necurmate ale vieții, cele împovărătoare ale duhului și deopotrivă înfățișarea unui om a cărui încredere în Dumnezeu îi apare zugăvită în culori vii pe trăsăturile feței. Credinciosul are înfățișarea unui om cu adevărat fericit și este fericit, fiindcă este încredințat de dumnezeirea credinței sale și crede în adevărul ei. Dumnezeu i-a vorbit credinciosului în chip tainic în inima lui. Glasul Lui i-a umplut inima și o fericire dumnezeiască s-a revărsat într-însa. Inima și mintea îi sunt dăruite lui Dumnezeu. Iubirea Lui îi încălzește inima, iar duhul credinciosului grăbește să urce la Domnul.
Credinciosul, rupând legăturile egoismului ce-i micșorau iubirea la cercul strâmt al celor din jurul său și nu-l lăsau să lucreze și să vadă dincolo de propriul eu, s-a ridicat și s-a eliberat de robia și de tirania lui, nemaiînchinându-se cu înjosire sieși. Slobod așadar de aceste legături străbate tot pământul în lung și în lat și grăbește să ajungă pretutindeni unde îl cheamă iubirea de aproapele. Nimeni nu-l mai poate împiedica, nici ispiti. Plăcerile lumii veșnic curgătoare precum apele râurilor, ca și desfătările de bunurile lumești nu mai sunt pentru el momitoare. Idolul egoismului a căzut și s-a sfărâmat, iar toate jertfele, aducerile și arderile de tămâie ce altădată i se cuveneau, acum sunt aduse numai Dumnezeului iubirii, pe Care acum îl iubește și Căruia I se închină cu toată inima. Dăruit întru totul cu sufletul și cu inima Dumnezeului adevărat și viu, uită de lume și adesea chiar de propriul trup. Privirea îi este ațintită numai spre Domnul și inima sa numai pe El Îl caută neîncetat. Duhul său se desfată cercetând lucrările Lui, iar sufletul său se încredințează proniei Ziditorului.
Toate trezesc în inima credinciosului simțăminte noi. Creația toată îi vorbește într-un grai tainic despre înțelepciunea și bunătatea divinului ei Creator. Desfătare este pentru el cercetarea lucrărilor lui Dumnezeu și încântare este contemplarea frumuseții zidirii ce-i umple sufletul. Frumusețea, bunătatea, adevărul și dreptatea, chipuri ale binelui pe pământ, care ne înfățișează însușirile lui Dumnezeu, pe toate le lucrează în inima lui. Adevărata și neîndoielnica sa fericire este vorbirea necurmată cu Dumnezeu. Cuvintele Domnului sunt ca mierea de dulci în gura lui. Aceste cuvinte le împlinește zi și noapte. Inima lui este aprinsă de iubirea pentru Dumnezeu. Grăbește spre El și-L caută neîncetat, cercetând cu râvnă tot ce a zidit. Lucrarea lui fără sfârșit este desăvârșirea de sine pe măsura puterii sale, iar dorința sa cea mai arzătoare este asemănarea cu Dumnezeu. Iubirea și slujirea Lui îi umplu inima rănită ce veșnic îl dorește pe Domnul. Cântarea și slăvirea Lui, mulțumirea și lauda aduse neobosit și cu glas fierbinte lui Dumnezeu izvorăsc din gura lui, înălțându-se spre cer. Buzele lui grăiesc numai înțelepciune, iar inima lui înțelege cu o înțelegere deplină. Viața lui este creație și armonie. Trăiește grăbindu-se spre sfârșitul drept spre care tinde, pentru care a fost zidit și se bucură de fericirea cu prisosință, dăruită lui din bunătatea lui Dumnezeu. Trăiește pe pământ, dar locuința lui se află în Ceruri. Grijă n-are de nimic și nu-l apasă teama pentru ziua de mâine; singura lui grijă și preocupare este aceea de a nu se sili pentru multe, ci numai pentru lucrurile de care are trebuință. Nu-l preocupă altceva decât cum să împlinească mai bine legea dată de Domnul și cum să înfăptuiască mai cu folos binele. Comuniunea oamenilor între care există deosebiri de neam sau de stare este pentru el comuniune a fraților de același sânge și dorește să-i acopere pe toți cu binefacerile lui. Se bucură de fericirea lor și se întristează pentru mâhnirile și necazurile lor. Întreaga zi face milostenie și dă cu împrumut și dreptatea lui rămâne în veac. Inima lui este gata să spere la Domnul, iar sufletul lui este pregătit să se înfățișeze dinaintea Ziditorului său. Plin de nădejde și de curaj, strigă împreună cu psalmistul: “Domnul este ajutorul meu și nu mă voi teme de ce-mi va face mie omul.” (Teoclit Dionisiatul - Sfântul Nectarie din Egina, făcătorul de minuni)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 30.11.2011 at 17:47:17.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17