Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 30.11.2011, 19:50:37
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sunt si eu (in sfarsit) de acord cu domnul Erethorn: cip-ul nu e rau in sine, ci conteaza modul in care-l interbuintezi, scopul. Nu cip-ul e rau, ci intentia omului poate fi rea. Multi se ingrozesc numai cand aud de cip implantat in corp, aproape ca e o frica paranoica. De ce? Exista cip-uri implantate in corp in scop benefic, in cazul paraliziei exista microcip care-ti pune in miscare muschii paralizati ajutandu-te in procesul recuperarii, pentru cardiaci exista defibrilatoare s.a.m.d N-ai de ce sa respingi un lucru benefic, in virtutea altora, ce vor urma, posibil nocive.
Cine poate garanta ca un cip implantat in scop benefic , la un moment dat nu poate deveni periculos ptr sanatatea, respectiv ptr viata omului?
Cine poate garnata ca un obiect strain, introdus in corpul uman nu poate avea urmari dintre cele mai nefatse?
Putina experienta m-a invata ca orice lucru strain, care intervine in firescul lucrurilor nu poate fi bun.
Poate face un bine pe moment, dar urmarile pe termen lung cine le poate garanta?
Cate experimente au fost facute in acest scop si pe ce perioada de timp?
20, 30 de ani de cip introdus in corpul uman in care sa nu apara nici o schimbare, nici o modificare in rau?
exista asa ceva?
Daca nu, atunci suntem noi mai prosti sa devenim cobaii cuiva?
Nu, multumesc, eu nu vreau.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #332  
Vechi 30.11.2011, 20:06:48
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul

Secta "cipistilor" nu are nici o legatura cu ortodoxia. Mai degraba ar putea sa se ia de mana cu alte grupari milenariste, adventiste etc.
Dvs. imbinati foarte bine elocventa cu minciuna (ceea ce este foarte periciculos pentru cei care nu se prind). De unde stiti ca advetistii sunt "cipisti"? Eu cred ca de nicaieri. Doar mintiti. Stiti bine ca advetinstii nu se sperie de coduri de bara sau cipuri si, mai stiti si cine poarta numarul 666, in conceptia adventista. Poate ca asta va face sa-i urati pe adventisti si sa mintiti despre ei.

P.S. Mureati daca postati fara sa va legati de adventisti, nefiind deloc vorba de ei? Ce va mana sa aveti o astfel de atitudine? Sau, mai bine zis, cine va mana?

Last edited by grasu77; 30.11.2011 at 20:09:38.
Reply With Quote
  #333  
Vechi 30.11.2011, 20:15:29
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
nu incepeti sa va asemmanati oare cu toate sectele milenariste si adventiste, cu toti agitatii care prezic sfarsitul lumii,
Sper ca nu i-ati pus pe adventistii de ziua a saptea la un loc cu "agitatii care prezic sfarsitul lumii". Daca totusi ati facut-o, asteptam scuzele dvs.
Reply With Quote
  #334  
Vechi 30.11.2011, 20:33:51
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Sper ca nu i-ati pus pe adventistii de ziua a saptea la un loc cu "agitatii care prezic sfarsitul lumii". Daca totusi ati facut-o, asteptam scuzele dvs.
Am scris "adventisti", nu "adventisti de ziua a saptea". Totusi, daca va este jena de precursorii dumneavoastra, va intelegem.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 30.11.2011, 20:38:40
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grasu77 Vezi mesajul
Dvs. imbinati foarte bine elocventa cu minciuna (ceea ce este foarte periciculos pentru cei care nu se prind). De unde stiti ca advetistii sunt "cipisti"? Eu cred ca de nicaieri. Doar mintiti. Stiti bine ca advetinstii nu se sperie de coduri de bara sau cipuri si, mai stiti si cine poarta numarul 666, in conceptia adventista. Poate ca asta va face sa-i urati pe adventisti si sa mintiti despre ei.

P.S. Mureati daca postati fara sa va legati de adventisti, nefiind deloc vorba de ei? Ce va mana sa aveti o astfel de atitudine? Sau, mai bine zis, cine va mana?
Nu va mai inflamati atat. Nu am afirmat ca adventistii sunt cipisti, ci ca se aseamana cu ei, in sensul ca sunt degraba prezicatori ai sfarsitului lumii.

A se vedea, de pilda, Milleristii, care au prezis sfarsitul lumii pentru 1844, si din care v-ati desprins si dumneavoastra cu AZ7.

Mai multe despre adventism in general: http://en.wikipedia.org/wiki/Adventists
Reply With Quote
  #336  
Vechi 30.11.2011, 20:50:30
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Am scris "adventisti", nu "adventisti de ziua a saptea".
Si, credeti ca lumea vede vre-o diferenta? Nu. Si dvs. stiti asta domnule "lawyer" (sau "lier" - ca se citeste cam la fel).


Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Totusi, daca va este jena de precursorii dumneavoastra, va intelegem.
Nu are cum sa ne fie jena de precursorii nostri, Sfintii Apostoli. Noi la ei si la Domnul Iisus Hristos ne raportam.
Reply With Quote
  #337  
Vechi 30.11.2011, 20:54:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sunt si eu (in sfarsit) de acord cu domnul Erethorn: cip-ul nu e rau in sine, ci conteaza modul in care-l interbuintezi, scopul. Nu cip-ul e rau, ci intentia omului poate fi rea. Multi se ingrozesc numai cand aud de cip implantat in corp, aproape ca e o frica paranoica. De ce? Exista cip-uri implantate in corp in scop benefic, in cazul paraliziei exista microcip care-ti pune in miscare muschii paralizati ajutandu-te in procesul recuperarii, pentru cardiaci exista defibrilatoare s.a.m.d N-ai de ce sa respingi un lucru benefic, in virtutea altora, ce vor urma, posibil nocive.
Pana acum nu m-a preocupat problema cu cipurile, dar daca tot se discuta am citit cate ceva.
Se pare ca e o confuzie, nu e vorba de cipurile de la calculator, ci doar de cipurile biometrice, daca inteleg bine cele cu date personale.
Si nu pare o mare exagerare din moment ce scrie in Sfanta Scriptura:
Apocalipsa 13: "16. Și ea îi silește pe toți, pe cei mici și pe cei mari, și pe cei bogați și pe cei săraci, și pe cei slobozi și pe cei robi, ca să-și pună semn pe mâna lor cea dreaptă sau pe frunte.
17. Încât nimeni să nu poată cumpăra sau vinde, decât numai cel ce are semnul, adică numele fiarei, sau numărul numelui fiarei."
Pare destul de asemanator.
Reply With Quote
  #338  
Vechi 30.11.2011, 20:57:37
grasu77 grasu77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Locație: Brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Nu va mai inflamati atat. Nu am afirmat ca adventistii sunt cipisti, ci ca se aseamana cu ei, in sensul ca sunt degraba prezicatori ai sfarsitului lumii.
Si, de cate ori au prezis adventistii de ziua a saptea, sfarsitul lumii?



Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
A se vedea, de pilda, Milleristii, care au prezis sfarsitul lumii pentru 1844, si din care v-ati desprins si dumneavoastra cu AZ7.
Milleristii erau o grupare compusa din oameni de diferite confesiuni (baptisti, metodisti, etc). Pe vremea aceea inca nu existau adventisti de ziua a saptea.

In plus, adventistii de ziua a saptea nu au prezis niciodata sfarsitul lumii (ca data calendaristica).


Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Mai multe despre adventism in general: http://en.wikipedia.org/wiki/Adventists
A nu se confunda adventismul, care a fost un curent religios la care au aderat oameni din diferite confesiuni, cu adventistii de ziua a saptea. Mai multe (chiar foarte multe si exacte) despre acestia din urma, pe unul din site-rile lor oficiale: http://www.adventist.ro/index/

P.S. Cred ca ar trebui sa nu mai lungim o astfel de discutie, domnule "l...r". Va puteti cere scuze pentru confuzia "neintentionata" creata si sa va vedeti despre discutiile dvs. cu ceilalti parteneri de forum (in care eu nu aveam de gand sa ma amestec).

Last edited by grasu77; 30.11.2011 at 21:02:05.
Reply With Quote
  #339  
Vechi 30.11.2011, 21:12:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Să citim și ce spune despre adepții sectarismului ortodoxist, rătăciți care și-au făcut o credință paralelă din confuzia dintre Biserică și un lagăr de concentrare:
Ca sa nu inteleaga cineva gresit, in citat scrie de cei ce au ravna dar nu au cunostinta, ca altfel s-ar putea intelege ca sfantul propaga ecumenismul. De exemplu zelotistii care nu au inteles ca un calendar nu e dogma, nu au avut cunostinta. Sau cei care urasc si pacatul si pacatosul. Am observat cateva cazuti pe unele site-uri sau atunci cand se comenteaza un articol dintr-un ziar pe net cand unii ortodocsi se cearta cu catolcii si folosesc cuvinte jignitoare doar pentru ca nu stiu cum sa-si justifice credinta. Nu stiu de ce ortodoxia este dreapta credinta pentru ca nu au cunostinte, doar incearca sa o justifice si se enerveaza cand un catolic spune ca religia lui e mai buna.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 30.11.2011, 21:43:44
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Doamna, eu in Noul Testament nu am citit absolut nimic despre cipuri.

Poate nu stiati (de fapt, sigur nu stiati), dar Apocalipsa poate fi interpretata in mai multe chei. Exista interpretarea istoricista, cea preterista, cea futurista si cea idealista (ca sa le numim doar pe cele mai importante), si TOATE acestea sunt agreate de Biserica dumneavoastra.

Ia cititi ce scrie in comentariul la Ap. 13:18, in Biblia Ortodoxa versiunea Anania:

Pe seama acestui număr s'au făcut numeroase speculații, fiecare în funcție de alfabetul și maniera în care se operează calculul. Cea mai probabilă rămâne aceea care, în valorile numerice ale alfabetului ebraic, îl indică pe Caesar Neron, împăratul Romei, primul mare persecutor al creștinilor: QSR = 10 + 60 + 20; NRON = 50 + 20 + 6 + 50; totalul: 666. Semnificația poate fi însă și de ordin mai general: cifra 7 (simbolul perfecțiunii) minus 1 = simbolul imperfecțiunii, repetată de trei ori în 666; acest număr îl poate desemna pe omul total imperfect, pe cel ce întruchipează tot ce este mai rău. În cazul lui Nero (sau Neron), el poate fi persoana istorică reală, dar și arhetipul celor ca el de-a lungul istoriei.



In schimb, am citit altceva in Noul Testament, unde sunt redate chiar cuvintele lui Hristos:

"Iar de ziua și de ceasul acela nimeni nu știe, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl."

Apocalipsa este interpretata si politic corect, uneori. Iata o interpretare a unui calugar neinfluentat de politic:

<<Cu 2000 de ani in urma s-a scris in Apocalipsa ca oamenii se vor pecetlui cu numarul 666. "Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei; caci este numar de om. si numarul ei este sase sute saizeci si sase" (Apoc. 13,18). Pentru evrei numarul 666 este simbolul economiei. Evreii, precum se arata in Vechiul Testament, au pus impozit concret neamurilor pe care le-au supus in diferite razboaie. Impozitul anual era de 666 talanti de aur (3 Regi 10,14 si 2; Par. 9,13). Acum, ca sa supuna toata lumea, pun iarasi acest numar de impozit vechi, care se leaga de trecutul lor slavit. De aceea nu vor sa-l inlocuiasca cu alt numar. Adica 666 este simbolul lui mamona. L-au luat de la greutatea aurului - nu stiau aceasta ce o spune Sfantul Ioan in Apocalipsa - dar nu inceteaza sa fie mamona. Evanghelia insa spune: "sau Hristos sau mamona". "Nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui mamona" (Mt. 6,24). >>

Sursa:
Semnele timpului de Cuv. Paisie Aghioratul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
Catolicismul si ecumenismul MariaB Biserica Romano-Catolica 115 18.08.2013 20:21:58
Ecumenismul MadalinS Generalitati 0 30.09.2007 04:12:34
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17