Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.04.2009, 17:28:24
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doarunom Vezi mesajul
Salutare... am deschis acest topic cu speranta ca voi primi niste sfaturi... eu de cand ma stiu am incercat sa fiu un om bun, sa ii ajut pe altii ori cu o vorba buna ori cu o fapta buna, am incercat sa ii iubesc.. dar nu stiu ce se intampla ca patesc numai rau, parca totul e impotriva mea, nici in casa nu mi-e bine, nici in societate nu-mi gasesc locul. Am inceput sa am din ce in ce mai des crize de furie si de multe ori ma intreb de ce pe unii Dumnezeu i-a facut blanzi si intelegatori iar altii n-au putere sa faca fata incercarilor.. pentru mine e clar ca viata e o incercare, un test pe care il treci, ori il pici... mi-e tare frica ca eu nu fac parte din alesii lui Dumnezeu si de aceea primesc tot felul de piedici... acum putin timp am visat ca fugea lucifer dupa mine si ma punea sa zic ca el e tatal meu si eu ii ziceam ca nu, Iisus Hristos e tatal meu si tot ma alerga, parca nu mai puteam sa scap de el.. asta nu a fost singurul vis ciudat, am avut zeci de vise cu demoni care fugeau dupa mine dar din cate tin minte nu m-au prins niciodata, uneori le faceam cruce si dispareau. Eu incerc sa am credinta puternica si sa lupt cu ispitele dar tot timpul esuez si cad prada nervilor... nu stiu cum sa fiu mai cumpatata si sa nu mai imi ies asa din fire.. sunt sigura ca Dumnezeu ma iubeste asa cu bune si cu rele dar mi-e frica ca nu am sa ajung niciodata la inaltimea asteptarilor Sale.. macar sa fiu ca talharul de pe cruce Pacate am destule insa cel mai mare pacat al meu e mania.. cum sa ma indrept? invatati-ma

Doarunom, atunci cand te angajezi la o compamie sau la o institutie publica, incearca sa ocupi un post pentru care esti competent, urmand ca in timp sa promovezi pe baza acumularii experientei si a perfectionarii pregatirii tale. Numai asa vei constata ca poti indeplini atributiunile postului fara sa te stresezi. Daca doresti de la inceput un post ale carui atributii te depasesc, te vei simti mandru ca esti deasupra altora dar, concomitent, vei simti ca esti napadit de sarcini pe care nu le poti rezolva si devii nervos, manios, stresat, din ce in ce mai nesigur de scaunul tau pe care te straduiesti din rasputeri sa-l mentii, dar care se clatina tot mai mult si risti sa fii concediat. Incearca asadar sa ocupi postul care ti se potriveste si va fi bine pentru tine, iar stabilitatea in companie / institutie este asigurata.
__________________
Te rog, Doamne, intareste-ma in credinta, caci murdar si pacatos sint dinaintea Fetei Tale.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.04.2009, 19:12:15
doarunom doarunom is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 14
Implicit

Multumesc tuturor pentru sfaturi!
Intamplator am dat peste un citat de Sfântul Tihon din Zadonsk care mi se potriveste de minune:
„Mulți oameni par smeriți și blânzi atâta vreme cât nu sunt jigniți; dar îndată ce simt că li se aduce o jignire, se mânie și se aprind și fac zgomot ca un fier încins când se toarnă apă peste el. Deci jignirea dă pe față ce se ascunde în inimă: mânia sau blândețea. De aceea, printre altele, îngăduie Dumnezeu vorbirea de rău și necazurile, ca pricepându-ne neputința să ne grăbim a o tămădui prin harul Lui. Așa înveți să-ți cunoști inima."

Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.04.2009, 19:22:10
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adrian010155 Vezi mesajul
La fel patesc si eu ca si tine, draga Silverstar. Ma straduiesc sa gandesc inainte de a scrie ceva dar nu am capacitatea necesara si, din cauza asta, scriu niste aberatii.
[COLOR=green]Ce vrei să spui, că eu scriu aberații? Nu, scriu adevăruri. Aici, pe pământ, e și rai, e și iad... Dincolo, dacă există un dincolo, și eu cred că da, pășim curați, fără de păcat, pentru că tot ce-am făcut rău, plătim aici... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Abține-te de la aprecieri și, mai ales, nu te compara cu mine... E problema ta ce faci și ce gândești... Bine?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.04.2009, 22:53:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Depinde de vise,nu uitati ca Dumnezeu vorbeste oamenilor prin diverse mijloace,inclusiv vise si nu uitati ca si in Biblie sunt nenumarate cazuri in care comunicare cu divinul se facea prin intermediul viselor.
Da, uneori le vorbeste dreptilor si sfintilor. Insa suntem sfatuiti sa nu credem in autenticitatea vedeniilor de zi sau de noapte sau a chiar a viselor. Eu unul asa stiu. Si de va veni insusi Hristos in fata ta in aratare, ai voie sa fii sceptic de veridicitatea a ceea ce vezi si El nu se va supara. Ca dovada pilda stapanului care pleaca si lasa sluga sa aiba grija de casa sa si versetul care spune ca diavolul se poate preface in inger de lumina pentru a-i pacali pe cei creduli.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.04.2009, 00:40:49
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Ce vrei să spui, că eu scriu aberații? Nu, scriu adevăruri. Aici, pe pământ, e și rai, e și iad... Dincolo, dacă există un dincolo, și eu cred că da, pășim curați, fără de păcat, pentru că tot ce-am făcut rău, plătim aici... [/COLOR]

[COLOR=green]Abține-te de la aprecieri și, mai ales, nu te compara cu mine... E problema ta ce faci și ce gândești... Bine?[/COLOR]
Asa m-a facut sa rad in surdina in acest ceas tarziu de noapte,acest mesaj,cu toate ca stiu ca nu este gluma.
Sincer,nu as indrazni sa ma compar cu Silvia,fiindca eu am foat intotdeauna elev si nu pedagog.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #36  
Vechi 05.04.2009, 08:25:56
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Asa m-a facut sa rad in surdina in acest ceas tarziu de noapte,acest mesaj,cu toate ca stiu ca nu este gluma.
Sincer,nu as indrazni sa ma compar cu Silvia,fiindca eu am foat intotdeauna elev si nu pedagog.
[COLOR=green]Bună dimineața, Ory! [/COLOR]
[COLOR=green]Eu sunt foarte spontană în răspunsuri. De multe ori, și pe mine mă bufnește râsul când recitesc cele scrise, ori regret, dar asta este! [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Dar dacă nu răspund atunci când îmi vine, degeaba o fac mai târziu, calculat, pentru că nu mai sunt eu...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #37  
Vechi 05.04.2009, 21:48:00
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Multi au hulit pe Duhul Sfant, deci ajung in iad iar cale de intoarcere pentru ei nu mai exista. Doar chinurile vesnice!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 05.04.2009, 22:00:51
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Multi au hulit pe Duhul Sfant, deci ajung in iad iar cale de intoarcere pentru ei nu mai exista. Doar chinurile vesnice!
[COLOR=green]Dispui de dovezi concrete? Chiar crezi? Inca nu ai trecut de varsta povestilor?[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #39  
Vechi 05.04.2009, 22:12:09
trandafiralb trandafiralb is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Mesaje: 50
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Dispui de dovezi concrete? Chiar crezi? Inca nu ai trecut de varsta povestilor?[/COLOR]
Dogma nu trebuie pusa la indoiala! Cei care incearca asta isi smintesc mintea iar focurile iadului ii asteapta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 05.04.2009, 22:22:02
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de trandafiralb Vezi mesajul
Dogma nu trebuie pusa la indoiala! Cei care incearca asta isi smintesc mintea iar focurile iadului ii asteapta!
[COLOR=green]M-am lămurit. Aiurezi! Dar să știi că la spital nu e ca la aprozar... E deschis non stop...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Frica de cel rau AlexieOmulLuiDumnezeu Rugaciuni 5 03.09.2011 21:58:02
mi-e frica arle Exorcismul 90 11.11.2010 16:23:06
mi-e frica sa ma duc la spovedanie mihai_m Pocainta 20 15.08.2010 23:53:40
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52