Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.08.2009, 14:46:27
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Nu stiu cum sa spun anumite pacate trupesti la spovedanie. Sa le spun pe sleau, asa, fara nici un ocolis? Mi-e frica sa nu smintesc duhovnicul cu "imagini" daca povestesc de asteaGreu e sa fii fata sau baiat :)) Greu e sa traiesti sexualitatea normal. Sunt f confuza, nici nu mai stiu ce e pacat si ce nu in zona asta...Si cu un preot mi-e si rusine sa povestesc pentru ca sunt fata, dar si pentru ca e aiurea sa povestesti de astea...
Am gasit un raspuns la aceasta intrebare la parintele Teofil Paraian: "Omul trebuie sa spuna ce-l impovareaza si sa spuna cum crede el ca trebuie sa spuna. In orice caz, noi la spovedanie nu facem anchete; bineinteles ca trebuie sa intrebi anumite lucruri, de exemplu de cate ori sau cand s-a intamplat, daca a fost mai demult sau mai curand ... adica niste lucruri asa, ca sa ai o intelegere a situatiei ca atare. Insa, nu trebuie rascolit prin gunoaie."
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.08.2009, 22:00:40
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

E bine sa numim pacatul pentru a-l putea lega pe veci. Insa nu cu detalii, pentru ca nu asta e de interes la spovedanie.

Anna, cea mai buna pregatire pentru spovedanie este sa te rogi lui Dumnezeu sa iti dea cuvant de marturisire. El te va invata si iti va da sa graiesti in acele momente exact ce trebuie sa spui! Ai incredere in asta!

Roaga-te Domnului: "Doamne, da-mi gand, inima si cuvant de marturisire a pacatelor mele"! Si sinceritatea si staruinta rugaciunii acestei iti va da multa bucurie!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.08.2010, 01:48:23
sfantatreime sfantatreime is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.08.2010
Mesaje: 39
Implicit raspuns

Scrie-ti pacatele pe o foaie de hartie pentru inceput.E un mod de comunicare nu atat de direct ca sa iti fie rusine...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Spovedanie ioana26 Impartasania (Taina Euharistiei) 89 08.08.2013 18:22:26
intrebare despre Spovedanie crestina obisnuita Pocainta 22 22.05.2012 19:50:17
Spovedanie alex.petrisor Pocainta 8 11.09.2011 14:43:05
spovedanie- o intrebare ilinca20 Intamplari adevarate 2 26.07.2011 12:59:33