Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.10.2006, 02:38:45
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Este un raspuns la un topic din rubrica "exorcism" care mi s-a parut ca nu are ce sa caute acolo. De aceea am creat acest topic. Nu e prea bine cazat, dar n-am stiu unde sa-l pun. Maria afirma despre Treimea "cea nedespartita" ca atunci cand te referi la o Persoana din Sf. Treime, te referi la intreaga Treime.

Maria draga,
Incerc sa formulez un raspuns, desi cel mai in masura ar fi un teolog sa faca asta. Dar iti spun ce-am inteles eu. Tu afirmi ca atunci cand spui un Nume din cele 3 Persoane ale Sfintei Treimi, spui Intreaga Treime. Mare atentie, ca acest punct de vedere propagat in Asia Mica si dezvoltat la Roma cam spre anii 190-200, sub numele de modalism (monarhianism) este o erezie. Aceasta erezie arata ca Dumnezeu S-a revelat succesiv in 3 forme distince: Tatal, Fiul si Duhul Sfant, dar nu ar fi real distincte. Nu-i adevarat. Sa vedem de ce.

Pe baza monoteismului din Vechiul Testament, Noul Testament vorbeste despre Dumnezeu ca Tatal, Fiul si Duhul Sfant si putem gasi afirmatii privitoare la relatiile inauntrul lui Dumnezeu, intre cele 3 Persoane. Uite cateva trimiteri ca sa vezi aspectele legate de Sfanta Treime:

1) Faptul ca exista un singur Dumnezeu: Deuteronom 6:4; 1 Corinteni 8:4; Galateni 3:20; 1 Timotei 2:5.

2) Sfanta Treime e formata din 3 Persoane (se vorbeste la plural): Geneza 1:1; 1:26; 3:22; 11:7; Isaia 6:8; 48:16; 61:1; Matei 3:16-17; Matei 28:19; 2 Corinteni 13:14. In Geneza 1:1, este utilizat cuvantul "Elohim"(din ebraica) care are sensul de plural. De asemenea, acest sens de plural este prezentat si in Geneza 1:26; 3:22; 11:7 si Isaia 6:8, unde se vorbeste despre Dumnezeu cu sensul de "noi". Este sigur faptul ca atat "Elohim" cat si "noi" au in aceste pasaje sensul de mai mult de doua persoane. In limba romana, exista numai doua forme ale substantivelor, singular si plural. In ebraica, insa, exista 3 forme: singular, dual si plural. Forma duală este rezervata evident numai pentru două persoane. Mai precis, forma duala este utilizata pentru a exprima lucruri pereche, precum ochii, urechile, mainile, picioarele, etc. Cuvantul "Elohim" precum si forma utilizata cu sensul de "noi" sunt forme de plural – in mod categoric mai mult decat doi – si se refera foarte clar la 3 (Tatal, Fiul, Duhul Sfant).

3) Cele 3 Persoane ale Sfintei Treimi sunt prezentate distinct in Sfanta Scriptura: Geneza 19:24, Psalmul 2:7, 12; Proverbe 30:2-4; Numeri 27:18, Psalmul 51:10-12. Psalmul 45:6-7; Evrei 1:8-9; Ioan 14:16-17 si Crezul de la Niceea.

Deci avem Sfanta Treime UNA, dar in 3 Persoane distincte. Sper ca nu "te-am bagat in ceata" complet. :D Nu e chiar usor de inteles. Exact cum o familie crestina, cununata, este una, dar in 2 persoane. Cam asta am inteles eu. Acum poate prindem un Preot sa ne mai lumineze putin.

Elena

Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.10.2006, 07:33:40
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Mai exact eu am vrut sa spun urmatorul lucru : Ma rog Tatalui ,se bucura Fiul si Duhul Sfint .Ma tog Fiului , se bucura Tatal si Duhul Sfint .Ma rog Duhului Sfint se bucura si Tatal si Fiul . Intr-un fel pe care nu-l pot explica le simt prezenza la toti .Nu va suparaati pe mine sint si eu neputincioasa. Nu cred ca Dumnezeu are pretentie de la mine ,caci cine la inteles vreodata . Si parintele Staniloaie zicea "nu te inteleg Doamne" .Totusi n-asi vrea sa gresesc.
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.10.2006, 13:15:15
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Va_iubesc
Este un raspuns la un topic din rubrica "exorcism" care mi s-a parut ca nu are ce sa caute acolo. De aceea am creat acest topic. Nu e prea bine cazat, dar n-am stiu unde sa-l pun. Maria afirma despre Treimea "cea nedespartita" ca atunci cand te referi la o Persoana din Sf. Treime, te referi la intreaga Treime.
Eu sunt de acord cu Maria. Spune-mi te rog, tu poti sa te rogi la o Persoana din Sf. Treime fara sa ajungi sa te rogi la Sf. Treime? Sau poti separa Tatal de Fiul si Duhul Sfant? Sau Fiul de Tatal si Duhul Sfant? Sau Duhul Sfant de Tatal si Fiul? Iisus n-a spus ca "cine M-a vazut a vazut pe Tatal"? Mie mi se pare ca se poate cadea si intr-o alta erezie: arianism. Dar totusi eu spun sa nu cercetam tainele dumnezeiesti.:D
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.10.2006, 18:06:17
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Am o intrebare...Dumnezeu in viziunea crestinismului e acelasi cu cel al evreilor? Avand in vedere ca o religie s-a nascut din alta, si ca ati preluat cateva carti sfinte de la ei...
Daca da inseamna ca aveti ceva neintelegeri cu parinti vostri mozaici... adica ei percep Dumnezeu ca un singur zeu fara subdiviziuni, si vad Sfantul Duh ca pe o metafora pentru puterea divina. Despre Iisus au opinii mai proaste...dar totusi nici viitorul lor Mesia nu e privit ca parte din Dumnezeu... Cum se explica chestiuni de genul asta?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.10.2006, 19:00:47
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

In capitolul "ultimele articole " de pe ecranul dumneavoastra , in stinga ,au fost zilele trecute explicatii despre Sf.Treime . Probabil ca se vor mai afisa . Sint demne de citit se pot intelege unele lucruri . Dar adevarata cunoastere cel putin pentru mine ,nu vine din citit , ca pot sa citesc 100 de carti si sa n-am nimic . Adevarata cunoastere "se primeste" .....cind vrea Dumnezeu .
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2006, 04:09:58
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In opinia personala, rostul Trinitatii este futil.
Din moment ce vorbim despre 3 identitati diferite, Tatal, Fiul si Sfantul Duh, nu inteleg de ce trebuie sa le contopim intr-un cumul numit Treime. Nu facem decat sa generam impresia ca exista o echivalenta intre cele identitati.

Despre ierarhia intre Tatal, Fiul si Sfantul duh trebuie sa definim urmatoarele:

1. Tatal este deasupra Fiului si are natura divina.
2. Tatal are o prezenta infinita si nemarginita, inainte de orice inceput si sfarsit
3. Tatal l-a creat pe Fiul odata cu inceputul timpului. Inainte de acesta nu exista nici notiunea de timp. Fiul are un inceput finit delimitat in timp si coincide cu inceputul acestuia.
4. Natura Fiului este tot una divina si este prima creatie a Tatalui. Existenta Fiului ca creatura divina a incetat pentru perioada in care Fiul a fost om perfect pe pamant dar a fost reluata odata cu inaltarea acestuia la cer, la dreapta Tatalui. Fiul, pe pamant, a patimit ca orice alt om, a suportat durerea, tristetea si s-a jerfit ca om (perfect) nu ca divinitate, pentru a contrabalansa pacatul adamic omenesc.
5. Spiritul Sfant este forta activa a Tatalui, esta ca o emanatie de putere nemarginita. Aceasta forta poate lua si ea forme fizice concrete (vezi porumbelul de la botezul lui Isus) dar se manifesta in general ca o camp de energie divina. Spiritul Sfant actioneaza la dorinta Tatalui si a Fiului. Cu ajutorul Spiritului Sfant au fost create restul de entitati spirituale (ingerii) si entitati fizice (universul si oamenii) de catre Fiul.

Ierarhic: "Dar voiesc ca voi sa stiti ca Hristos este capul oricarui barbat, iar capul femeii este barbatul, iar capul lui Hristos: Dumnezeu"

Deci:
Tatal si Fiul sunt fiinte divine dar diferite ca rol si insemnatate. Tatal este unicul Dumnezeu iar Fiul este fiul sau mostenind divinitatea dar ramanand fiu, nu Dumnezeu. Nu exista decat un singur Dumnezeu si acela este Tatal. Fiul este Mijlocitor intre oameni si Tatal. Din acest motiv Isus a spus "cine ma vede pe mine il vede si pe Tatal" datorita rolului sau de mesager pentru umanitate NU pentru ca era pe o pozitie egala cu Dumnezeu.
Spiritul Sfant este vointa divina dar nu este o entitate divina, este ca un camp de energie.


Acestea sunt parerile mele. Am ajuns la aceste pareri studiind cu atentie biblia si citind nenumarate carti si documente ce ataca aceasta problema. Ce am spus mai sus este un cumul al convingerilor mele legate de divinitate. Am studiat si invataturile ortodoxe cat si invataturi total diferite ale mormoni pana la cele ale budistilor.
Nu plec de la convingerea ca aceste concluzii ale mele sunt cele corecte dar sunt cele care din cate am observat corespund cat mai bine spiritului autentic al mesajului biblic.

Trinitatea nu a fost o notiune bine primita la inceputul crestinismului si a cauzat nenumarate jerfe spirituale ale celor care au atacat problema. Compromisul ortodox la care s-a ajuns in zilele noastre nu este suficient pentru a explica ierarhia ce exista la nivelul divin dar din fericire pentru mintile multor credinciosi este suficient de "hai sa le punem pe toate la un loc" pentru a nu complica prea tare problema.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2006, 14:06:13
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria55
Mai exact eu am vrut sa spun urmatorul lucru : Ma rog Tatalui ,se bucura Fiul si Duhul Sfint .Ma tog Fiului , se bucura Tatal si Duhul Sfint .Ma rog Duhului Sfint se bucura si Tatal si Fiul . Intr-un fel pe care nu-l pot explica le simt prezenza la toti .Nu va suparaati pe mine sint si eu neputincioasa. Nu cred ca Dumnezeu are pretentie de la mine ,caci cine la inteles vreodata . Si parintele Staniloaie zicea "nu te inteleg Doamne" .Totusi n-asi vrea sa gresesc.
Doamne ajuta !
Maria, rugaciunea (in punctul meu de vedere) are doar un singur sens si acesta este:

Te rogi Tatalui prin Fiul sau (care este Mijlocitor intre omenire si Dumnezeu) pentru Spirit Sfant (ghidaj si ajutor in credinta)

altfel spus:

Te rogi Tatalui pentru ca este singurul Dumnezeu si este interzis sa ai alt Dumnezeu sau alta directie a rugaciunii.
Il rogi pe Isus sa-ti transmita mesajul pentru ca Isus este unicul Mijlocitor (mesager) intre noi si Tatal si doar el poate sa ne inteleaga si sa prezinte ruga noastra inaintea Tatalui.
Ne rugam sa obtinem Spirit Sfant ca sa ne ghideze in misiunea noastra de a face bine apropiatilor nostri.

Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2006, 14:36:29
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heruvim
In opinia personala, rostul Trinitatii este futil.
Din moment ce vorbim despre 3 identitati diferite, Tatal, Fiul si Sfantul Duh, nu inteleg de ce trebuie sa le contopim intr-un cumul numit Treime. Nu facem decat sa generam impresia ca exista o echivalenta intre cele identitati.

Despre ierarhia intre Tatal, Fiul si Sfantul duh trebuie sa definim urmatoarele:

1. Tatal este deasupra Fiului si are natura divina.
2. Tatal are o prezenta infinita si nemarginita, inainte de orice inceput si sfarsit
3. Tatal l-a creat pe Fiul odata cu inceputul timpului. Inainte de acesta nu exista nici notiunea de timp. Fiul are un inceput finit delimitat in timp si coincide cu inceputul acestuia.
4. Natura Fiului este tot una divina si este prima creatie a Tatalui. Existenta Fiului ca creatura divina a incetat pentru perioada in care Fiul a fost om perfect pe pamant dar a fost reluata odata cu inaltarea acestuia la cer, la dreapta Tatalui. Fiul, pe pamant, a patimit ca orice alt om, a suportat durerea, tristetea si s-a jerfit ca om (perfect) nu ca divinitate, pentru a contrabalansa pacatul adamic omenesc.
5. Spiritul Sfant este forta activa a Tatalui, esta ca o emanatie de putere nemarginita. Aceasta forta poate lua si ea forme fizice concrete (vezi porumbelul de la botezul lui Isus) dar se manifesta in general ca o camp de energie divina. Spiritul Sfant actioneaza la dorinta Tatalui si a Fiului. Cu ajutorul Spiritului Sfant au fost create restul de entitati spirituale (ingerii) si entitati fizice (universul si oamenii) de catre Fiul.

Ierarhic: "Dar voiesc ca voi sa stiti ca Hristos este capul oricarui barbat, iar capul femeii este barbatul, iar capul lui Hristos: Dumnezeu"

Deci:
Tatal si Fiul sunt fiinte divine dar diferite ca rol si insemnatate. Tatal este unicul Dumnezeu iar Fiul este fiul sau mostenind divinitatea dar ramanand fiu, nu Dumnezeu. Nu exista decat un singur Dumnezeu si acela este Tatal. Fiul este Mijlocitor intre oameni si Tatal. Din acest motiv Isus a spus "cine ma vede pe mine il vede si pe Tatal" datorita rolului sau de mesager pentru umanitate NU pentru ca era pe o pozitie egala cu Dumnezeu.
Spiritul Sfant este vointa divina dar nu este o entitate divina, este ca un camp de energie.


Acestea sunt parerile mele. Am ajuns la aceste pareri studiind cu atentie biblia si citind nenumarate carti si documente ce ataca aceasta problema. Ce am spus mai sus este un cumul al convingerilor mele legate de divinitate. Am studiat si invataturile ortodoxe cat si invataturi total diferite ale mormoni pana la cele ale budistilor.
Nu plec de la convingerea ca aceste concluzii ale mele sunt cele corecte dar sunt cele care din cate am observat corespund cat mai bine spiritului autentic al mesajului biblic.

Trinitatea nu a fost o notiune bine primita la inceputul crestinismului si a cauzat nenumarate jerfe spirituale ale celor care au atacat problema. Compromisul ortodox la care s-a ajuns in zilele noastre nu este suficient pentru a explica ierarhia ce exista la nivelul divin dar din fericire pentru mintile multor credinciosi este suficient de "hai sa le punem pe toate la un loc" pentru a nu complica prea tare problema.
Ai unele erezii:D

1. Tatal este egal cu Fiul
3. Tatal L-a nascut pe Fiul inainte de inceputul timpului. Citeste Sf. Ioan Damaschin. Tatal nu are inceput si sfarsit. Fiul si Duhul Sfant au un inceput dar nu se poate vorbi de o vreme cand era doar Tatal. Fiul si Duhul Sfant se nasc din Tatal dupa cum lumina si caldura se nasc din flacara. Desi au un inceput totusi nu se poate spune de o milisecunda in care sa fie doar flacara fara lumina si caldura. Taina dumnezeiasca ce nu poate fi inteleasa.

4 Fiul nu este o creatie a Tatalui ci deofiinta cu Tatal.
5. Sf. Duh este a treia persoana din Sf. Treime. Nu e o forta ci o persoana deofiinta cu Tatal si cu Fiul

Nu stiu cde carti ortodoxe ai citit dar din ce ai spus nu ai o gandire ortodoxa. Daca esti ortodox esti doar cu numele. Dar dogma ta este o erezie. Citeste Dogmatica Sf. Ioan Damaschin.

Si ceea ce ar parea din Sf. Scriptura ca Tatal ar fi mai mare se refera la functiile, la misiunea persoanelor sau asa ceva. Nu exista ierarhie in Sf. Treime. Aceasta a fost o erezie a lui Arie si ca urmare a fost lepadat din dreapta credinta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.11.2006, 16:09:33
heruvim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Ai unele erezii:D

1. Tatal este egal cu Fiul
3. Tatal L-a nascut pe Fiul inainte de inceputul timpului. Citeste Sf. Ioan Damaschin. Tatal nu are inceput si sfarsit. Fiul si Duhul Sfant au un inceput dar nu se poate vorbi de o vreme cand era doar Tatal. Fiul si Duhul Sfant se nasc din Tatal dupa cum lumina si caldura se nasc din flacara. Desi au un inceput totusi nu se poate spune de o milisecunda in care sa fie doar flacara fara lumina si caldura. Taina dumnezeiasca ce nu poate fi inteleasa.

4 Fiul nu este o creatie a Tatalui ci deofiinta cu Tatal.
5. Sf. Duh este a treia persoana din Sf. Treime. Nu e o forta ci o persoana deofiinta cu Tatal si cu Fiul

Nu stiu cde carti ortodoxe ai citit dar din ce ai spus nu ai o gandire ortodoxa. Daca esti ortodox esti doar cu numele. Dar dogma ta este o erezie. Citeste Dogmatica Sf. Ioan Damaschin.

Si ceea ce ar parea din Sf. Scriptura ca Tatal ar fi mai mare se refera la functiile, la misiunea persoanelor sau asa ceva. Nu exista ierarhie in Sf. Treime. Aceasta a fost o erezie a lui Arie si ca urmare a fost lepadat din dreapta credinta.
Daca Tatal este egal cu Fiul, inseamna ca noi ne inchinam la 2 Dumnezei, nu la unul. Iar acest lucru contravine fundamental ideii de monoteism cat si Sfantei Scripturi.

Relatie Tata -> Fiu prin orice definitie vrei nu poate sa fie una egala. De exemplu, in gradina Ghetsimani, Fiul il roaga pe Tatal sa "inlature paharul acesta .." ... "dar faca-se voia ta si nu voia mea". Dialogul acesta Tata - Fiu este unul stralucit pentru a intelege relatia de subordonare(ierarhie) a Fiului in fata Tatalui. Practic, Fiul este o fiinta cu liber arbitru diferit fata de cel al Tatalui si in mod constient alege sa faca voia Dumnezeului si nu cea personala.

Si da, am citit dogmatica Sfantului Ioan Damaschin si pot afirma ca stilul sau nu este unul neaparat sustinut cu dovezi solide in aceasta privinta ba chiar vadit lacunar.
Cat despre Arie, da, conceptia mea se aproprie de a lui dar ramane totusi diferita.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.11.2006, 16:26:17
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Saurian
Citat:
În prealabil postat de heruvim
In opinia personala, rostul Trinitatii este futil.
Din moment ce vorbim despre 3 identitati diferite, Tatal, Fiul si Sfantul Duh, nu inteleg de ce trebuie sa le contopim intr-un cumul numit Treime. Nu facem decat sa generam impresia ca exista o echivalenta intre cele identitati.

Despre ierarhia intre Tatal, Fiul si Sfantul duh trebuie sa definim urmatoarele:

1. Tatal este deasupra Fiului si are natura divina.
2. Tatal are o prezenta infinita si nemarginita, inainte de orice inceput si sfarsit
3. Tatal l-a creat pe Fiul odata cu inceputul timpului. Inainte de acesta nu exista nici notiunea de timp. Fiul are un inceput finit delimitat in timp si coincide cu inceputul acestuia.
4. Natura Fiului este tot una divina si este prima creatie a Tatalui. Existenta Fiului ca creatura divina a incetat pentru perioada in care Fiul a fost om perfect pe pamant dar a fost reluata odata cu inaltarea acestuia la cer, la dreapta Tatalui. Fiul, pe pamant, a patimit ca orice alt om, a suportat durerea, tristetea si s-a jerfit ca om (perfect) nu ca divinitate, pentru a contrabalansa pacatul adamic omenesc.
5. Spiritul Sfant este forta activa a Tatalui, esta ca o emanatie de putere nemarginita. Aceasta forta poate lua si ea forme fizice concrete (vezi porumbelul de la botezul lui Isus) dar se manifesta in general ca o camp de energie divina. Spiritul Sfant actioneaza la dorinta Tatalui si a Fiului. Cu ajutorul Spiritului Sfant au fost create restul de entitati spirituale (ingerii) si entitati fizice (universul si oamenii) de catre Fiul.

Ierarhic: "Dar voiesc ca voi sa stiti ca Hristos este capul oricarui barbat, iar capul femeii este barbatul, iar capul lui Hristos: Dumnezeu"

Deci:
Tatal si Fiul sunt fiinte divine dar diferite ca rol si insemnatate. Tatal este unicul Dumnezeu iar Fiul este fiul sau mostenind divinitatea dar ramanand fiu, nu Dumnezeu. Nu exista decat un singur Dumnezeu si acela este Tatal. Fiul este Mijlocitor intre oameni si Tatal. Din acest motiv Isus a spus "cine ma vede pe mine il vede si pe Tatal" datorita rolului sau de mesager pentru umanitate NU pentru ca era pe o pozitie egala cu Dumnezeu.
Spiritul Sfant este vointa divina dar nu este o entitate divina, este ca un camp de energie.


Acestea sunt parerile mele. Am ajuns la aceste pareri studiind cu atentie biblia si citind nenumarate carti si documente ce ataca aceasta problema. Ce am spus mai sus este un cumul al convingerilor mele legate de divinitate. Am studiat si invataturile ortodoxe cat si invataturi total diferite ale mormoni pana la cele ale budistilor.
Nu plec de la convingerea ca aceste concluzii ale mele sunt cele corecte dar sunt cele care din cate am observat corespund cat mai bine spiritului autentic al mesajului biblic.

Trinitatea nu a fost o notiune bine primita la inceputul crestinismului si a cauzat nenumarate jerfe spirituale ale celor care au atacat problema. Compromisul ortodox la care s-a ajuns in zilele noastre nu este suficient pentru a explica ierarhia ce exista la nivelul divin dar din fericire pentru mintile multor credinciosi este suficient de "hai sa le punem pe toate la un loc" pentru a nu complica prea tare problema.
Ai unele erezii:D

1. Tatal este egal cu Fiul
3. Tatal L-a nascut pe Fiul inainte de inceputul timpului. Citeste Sf. Ioan Damaschin. Tatal nu are inceput si sfarsit. Fiul si Duhul Sfant au un inceput dar nu se poate vorbi de o vreme cand era doar Tatal. Fiul si Duhul Sfant se nasc din Tatal dupa cum lumina si caldura se nasc din flacara. Desi au un inceput totusi nu se poate spune de o milisecunda in care sa fie doar flacara fara lumina si caldura. Taina dumnezeiasca ce nu poate fi inteleasa.

4 Fiul nu este o creatie a Tatalui ci deofiinta cu Tatal.
5. Sf. Duh este a treia persoana din Sf. Treime. Nu e o forta ci o persoana deofiinta cu Tatal si cu Fiul

Nu stiu cde carti ortodoxe ai citit dar din ce ai spus nu ai o gandire ortodoxa. Daca esti ortodox esti doar cu numele. Dar dogma ta este o erezie. Citeste Dogmatica Sf. Ioan Damaschin.

Si ceea ce ar parea din Sf. Scriptura ca Tatal ar fi mai mare se refera la functiile, la misiunea persoanelor sau asa ceva. Nu exista ierarhie in Sf. Treime. Aceasta a fost o erezie a lui Arie si ca urmare a fost lepadat din dreapta credinta.
Domnule saurian, poi si tu esti in ceva erezii, dar nu te supara... :D

Poi uneori eu am impresia ca Fiul este mai mare ca Tatal, desi Domnul Iisus a spus de multe ori ca Bun si Invatzator este doar Dumnezeu, deci peundeva deoarece Fiul se ruga in general Tatalui si a specificat ca ce invatza si face el de la Tatal este si nu de la sine, ne putem da seama ca totusi Tatal s-ar cuveni a fi considerat mai mare, asa este, nu ca o erarhie, ca nu a cerut inchinare, ci ca un fel de adevar si de respect totusi...

Acuma cred ca doar sfanta doamna Maria la nascut pe Fiul, in rest stim ca Fiul si Tatal desi sunt persoane diferite, una sunt... si in general cam ai dreptate...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 23:58:57
De ce Sfanta Treime si nu Sfanta Patrime sau mai mult ? nesperatu Dogmatica 46 23.01.2013 17:02:52
Trinitatea sau Sfanta Treime chujo30 Intrebari utilizatori 0 21.03.2011 17:56:13
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 18:50:55
Despre SFANTA TREIME ARHANGHELUL Despre Sfanta Scriptura 19 21.07.2009 20:42:28