Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.03.2010, 10:27:19
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit Raspunsul lui Danion Vasile la acuzatiile de "propaganda stilista"

http://apologeticum.wordpress.com/20...ista%e2%80%9d/

Eu sunt de acord cu Danion Vasile, trebuie spus adevarul, insa trebuie si putin tact, discernamant si intelepciune. Cred ca Danion ar trebui sa fie mai clar ca nu-i denigreaza pe cei 2 Parinti, care, oricat de mari duhovnici or fi fost, au mai avut si scapari, asa cum au fost si altii in istorie: Sf. Grigorie cu apocatastaza, Sf. Irineu cu hiliasmul, posibil chiar si Sf. Dimitrie al Rostovului cu Imaculata Conceptie (aici nu e 100% clar ca Sfantul chiar ar fi crezut asta), Fer. Augustin cu mai multe. In Ortodoxie nimeni nu e infailibil, nici macar sfintii.

Sa ne rugam, ca sunt vremuri tulburi tare de tot.

Bogdan.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.03.2010, 11:00:49
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Este interesant ce zice Danion despre ROCOR! Ai observat Bogdan?

Apoi a cautat, impreuna cu grupul de preoti din zona, sa intre sub un mitropolit grec, dar ca nici unul nu a vrut sa ii primeasca. Mi-a spus ca mai incearca sa intre sub o jurisdictie greceasca din Constanta, de care eu nu am auzit pana acum.

Eu i-am spus ca degeaba incearca sa fie primit de Biserica Greaca, intrucat nimeni nu va avea curajul de a-i primi, si i-am recomandat sa cerceteze Sinodul ROCOR – partea care nu s-a unit cu Moscova, sau chiar Biserica din catacombe.


Faza este ca "sinodul ROCOR", partea care nu s-a unit cu Moscova e divizata in mai multe parti!

Cat despre Biserica din Catacombe... e infiltrata pana peste cap de agenti kgb-isti! Si acolo sunt divizati, din pacate!

Dusmanul nu doarme si baga zazanie intre ortodocsi!


Chiar daca ar vrea sa intre acesti preoti sub omoforul unei grupari ROCOR, nu cred ca ar fi primiti, vazand ca tin calendarul nou! Doar daca ar trece pe vechi!

Last edited by Antoni0; 30.03.2010 at 11:05:41.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.03.2010, 11:07:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Bine ca s-a deschis sezonul de vanat greselile duhovnicilor.
Si pentru ce? Propaganda stilista?
Antiecumenism?

Danion traieste intr-o alta lume, crede ca din cauza lipsei fundamentalismului ortodox nu vine majoritatea din aia "aproape 90% ortodocsi" la Biserica decat de Pasti?

Chiar nu se vede finalitatea acestor actiuni?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.03.2010, 11:10:32
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Bine ca s-a deschis sezonul de vanat greselile duhovnicilor.
Si pentru ce? Propaganda stilista?
Antiecumenism?

Danion traieste intr-o alta lume, crede ca din cauza lipsei fundamentalismului ortodox nu vine majoritatea din aia "aproape 90% ortodocsi" la Biserica decat de Pasti?

Chiar nu se vede finalitatea acestor actiuni?
Alin, observi ca Danion chiar n'a zis nimic de "stilisti"...

Putea sa zica acelor preoti, mergeti in BOSV dar n'a facut-o!

Problema acelor preoti mi se pare urgenta si'n prim-plan. Cand pomenesti un episcop eretic, te faci partas ereziei! Asta ne zic Sfintii Parinti!

Last edited by Antoni0; 30.03.2010 at 11:12:36.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.03.2010, 11:26:21
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Faza este ca "sinodul ROCOR", partea care nu s-a unit cu Moscova e divizata in mai multe parti!
De asta am eu rezerve fata de mateiti si floriniti si de altii... Ceva pare a fi in neregula... De ce se tot faramiteaza ca protestantii? De ce nu raman uniti, daca Adevarul e numai la ei si noi am pierdut Harul asa cu spun ei?

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Cat despre Biserica din Catacombe... e infiltrata pana peste cap de agenti kgb-isti! Si acolo sunt divizati, din pacate!
Asta e ciudat... cum a ajuns biserica aia infiltrata cu KGB-isti? Si astia sunt divizati?

A fost un grup de calugari si mireni care cu 2-3-4 ani in urma se baricadasera intr-o pestera si asteptau sfarsitul lumii peste cateva luni, sfarsit care insa nu a venit. Nu cumva faceau parte din vreuna din factiunile din catacombe? Ca din Biserica Rusa Oficiala sigur nu erau.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.03.2010, 11:55:25
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de BogdanF2 Vezi mesajul
De asta am eu rezerve fata de mateiti si floriniti si de altii... Ceva pare a fi in neregula... De ce se tot faramiteaza ca protestantii? De ce nu raman uniti, daca Adevarul e numai la ei si noi am pierdut Harul asa cu spun ei?
Biserica din Catacombe din Rusia a fost cea care in 1927 s'a opus deciziei Episcopului Serghei de a supune Biserica puterii anti-hristice sovietice! In 1943, fortele serghianiste si cele renovationiste au fost unite la ordinul lui Stalin, si Serghei a fost facut Patriarh!

Bineinteles ca catacombistii au fost prigoniti, mai rau decat crestinii din primele veacuri! In jumatatea a doua a secolului trecut, nici episcopi nu mai aveau saracii datorita regimului de teroare, care era negat cu desavarsire de Patriarhia Moscovei!

Asa ca au apelat la ROCOR! Dar dupa s'au ivit probleme si intre ROCOR si partea ruseasca! Din cate am inteles, o parte a ROCOR-ului vedea PM ca Biserica Mama, insa catacombistii NU! Citeste scrierile lui Vladimir Moss:

http://rocorhistory.blogspot.com/200...r-moss_01.html

Doar cine crezi ca a facut unirea intre ROCOR si PM? Tot mana KGB-ului a fost!


ROCOR-ul vroia un sinod pan-ortodox rusesc pentru a impaca toate cele 3 parti, PM, Biserica din Catacombe si ROCA!

Dar ce s'a intamplat? ROCOR-ul a fost inghitit de PM!


Uite ce scrie Sfantul Mitropolit Philaret:

I should also like to note the following. The Catacomb Church in Russia relates to the Church Abroad with love and total confidence.

However, one thing is incomprehensible to the Catacomb Christians: they can't understand why our Church, which realizes beyond a doubt that the Soviet hierarchy has betrayed Christ and is no longer a bearer of grace, nevertheless receives clergy of the Soviet church in their existing orders, not re-ordaining them, as ones already having grace.

For the clergy and flock receive grace from the hierarchy, and if it [the hierarchy] has betrayed the Truth and deprived itself of grace, from where then does the clergy have grace? It is along these lines that the Catacomb Christians pose the question.

The answer to this is simple. The Church has the authority in certain cases to employ the principle of economia condescension. The hierarch Saint Basil the Great said that, in order not to drive many away from the Church, it is necessary sometimes to permit condescension and not apply the church canons in all their severity. When our Church accepted Roman Catholic clergy in their orders, without ordaining them, she acted according to this principle. And Metropolitan Anthony [Khrapovitsky], elucidating this issue, pointed out that the outward form successive ordination from Apostolic times that the Roman Catholics do have; whereas the grace, which the Roman Catholic church has lost, is received by those uniting [themselves to the Church] from the plenitude of grace present in the Orthodox Church, at the very moment of their joining. The form is filled with content, said Vladyka Anthony.

In precisely the same manner, in receiving the Soviet clergy, we apply the principle of economia. And we receive the clergymen from Moscow not as ones possessing grace, but as ones receiving it by the very act of union. But to recognize the church of the evil-doers as the bearer and repository of grace, that we cannot do, of course. For outside of Orthodoxy there is no grace; and the Soviet church has deprived itself of grace.[/u]


http://blessedphilaret.blogspot.com/...g-mp-1979.html



Citat:
Asta e ciudat... cum a ajuns biserica aia infiltrata cu KGB-isti? Si astia sunt divizati?
La fel cum a ajuns si ROCOR-ul!



Citat:
A fost un grup de calugari si mireni care cu 2-3-4 ani in urma se baricadasera intr-o pestera si asteptau sfarsitul lumii peste cateva luni, sfarsit care insa nu a venit. Nu cumva faceau parte din vreuna din factiunile din catacombe? Ca din Biserica Rusa Oficiala sigur nu erau.
Nu stiu despre ce vorbesti! Un link ceva poti sa'mi dai?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.03.2010, 11:56:44
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Danion ar fi trebuit sa se limiteze la problemele tinerilor, ceea ce facea la inceput, nu sa se bage in niste lucruri care il depasesc, atacand ierarhia BOR si alte chestii...
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.03.2010, 12:01:10
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentin.viliga Vezi mesajul
Danion ar fi trebuit sa se limiteze la problemele tinerilor, ceea ce facea la inceput, nu sa se bage in niste lucruri care il depasesc, atacand ierarhia BOR si alte chestii...
E mai bine sa taca din gura?!? Nu conteaza ca ierarhia BOR participa activ la pan-erezia secolului, ecumenismul!

Danion e vinovatul, ca zice Adevarul?!? Ce se intampla daca ar fi pomenit si de minunea din '25 de la Atena cand s'a aratat Sfanta Cruce pe cer!... Blasfemie! Minunea se bate cap in cap cu cea a lu' Ioanichie! S.a.m.d.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.03.2010, 12:28:32
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Nu stiu despre ce vorbesti! Un link ceva poti sa'mi dai?
http://www.reuters.com/article/idUSN1528180020071115

http://www.abc.net.au/news/stories/2...09/2212476.htm
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.03.2010, 12:40:35
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Zice de o "secta"! Nu e vorba de catacombisti! Rusia e plina de secte de secole intregi!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42