Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 06.04.2010, 02:04:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ati observat ca Parintele Iustin n-a suflat o vorba (oficial) despre scandalul cu Danion, desi a dat vreo doua interviuri inainte de Pasti.

Si nu cred ca nu l-a intrebat nimeni ce parere are..

Un comentariu interesant:

http://laurentiudumitru.ro/blog/2010...#comment-19542
Reply With Quote
  #42  
Vechi 20.06.2015, 14:52:07
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

BLOG “ DANION VASILE - Anunț: M-am întors

http://www.danionvasile.ro/blog/anunt-m-am-intors/

"M-am întors în Biserica de stil nou. Întrucât nu mi-am făcut mirungerea pe stil vechi, ci doar am participat la câteva slujbe, întoarcerea s-a făcut prin spovedanie. Vă rog să mă pomeniți în rugăciunile voastre. Danion Vasile"
Reply With Quote
  #43  
Vechi 20.06.2015, 15:09:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Omul asta are probleme serioase..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 20.06.2015, 17:06:31
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

E ciudat pana unde poate duce obsesia luptei antiecumeniste. Daca mosii si calugarii din N Moldovei nu ar fi fost asa zeloti in secolul trecut si ar fi luat in serios votul disciplinei in loc sa ia in serios idolatria calendarului, astazi nu ar mai existat asa probleme.
Pe de alta parte, e de tot rasul sa faci schisma pentru un...calendar! E pur si simplu pueril; cel putin marii eretici erau, mental vorbind, oameni maturi in raport cu schismaticii calendaristi.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 25.06.2015, 13:32:42
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Lămuriri - Danion Vasile - http://www.danionvasile.ro/blog/lamuriri/

"Mesajul meu anterior, prin care am anunțat revenirea mea în Biserica Ortodoxă Română, a fost cam lapidar. Nu voiam să greșesc ceva (și cine vorbește mult poate greși mult). Dar, întrucât am primit o mulțime de întrebări legate de revenirea mea, țin să fac câteva precizări.

Am vrut să trec pe stil vechi ca o formă de delimitare de erezia ecumenistă. Am ajuns însă la concluzia că problemele canonice existente în Bisericile de stil vechi sunt serioase, și ieșirea din BOR pentru a intra acolo nu reprezintă o soluție.


În ultima vreme au apărut în țara noastră mai multe grupări de stil vechi, din diferite jurisdicții, care încearcă să rupă credincioșii de BOR. Folosindu-se de faptul că schimbarea calendarului a fost o greșeală (recunoscută ca atare de marii duhovnici ai Greciei și de mulți alți părinți îmbunătățiți), aceste grupări produc dezbinare, condamnându-se reciproc și considerându-se, fiecare, păstrătoare a Adevărului Bisericii. Cred că problemele lor sunt de trei categorii – în primul rând, cele canonice, privitoare la separarea de Biserică și la modul în care au hirotonit episcopi, morale (dar despre aceste probleme nu este cazul să amintesc aici, chiar și numai pentru faptul că dacă ne uităm în ograda noastră găsim aceleași minusuri), doctrinare (învățătura lor fiind centrată doar pe combaterea ecumenismului și a altor erezii și pe schimbarea calendarului, în timp ce alte probleme sunt ignorate sau tratate superficial). Eu m-am grăbit anunțând trecerea mea pe stil vechi. În momentul în care mi-am dat seama că am făcut o greșeală, m-am întors la duhovnicul meu.

Vreau să îmi cer iertare tuturor celor față de care am greșit sau celor pe care i-am smintit prin afirmațiile mele, publice sau în particular, legate de acest subiect. Vă rog, încă o dată, să vă rugați pentru mine. Eu voi reveni la lucrarea mea de dinainte (cărți, articole, conferințe etc.), prin care încerc să Îl mărturisesc pe Hristos și să vorbesc despre sfinții Lui, sfinți care m-au ajutat să depășesc această ispită.

Danion Vasile"
Reply With Quote
  #46  
Vechi 25.06.2015, 13:51:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se pare ca "erezia ecumenista" a facut mai multe victime printre adversarii ei decat printre "sustinatori" sau omul de rand.

Ironic, nu?

Oricum, omul nu e nici acum 100% sincer, chocheteaza de ani intregi cu stilistii si nu stia pana acum o saptamana doua ca "au probleme canonice serioase".

Probabil si-a dat seama ca trecand acolo cariera lui de pretins teolog cu "carti/articole/conferinte/etc" e cam terminata si chiar atat de "jetfelnic" parca n-ar vrea sa fie.

Chiar si asa, si-a pierdut cvasi-total credibilitatea care de altfel nici n-a avut-o vreodata la cote foarte inalte fiind de ani buni mai degraba peocupat de anumite laturi de senzatie decat de credinta autentica izvorata dintr-o autentica si profunda metanoia.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.06.2015 at 13:56:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42