Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 19.11.2014, 12:10:49
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul

Cu alte cuvinte, dreptul la credinta si exercitarea acesteia nu este superior dreptului meu la libera exprimare. Ai dreptul sa faci hore in jurul altarului, pomeni, sa versi putin vin pe pamant, in numele mortilor, in exact aceeasi masura in care eu am dreptul sa ridiculizez aceste actiuni. Sub nicio forma asta nu ma face pe mine mai destept si pe tine mai prost sau viceversa.

Mesajul meu a fost, si este inca, unul de indemn la toleranta.
Daca indemnati la toleranta ,de ce ridiculizati?
Eu inteleg ca ateii sunt indiferenti la practicile religioase si cu adevarat nu au credinta .Crestinii nu ii ridiculizeaza pe atei ,dimpotriva.
Credinta este un dar ,o samanta pusa de Dumnezeu in sufletele oamenilor.La unii se dezvolta ,la altii ramane asa ,fara rod.
Reply With Quote
  #232  
Vechi 19.11.2014, 12:12:56
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Stiu din acelasi loc din care am aflat ca pedofilia si sclavia sunt imorale.

Tu de unde stii ca pedofilia si sclavia sunt imorale? Unde scrie asta? Sau ca poluarea, mai nou, ar fi imorala. Unde scrie?

LE: Te asigur ca pot continua cu exemplele.
Asa este ,tine de educatie ,dar poate veni un moment in care toate ti se par permise. Daca nu ai frica de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #233  
Vechi 19.11.2014, 13:25:26
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Daca indemnati la toleranta ,de ce ridiculizati?
Pentru ca nu vad de ce trebuie incalcat dreptul la libera exprimare. Puteti sa ridiculizati si dumneavoastra opiniile mele. Aveti tot dreptul.

Oricum, cred ca faceti o confuzie. Mi-o asum, pentru ca este foarte posibil sa nu ma fi exprimat clar.
Toleranta mea este fata de dreptul la opinie, exact in virtutea libertatii de exprimare, nu fata de opinia insasi. Eu nu ridiculizez faptul ca aveti opinii diferite de ale mele.

Toleranta despre care vorbesc face referire la prezervarea drepturilor cetatenesti, ridiculizarea se limiteaza doar la opinii si comportamente si se exercita in virtutea dreptului la libera exprimare.

Sa rezum: fiecare crede ceea ce doreste. E liber la gandire! ...Dar asta nu iti permite sa imi impui ceva si nici sa imi creezi obligatii. Nu ma ating de drepturile tale, nu te atinge de drepturile mele. Ultima propozitie sintetizeaza viziunea mea despre toleranta si nu exclude dreptul la libera exprimare.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Eu inteleg ca ateii sunt indiferenti la practicile religioase si cu adevarat nu au credinta
Eu sunt indiferent, in sensul ca nu ma bag. Dar e cale lunga pana la a mi se interzice sa vorbesc despre asta. As fi si mai indiferent daca as sti ca niciun sfant din banii si munca mea nu contribuie la practicile religioase despre care vorbiti. Dar nu ma deranjeaza, pentru ca imi confera autoritatea morala sa beneficiez de aceste practici atunci cand doresc. Vreti sa imi fie cu adevarat rusine sa mai intru in biserica, fie si cu finii? Privatizati bisericile, sa nu mai beneficieze de nici un leu din banii mei si, atunci cand sunt refuzat, promit sa nu scot niciun cuvant. ...Ma duc la alta care are nevoie mai mare de bani :).
Nu-mi cereti mie curatenie sufleteasca pe un morman de lacomie. Mai bine faceti presiune pe cler sa refuze banii statului, ai necredinciosilor si a fatarnicilor.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Crestinii nu ii ridiculizeaza pe atei ,dimpotriva.
Nu intotdeauna! Crestinii nu ridiculizeaza in mod special ateii. De cele mai multe ori ii dispretuiesc sau compatimesc. Cert este ca multi ii dezumanizeaza. Pot aduce mii de citate numai de pe acest forum in sprijinul afirmatiilor mele.
Dar nu asta este important. Nu inteleg de ce credeti ca este un lucru bun ca nu ridiculizati ateii. Aveti tot dreptul din lume sa o faceti. Ridiculizati-i fara nicio teama.

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Credinta este un dar ,o samanta pusa de Dumnezeu in sufletele oamenilor.La unii se dezvolta ,la altii ramane asa ,fara rod.
La mine a ramas asa, fara rod. Asa m-a lasat Dumnezeu, cu mintea limitata, cat sa nu-I vad darul. Daca ma facea mai destept primeam si eu acest dar. Acum, a cui e vina, va intreb?
Reply With Quote
  #234  
Vechi 19.11.2014, 13:33:45
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Asa este ,tine de educatie ,dar poate veni un moment in care toate ti se par permise. Daca nu ai frica de Dumnezeu.
Eu unul nu consider ca am mai multe lucruri care mi se par permise, ci foarte multe care nu mi se mai par nepermise.
Reply With Quote
  #235  
Vechi 19.11.2014, 13:39:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
As putea raspunde eu in locul Inorogului, cred, fara sa gresesc, la intrebarea "respect pentru ce?"
De fapt, e respect pentru cine, nu pentru ce. Pentru credinta si valorile familiei si/sau prietenilor care fac botezul, nunta etc.
Ia sa ne gandim, cat de bucuros va fi cineva credincios ca prietenul lui si-a batut joc de botezul copilului lui? Plus ca va trebui sa se gandeasca daca botezul copilului ar putea sa nu fie valabil. Din punctul de vedere al credintei e un mare pacat sa minti in legatura cu cele sfinte.
Dar daca toti sunt la fel, fara prea multa credinta si ignoranti, n-o sa se gandeasca nimeni la acestea. Cel care ar trebui sa se gandeasca este preotul.
Reply With Quote
  #236  
Vechi 19.11.2014, 13:42:31
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
La mine a ramas asa, fara rod. Asa m-a lasat Dumnezeu, cu mintea limitata, cat sa nu-I vad darul. Daca ma facea mai destept primeam si eu acest dar. Acum, a cui e vina, va intreb?
Aceasta fraza arata ca nu ai inteles prea multe din religie. Ceea ce spui tu este predestinarea calvinista. Omul face alegeri tot timpul, nu se naste alcoolic, de exemplu. Si intotdeauna cei ce cauta gasesc.
Reply With Quote
  #237  
Vechi 19.11.2014, 13:43:56
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si intotdeauna cei ce cauta gasesc.
Incomplet! Corect era: "Intotdeauna cei care cauta ceva gasesc acel ceva".
Reply With Quote
  #238  
Vechi 19.11.2014, 13:46:28
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Ia sa ne gandim, cat de bucuros va fi cineva credincios ca prietenul lui si-a batut joc de botezul copilului lui? Plus ca va trebui sa se gandeasca daca botezul copilului ar putea sa nu fie valabil. Din punctul de vedere al credintei e un mare pacat sa minti in legatura cu cele sfinte.
Dar daca toti sunt la fel, fara prea multa credinta si ignoranti, n-o sa se gandeasca nimeni la acestea. Cel care ar trebui sa se gandeasca este preotul.
Situatie ipotetica. ...Atat de ipotetica incat este reala :).

Un non-crestin doreste sa contribuie material pentru a organiza o masa mare la cantina saracilor. Doreste sa organizeze o masa pentru niste copii de la un orfelinat. Pentru asta apeleaza la un preot crestin-ortodox si il roaga sa ii puna la dispozitie cantina bisercii.

Ce crezi tu ca trebuie sa faca preotul?

Astept raspuns.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 19.11.2014, 13:53:39
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Nu sunt impotriva exercitarii credintei. Dimpotriva! Acesta este un drept fundamental si, personal, sunt dispus sa lupt, chiar cu arma in mana in cazuri extreme (ISIS sau alte mizerii asemanatoare), pentru ca semenii mei sa-si mentina acest drept. Nu are nimeni dreptul sa ne impuna ce sa credem si cum sa ne manifestam, atata timp cat nu sunt incalacate alte drepturi. Evident ca aceasta atitudine merge in ambele sensuri si se poate rasfrange uneori asupra credinciosilor.
Mesajul meu a fost, si este inca, unul de indemn la toleranta.
Ingrijorator e ca toate conducerile dictatoriale spuneau acelasi lucru la inceput. Apoi, cand ajungeau la conducere faceau exact invers. Revolutia franceza avea ca slogan "egalitate, libertate, fraternitate" (probabil luat din masonerie). Doar ca atunci cand s-au vazut la conducere au facut crime mai multe decat regimul pe care il combateau. Si comunismul promitea fericirea generala la inceput, apoi se stie ce a urmat.
Daca opinia generala se schimba, majoritari devenind ateii, nu s-ar schimba si conceptiile personale? Dar daca la moda ar fi persecutia crestinilor, s-ar duce imediat aceste cuvinte.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 19.11.2014, 13:58:28
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Sa stii ca Hitler era destul de religios :P

Poate Stalin :))
Da asa e, ai dreptate! Chiar s-a crezut un fel de Mesia!
Reply With Quote
Răspunde