Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #711  
Vechi 11.03.2015, 15:22:30
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

E suficient că vedem un Cernea, Moise sau CTP.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #712  
Vechi 11.03.2015, 23:24:26
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciunea Bisericii pentru profesori, studenți și elevi

Doamne, Dumnezeul nostru, Cel ce ai trimis lumii ca Învățător și Mântuitor pe Însuși Fiul Tău Cel Unul-Născut, pe Domnul nostru Iisus Hristos, izvorul înțelepciunii celei veșnice și adevărate, Ție ne rugăm, Multmilostive Doamne, luminează cu strălucirea luminii Tale pe toți profesorii, studenții, elevii și tinerii cei binecredincioși ai țării noastre. Revarsă în lucrarea lor de dobândire a cunoștințelor celor bineplăcute Ție duhul înțelepciunii, al bunei cuviințe, al cunoștinței celei ziditoare și al credinței în Tine, Dumnezeul nostru.
Fă ca talanții primiți de la Tine în Duhul Tău cel Sfânt să fie însutit roditori și să fie înmulțiți cu dragoste, discernământ și dreaptă socoteală.
Dăruiește-le înțelegere dreaptă și bună cugetare a inimii și luminează-le mintea cu lumina sfințitoare a Duhului Tău celui Sfânt, ca să învețe, și să priceapă, și să reușească la examenele ce le stau înainte.
Ferește-i de toate cursele văzuților și nevăzuților vrăjmași și de toate ispitele și mrejele cele ucigătoare de suflet ale acestui veac.
De asemenea, Te rugăm, binecuvintează Doamne, Dumnezeul nostru, și pe părinții lor care i-au născut și i-au crescut și pe toți cei care se îngrijesc de formarea lor spirituală, educațională și culturală.
Ocrotește-i pe toți: profesorii, studenții, elevii, tinerii și părinții cu harul și cu îndurările și cu iubirea de oameni ale Unuia-Născut Fiului Tău, cu Care ești binecuvântat, și cu Preasfântul și Bunul și de viață Făcătorul Tău Duh, acum și pururea și în vecii vecilor. Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #713  
Vechi 11.03.2015, 23:27:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up Preasfințitul Calinic Botoșăneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor

Să spunem DA lui Dumnezeu în școli!



Iubiți părinți! Nu lăsați nebunia ateismului să devină iarăși ideologie de stat!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #714  
Vechi 13.03.2015, 00:01:44
bluelight bluelight is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2015
Mesaje: 24
Implicit

Fain anuntul MECS: cine vrea, poate sa faca religie si dupa 6 martie. Daca e asa, de ce s-a impus acel termen-limita? Intreb si eu...
Reply With Quote
  #715  
Vechi 13.03.2015, 01:17:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Era si normal.
Daca vine cineva la ora de religie si nu facuse cerere prealabila, ce o sa faca, o sa-l dea afara din clasa ca nu s-a incadrat in termen?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #716  
Vechi 13.03.2015, 13:40:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluelight Vezi mesajul
Fain anuntul MECS: cine vrea, poate sa faca religie si dupa 6 martie. Daca e asa, de ce s-a impus acel termen-limita? Intreb si eu...
din cauza unui profesor de filozofie cu anumite frustrari
Reply With Quote
  #717  
Vechi 14.03.2015, 00:28:23
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluelight Vezi mesajul
Fain anuntul MECS: cine vrea, poate sa faca religie si dupa 6 martie. Daca e asa, de ce s-a impus acel termen-limita? Intreb si eu...
Sunt 300.000 de copii care nu au parintii in tara. Probabil la ei dureaza mai mult. Sigur, nu stiu daca acesta este motivul.
*
Oricum, nu ora de religie in sine a fost tinta. Intr-un fel, a fost un vot national. 90% dintre parinti au spus Da orei de religie. Totusi, Dl.Remus Cernea, in loc sa accepte si sa taca, nu baga in seama ce au ales oamenii si lupta in continuare impotriva eliminarii orei de religie. Stie el mai bine ce e bine ptr. romani.
Reply With Quote
  #718  
Vechi 14.03.2015, 00:30:34
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
din cauza unui profesor de filozofie cu anumite frustrari
Nu stiu daca profesorul este autorul. Mai ales ca ideile lui sunt filozofice, nu prea au treaba cu legea si cu Constitutia. Remus Cernea nu e singurul politician care vrea sa scape de ora de religie. Monica Macovei este alta persoana si cu siguranta mai sunt.
Reply With Quote
  #719  
Vechi 14.03.2015, 10:53:33
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu stiu daca profesorul este autorul. Mai ales ca ideile lui sunt filozofice, nu prea au treaba cu legea si cu Constitutia. Remus Cernea nu e singurul politician care vrea sa scape de ora de religie. Monica Macovei este alta persoana si cu siguranta mai sunt.
Pariem o mie la unu ca si rocarul-cu-par-de-femeie si babeta aia proamericana sunt masoni?
Reply With Quote
  #720  
Vechi 14.03.2015, 12:28:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și ce dacă ar fi?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare