Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 15.06.2017, 19:12:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Macarada politică (7)

Liviu Dragnea a declarat joi că Palatul Victoria este ocupat de un grup ilegitim care încearcă o forțare a rezultatului alegerilor, iar Sorin Grindeanu este o unealtă. El a spus că transformarea prin care a trecut în ultima vreme premierul îl face să nu mai semene cu cel pe care l-a susținut și propus să preia Guvernul. El a confirmat că partidul va depune luni moțiunea de cenzură la adresa Guvernului Grindeanu, susținând că de două-trei luni mai mulți miniștri se plâng de lipsa de comunicare din Executiv.
Potrivit lui Dragnea, Palatul Victoria este ocupat de un grup ilegitim care încearcă o forțare a rezultatului alegerilor, acuzând o coordonare profesionistă și un plan bine pus la punct.
”La cum se întâmplă aceste acțiuni nu cred că e un plan făcut pe genunchi. Nu credeam că această evaluare va stârni un asemenea scandal și vom descoperi, fără să vrem, un plan de care nu știam. (...) E o coordonare profesionistă Ce e la Guvern e în afara spațiului democratic. E o forțare a rezultatului alegerilor și a bunului simț. Un grup ilegitim ocupă Palatul Victoria” , a declarat Liviu Dragnea
Întrebat dacă este de părere că în spatele lui Grindeanu se află oameni politici sau reprezentanți ai serviciilor secrete, liderul PSD a spus doar că ”pe un om politic îl văd dacă e lângă el, dar poate sunt instituții sau oameni din afara politicii.
Noi doar vedem rezultatul, noi nu avem instituții care să ne dea aceste infomații. (...) Astăzi, unii colegi, în special din Transilvania, au spus că dacă în ianuarie discutam mai mult, ei s-ar fi opus pentru că știau mai multe lucruri”.
Liviu Dragnea a declarat joi că Sorin Grindeanu este o unealtă
”Principalul vinovat sunt eu, am ținut mult la el (n.r.: Sorin Grindeanu) și eu i-am rugat pe colegii mei să îl accepte. Niciunul nu au bănuit că se ajunge aici și va ajunge la o asemenea transformare. El nu mai e el. O spun cu regret, Sorin Grindeanu este o unealtă”, a declarat Liviu Dragnea.
Liderul PSD a mai afirmat că Sorin Grindeanu părea împins din spate să spună unele lucruri.
Dragnea a catalogat Cabinetul actual ca fiind un Guvern fantomă. ”Am auzit mai multe variante de componență a unui guvern fantomă. Pentru prima dată guvernul fantomă e la Palatul Victoria și nu în umbră, cum era până acum”.
”Miniștrii veneau și se plângeau de două-trei luni că nu reușesc să aibă o comunicare cu premierul și că sunt blocaje administrative. Am avut mai multe discuții cu Sorin Grindeanu că se vor regla aceste lucruri. Au fost mai mulți miniștri care intenționau să plece din Guvern. Le-am cerut să nu facă asta”, a declarat Liviu Dragnea, după ședința CExN în care s-a decis depunerea unei moțiuni de cenzură împotriva Guvernului Grindeanu.
Liderul PSD a anunțat că aceasta va fi depusă luni și votată miercuri.
”Am luat cunoștință de declarațiile de la Cotroceni legată de scrisoarea trimisă de noi și ALDE, prin care l-am informat de deciziile de ieri. Ca atare, am luat decizia ca luni să se depună o moțiune de cenzură, iar miercuri să fie dezbătută și votată. Nu ne-am dorit această situație. O regret, dar aici am ajuns” , a mai spus Dragnea.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 15.06.2017, 20:10:42
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
PSD a decis să depună moțiune de cenzură împotriva Guvernului Grindeanu, potrivit unor surse politice
am trait sa o vad si pe asta!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #113  
Vechi 15.06.2017, 21:19:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Mascarada politică (8)

Premierul Sorin Grindeanu a fost exclus din partid, joi, după ce membrii Comitetului Executiv Național au decis în unanimitate că acesta trebuie să părăsească formațiunea.
Principalele declarații ale premierului Sorin Grindeanu susținute în conferința de presă de la Palatul Victoria:
E o zi trista pentru mine. Astăzi la presiunile lui Liviu Dragnea am fost exclus din PSD. Mă uit în ochii dvs și spun asa: oricat ar incerca Liviu Dragnea sa scape de mine pentru ca ii sunt incomod am fost, sunt si voi fi PSD-ist. In momentul de fata, dl Liviu Dragnea incearca sa confiste un intreg partid si asta se vede pentru ca ii e frica de contactul cu marea masa a membrilor de partid. De un an de zile acest partid nu a mai avut spre exemplu un Birou Permanent National. Singurele modalitati prin care se conduce in acest moment PSD sunt acest CEX-uri din 2 in 2 luni, sau odata pe luna, si este orgnizat in general pentru executii.
Pe 15 iunie 2017 in istoria noastra se va scrie ca L Dragnea impotriva intereselor tarii, ipotriva propriului partid a decis sa darame un guvern legitim pe care as cum se lauda acum ceva timp, el l-a pus, nu PSD l-a pus, nu votul românilor, nu parlamentarii PSD si ALDE, ci el, persoana fizica, Liviu Dragnea.
Tot azi se va mai spune ceva: ca PSD a decis sa depuna motiune de cenzura impotriva propriului guvern dintr-un simplu motiv: pentru ca dl Liviu Dragnea vrea tot mai multa putere. Care a fost justificarea? Acea analiza mincinoasa despre care am vorbit aseara. Tot ieri va mai spuneam ca sunt membru de partid de 20 de ani si voi ramane membru PSD indiferent de ce spune Liviu Dragnea. Eu voi ramane PSD-ist indiferent cate CEX-uri de excludere a mea va mai organiza domnul fost PDL-ist Liviu Dragnea. Ce-o sa faca intr-un final? O sa ne excluda pe toti din partid? Pe toți cei care o sa incercam sa spunem ca lucrurile nu merg in directia corecta? Sa stiti ca nu o sa faca lucrul asta pentru ca nu o sa fie lasat. Intr-un final, dl Liviu Dragnea o sa fie oprit de catre partid.
Nu ma agat de scaun. Eu am unde sa ma intorc. Mi-am facut scoala la timp fara sa repet ani.
Dl Liviu Dragnea se agata disperat de functii in speranta ca asta il va salva de trecut. Asta este credinta mea. Aceasta e puterea care il mana in lupta.
Presedintele PSD Liviu Dragnea trebuie sa-si asume situatia de criza in care a aruncat Romania, si de care ii spuneam in urma cu 3, 4 5 zile si pe care a trecut-o in derizoriu. Spunea ca nu stie despre ce vorbesc. De ce face lucrul asta? Pentru ca asa vrea. Este singurul care poarta responsabilitatea acestui dezatru politic si din pacate lucrurile acestea duc la aceasta incertitudine, aceasta destabilizare.
Pana luni ii cer lui Liviu Dragnea sa se gandeasca bine si sa-si asume responsbilitatea acestei crize. Dupa ce Liviu Dragnea demisioneaza demisionez si eu.
Vreau sa va asigur pe toti ca ma voi comporta in acesti parametri, dar responsabilitatea nr. 1 sta pe umerii celui care a dus Romania in aceasta situatie.
As vrea sa le multumesc ministrilor care au inteles sa fie responsabili si sa vina astazi sa-si faca treaba, sa-si continue munca la serviciu. Indiferent de ceea ce se va intampla in zilele urmatoare avem obligatia sa nu-i facem pe romani sa sufere, sa nu facem mediul economic sa sufere, iar lucrurile trebuie sa continue in aceiasi parametri.
In situatia in care voi constata ca nu pot asigura un guvern functional in care ministrii sa faca ceea ce va spuneam mai devreme, atunci imi voi dsa demisia. Vom intra pe procedurile prevazute de Constitutie si per din tot sufletul ca PSD-ul sa nu piarda guvernarea. Anunt public ca in perioada urmatoare voi avea intalniri cu parlamentari PSD incepând din aceasta seara, care m-au rugat sa ma vad cu ei.
Exista in interiorul partidului, dincolo de acea masa decidenta din CEX o mare ingrijorrare pentru ca se fac presiuni enorm de mari asupra lor sa voteze caderea propriului guvern. Am acelasi mesaj si pentru colegii mei din CEX. Vreau sa ii asugur ca pararea mea despre ei nu s-a schimbat, e aceeasi pe care o am si am avut-o si in trecut.
Dl Liviu Dragne vad ca incearca sa ma asocizeze in disperare cu servicii secrete: Nu eu am fost la partide de tenis, nu eu am fost la sprituri cu reprezentanti ai serviciilor secrete. Asa ca sa se gandeasca dl Liviu Dragnea mai bine cand spune aceste lucruri. Daca va continua, voi avea reactii si mai puternice pe acest subiect.
Am vorbit cu președintele Iohannis.
Cel de ieri și de astăzi, acesta este adevăratul Sorin Grindeanu.
Îl respect (pe Liviu Dragnea-n.r.) ca președinte încă al PSD-ului. Eu datorită funcției, fiind PSD0ist, datorită funcției pe care o ocupă și ceea ce a decurs din această functie in relationarea dintre mine si dl Dragnea din această perioadă.
Despre inrautatirea relatiei cu Liviu Dragnea: De când am inceput sa aud dinspre surse ca desi pe fata mi se spune aca toate lucrurile sunt in regula, mergem inainte, si in spate se facea cam tot ceea ce e posibil pentru dinamitarea activitatii guvernului. De cam o luna si ceva PNDL 2 trebuia sa fie lansat, ordinele trebuiau sa fie date catre judete.
Eu am dat un exemplu aseara legat de Rusia pentru ca e absurd sa incerci sa ai relatii din moment ce exista unele sanctiuni din partea UE.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #114  
Vechi 16.06.2017, 18:07:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Acuzații de șantaj împotriva a trei preoți!

DNA susține că un înalt ierarh al Bisericii Ortodoxe Române ar fi fost șantajat de trei preoți cu materiale presupus compromițătoare, cerând în schimb funcții și bani. Din referatul de arestare reiese că vorbeau codat și mizau pe presiunea psihică asupra victimei. Preoții, în arest la domiciliu.
Surse judiciare au declarat corespondentului MEDIAFAX că persoana șantajată este Episcopul Hușilor, Corneliu Bârlădeau. Judecătorii Tribunalului Vaslui au decis plasarea celor trei în arest la domiciliu, decizia fiind executorie însă nu și definitivă.
Potrivit procurorilor, plângerea a fost formulată la DNA Iași pe 12 iunie, în aceasta sesizându-se că pe 30 mai, Sebastian Jitaru, preot-arhimandrit în cadrul Catedralei Episcopale Huși, i-ar fi abordat pe consilierii Episcopiei spunându-le că deține un material compromițător cu un înalt ierarh al Bisericii Ortodoxe Române pe care îl va face public și îl va folosi în cadrul Sinodului Mitropolitan din data de 15 iunie pentru a îl denigra în cazul în care înaltul ierarh nu intervine pentru a-l recomanda pentru funcția de episcop vicar.
Același material invocat de Sebastian Jitaru ar fi fost obiectul de șantaj al altor doi preoți: Gheorghe Damian, preot de caritate la Spitalul Vaslui, și Mihail Bumbu, preot paroh la Văleni, județul Vaslui. În intervalul 12 – 14 iunie, i-ar fi pretins Episopului Hușilor suma de 50.000 euro. Astfel, aceștia ar fi trimis un sms persoanei vătămate, în care au fixat un nou termen pentru plata celor 50.000 de euro.
"Pentru a disimula caracterul ilicit al sumei pretinse și pentru a contracara eventuale măsuri de înregistrare, inculpații Damian Gheorghe și Bumbu Răzvan Mihail au folosit în permanență sintagma ,, datorie,, referindu-se la suma de 50.000 de euro solicitată atunci când au comunicat prin SMS cu persoana vătămată.
Din discuțiile telefonice (...) a rezultat faptul că suma de 50.000 de euro ar fi urmat să fie împărțită de cei doi inculpați, inculpatul Bumbu Răzvan Mihail urmând a utiliza suma respectivă la achiziția unui autoturism", arată DNA în referatul cu propunerea de arestare preventivă.
Cei doi ar fi avut opinii diferite în privința modalității de primire a banilor.
"În timp ce inculpatul Damian Gheorghe s-a pronunțat pentru primirea sumei în contul parohiei inculpatului Bumbu Răzvan Mihail, acesta din urmă a încercat să-l determine pe celălalt inculpat să meargă chiar în seara de 14.06.2017 la Episcopia Huși și să primească cash cei 50.000 de euro pretinși, inculpatul Bumbu temându-se că tranzacțiile bancare ar lăsa urme. Mai mult, inculpatul Bumbu Răzvan Mihail se temea ca persoana vătămată să nu se răzgândească și să nu le mai remită cei 50.000 de euro pretinși, optând pentru a rezolva chiar în seara de 14.06.2017", explică procurorii.
Potrivit DNA, cei doi preoți ar fi avut mai multe întâlniri cu o a treia persoană implicată, "aceștia punând la cale un plan elaborat în încercarea de a pune presiune pe persoană vătămată în scopul obținerii rapide a sumei de 50.000 de euro pretinse, mesajele trimise persoanei vătămate stabilind ultimatumuri și termene foarte scurte."
Gheorghe Damian și Mihail Bumbu ar fi fost convinși că persoana vătămată va ceda șantajului "observând, cu ocazia întâlnirii din data de 12.06.2017 avute cu (...) afectare psihică a acestuia, inculpatul Bumbu Răzvan Mihail afirmând chiar într-o discuție telefonică faptul că era sigur ca banii ,,urmau să intre într-una, două zile."
"Cei doi inculpați i-au dat de înțeles persoanei vătămate că au o înțelegere cu celălalt inculpat Jitaru Cristi Sebastian, persoana vătămată cunoscând deja faptul că Jitaru Cristi Sebastian deținea presupuse înregistrări compromițătoare cu persoana sa. În aceste condiții intervenția inculpaților Damian Gheorghe și Bumbu Răzvan Mihail a avut drept scop infracțional crearea unei stări de temere și a unei presiuni mai accentuate asupra persoanei vătămate", se mai arată în documentul DNA.
Persoana șantajată și un alt martor le-au spus procurorilor că faptele celor trei "au creat o stare de presiune morală evidentă" asupra înaltului ierarh, martorul "percepându-l marcat de iminenta lezare a imaginii sale publice dar mai ales de lezarea imaginii Bisericii Ortodoxe Române", potrivit referatului cu propunerea de arestare preventivă.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #115  
Vechi 20.06.2017, 19:03:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Preot injungheat . . . !

Preot injunghiat intr-o biserica, in Capitala. Atacatorul ar fi vrut sa se razbune: "Veniti ca e un nebun, il omoara"
Scene halucinante s-au derulat marti intr-o biserica din Bucuresti. Un preot de 58 de ani a fost injunghiat de unul dintre credinciosi chiar langa altar si a ajuns la spital cu rani grave.
   
Un preot din Bucuresti a fost injunghiat in spate, chiar langa altar in biserica. Atacatorul, imobilizat de enoriasi (00:53)
Atacatorul, aflat acum in custodia politistilor, ar fi avut un plan bine ticluit, pentru ca a venit de dimineata sa se spovedeasca, apoi s-a intors inarmat cu un cutit. Oricat ar parea de ciudat, individul ar fi vrut sa se razbune pe un alt preot care insa in acel moment nu se afla in biserica.
Slujitor de 12 ani al bisericii Sfanta Paraschiva din sectorul 6 al Capitalei, parintele Stelian este iubit de credinciosii care il descriu ca pe un om cu suflet bland. Este atat de bun incat enoriasii nu credeau ca cineva ii poate face rau. Si cu atat mai putin sa-l atace fara mila, chiar in biserica, in fata altarului.
Parintele spovedea un copil in momentul in care a fost atacat de individul cu varsta de aproximativ 60 de ani. Ingrozit, parintele a fugit din biserica, a ajuns in curte dar a fost prins si atacat din nou.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #116  
Vechi 24.06.2017, 16:40:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia a deschis o anchetă în cazul preotului Cristian Pomohaci, care slujește într-o comună din Mureș, bănuit că ar fi încercat să corupă sexual un adolescent. O presupusă convorbire între cei doi a apărut pe Internet, transmite corespondentul MEDIAFAX.
În înregistrarea convorbirii care a apărut pe Internet, un bărbat care se presupune a fi preotul Cristian Pomohaci încearcă să corupă sexual un adolescent în vârstă de 17 ani, promițându-i că va fi plătit dacă va întreține relații sexuale cu el.
Contactați de corespondentul MEDIAFAX, reprezentanții Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia au declarat că au deschis o anchetă internă în acest caz, iar dacă acuzațiile privind coruperea sexuală se vor dovedi adevărate, preotul Cristian Pomohaci va fi trimis în judecata Consistoriului eparhial, existând posibilitatea excluderii sale din preoție.
Întrebați despre stadiul anchetei, reprezentanții Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia arată: ”Referitor la articolele apărute în presă, prin care preotul Cristian Pomohaci, paroh al Parohiei Moșuni, județul Mureș, este acuzat de faptul că a agresat sexual un minor în vârstă de 17 ani, cerându-i să întrețină relații sexuale cu el în schimbul unor beneficii materiale, Biroul de presă al Arhiepiscopiei Ortodoxe a Alba Iuliei precizează următoarele: în ultimii ani, preotul Cristian Pomohaci a fost cercetat de către organismele eparhiale competente pentru săvârșirea unor abateri disciplinare în urma cărora a fost sancționat cu dojană arhierească, oprirea totală de la săvârșirea lucrărilor sfinte pe o perioadă determinată de timp și cu canonisirea la o mănăstire pe o perioadă de o lună de zile, conform regulamentelor bisericești în vigoare. Urmare a acuzațiilor care i se aduc părintelui Cristian Pomohaci în articolele apărute, Arhiepiscopia Alba Iuliei a demarat o anchetă în care cel inculpat își va putea prezenta punctul de vedere referitor la învinuirile din textul articolului și din materialul audio difuzat în mediul online. În cazul în care în urma anchetei cele reclamate se vor dovedi adevărate, preotul Cristian Pomohaci va fi trimis în judecata Consistoriului eparhial, existând posibilitatea excluderii sale din preoție”.
Parohiile din Mureș aparțin de Arhiepiscopia Ortodoxă de Alba Iulia.
Înregistrarea care a apărut pe Internet durează peste 20 de minute, iar în ea se aud două voci, între care una se presupune că este a preotului Pomohaci, care este și interpret de muzică populară, iar cealaltă unui adolescent în vârstă de 17 ani. Spre finalul înregistrării, cel care se presupune a fi preotul Pomohaci îi spune băiatului că între ei doi a fost, de la bun început, ”ceva special”, amintindu-i cum s-au întâlnit.
Apoi, bărbatul îi propune adolescentului să-i arate organul sexual și îi promite că va fi remunerat dacă va întreține relații sexuale cu el.
Preotul ortodox Cristian Pomohaci il preseaza pe un minor sa accepte servicii sexuale
Patriarhia Română, despre scandalul Pomohaci: Măsurile pot ajunge până la excluderea din preoție
Măsurile în cazul preotului Cristian Pomohaci, care ar fi fost înregistrat când îi propune unui adolescent să întrețină relații sexuale, pot merge până la excluderea acestuia din clerul bisericesc, dacă înregistrarea se dovedește a fi autentică, potrivit purtătorului de cuvânt al Patriarhiei Române.
Purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, a declarat, pentru agenția de presă MEDIAFAX, că Biserica percepe cu mâhnire un asemenea scandal, dar, în cazul în care înregistrarea se dovedește a fi autentică, vor fi luate cele mai dure măsuri.
"Din perspectivă strict bisericească, dacă se dovedește a fi reală această înregistrare în care se pare că părintele este implicat, în acest caz, părintele va fi anchetat de Consistoriul din Alba Iulia, e vorba de o comisie care va analiza cazul și care, dacă va constata autenticitatea înregistrării respective, va lua măsurile cele mai drastice. Acestea pot merge până la caterisirea părintelui Pomohaci, care înseamnă excluderea lui din cler. Nu va mai putea fi preot întrucât condiția morală a statutului de preot nu coincide cu o asemenea practică. Cel mai probabil, părintele va fi caterisit", a declarat Vasile Bănescu, pentru MEDIAFAX.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #117  
Vechi 25.06.2017, 12:07:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:49:41.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 27.06.2017, 18:49:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Companii și instituții din România și din alte țări din regiune au fost lovite marți de o nouă amenințare cibernetică de tip ransomware, denumită GoldenEye, care criptează datele utilizatorilor și apoi solicită recompensă, informează Bitdefender. De altfel, numeroase instituții și companii din Ucraina, Rusia, Danemarca și Spania au fost vizate marți de un atac cibernetic masiv, relatează BBC News online și agenția Reuters.
Noua variantă de GoldenEye a făcut deja victime în mai multe țări la nivel global, printre care România, Ucraina și Rusia. În Ucraina este vorba de o mare bancă și de o companie din domeniul energetic, au declarat pentru MEDIAFAX surse din Bitdefender.
Anumite companii din România au solicitat Bitdefender consultanță după infectarea cu GoldenEye. Au existat mai multe raportări în acest sens, majoritatea din Ucraina, Rusia și România, au precizat sursele citate.
Aeroportul internațional din Kiev se numără printre entitățile vizate de atacul informatic. Numeroase zboruri au întârzieri pe Aeroportul internațional Boryspil. Atacul cibernetic a vizat și Banca centrală din Ucraina, Compania ucraineană de electricitate (Ukrenergo), compania aeronautică Antonov și două oficii poștale.
Un oficial ucrainean a anunțat că sunt afectate și sistemele informatice ale Guvernului de la Kiev.
Compania petrolieră rusă Rosneft și firma daneză de transport maritim Maersk au semnalat, de asemenea, probleme informatice, inclusiv la filialele din Marea Britanie și Irlanda.
Presa spaniolă a anunțat că au fost atacuri cibernetice la producătorul de alimente Mondelez și la compania de avocatură DLA Piper.
Există speculații că seria de atacuri este similară celei din luna mai, când a fost utilizat virusul Wannacry, cu efecte la nivel global.
Cum se manifestă virusul, mult mai agresiv decât anteriorul
Spre deosebire de alte versiuni de ransomware, care blochează datele utilizatorilor de pe calculatoarele infectate și apoi solicită recompensă pentru a le reda accesul, noua versiune GoldenEye nu le permite victimelor să mai folosească dispozitivul infectat, dat fiind că, după ce termină procesul de criptare a datelor, forțează calculatorul să se închidă și îl face inutilizabil până la plata recompensei de 300 de dolari.
Specialiștii în securitate cibernetică ai Bitdefender recomandă companiilor ăi cetățenilor să facă copii ale datelor de importanță strategică pentru a evita pierderea acestora, să actualizeze urgent sistemul de operare la cea mai recentă versiune, să actualizeze toate programele de pe calculator și să evite folosirea de software perimat, și să folosească o soluție de securitate performantă și actualizată la zi.
Sute de mii de terminale din companii și instituții publice din întreaga lume au fost lovite în luna mai de amenințările cibernetice de tip ransomware WannaCry și Adylkuzz, care folosesc o vulnerabilitate prezentă în majoritatea versiunilor sistemului de operare Windows. La mijlocul lunii martie 2017, Microsoft a furnizat un patch care blochează exploatarea vulnerabilității MS17-010, dar un număr necunoscut de calculatoare și servere la nivel global – inclusiv cele care folosesc versiuni învechite ale Windows – nu au primit respectiva actualizare și riscă să fie infectate în orice moment.
Despre vulnerabilitatea MS17-010, denumită și EternalBlue, s-a vorbit pentru prima oară în luna aprilie, ca parte dintr-o campanie mai amplă de sustragere de date de către Agenția Națională de Securitate din SUA (NSA). De această dată, atacatorii exploatează vulnerabilitatea care ar fi fost folosită atunci în scopuri de spionaj de către agenții guvernamentale pentru a livra victimelor diverse amenințări informatice.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #119  
Vechi 10.07.2017, 00:56:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Coreea de Nord a avertizat, duminică, SUA și Coreea de Sud că desfășurarea exercițiilor lor militare crește probabilitatea unui război nuclear în Peninsula Coreea ce ar duce automat la un nou război mondial, precizează site-ul cotidianului The Independent.
”Nu vă jucați cu focul pe un butoi de pulbere” , a avertizat cotidianul nord-coreean Rodong, acuzând Washingtonul și Seulul că accentuează tensiunile regionale prin desfășurarea exercițiilor militare comune.
Regimul de la Phenian s-a arătat nemulțumit de faptul că SUA au dislocat armament la granița Coreei de Nord, aspect ce este perceput drept o ”provocare militară”. Totodată, nord-coreeni au avertizat că un eventual război nuclear ar duce în mod automat la un nou război mondial.
SUA și Coreea de Sud au efectuat recent mai multe exerciții militare, pe fondul creșterii tensiunii regionale. Totodată, oficialii celor două state au anunțat că vor mai efectua astfel de teste, Washingtonul anunțând recent că urmează să testeze sistemul antirachetă THAAD.
Tensiunile s-au intensificat în Peninsula Coreea după ce, la 4 iulie, regimul de la Phenian a testat cu succes o rachetă balistică intercontinentală, despre care experții spun că ar avea capacitatea de a atinge teritoriul SUA.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #120  
Vechi 10.07.2017, 14:45:28
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
DNA susține că un înalt ierarh al Bisericii Ortodoxe Române ar fi fost șantajat de trei preoți cu materiale presupus compromițătoare, cerând în schimb funcții și bani. Din referatul de arestare reiese că vorbeau codat și mizau pe presiunea psihică asupra victimei. Preoții, în arest la domiciliu.
Surse judiciare au declarat corespondentului MEDIAFAX că persoana șantajată este Episcopul Hușilor, Corneliu Bârlădeau. Judecătorii Tribunalului Vaslui au decis plasarea celor trei în arest la domiciliu, decizia fiind executorie însă nu și definitivă.
Potrivit procurorilor, plângerea a fost formulată la DNA Iași pe 12 iunie, în aceasta sesizându-se că pe 30 mai, Sebastian Jitaru, preot-arhimandrit în cadrul Catedralei Episcopale Huși, i-ar fi abordat pe consilierii Episcopiei spunându-le că deține un material compromițător cu un înalt ierarh al Bisericii Ortodoxe Române pe care îl va face public și îl va folosi în cadrul Sinodului Mitropolitan din data de 15 iunie pentru a îl denigra în cazul în care înaltul ierarh nu intervine pentru a-l recomanda pentru funcția de episcop vicar.
Același material invocat de Sebastian Jitaru ar fi fost obiectul de șantaj al altor doi preoți: Gheorghe Damian, preot de caritate la Spitalul Vaslui, și Mihail Bumbu, preot paroh la Văleni, județul Vaslui. În intervalul 12 – 14 iunie, i-ar fi pretins Episopului Hușilor suma de 50.000 euro. Astfel, aceștia ar fi trimis un sms persoanei vătămate, în care au fixat un nou termen pentru plata celor 50.000 de euro.
"Pentru a disimula caracterul ilicit al sumei pretinse și pentru a contracara eventuale măsuri de înregistrare, inculpații Damian Gheorghe și Bumbu Răzvan Mihail au folosit în permanență sintagma ,, datorie,, referindu-se la suma de 50.000 de euro solicitată atunci când au comunicat prin SMS cu persoana vătămată.
Din discuțiile telefonice (...) a rezultat faptul că suma de 50.000 de euro ar fi urmat să fie împărțită de cei doi inculpați, inculpatul Bumbu Răzvan Mihail urmând a utiliza suma respectivă la achiziția unui autoturism", arată DNA în referatul cu propunerea de arestare preventivă.
Cei doi ar fi avut opinii diferite în privința modalității de primire a banilor.
"În timp ce inculpatul Damian Gheorghe s-a pronunțat pentru primirea sumei în contul parohiei inculpatului Bumbu Răzvan Mihail, acesta din urmă a încercat să-l determine pe celălalt inculpat să meargă chiar în seara de 14.06.2017 la Episcopia Huși și să primească cash cei 50.000 de euro pretinși, inculpatul Bumbu temându-se că tranzacțiile bancare ar lăsa urme. Mai mult, inculpatul Bumbu Răzvan Mihail se temea ca persoana vătămată să nu se răzgândească și să nu le mai remită cei 50.000 de euro pretinși, optând pentru a rezolva chiar în seara de 14.06.2017", explică procurorii.
Potrivit DNA, cei doi preoți ar fi avut mai multe întâlniri cu o a treia persoană implicată, "aceștia punând la cale un plan elaborat în încercarea de a pune presiune pe persoană vătămată în scopul obținerii rapide a sumei de 50.000 de euro pretinse, mesajele trimise persoanei vătămate stabilind ultimatumuri și termene foarte scurte."
Gheorghe Damian și Mihail Bumbu ar fi fost convinși că persoana vătămată va ceda șantajului "observând, cu ocazia întâlnirii din data de 12.06.2017 avute cu (...) afectare psihică a acestuia, inculpatul Bumbu Răzvan Mihail afirmând chiar într-o discuție telefonică faptul că era sigur ca banii ,,urmau să intre într-una, două zile."
"Cei doi inculpați i-au dat de înțeles persoanei vătămate că au o înțelegere cu celălalt inculpat Jitaru Cristi Sebastian, persoana vătămată cunoscând deja faptul că Jitaru Cristi Sebastian deținea presupuse înregistrări compromițătoare cu persoana sa. În aceste condiții intervenția inculpaților Damian Gheorghe și Bumbu Răzvan Mihail a avut drept scop infracțional crearea unei stări de temere și a unei presiuni mai accentuate asupra persoanei vătămate", se mai arată în documentul DNA.
Persoana șantajată și un alt martor le-au spus procurorilor că faptele celor trei "au creat o stare de presiune morală evidentă" asupra înaltului ierarh, martorul "percepându-l marcat de iminenta lezare a imaginii sale publice dar mai ales de lezarea imaginii Bisericii Ortodoxe Române", potrivit referatului cu propunerea de arestare preventivă.
oare ce va face sinodul BOR daca se va dovedi ca acel film cu episcopul Husilor este adevarat?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde