Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 13.11.2009, 06:53:42
sorint sorint is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2009
Mesaje: 6
Implicit

am 30 de ani. sa imi dea Dumnezeu zile de cate ori am zis in sinea mea ca aici biserica e prea exagerata. ce treaba or avea domne si cu asta. inca mai patesc si in ziua de azi. dar cred ca din cauza sufletului meu de mamaliga Domnul si-a facut mila si m-a pastrat inca ortodox. si mai mult incet am inceput sa vad cata durere e in lumea asta si mi-am propus ca sa nu mai fac pe desteptu' si sa nu ma mai supar pe nimeni si sa ascult si sa mangai cum pot pe toata lumea. noi oamenii suntem in cuptor, impunsi pana in inima sufletului de rautate. atat ar mai trebui sa mai fac si eu pe desteptul cand cineva vrea ceva.

ma eneveaza aroganta si ma abtin cu grutate cand vad cat de arogante sunt unele fiinte (fiind toti doar o mana de namol puturos, caci unii put de vi). nu cred ca avem lege data pentru mantuire . Domnul, am simtit mereu ca mi-a lasat doar sfatul prietenesc sa iubesc cu tot sufletul meu caci altfel nu sunt. si in marea mea uimire ne-a lasat si exemple personale cum sa iubim, pe mama, pe tata, pe frate, pe copii adica tocmai experiente pe care nu putem muri pana nu le avem. si apoi trecand de la egoimul biologic (adica e copilul meu si de-aia il iubesc, de parca nu ar trebui sa iubesti tot pe lumea asta) facem un salt sufletesc si invatam cum sa iubim tot duhovniceste si asta cred ca e asa numita lege care ne-ar face prietenii Domnului.

legat de problema topicului ma gandesc asa: sotia mea m-a ales pe mine asa cum eu am ales-o pe ea, daca dupa atata vreme m-ar parasi fara sa am eu vreo vina mea, apoi toata viata as acuza-o; asa e si cu calugaria, nu poti sa spui: jur Domne ca o sa fiu cast si sarac si apoi sa zici peste o vreme stai ca m-am razgandit. pai cine te-a pus, nu puteai sa te casatoresti inainte si sa nu mai juri? daca esti soldat in timp de razboi si ai depus un juramant oare nu te spanzura daca tradezi?

monahismul este o expresie umana. sunt unii oameni care simt o nevoie ciudata pentru noi, sa se izoleze si sa il caute pe Dumnezeu. cui oare nu i-a venit macar odata sa fuga de tot ce stie si sa nu se mai intoarca. deiscutiile teologice despre legi si legaturi sunt fara rost.

iar despre regulile bisericii: am inteles intr-un final destul de greu ca Dumnezeu a pastorit biserica in asa fel incat sa transmita acelasi mesaj si unui cioban din antichitate si unui academician de la oxford din 2010. multi considera stupide vechile reguli bisericesti. Domnul nu are timp e acelasi care era si acum 7000 de ani. acelsi Dumnezeu cu care vorbim noi seara la rugaciune a vorbit si cu Moise. avea acelasi personalitate. oamenii ar trebui sa fie flexibili in gandire si sa realizeze ca ceea ce cred ei acum despre biserica este rodul poluarii mentale din ultimii 100 de ani in rest. pana inainte de astia 100 de ani lumea a cam stat in loc, si asta nu e un lucru rau pentru ca au tinut credinta neschimbata in partea asta de lume. adica ce a crezut Sfantul Ioan gura de aur crede si biserica acum. asta e uimtor daca stai sa realizezi proportiile. biserica are meritul ca dupa ce a trecut atat de mult timp inca mai poti sa afli despre Dumnezeu negresit si de asta tine Domnul biserica, nu neaparat ca sa manace vreun grasun vreo paine. asta e breaba lui si iata ca am avut surprze mari si foarte placute cu multi preoti pe care i-am cunoscut. cred ca avem preoti prea buni pentru cat de rai suntem.

de asemenea imi place mult sa vorbesc despre idei si credinte dar cu adevarat am avut mari bucurii cand am intalnit un frate la un schit sau un calugar la alt schit, toti oameni dedicati si sinceri care m-au atins sufleteste. si am crescut enorm cand l-am vazut pe Parintele Cleopa pentru putin, sau cand l-am intalnit pe Parintele Arsenie Papacioc asta vara si a putut sa ne vorbeasca putin. am fost norocos. apoi am descoperit crestinii care au suferit in ultimii 100 de ani si am ramas uimit ca timpurile de acum nu sunt mai putin violente decat acum 2000 de ani doar mult mai pline de ispite. tocmai am luat o carte cu maica Blondina din basarabia care nici macar nu a fost calugarita si cu Sfantul Mucenic Filumen carea murit in anul nasterii mele 1979. uimitor. cand a murit el am venit eu pe lume. continuitatea bisericii... plin de oamenii care au murit pana in zilele noastre pentru credinta bisericii. nu mi-a placut niciodata sa citesc dogmatica dar sunt vesnic fermecat de o viata de sfant. tuturor le-am spus sa citeacsa cat mai mult despre sfintii lui Dumnezeu, acolo sunt toate raspunsurile.
Dumnezeu se descopere omului dar omul nu il vede. cine il pune pe Hristos pe cruce? nu noi in fiecare zi? deaia a lasat biserica, pentru ca sa poate orisicine sa descopere pe Dumnezeu. exista dovada clara ca e asa in momentul din noul testament cand erau diversi care vroiau sa vindece in numele Domnului dar domnul nu i-a trimis pe ei, si acelora le-a zis ca nu ii cunoaste. si inafara de asta ganditi-va la poporul asta cum a rezistat atata vreme? numai cu credinta nostra stramoseasca. cati au murit dintre stramosii nostri ca sa primim noi biserica asta asa cum e: pliana de carti plictisitoare si pe care sa nu o bagam noi in seama. nu mai mult de acum 40 de ani mureau in fagaras marturisitori, si la canal, si la aiud. si in atatea alte locuri. dar sun al dracului, o tin pe a mea, stiu eu mai bine, de ce sa citesc ceva despre ei. ma uit mult la televizor. am trecut de la discovery la natgeo.

chiar asa, nu am auzit inca pe nimeni nicaieri sa zica: m-am uitat la discovery si am gasit pe Dumnezeu. toti cati au s-au uitat mai rau s-au zapacit, deiai nici nu m-am mai uitat. mai bine ma uit la suricate pe animal planet. iadul o sa ne manance ca nu cautam. singuri stam in fotoliu si ne cioplim idoli in mintea noastra.

orisicum, multumesc ca ati citit ce am zis si sper sa ne bucuram cu toti de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 13.11.2009, 06:58:01
sorint sorint is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2009
Mesaje: 6
Implicit pt elena dana

daca doresti cumva si parerea altcuiva poti sa imi dai un mesaj privat.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 13.11.2009, 21:31:46
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Multumesc mult, Sorint...este placut sa te citesc, este adevarat si simplu sa te exprimi atat de omenesc, nu teologic si nici fara temei...
Multumesc pentru maturitatea unei lectii naturale de smerenie pe care ar trebui sa o invatam sa o simtim cu totii, fiindca suntem doar oameni printre oameni.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #104  
Vechi 13.11.2009, 22:13:10
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
...Doamne!,mie mi se face rau cand aud astfel de remarci,nu-mi pot crede ratiunii cum putem concepe asemenea aberatii despre mantuire si slujirea fata de Dumnezeu.
Cine spune ca cel care pleaca din manastire,sau oricare alt om.nu are mantuire?Si,cine spune ca cel care paraseste niste"ziduri",il paraseste neaparat pe Dumnezeu?!...
Duhul Sfant prin sfintele canoane si hotarari ale sinoadelor ecumenice spune asta!!!!!!!!!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Poate deveni abstinenta o problema? teodoraianys Generalitati 110 21.09.2013 20:09:21
Exista reguli pentru un preot/calugar in vizita in alta biserica? sophia Biserica Ortodoxa Romana 10 24.07.2012 13:04:20
Preotul calugar Bogdan N Preotul 8 20.02.2012 11:13:43
Tragedie : Un preot unitarian si-a ucis copiii in biserica , apoi s-a sinucis cristiboss56 Generalitati 17 28.06.2010 13:17:20
Preot calugar - care este sensul? sophia Preotul 33 23.11.2009 12:09:40