Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.06.2010, 16:59:30
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
si sa ma ocup, mai nou, de gradinarit: imi da viata.
Ahhh, ce frumos, felicitari Anca!
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.10.2010, 17:19:37
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Pentru fetita: Antonia, Alexia, Isidora, Sofia

Pentru baiat : David, Eusebiu, Stefan, Iustinian
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul

Last edited by maniucu; 15.10.2010 at 17:25:46.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.10.2010, 01:15:51
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
mda, te cred de aceea te si cheama Anca :) Incearca sa pronunti Anca in engleza :)
In schimb o sa fluieri in Romania de veselie ca te intorci cu o pensie capatata de la Regele tarii nordice de unde scrii nu de la golanul de Base care vezi ce le face batrinilor. Ce bine ca nu mai stau la ..mina lui cind o fi sa ma pensionez peste 20-30 de ani :))
Credeam ca pensiile in Romania sunt mici, dar cand am auzit daunazi ca SALARIILE celor din Finante sunt de 400 lei (!!!) nu mi-a venit sa cred. Cred ca nici lor nu le-a venit sa creada, ca vor trebui sa traiasca cu acesti bani, sau ceva mai multi, de acum inainte. Poate asa se vor invata sa nu mai dea amenzi nemeritate, ca sa-si tripleze salariul lunar.
Asa ca eu, draga Andrei, cu pensia de la Base, (400 <), ma voi simti ca in sanul lui Avraam.
In ceea ce priveste numele Anca, pronuntat in engleze, tot Anca ramane. Alta e problema in Suedia, unde inseamna "ratza". Iata un motiv pentru care nu mai e de trait in Suedia!
Reply With Quote
  #54  
Vechi 16.10.2010, 01:21:01
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Pentru a alege numele la copii eu zic ca trebuie sa ne uitam un pic si la numele de familie sa rimeze cit de cit. Cei de afara care sint casatoriti mix cind sotul e roman aleg niste nume aiurite de nu se potrivesc de ex:
Erimia Maxim(fata)si Erimia Leon (baiat) si lista poate continua.
Mie imi plac Casandra, Maria, Elisabeta la baieti: Mihai, Andrei, Eugen.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #55  
Vechi 16.10.2010, 22:54:03
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

cumnata mea tocmai a nascut si a pus numele fetitei: Parascheva. E mai greu de gasit o forma scurta de alint dar e un nume frumos.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #56  
Vechi 16.10.2010, 22:55:11
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Pentru a alege numele la copii eu zic ca trebuie sa ne uitam un pic si la numele de familie sa rimeze cit de cit. Cei de afara care sint casatoriti mix cind sotul e roman aleg niste nume aiurite de nu se potrivesc de ex:
Erimia Maxim(fata)si Erimia Leon (baiat) si lista poate continua.
.
Si eu cred ca alegerea numelui trebuie sa fie una inteleapta si trebuie sa se potriveasca si numelui de familie (Imi amintesc de anii de scoala in care eram strigati la catalog si aveam colegi cu cate 3 prenume la care se adauga si un nume de familie f lung, iar altii cu un singur nume dar care suna f ciudat langa cel de familie incat mereau starneau rasul colegilor si chiar si al profesorilor).
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #57  
Vechi 16.10.2010, 23:01:11
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

ca o completare al ceea ce s-a scris mai sus: aveam in clasa o colega Smarandei Zegleanu Maria Magdalena. Aveam un profesor de fizica tare uracios si aspru care obisnuia sa scoata la tabla cate 4 elevi si sa le dea cate o problema de rezolvat. Ai intr-o zi incepe: Smarandei la tabla!, Zegleanu!la tabla, Maria! la tabla!, Magdalena!!! Unde sunteti ba? La tabla cu voi. Saraca fata tremura pe piedestal ca varga dar profesorul fara a schita nici un zambet a continuat si a zis ca din cauza ca ceilalti colegi nu vor sa iasa in fata v-a avea ea de rezolvat 4probleme.
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.10.2010, 23:01:36
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
cumnata mea tocmai a nascut si a pus numele fetitei: Parascheva. E mai greu de gasit o forma scurta de alint dar e un nume frumos.
e un nume frumos, pentru mine e pe acelasi loc cu Ecaterina :)

Sfanta Parascheva sa-i fie mereu ajutatoare si mijlocitoare a rugaciunilor ei catre Dumnezeu!
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #59  
Vechi 16.10.2010, 23:04:02
casiana's Avatar
casiana casiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
ca o completare al ceea ce s-a scris mai sus: aveam in clasa o colega Smarandei Zegleanu Maria Magdalena. Aveam un profesor de fizica tare uracios si aspru care obisnuia sa scoata la tabla cate 4 elevi si sa le dea cate o problema de rezolvat. Ai intr-o zi incepe: Smarandei la tabla!, Zegleanu!la tabla, Maria! la tabla!, Magdalena!!! Unde sunteti ba? La tabla cu voi. Saraca fata tremura pe piedestal ca varga dar profesorul fara a schita nici un zambet a continuat si a zis ca din cauza ca ceilalti colegi nu vor sa iasa in fata v-a avea ea de rezolvat 4probleme.
foarte amuzant, dar ma gandesc cu mila la saraca fata care a avut de indurat toate astea..
__________________
Ma plangeam ca n-am bani pentru sandale, pana cand m-am intalnit cu un om fara picioare...
"Cred, Doamne! ajuta necredintei mele!"(Marcu, 9:24)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.10.2010, 06:11:52
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
cumnata mea tocmai a nascut si a pus numele fetitei: Parascheva. E mai greu de gasit o forma scurta de alint dar e un nume frumos.
Felicitari cumnatei tale sa-i traiasca fetita,St Paraschiva sa-i fie alaturi tata viata.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 13:08:44
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 18:21:24
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Educatia copilului-replici incuietoare clementia Generalitati 46 13.11.2009 14:19:15
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 03.06.2008 23:04:02