Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.03.2014, 09:32:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Buna seara! am si eu o curiozitate care ma incearca de ceva vreme. Cum e cu sfanta taina a cununiei, sic u celelalte sfinte taine. la celelalte confesiuni, respectiv la cele reformate (protestante, neoprptestante, etc).
Celelalte confesiuni nu au Sfinte Taine.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 01.03.2014, 13:17:27
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

pai si atunci cum se casatoresc, doar civil? sau nu e neaparat nici asta? imi spunea cineva pe alt forum, dar nu stiu dc era practicant sau doar isi dadea cu presupusu, ca asa zisa cununie se face cu binecuvantarea pastorului prin "punerea mainilor" ;care, daca am inteles eu bine, si el la randul ui a fost investit in functie tot prin punerea mainilor de catre un "arhiereu"; adica cam ca la hirotonia noastra; atunci care mai e diferenta? In plus, ei zic ca preotii nostri de fapt nu au cum sa primeasca harul Duhului sfant prin aceasta modalitate; atunci ei de ce o fac, daca nu cred ca e posibil? daca un cleric de-al lor nu are putere de la Duhul sfant sa lege si sa dezlege, atunci la ce se limiteaza atributiunile lui? doar sa catehizeze? Binecuvantarea care mi-o da la nunta, ce valoare are?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 01.03.2014, 14:01:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ei cred, dar noi știm unde e Adevărul. De ce nu citești niște cărți în acest sens.
Pr. Arsenie Papacioc:http://www.librariasophia.ro/carti-S...m-so-3098.html
Pr. Cleopa:http://www.librariasophia.ro/carti-c...m.-SO-536.html
Sf. Iustin Popovici: http://www.sophia.ro/Omul-si-Dumneze...-ro-478-o5.htm, http://www.librariasophia.ro/carti-B...f-so-8633.html
Reply With Quote
  #14  
Vechi 01.03.2014, 15:43:12
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
pai si atunci cum se casatoresc, doar civil? sau nu e neaparat nici asta? imi spunea cineva pe alt forum, dar nu stiu dc era practicant sau doar isi dadea cu presupusu, ca asa zisa cununie se face cu binecuvantarea pastorului prin "punerea mainilor" ;care, daca am inteles eu bine, si el la randul ui a fost investit in functie tot prin punerea mainilor de catre un "arhiereu"; adica cam ca la hirotonia noastra; atunci care mai e diferenta? In plus, ei zic ca preotii nostri de fapt nu au cum sa primeasca harul Duhului sfant prin aceasta modalitate; atunci ei de ce o fac, daca nu cred ca e posibil? daca un cleric de-al lor nu are putere de la Duhul sfant sa lege si sa dezlege, atunci la ce se limiteaza atributiunile lui? doar sa catehizeze? Binecuvantarea care mi-o da la nunta, ce valoare are?
Ei cred ca are valoare, asa si musulmanii cred ca doar ei au adevarul. Pastorii nu au arhierei, nu au nici episcopi. Catolicii au, dar tot nu au Sfinte Taine.
Parerea mea e ca e chiar un pacat ca un ortodox sa ia parte activ (daca doar asista la o nunta nu e asa o mare problema) la o taina din alt cult. DE exemplu Sfantul Sinod al BOR a hotarat in 2008 ca un laic care se impartaseste la alt cult este exclus din Biserica (de la impartasanie) pana renunta si se caieste.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 01.03.2014, 17:52:10
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Lasand la o parte mistourile si repetitiile ca Ortodoxia e Adevarul(zici ca incercam sa ne auto-convingem de asta, mari traitori ce suntem), e intrebare legitima.
Daca cineva nu crede nici in ceremonie, nici in autoritate, pe ce baza e valida?

"Punerea mainilor" ar trebui, teoretic, sa umple recipientul cu Duhul Sfant, ca un fel de ajutor de discernamant. La hirotonire la noi, e ceremonie de investire in fata Autoritatii Supreme in toata regula.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.03.2014, 19:31:44
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Catolicii au practica toate sfintele taine si sunt "valide"pt toata lumea, si ale noastre pt ei.
Insa cele practicate de protesatanti nu ar fi valide pt ca acolo, la ei, nu ar lucra Duhul Sfant pt ca ei nu au preoti adevarati...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.03.2014, 19:46:01
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Catolicii au practica toate sfintele taine si sunt "valide"pt toata lumea, si ale noastre pt ei.
Insa cele practicate de protesatanti nu ar fi valide pt ca acolo, la ei, nu ar lucra Duhul Sfant pt ca ei nu au preoti adevarati...
Fara a declansa o polemica, de unde stii ca la catolici exista Taina Cununiei si e valida in B.O? Din ce stiu eu,i B.C preotul este doar un martor si adevaratii savarsitori sunt mirii ceea ce nu e deloc asemanator cu Sfanta Taina a Cununiei savarsita in Biserica Ortodoxa.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.03.2014, 14:33:09
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Fara a declansa o polemica, de unde stii ca la catolici exista Taina Cununiei si e valida in B.O? Din ce stiu eu,i B.C preotul este doar un martor si adevaratii savarsitori sunt mirii ceea ce nu e deloc asemanator cu Sfanta Taina a Cununiei savarsita in Biserica Ortodoxa.
De la Mihnea Dragomir stiu ca sf taine din BC sunt valide elsewhere, la fel ca si ale BO si ale High church, pt ca preotii au "preotie sacramentala" in aceste biserici, spre deos de protestanti care nu au.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.03.2014, 14:49:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ei, dacă a zis catolicul, apăi așa e, nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.03.2014, 14:58:34
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Intre timp am ajuns la urmatoarea concluzie: toti cei care suntem exclusi de la sf impartasanie, din varii motive, cat si protestantii, sumtem precum cananeanca, strigand in urma lui Hristos, si sperand la firmitura aruncata cainilor. Dar,dc avem suficienta credinta, o vom primi...
Reply With Quote
Răspunde