Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Vrajitoria
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 22.08.2008, 12:32:44
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca
Si tot referitor la postarea ta draga Ovidiu e f interesant ce spui...la aceasta fatzeta a lucrarii diavolului nu ma gandisem.. dar cu mintea mea de acum imi e greu sa cred ca cine a experimentat o data frica asta disperata fatza de moarte va trece subit in extrema cealalta si sa considere ca el va trai cat stanca Raraului.E greu de crezut asa ceva dar nu imposibil.
poi vezi ca nici nu vrea sa crezi asha ca eshti nemuritor ci sa lashi moartea pentru mai tarziu ca shi mantuirea, ca odata ce ai scapat de gandul mortzii shi de groaza durerilor nici nu mai vrei sa-l tzi aproape shi astfel ai amanat, apoi cand iar vede ca te-apropii iar te amna el cumva dur nu asha direct ci "te ajuta" sa te insheli singur sa te autoinsheli shi sa lashi garda jos ca doar te increzi in Dumnezeu, poi nu nadajduieshti in Dmnezeu ca Domnul spune sa veghem, sa pazim bostanaishorii, sa pazim roada sa nu ne-o pape porcii care intorcandu-se o sa ne rupa shi o sa te faca sa-tzi lepezi tot margaritarul strans... deci "te ajuta" sa nu te pazeshti ca sa-l potzi primi pe fiul pierzarii... fiul pacatelor... sa-i mananci aluatul vrajitoresc al ingamfarii shi sa-tzi amesteci firea cu gashka sucigashka, dobitoceasca, adica sa faci in ciuda!

deci daca ai mers de atatea ori pe la ghicitoarea in cafea, aia nu te mintzea ci ea interpreta aberant ce invatzase shi ea din cartzile antihristului, ea poate nu era de vina ca lucra ca tziganii pe cat sunt de vina cei ce shtiu ca nu e voie shi merg sa-i insamantzeza cu sugestii ca sa aiba pentru ce plange ca nu le mai poate scoate sau daca le-a scos ishi dau seama ca au scos ce nu trebuia... noi suntem de vina ca shi eu am crezut tot felul de babe jegoase ca altfel nu le crezi decat daca-s jegoase shi vorbesc spurcat shi hulicios... shi pe din ashtia care citeau in liniile din palma shu prin horoscoape, vai de mine cata minciuna shi pacaleli shi cum se lasa fraieritzi oamenii shi cum au umplut toata media cu ele... plin este de duh pitonicesc... deci asha a fost superstitzia draceasca sa creada naivul in tot felul de vrajitoreli, iar cand au venit proorocii sau trimishii, au platit ei pentru ca au fost acuzatzi de ce facea toata gLumea "buna" shi ei nu faceau... shi i-au scos afara... i-au omorat... iar dobitocii shi patimashii s-au bucurat... cica pentruca li se parea ca ar fi scapat, poi ei vroiau sa scape de gura lor dar nu shtiau ca de viatza lor spurcata trebuia sa scape ca doar aia le atragea dezastru shi nu trimishii Lui Dumnezeu... au intzeles pe dos, cum se intzelege mereu, ca omul nevinovat sfintzeshte locul dar loc nu mai are ca totul e cumparat de regele omida gog...

shtie dracul cum sa-tzi vorbeasca omeneshte ca sa se lipeasca ce vrea el de tine... n-aveagrija ca vei vedea in cele mai neashteptate momente cum revine la tine ce s-a lipit candva de tine pe undeva, revine shi te termina... te linsheaza mishelitatea semanturii alipizate... ca doar te ajuta sa-tzi semeni singur prostia ca doar nu vrea sa fie el de vina ci tu, ca ce-shi face omul cu mana lui, lucru manual se cheama... shi apoi shi shtie mereu... ca sa faca altzii ce trebuia sa faca el shi nu face nici dupa ce a aflat ci le cere altora crezand ca va face shi el, ash deunde, el nu va face ci doar ii indeamna pe ceilaltzi... ca doar e mai "mishto" statutul de sfintzishor alintat, adica pui de fariseu... shi saducehu... : "cand vine soarele tre sa ne bucuram, cand ploua tre sa ne pocaim, cand e furtuna tre sa ne ascundem shi cand e nor tre sa visam, da-ne semn din cer"..."fatza cerului o shtitzi interpreta/cunoashte/afla, dar vremile nu putetzi"... asha, cautatzi semn in cafea sau in tarot sau pe fatza cerului sau pe liniile din palma shi sa vedetzi voi atunci in ce groapa cadetzi singuri... ala care n-asculta, ala va da seama... dar shi cine trebuia sa raspunda de sufletul lui, adica fratele sau, ca shi din mana ta va cere Domnul sangele fratelui tau, daca nu l-ai pazit sau nu l-ai scos la vreme. "...dar vremile nu putetzi".
Reply With Quote
  #122  
Vechi 22.08.2008, 12:53:35
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi




shtie dracul cum sa-tzi vorbeasca omeneshte ca sa se lipeasca ce vrea el de tine... n-aveagrija ca vei vedea in cele mai neashteptate momente cum revine la tine ce s-a lipit candva de tine pe undeva, revine shi te termina... te linsheaza mishelitatea semanturii alipizate... ca doar te ajuta sa-tzi semeni singur prostia ca doar nu vrea sa fie el de vina ci tu, ca ce-shi face omul cu mana lui, lucru manual se cheama... shi apoi shi shtie mereu...
Fara indoiala ca asha e Ovidiu.... pai de la intamplarea cu pricina revine la mine mereu...e lupta continua.. pai dar ce credeai? ca iti lasa ragaz dupa ce te-ai "dedulcit" la placerile oferite de el??:(:(:(ohoho.. e de groaza cat de insistent e cand vede ca pierde teren.. si uite asa ma inebuneste aproape zilnic cu alta scornire cu alta nalucire cu alta tortura... cand nu poate fizic ma ataca psihic si invers.. pe toate le stie... e un psiholog desavarsit sa nu uitam ca nu e un prostanac oarecare ca doar fu-se Inger de Lumina nu?? chiar azi ascultam marturisiri ale unui cucernic parinte, aici pe site care tocmai asta spunea, ca diavolul este cel mai bun psiholog si cunoaste extrem de multa teologie...deci loveste exact acolo unde trebuie, cand trebuie si cat trebuie... deci cam asta e viatza... lupta si lacrimi si rugaciune (putzina din pacate) si apoi iar ispita si iar cadere si rastignire si ridicare din nou cu genunchii scrijeliti de vanatai si sange si cu sufletul in tzarana ptr ca mai apoi sa o luam de la capat cu lupta noastra... totul e sa nu capitulam.. Dumnezeu ne vede cu sigurantza intentia chiar daca nu intotdeauna iesim biruitori din lupta.. El vede ca am dorit si am luptat dupa puterile sufletului nostru mic si slab... SI NE IARTA!intrebarea e PANA CAND???
Reply With Quote
  #123  
Vechi 22.08.2008, 13:33:34
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

"deci loveste exact acolo unde trebuie, cand trebuie si cat trebuie" ca sa ne ingamfam shi grabim sa amanam... ca doar graba strica treaba shi se capata dragoste fatzarnica....

dar ce ma intereseaza pe mine de dracul? nici n-ash vrea sa mai discut despre el, shi daca nu discutzi, atunci te impunge cu sentimente mute, de exemplu cu pizma lui grozava shi cu disperarea shi frica enorma ca s-a facut binele shi nu a fost batut, shi hulit shi razbunat prin bataie shi reutate ca doar nu ramane nici o fapta buna nerazbunata... pizma asta e greu sa-i faci fatza cand vine de le dracu shi ataca mereu... dar ce shtiu eu ca doar credintza nu e sa tzi-o tzi in fatza oamenilor ca atunci il manii pe Dumnezeu ca e clar ca nu faci altceva decat cautzi slava de la oameni sau sa te aratzi in lumina in cea mai mare lumina in fatza lui Dumnezeu, intre draci...

deci nu mai continui subiectul shi ma stradui sa nu ma las atras in lupta ca zici ca te luptzi cu el dar defapt ii dai in cap aproapelui tau, pe el il certzi shi il duci la prostii shi pierzari... deci nu ma las daca reushesc sa ma las atras in lupta pentru puterile vrajitoreshti ale ingamfarii... asha ne povatzuia sf Varsanufie shi Ioan... caci ei cautau pacea shi linishtirea sufletului, nu munca la caramizile lui faraon shi nici trandavia...

sa ai pace de sus :)
Reply With Quote
  #124  
Vechi 22.08.2008, 18:32:33
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Draga MarinaAlca...multumesc pentru ca ai scris...ma bucur ca ai inteles ca nu e bine si te ai oprit de la a te mai duce la ghicit...Sunt convinsa ca gandindu-ma mereu imi fac rau...dar nu pot sa nu ma gandesc...sunt momente cand nu o fac dar in majoritatea timpului o fac..,.daca stau bine sa ma gandesc de frica m-am iradiat atat de mult facand tomografe incat s-ar putea de aici sa mi vina pana la urma boala...:(...dar nadajduiesc ca poate nu...iar de va fi Domnul sa ma intarasca sa-mi port crucea!
Am citit si eu intamplarile scrisa in cartea parintelui Argatu si Cleopa...marturisesc ca m-am bucurat sa citesc asa ceva...
Reply With Quote
  #125  
Vechi 23.08.2008, 17:51:38
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Nu te mai gandi la ghicitoare si la ce a zis.
Gandeste-te la Dumnezeu, El are putere sa te salveze de la absolut orice, El a inviat mortii si a inviat El insusi.
Numai bine!
Reply With Quote
  #126  
Vechi 28.08.2008, 10:08:06
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Pur si simplu mi s-a facut piele de gaina peste tot si m-au trecut o groaza de fiori cand am citit postarile voastre. Draga pacatoasa,amsa iti spun ce am citit in cartea lui Tucu Popovici, " Marele bulibasa": era acolo o tiganca care se ocupa cu ghicitul. Asta era prin anii 60. veneau la ea oameni sa le ghiceasca, ea le zicea sa vina peste trei zile sau na, peste ceva timp k cica era ocupata tare. Se ducea tiganca in satele de undae erau naivii, afla tot despre fam lor si apoi veneau si le zicea de toate pana laal saptelea neam de morti e se cruceau aia. in fine, vine o data niste domni de la Bucuresti si le zice k la 12 noaptea chiama dracii din balta. Ii pune tiganca pe oraseni sa se dezbrace si sa isi dea jos bijuteriile, pune puradeii dupa salcii sa bolboroceasca cu picioarele in apa si se sperie aia si fug dezbracati k cica au iesit dracii din balta.sper k te-am mai amuzat oricum eu mam distrat copios cand am citit pasajul asta
Reply With Quote
  #127  
Vechi 28.08.2008, 10:40:57
dorstor dorstor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.12.2007
Mesaje: 357
Implicit

Tia,incepi sa pricepi cum sta treaba cu magia si VRAJITORIA!
Reply With Quote
  #128  
Vechi 28.08.2008, 11:34:43
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

adica?
Reply With Quote
  #129  
Vechi 28.08.2008, 11:43:23
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

ce voiam sa ii spun pacatoasei este ca tigancile sa folosesc de toate tertipurile ca sa te fraiereasca. M-am gandit sa o mai fac sa uite de necazuri putin si asta mi s-a parut cel mai bun exemplu. Dar totusi exista si slujitori ai satanei care iti pot face mult rau.Draga mea, cel ami bine ar fi sa te increzi din tot suflatul tau in Domnul nostru Iisus Hristos si in duhovnici. Preotul din satul meu ne-a spus ca pacatele sunt ca un fel de stiva, adica unele pestele altele. Dumnealui s-a spovedit noua luni de zile cred ca in fiecare luna, deoarece isi tot amintea altele. Faptul ca uiti sa spui ceva preotului se datoreaza vrajmasului, iar faptul ca te rusinezi, tot lui.Ce sa iti zic, cumpara o rugaciune Talismanul si poart-o cu tine mereu si citeste-o. Te protejeaza de multe lucruri rele, printre care si de vrajitorii.Pe mine m-a ajutat foarte mult si sper sa iti fie si tie de ajutor si celor ce mi-au urmat sfatul.
Dumnezeu sa te ajute.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 28.08.2008, 14:35:54
pacatoasa's Avatar
pacatoasa pacatoasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Multumesc Tia m-a amuzat mesajul tau...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slovenia a spus NU Adriana Cluj Homosexualitatea 43 01.08.2013 05:54:45
Cand vom muri? Florin-Ionut Pocainta 40 31.01.2011 16:31:24
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 13:14:14
ce mi-a spus parintele.... NiCcoleta Arta bisericeasca in general 17 20.02.2007 21:13:14
Ce mai e de spus? Iustin Din Vechiul Testament 3 11.08.2006 22:05:48