Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2008, 22:33:06
SylverCheetah53 SylverCheetah53 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Mesaje: 6
Implicit

Ma gindeam la un lucru. Oare cum ne uitam noi in urma si ne scirbim de discriminarea rasiala si cea sexuala, nu va fi la fel si in cazul orientarii sexuale?
Nu vreau sa creada nepotii mei ca toata lumea avea ceva cu homosexualii si ii blama.??? Eu chiar n-am nimic cu ei si nu mi-ar placea sa fiu bagat intr-o oala in care nu m-as regasi in veci.

Sincer, imi este rusine ca traiesc asemenea vremuri. :( Mi-ar fi placut sa ma nasc mai tirziu, sa nu asist la asa ceva...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.02.2008, 18:15:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu religia a esuat, ci omul in voia sa libera , a esuat in pacate si faradelegi. Cand ti se ofera cev si nu sti cum sa-l folosesti spre binele tau , nu inseamna ca ce ti s-a dat a esuat , ci tu insuti ai esuat in obtiunea ta. Trebuie sa privim cu multa bagare de seama si obiectivitate insasi obtiunea noastra in toate cele de-a lungul istoriei .
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.02.2008, 00:01:54
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Veste buna pentru homosexulai: se poate trata.
Cercetatorii au ajuns la concluzia ca homosexualitatea nu este o boala gen nevroza, dar in nici un caz nu mai considera homosexualitatea ca o forma normala de sexualitate.
Acest lucru il afirma medical olandez, psihpsiholog si psihoterapeutul dr. Gerard van den Aarweg. Dupa 40 ani de experienta. Gerard van den Aarweg este membru al NARTH i USA (National Association For Reserch and Trement of Homosexuality).
Acesta considera homosexualitatea a fi o varianta neurotica.
In urma tratamentelor, homosexualii devin hererosexuali, cu sporadice reveniri la homosexualitate.
Au infiintat si o asociatie a fostilor gay, care numara cca 1000 membri..
Asta da, veste buna!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 25.02.2008, 14:38:06
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Ma bucur pentru ca s-au constatat unele ca acestea, asadar exista speranta si pentru ei, si mai ales pentru cei care vor cu adevarat sa se vindece. Asa le va fi mai usor. Macar mai primim si noi cate o veste buna, dar nu este nimic sigur, asta pana cand vor contraargumenta cercetatorii care sustin homosexualitatea.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.02.2008, 12:37:54
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Homosexualitatea e uraciunea pustiirii de care vorbeste Mantuitorul.
Daca ei nu vor sa se schimbe ,nimic nu ii poate ajuta.
Nici macar frica de focul vesnic ,deoarece daca ar fi credinciosi ar lasa pacatul.
Stau si ma intreb ,au si ei servici ,sunt pasionati de vreo meserie ,arta ,calculator ?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.02.2008, 21:27:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Homosexualitatea e uraciunea pustiirii de care vorbeste Mantuitorul.
Daca ei nu vor sa se schimbe ,nimic nu ii poate ajuta.
Nici macar frica de focul vesnic ,deoarece daca ar fi credinciosi ar lasa pacatul.
Stau si ma intreb ,au si ei servici ,sunt pasionati de vreo meserie ,arta ,calculator ?
Ai e marea durere. Patima asta nenorocita a atins oameni de arta, artisti, oameni de cultura si chiar slujitori ai bisericii. Dezastrul cel mai mare a fost semnalat la catolici, culminand cu scandalul pedofiliei . Groaznica e lucrarea diavolului, atunci cand crediinta devine formala fara traire si dragoste deplina in Bunul DUMNEZEU.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2008, 00:04:01
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Daca ma uit la cum au mers lucrurile pana acum, estimez ca si pe viitor vor merge in acelasi sens. In doua sau trei generatii cred ca gradul de toleranta va fi de peste 70%.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2008, 07:37:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble
Daca ma uit la cum au mers lucrurile pana acum, estimez ca si pe viitor vor merge in acelasi sens. In doua sau trei generatii cred ca gradul de toleranta va fi de peste 70%.
Toleranta pacatului, oricare ar fi el, nu-i toleranta, este participarea si acceptarea mai mult sau mai putin mascata, la pacatul in sine, o complicitate la rau, la patima insasi si pana la urma, mai vinovat se face acela ce tolereaza sau incurajeaza perpetuarea raului in sine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.09.2008, 11:53:13
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de scrabble
Daca ma uit la cum au mers lucrurile pana acum, estimez ca si pe viitor vor merge in acelasi sens. In doua sau trei generatii cred ca gradul de toleranta va fi de peste 70%.
Toleranta pacatului, oricare ar fi el, nu-i toleranta, este participarea si acceptarea mai mult sau mai putin mascata, la pacatul in sine, o complicitate la rau, la patima insasi si pana la urma, mai vinovat se face acela ce tolereaza sau incurajeaza perpetuarea raului in sine.
Indraznesc sa spun ca ai ceva personal cu mine. Mesajul meu de mai sus a fost urmatorul:

Citat:
În prealabil postat de scrabble
Daca ma uit la cum au mers lucrurile pana acum, estimez ca si pe viitor vor merge in acelasi sens. In doua sau trei generatii cred ca gradul de toleranta va fi de peste 70%.
Dupa cum se vede, nu faceam altceva decat sa dau un raspuns direct la intrebarea initiatorului topicului. Nici raspunsul meu nu e altceva decat o parere personala, subliniata de cuvintele "estimez" si "cred". N-am spus nici ca sunt de acord, nici ca nu sunt. N-am incurajat nimic. Asadar, mesajul tau este tendentios si in cautare de polemica. Iti sugerez sa incetezi cu aceste atacuri la adresa mea.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2008, 16:53:01
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble
Daca ma uit la cum au mers lucrurile pana acum, estimez ca si pe viitor vor merge in acelasi sens. In doua sau trei generatii cred ca gradul de toleranta va fi de peste 70%.
Gradul de toleranta de care zici, va fi poate cu pacatosii (caci sunt bolnavi sarmamii si au nevoie de intelegere si vindecare) INSA TOLERANTA CU PACATUL HOMOSEXUALITATII VA FI 0% si asta reiese tot din cum au mers lucrurile pana acum!

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
SUA si Homosexualitatea Diana67 Homosexualitatea 132 11.12.2015 18:35:30
despre viitor ionitamihaela Generalitati 3 19.09.2012 20:21:39
Profetie despre viitor spre_rasarit Generalitati 17 20.03.2011 22:57:57
casatorie viitor preot livadarufelix Generalitati 61 17.01.2011 15:50:18
Homosexualitatea NTatiana Intrebari utilizatori 5 10.03.2010 21:23:56