Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.04.2008, 20:26:18
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Eu nu inteleg un lucru..de ce m-ar interesa pe mine ce conditii are un calugar atata timp cat nu neglijeaza indatoririle sale monahicesti.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.04.2008, 23:43:29
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

poate ca aceste noi mijloace de comunicare, gen telefon, internet, fax, sunt si in folosul credinciosilor, astazi majoritatea folosim internetul pentru a ne informa, astfel si manastirile pot informa credinciosii, sau pot lua legatura cu acestia indiferent de locatia lor
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.04.2008, 19:05:43
madalynn007 madalynn007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2007
Mesaje: 15
Implicit

da dar de ce le trebuie masini de 100000 de euro?asta cu ce ajuta credinciosii?dc nu si-au luat o masina mai ieftina si cu restul de bani sa ajute pe cei sarmani sau macar sa faca ceva la manastire?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.04.2008, 23:42:29
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Au calugarii masini de 100000€? La ce manastire?
Domnule, am impresia ca ne roade invidia. Poate ar trebui sa ne intrebam, daca ne si rugam cat se roaga un calugar; si daca facem ascultare cat un calugar; si daca tinem posturile ca un calugar; etc. Poate atunci nu ne-am mai pune atatea intrebari despre masini, ci ne-am vedea de pacatele si implicit pocainta noastra. Mai ales in post.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.04.2008, 00:14:46
ancalpop ancalpop is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.11.2007
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de madalynn007
da dar de ce le trebuie masini de 100000 de euro?asta cu ce ajuta credinciosii?dc nu si-au luat o masina mai ieftina si cu restul de bani sa ajute pe cei sarmani sau macar sa faca ceva la manastire?
Sunt multi oameni cu bani care doneaza manastirilor. Azi se doneaza masini, aparaturi moderne, inainte se donau pamanturi, domnii Moldovei construiau si aveau grija de manastiri,etc. Nu inteleg care-i problema. Cred ca ei nu vad intr-o masina valoarea ei materiala ci pur si simplu un mijloc de deplasare, ca doar nu s-or deplasa pe jos. Crezi ca un calugar care are o masina scumpa nu se mai nevoieste? Sau crezi ca ar trebui sa o vanda? Ce-ai zice daca i-ai vedea in pietele de masini?Sau la anunturi:calugar.. vand masina...? Atunci ce-ai zice? Cei mai multi le primesc si pur si simplu le folosesc.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 17.04.2008, 15:18:20
madalynn007 madalynn007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2007
Mesaje: 15
Implicit

nu tiu dak voi stiti intr-adevar ce spuneti.majoritatea calugarilor isi cumpara din banii manastirii masini.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.04.2008, 16:27:50
Damax's Avatar
Damax Damax is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2008
Locație: roman
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Ma intreb cati dintrei voi ati stat mai mult de un an cap coada intr-o manastire? Ca om de lume...mirean...
Parerea mea sincera este urmatoarea: Clar, nu toti calugarii sunt materialisti mai sunt si exceptii, putine ce-i drept. Din afara, ca si pelerin de cateva ore, zile maxim 2 saptamani-3 luni (daca esti ruda cu vreun membru al monahilor), viata la manastire este sublima. Liniste, rugaciune, ascultare, iubirea aproapelui, etc, etc.
De la interior, dupa ce veti sta multi ani prin manastiri veti constata lupta interioara pentru ocuparea diverselor posturi lumesti...econom, ghid, etc etc. Subliniez ca lupta se da pe posturi in care munca este usoara. Cine munceste in manastiri totusi daca se feresc de mers la munca campului, la taiatul lemnelor si altele ce te fac sa transpiri? Simplu, fratii, surorile, deci oameni ce isi doresc sa devina calugari, monahii. Cunosc cazuri de surori tinute in aceasta postura mai mult de 9 ani, e drept ca in primii 5-6 nu si-au dorit ele calugaria, din motive ce nu are rost sa le insir aici.
Mai mult decat atat, cunosc un caz de staret al unei manastiri celebre, care datorita conjuncturii este si singurul vietuitor. O inregistrare audio cu acest staret, pe cand se cherchelise destul de bine (avusese o cununie ptr care ceruse 5 milioane si primise 7 sau 8 ca nici el nu mai stia), sustine ca are in conturi (nu a specificar care conturi) din donatii, peste 31 de miliarde de lei vechi, si asta acum 3-4 ani.

Ma opresc aici, desi cazuri asemanatoare mai sunt foarte multe. Cu toate astea mie mi-a placut sa beau cu calugari ca cel descris mai sus, si sa apreciez calugarii si maicile adevrate, pe cale de disparitie.

Sa dau un caz pozitiv totusi. Parintele Firmilian, fost preot la manastirea Govora, dat afara pe motive de complot al maicilor de acolo (poveste lunga si pe care nici eu nu am inteles-o in detaliu pentru ca nu ma interesase la vremea aceea). Omul asta era de o verticalitate si o morala fenomenale. Un calugar ca isi facea treaba cu varf si indesat, un om care din putinii lui bani isi cumpara doar carti. Citea mult, se ruga mult, si stia sa dea sfaturi foarte bine argumentate. Acum e la manastirea Nuseni undeva prin Bistrita cred.

Repet cazurile pozitive sunt extrem de putine, sau cel putin eu le-am vazut sporadic.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.04.2008, 16:47:49
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Damax... Ce a facut Avraam cand a auzit ce va face Domnul cu Sodoma si Gomora?
De ce ne aduci marturie rea despre calugari? Si de unde pretentia de sfintenie pe care o ai fata de ei? Esti tu sfant ca sa ceri altora sa fie?

Din toata postarea ta nu razbate un licar de traire crestina...
De unde ai, omule atata indemn spre a arata raul in altii?

Eu am vazut calugari, frati tineri, care fiind foarte tineri si de putin timp in manastire, dupa terminarea liturghiei, probabil usurati de sarcina si datoriile ce le erau rinduite la liturghie isi ingaduiau sa glumeasca unul cu altul si sa isi zimbeasca... A iesit prea-sfintitul pe poarta bisericii si ei asteptandu-l rideau - totusi nu necuviincios. Cand a ajuns episcopul intre ei parca s-a aratat ingerul Domnului...
Asa ca nu cerceta fata omului ca nu vei cunoaste inima lui.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 18.04.2008, 16:59:35
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Avem si astazi calugari minunati. Mirenii vad pe calugari prin patimile de care sunt stapaniti ei, si nu le vine a crede ca-i cu putinta si o viata de virtute. Virtutea e neinteleasa, ba uneori e numita fatarnicie. "Asa frate calugare, invaluie pe oameni in dragostea ta cea din multa rugaciune, si vei vedea trezindu-se in necunoscutii cu care stai de vorba si o scanteie dumnezeiasca, pe care nu si-o pot exprima, ci numai o suspina." (Parintele Arsenie Boca)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.04.2008, 17:02:47
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

poi frate damax
iadul e plin de oameni imbaracati in negru... ce-o fi fost ei pe pamint, poate ca ierarhi, sau calugari ori maicute.....si care au confundat manastirea cu sezatoarea...
nimeni cind intra vreun tinar/a la manastire nu-i garanteaza o viata usoara, iar mintuirea, nici atit.
te duci la manastire pentru ca il iubesti mai mult pe Dumnezeu decit lumea.
in ceea ce priveste munca la manastire, vizioneaza filmul OSTROVUL si vezi acolo munca de 30 de ani a unui sfint.
poi frate, mintuirea se obtine cu singe si sudoare, nu cu huzureala.
in rest, cine vrea la manastire pentru ca acolo ar fi vreun sfint sau sfinta, se inseala, se pierde.
te duci la manastire pentru a te lupta. tu cu tine insuti, tu cu slabiciunile celorlalti, tu cu lumea cea nebuna.
deci, manastirea este cimp de lupta, nu bulevard de promenada.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Stiinta moderna - produs al teologiei evreiesti! LgMihail Teologie si Stiinta 18 05.03.2013 15:27:25
Calugaria marinaru Calugarul 58 23.03.2012 03:50:16
Calugaria AlexieOmulLuiDumnezeu Calugarul 11 19.09.2011 16:46:44
calugaria cosmin95 Calugarul 29 19.03.2010 01:21:52
Turnul Eiffel sau adorarea falusului in societatea moderna mihailt Generalitati 12 01.04.2009 21:13:27