Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.10.2006, 16:31:58
mumusihk mumusihk is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.06.2006
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

V-a multumesc mult pt informatii si pt sfaturi! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.10.2006, 17:07:18
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Ceea ce a scris Mioara mi se pare prea radical,eu nu vreau sa asociez credinta cu blesteme"anatema",cu lipsa de compasiune,"ura" as putea spune,si altele de genul acesta,si in fata altarului la casatorie se spune "ceea ce Dumnezeu leaga,omul sa nu dezlege",si totusi in ziua de astazi ce se mai dezleaga,de nu se poate,si nu spune nimeni blesteme si altele de genul acesta.Crede-ma,degeaba cauti raspunsuri,totul sta in sufletul celui in cauza,si numai mentalitatea lui poate sa-i intrupeze dorinta.
Eu, nu sunt de acord cu tine. Mai ales cand zici ca Mioara e radicala din cauza fazei cu monahismului. E cam aceeasi chestie cum a fost cu colegii de lucru care desi erau ortodocsi aveau o credinta sectara: o colega mi-a zis ca sunt dogmatist. In lumea moderna pe care o pomenesti tu, ory, apar niste cuvinte noi care trebuie explicate: fanatici, dogmatisti, radicali etc. insemna in vechile timpuri nebuni dupa Hristos. Asa ca si Sf. Apostol Pavel in zilele noastre poate fi numit dogmatist, fanatic sau radicalist...:D

Despre monahism sunt perfect de acord cu mioara. Tu spui ca sunt permise divorturile in Biserica Ortodoxa. Eu din cate stiu diborturile sunt permise doar in caz de adulter. Asa ca daca calugarul face adulter atunci Dumnezeu poate divorta de el. O fagaduinta cum e calugaria nu poate fi calcata pur si simplu. Nimeni nu te pune sa te faci calugar. Par. teofil Paraian a stat 11 ani ca frate pana a acceptat calugaria. Calugaria e ca si casatoria si nu poti divorta de viata de manastire pe motiv ca nu te poti obisnui. In primul rand cine te pune sa devii calugar? De ce nu ramai frate? Dar... Intotdeauna exista un dar. Am aflat dintr-un pelerinaj o povestioara. Un calugar a renuntat la calugarie si s-a casatorit. Peste cativa ani fiul lui l-a intrebat de ce ai semnul Sf. Cruci ( parca ) pe piept? Si atunci calugar si-a revenit in fire si s-a reintors la calugarie. Deci Dumnezeu dupa atata timp nu anulase cinul ingeresc. Pentru Dumnezeu el era tot un calugar desi s-a lepadat de aceasta. Cata iubire...:D Dar de ce Dumnezeu a facut aceasta minune cu fiul sau? De ce la acel calugar? Poate pentru ca ar fi avut motive intemeiate sa renunte la calugarie. Ceea ce vreau sa spun este asta: Daca renunti la calugarie esti, sa zicem, un Iuda. Dar Iuda ar fi fost iertat daca nu ar fi cazut in deznadejde. Asa ca mi se pare cam radical acel canon citat de mioara. Pentru ca nimeni n-are voie sa judece decat Dumnezeu. Asa ca vad eu lepadarea de calugarie ca sinuciderea: totul depinde de mila lui Dumnezeu cea mare.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.10.2006, 03:04:18
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Saurian,multumesc pentru informatii,dar intrebarea top-ului era alta,iar daca tu esti "nebun dupa Hristos",fericit de tine,insa nu stiu ce cauti in fata calculatorului,voi cei ce nu vedeti decat sf.scriptura in fata,sincer nu cred ca te rezumi la acest sit cresin ortodox.Nu am spus ca nu sunt de acord cu calugaria,ci cu calugaria falsa despre care oamenii dogmatici ca tine nu stiu nimic.In ziua de astazi cele scrise de Mioara au devenit aberatii si pentru insasi multi calugari...pentru ca nu mai pot sa aseze piesele di puzze-lul vietii reale.Spui ca cine ai pune pe unii sa se calugareasca?,asa este,dar tu nu ai schimbat nimic,niciodata in viata???,pentru unii pur si simplu nu a mers,ce vrei sa faca daca totusi nu mai pot sta acolo???,mi se pare firesc sa aiba dreptul alegerii prin cunoastere,n-ai cum sa vezi cum este pana nu traiesti,astfel cunosti si alegi.Cat despre casatorie,mai documenteaza-te,biserica accepta divortul si pentru simplul fapt "ca ti-ai batjocorit nevasta ori barbatul in public,invinuindu-l de curvie(fara sa fie adevarat),ei asta nu numesti aberatie in lumea suspiciasa si nesigura in care traim?Unele scrieri vechi nu-si mai pot patrunde sensul in lumea de astazi,de aceia in timp au aparut reformele,ca lucrurile sa se completeze si sa se echilibreze,altfel apare haosul,ori nepasarea,ori...resemnarea cu faptul ca nu poti indeplini ceea ce se cere.Tare va place sa bagati citate si cuvantari,care parca sunt desprinse din povesti cand privesc in jurul meu si vad in ce lume traim,si ma-ntreb,oare voi ce va sprijiniti pe aceste citate si "cuvantari" ce fel de viata aveti?,sau la ce fel de incercari v-a supus viata,de va aratati atat de izbavitori.Vezi tu,alta este sa fii un razboinic pe timp de pace si alta e sa fii pe timp de razboi.Pur si simplu imi expun parerile,digerati-le cum doriti,dar credeti-ma sunt mai mult decat satula de fatarnici,de aceia trec in ofensiva uneori.Stiai ca nu este voie sa primesti frati in manastire la o varsta frageda,cum ar fi pana-n 20 de ani,ori astazi se primesc in manastiri de la 13-14 ani(cica s-au lepadat de lume!),de care lume,de cea pe care nu au cunoscut-o,si daca ajunge la maturitate in manastire,si vrea sa descopere lumea pe care n-a cunoscut-o niciodata,a cui este vina atunci cand vrea sa plece?La varsta aceia frageda n-a fost dorinta de apropiere de Dumnezeu,cat a fost un capriciu.Daca ai vrea sa te casatoresti la 14 ani,nu-ti da voie nimeni,cica esti copil,inca,atunci de ce la manastire da voie...sa iei o decizie ireversibila dpdv canonic?In ziua de astazi nu mai stai pana la calugarie 11 ani,ci poate chiar si doar un an sau doi,stiai asta!?,ce experienta monahala poti dobandi in acest rastimp?Stiai ca se fac preoti si la 18-19 ani,ieromonahi,total neadmis in realitatea scrierilor,ori ca se fac episcopi si la 30 de ani,iarasi neadmis in canoane(pana la 40 de ani),iar voi vorbiti atata de scrieri,si-i judecati pe cei care pleaca din manastire,voua va convine,doar nu sunteti in locul lor.Voua va este permis orice,ca doar ce,nu sunteti calugari!!!!!!Am mai auzit eu de-astea! Materialismul a devenit baza supravietuirii in toate domeniile sociale,o simtiti cu totii dar va faceti ca sunteti neprihaniti,chiar as fi curioasa prin ce-i dedicati viata voastra Domnului,intr-o lume in care se incearca bunavointa fata de oameni si viata lor de mizerie,cuvintele sunt de prisos.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 10.10.2006, 17:08:51
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Saurian,multumesc pentru informatii,dar intrebarea top-ului era alta,iar daca tu esti "nebun dupa Hristos",fericit de tine,insa nu stiu ce cauti in fata calculatorului,voi cei ce nu vedeti decat sf.scriptura in fata,sincer nu cred ca te rezumi la acest sit cresin ortodox.Nu am spus ca nu sunt de acord cu calugaria,ci cu calugaria falsa despre care oamenii dogmatici ca tine nu stiu nimic.In ziua de astazi cele scrise de Mioara au devenit aberatii si pentru insasi multi calugari...pentru ca nu mai pot sa aseze piesele di puzze-lul vietii reale.Spui ca cine ai pune pe unii sa se calugareasca?,asa este,dar tu nu ai schimbat nimic,niciodata in viata???,pentru unii pur si simplu nu a mers,ce vrei sa faca daca totusi nu mai pot sta acolo???,mi se pare firesc sa aiba dreptul alegerii prin cunoastere,n-ai cum sa vezi cum este pana nu traiesti,astfel cunosti si alegi.Cat despre casatorie,mai documenteaza-te,biserica accepta divortul si pentru simplul fapt "ca ti-ai batjocorit nevasta ori barbatul in public,invinuindu-l de curvie(fara sa fie adevarat),ei asta nu numesti aberatie in lumea suspiciasa si nesigura in care traim?Unele scrieri vechi nu-si mai pot patrunde sensul in lumea de astazi,de aceia in timp au aparut reformele,ca lucrurile sa se completeze si sa se echilibreze,altfel apare haosul,ori nepasarea,ori...resemnarea cu faptul ca nu poti indeplini ceea ce se cere.Tare va place sa bagati citate si cuvantari,care parca sunt desprinse din povesti cand privesc in jurul meu si vad in ce lume traim,si ma-ntreb,oare voi ce va sprijiniti pe aceste citate si "cuvantari" ce fel de viata aveti?,sau la ce fel de incercari v-a supus viata,de va aratati atat de izbavitori.Vezi tu,alta este sa fii un razboinic pe timp de pace si alta e sa fii pe timp de razboi.Pur si simplu imi expun parerile,digerati-le cum doriti,dar credeti-ma sunt mai mult decat satula de fatarnici,de aceia trec in ofensiva uneori.Stiai ca nu este voie sa primesti frati in manastire la o varsta frageda,cum ar fi pana-n 20 de ani,ori astazi se primesc in manastiri de la 13-14 ani(cica s-au lepadat de lume!),de care lume,de cea pe care nu au cunoscut-o,si daca ajunge la maturitate in manastire,si vrea sa descopere lumea pe care n-a cunoscut-o niciodata,a cui este vina atunci cand vrea sa plece?La varsta aceia frageda n-a fost dorinta de apropiere de Dumnezeu,cat a fost un capriciu.Daca ai vrea sa te casatoresti la 14 ani,nu-ti da voie nimeni,cica esti copil,inca,atunci de ce la manastire da voie...sa iei o decizie ireversibila dpdv canonic?In ziua de astazi nu mai stai pana la calugarie 11 ani,ci poate chiar si doar un an sau doi,stiai asta!?,ce experienta monahala poti dobandi in acest rastimp?Stiai ca se fac preoti si la 18-19 ani,ieromonahi,total neadmis in realitatea scrierilor,ori ca se fac episcopi si la 30 de ani,iarasi neadmis in canoane(pana la 40 de ani),iar voi vorbiti atata de scrieri,si-i judecati pe cei care pleaca din manastire,voua va convine,doar nu sunteti in locul lor.Voua va este permis orice,ca doar ce,nu sunteti calugari!!!!!!Am mai auzit eu de-astea! Materialismul a devenit baza supravietuirii in toate domeniile sociale,o simtiti cu totii dar va faceti ca sunteti neprihaniti,chiar as fi curioasa prin ce-i dedicati viata voastra Domnului,intr-o lume in care se incearca bunavointa fata de oameni si viata lor de mizerie,cuvintele sunt de prisos.
Nu te supara??? Eu ti-am pus numai zambete sa nu te enervezi si tu esti furioasa de tot:(
Tu spui ca nu am schimbat nimic in viata dar ce te face sa spui asta? Ca sunt pe calculator?! Tu habar n-ai ce fel de om sunt!!! Crede-ma ca mi-am schimbat viata dar nu vreau sa ma laud ca sunt nu stiu cum acuma pentru ca tu repede ma judeci. Dar oare tu ti-ai schimbat ceva in viata??? Spunea Sf. Dorotei ca felul in care cineva te judeca arata cum e acea persoana care te judeca. Daca cineva te crede curvar inseamna ca acea persoana e curvar. Daca cineva te cred criminal inseamna ca acea persoana e criminal. Si tot asa. Asa ca ai grija cum ma judeci:(

N-am stiut ca nu-i voie sa primesti calugari cu varsta sub 20 de ani mai ales ca citisem ca par. Cleopa s-a dus la manastire la 14 ani

Nu judecati sa nu fiti judecati. Ti-as sugera sa ma intrebi niste informatii despre mine inainte sa faci acuzatii.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.10.2006, 17:57:32
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

ory:
"...chiar as fi curioasa prin ce-i dedicati viata voastra Domnului,intr-o lume in care se incearca bunavointa fata de oameni si viata lor de mizerie,cuvintele sunt de prisos."

Uite ca daca ai pus aceasta intrebare atat de grea, am sa-ti raspund printre lacrimi cu un exemplu foarte frumos, celebru si care ma face mereu sa-mi dea lacrimile:

Era vorba de un calugar, i-am uitat numele, care a plecat din viatza monahala, a parasit viatza de manastire si a plecat, a plecat in pustie, ca probabil i se parea ca in manastire pentru el este preamultbine si este prea binecumiieste lui asha, ori ca nu merita atat cinste, si s-a hotarat sa plece departe, si a ajuns in pustie si s-a ashezat langa un pom, un singur pomishor era in toat zona aia, nu se stie cine il plantase si de ce, dar era un pomishor care dadea fructe, si acolo si-a facut o mica coliba, si se ruga la Cristos si la Dumnezeu si il ingrijea si se ruga pentru el si pentru pomishorul acela ca sa aiba si el din ce manca si cinestie pentru ce se mai ruga, si asha si-a petrecut intreaga viatza, toata viatza singur. Si atat a fost instare sa ofere lui Dumnezeu, prietenia lui cu pomishorul acela care il hranea, un pomishor oarecare, si acel sfant precis este la ceruri si plang cu el defiecaredata cand imi amintesc despre trista lui poveste...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.10.2006, 18:08:45
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Saurian,
"repede ma judeci. Dar oare tu ti-ai schimbat ceva in viata Spunea Sf. Dorotei ca felul in care cineva te judeca arata cum e acea persoana care te judeca. Daca cineva te crede curvar inseamna ca acea persoana e curvar. Daca cineva te cred criminal inseamna ca acea persoana e criminal. Si tot asa. Asa ca ai grija cum ma judeci"

Nu cred ca se pot trage astfel de concluzii ca doar judecatzile mintzii sunt una, parerile sunt alta, ce impresie itzi face cineva este altceva, iar cum esti tu defapt... dar mi se pare clar ca oricum acea persoana se cam teme de astfel de persoane... firesc... dinmomentce...
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.10.2006, 09:49:00
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Saurian,n-am spus ca n-ai schimbat nimic in viata,ci tocmai ca este posibil sa fi facut acest lucru,asa cum face toata lumea,de ce n-ar avea voie si unii calugarii sa schimbe ceva,daca asa simt ei.Deci,ai inteles gresit acesasta parte.Nu mi se pare corect sa fie judecati calugarii care aleg sa se reintegreze in societate,i-s spune tu,daca nu pot,si nu pot sa mai stea acolo,care este solutia,sa ramana acolo si sa faca pacate?,pentru ca probabil nu mai vor sa participe la o viata atat de restrictionata,probabil mentalul li se schimba,asa cum o fac mirenii fara nici o retinere de-atatea ori.Se spune ca in ziua de astazi sa nu te miri cand pleaca un calugar,sa te miri de cei care inca stau acolo.Sunt perfect de-acord cu "hotului de hot ai frica",dar nu-si avea sensul pentru ca ti se putea freumos aplica si tie...la felul cum judeci,asa ca nu era cazul.Un lucru este cert,nu stii prea multe despre calugari si calugarie,asa ca mai bine lasa-i sa faca ce cred ei mai bine,tu nu poti decat sa te rogi pentru ei,daca-ti pasa,nici decum sa-i asezi pe stigmatul;"sa stea neaparat acolo,daca asta au ales!".
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.10.2006, 10:02:46
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

multumesc,Saurian,pentru poveste,crede-ma,stiu si eu multe asemanatoare,dar acum traim cu totul alte si alte vremuri,iar oameni si simtiri intense cum erau atunci au devenit raritati.Vorbiti-mi de lucruri induiosatoare petrecute in vremurile noastre.Traim si ne folosim de toate privilegiile modernismului,luptam si ne chinuim cu toata faradelegea contemporana,dar aplicam "citate si povesti" atat de vechi.Sunt perfect de-acord cu ele,dar ele nu reusesc sa mai schimbe cu mult lumea noua.Nu sunt de-acord cu-aceasta lume,dar ca sa ajung sa cred ca idealul este ceea ce specifica unele scrieri atat de vechi,nu-mi ramane decat sa ma deznadajduiesc,caci,de-atunci si pana acum e-o cale atat de lunga de metamorfozari.Este bine sa ne sensibilizeze exemplul acelor oameni placuti lui Dumnezeu,sa ne fie folositor,dar nu putem sa pretindem ca tindem sa le urmam exemplul,caci este foarte greu,si datorita acestui greu ne trezim vrednici de judecata celor "slabi".
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.10.2006, 10:03:48
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

SCUZATI,SOVIDIU A RELATAT "POVESTEA",RASPUNSUL MEU E VALABIL
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.10.2006, 17:32:31
Saurian Saurian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2006
Mesaje: 257
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
multumesc,Saurian,pentru poveste,crede-ma,stiu si eu multe asemanatoare,dar acum traim cu totul alte si alte vremuri,iar oameni si simtiri intense cum erau atunci au devenit raritati.Vorbiti-mi de lucruri induiosatoare petrecute in vremurile noastre.Traim si ne folosim de toate privilegiile modernismului,luptam si ne chinuim cu toata faradelegea contemporana,dar aplicam "citate si povesti" atat de vechi.Sunt perfect de-acord cu ele,dar ele nu reusesc sa mai schimbe cu mult lumea noua.Nu sunt de-acord cu-aceasta lume,dar ca sa ajung sa cred ca idealul este ceea ce specifica unele scrieri atat de vechi,nu-mi ramane decat sa ma deznadajduiesc,caci,de-atunci si pana acum e-o cale atat de lunga de metamorfozari.Este bine sa ne sensibilizeze exemplul acelor oameni placuti lui Dumnezeu,sa ne fie folositor,dar nu putem sa pretindem ca tindem sa le urmam exemplul,caci este foarte greu,si datorita acestui greu ne trezim vrednici de judecata celor "slabi".
Cam greu... Astfel de povesti ies la iveala mai tarziu... sa nu se manreasca persoana in cauza si sa nu vina oamenii la acea persoana ca la un guru... Recunosc ca nu stiu multe despre calugarie dar nu pot intelege de ce ar renunta cineva care dupa ce o fost frate, apoi facut rasofor si apoi facut calugar ar renunta la manastire. Mi-ar fi de folos un exemplu clar sa-ti dau niste argumente solide
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Destinatia posibila a celor ce parasesc ortodoxia e iadul spre_rasarit Generalitati 70 04.01.2012 16:13:17
Care este cel mai important lucru pe care doriti sa il faceti in viata? alexdu Generalitati 79 23.09.2011 16:55:07
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58