Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 24.03.2010, 15:45:21
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit pe site - temeiurile doctrinare ale rugaciunilor pt raposati

http://www.crestinortodox.ro/parasta...ati-70623.html

P.S. Adica daca persoana careia i se da pomana nu spune Dumnezeu sa-l ierte, pomana nu e primita?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 24.03.2010 at 15:47:28.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 24.03.2010, 16:20:59
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

O ultima completare...
Pregatirea pentru Sfanta Liturghie la tara ,incepe de sambata seara ,cand odata cu batutul clopotului in biserica se opreste orice munca..femeia nu mai termina nici randul la lucru iar barbatul opreste munca la camp,sau in curte.
Sambata seara o poti petrece pe portita la poarta ,,brand-ul de tara ,,cu vecinii.
Pentru prescura de la biserica se duce o sita de faina (nu se dau bani) unei vaduve din sat ..care a trait de multi ani in curatie.aceasta va face prescura pe care cu o lumanare aprinsa , pomelnicul si o suma simbolica o dai simplu fara complexe de discriminare unui barbat ca sa le duca in Sfantul Altar.
Duminica dimineata ,cam pe la ora 5 se pleaca la tamaiat in cimitir.Intr-un vas special facut cu coada de 1 m (sa nu te arda la mana pana la cimitir)..se pune jar si tamaie si se acopera cu cenusa sa nu se stinga pe drum.La cimitir treci pe la mormintele celor din familie si dupa ce le tamai lasi un pic din tamaie pe la fiecare mormant..sau te opresti si constati ca esti in Cimitirul Vesel ,unde asisti la impletirea tuturor curentelor pre-crestine,crestine si moderniste in ..jelit.Poti auzi incepand cu ,,foaie verde ProTV/M-ai lasat barbatule,,o insiruire a tuturor evenimentelor din viata acelei femei :cate pasari are,cati pui a scos,ce clasa sunt nepotii,prin ce tara sunt copii,cine a mai murit in sat si inchei cu promisiunea pomenirii la toate randuielile cunoscute.. colaci,pomeni,lasat de sec...
Dupa cimitir te indrepti catre biserica,sa ajungi odata cu batutul clopotului.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 24.03.2010, 17:43:53
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
O ultima completare...
Pregatirea pentru Sfanta Liturghie la tara ,incepe de sambata seara ,cand odata cu batutul clopotului in biserica se opreste orice munca..femeia nu mai termina nici randul la lucru iar barbatul opreste munca la camp,sau in curte.
Sambata seara o poti petrece pe portita la poarta ,,brand-ul de tara ,,cu vecinii.
Pentru prescura de la biserica se duce o sita de faina (nu se dau bani) unei vaduve din sat ..care a trait de multi ani in curatie.aceasta va face prescura pe care cu o lumanare aprinsa , pomelnicul si o suma simbolica o dai simplu fara complexe de discriminare unui barbat ca sa le duca in Sfantul Altar.
Duminica dimineata ,cam pe la ora 5 se pleaca la tamaiat in cimitir.Intr-un vas special facut cu coada de 1 m (sa nu te arda la mana pana la cimitir)..se pune jar si tamaie si se acopera cu cenusa sa nu se stinga pe drum.La cimitir treci pe la mormintele celor din familie si dupa ce le tamai lasi un pic din tamaie pe la fiecare mormant..sau te opresti si constati ca esti in Cimitirul Vesel ,unde asisti la impletirea tuturor curentelor pre-crestine,crestine si moderniste in ..jelit.Poti auzi incepand cu ,,foaie verde ProTV/M-ai lasat barbatule,,o insiruire a tuturor evenimentelor din viata acelei femei :cate pasari are,cati pui a scos,ce clasa sunt nepotii,prin ce tara sunt copii,cine a mai murit in sat si inchei cu promisiunea pomenirii la toate randuielile cunoscute.. colaci,pomeni,lasat de sec...
Dupa cimitir te indrepti catre biserica,sa ajungi odata cu batutul clopotului.
Te rog in mod derosebit divulga-te si spune-mi din ce zona a tarii esti. Ai savoare in povesti ... sau poate realism , sau poate pe amindoua. Este binevenit izul tau de gluma in organica povestilor dar pt. mine trist este ca la ora actuala romanul , dupa secole de antrenament si perseverenta, da mare importanta doar celor ale Martei neglijind-o aproape complet pe Maria si ale sale . Trairea in duh si adevar este din ce in ce mai dificila ortodoxului de rind iar pt. asta el o si desconsidera . Din gura da, este de neostoit dar din fapte vedem cu totii ce se intimpla atit in biserici dar mai ales inafara lor.
In sfirsit, una peste alta, mi-au placut postarile tale ... si iarasi din prudenta spun : pina in prezent .
Dumnezeu sa te aibe in paza si aparare !
Reply With Quote
  #34  
Vechi 24.03.2010, 19:47:51
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Te rog in mod derosebit divulga-te si spune-mi din ce zona a tarii esti. Ai savoare in povesti ... sau poate realism , sau poate pe amindoua. Este binevenit izul tau de gluma in organica povestilor dar pt. mine trist este ca la ora actuala romanul , dupa secole de antrenament si perseverenta, da mare importanta doar celor ale Martei neglijind-o aproape complet pe Maria si ale sale . Trairea in duh si adevar este din ce in ce mai dificila ortodoxului de rind iar pt. asta el o si desconsidera . Din gura da, este de neostoit dar din fapte vedem cu totii ce se intimpla atit in biserici dar mai ales inafara lor.
In sfirsit, una peste alta, mi-au placut postarile tale ... si iarasi din prudenta spun : pina in prezent .
Dumnezeu sa te aibe in paza si aparare !
d-le zaharia ,nu conteaza din ce zona a tarii sunt,sunt zone ale tarii...moldova,tara oasului in care taranii pasteaza mai viu traditiile decat in zona mea.
in privinta modului de scriere ..am depus un efort enorm sa incheg cateva fraze cu subiect si predicat , handicapul vietii mele fiind acela ca creierul meu nu functioneaza pe uman ..ci pe real:)
va marturisesc ca am inceput sa postez pt.ca am vazut ca aveti cateva carente in privinta acestiu subiect..suflet dupa moarte -traditie-tarani-traire in spiritul literei sau sau al duhului (denumiri precum molitfelnic ,panihida (nu stiam)parca au fost puse special ca taranul sa nu poata nici macar sa le pronunte ..ca sa nu isi bage nasul pe acolo)) .. dar..dar..deoarece sunt educata (si autoeducata)sa respect barbatul iar dupa cate vad ,cuvantul d-voastra este respectat pe forum..pana in prezent:)...o sa incerc sa nu intru prea mult in dialog cu d-voastra ca exista riscul ca dialogul sa devina o polemica aprinsa..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletele mortilor din cer ne ajuta, se roaga pentru noi? sophia Slujba inmormantarii 59 16.11.2017 00:45:43
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Sufletele celor ce aleg sa fie incinerati se ridica la cer? cornel cornel Intrebari utilizatori 23 04.04.2011 00:06:58
Cum putem lua legatura cu cei adormiti? AdeLlA Generalitati 40 16.12.2010 13:54:51
Cum poti ajuta sufletele ratacite? Adelinne Generalitati 10 06.05.2009 23:18:20