Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.11.2010, 17:27:46
alex.petrisor alex.petrisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit increderea fata de duhovnic

Este posibil ca increderea in duhovnic sa fie subrezita ?

Last edited by alex.petrisor; 09.09.2011 at 20:38:08.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.11.2010, 17:40:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Parerea mea din ce scrii este ca Hristos vrea sa faci Arhitectura.

O intrebare:
Icoanele le vinzi sau le donezi Duhovnicului tau?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.11.2010, 17:51:33
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post

Citat:
În prealabil postat de alex.petrisor Vezi mesajul
Este posibil ca increderea in duhovnic sa fie subrezita ?
Ideea e ca eu ma indoiesc de faptul ca duhovnicul are mereu dreptate... are dreptate la scaunul de spovedanie pentru ca e o taina..dar in rest?
Am ajuns sa cred asta pt ca sunt intr-o perioada foarte dificila. In peioada seminarului m-am ocupat cu pictura de icoane si muzica. pe final m-am hotarat sa ma profilez pe un domeniu tehnic. Duhovnicul a fost de acord...spunand...nustiu daca ironic sau serios ,,..si se castiga bine...”(eu cred ca era realist in ce priveste trebuinta banilor in viata)
Asadar, am facut in ultimul an de seminar un efort in vederea prgatirii pt admitere in respectivul domeniu. Era nevoie de mult efort. Cu toate astea am reusit sa iau BAC-ul cu o medie destul de mare.
Am depus dosarul de admitere SI la Fac. de Teologie ca alternativa in caz ca nu voi lua examenul la arhitectura. Apoi am fost pus in siuatia sa aleg tinand cont ca la ambele eram la buget. Am ales arhitectura cu stiinta duhovnicului, cu toate ca ma sfatuise sa le fac pe ambele.
In fiecare weekend ar fi trebuit sa merg la biserica unde duhovnicul m-a insarcinat sa cant la slujbe pt ca nu avea pe cine sa puna.

Odata cu inceperea arhitecturii mi-a ramas (si mi se pare firesc) foarte putin timp pentru muzica si iconografie.

Cu toate astea eu ma ocup in continuare de muzica...foarte putin de icoane. Problema e ca mi se cere si cea din urma...chiar parintele imi mai comanda uneori cate una. Dar si sa pictez icoane imi place. E chiar deosebita o astfel de activitate....

De mic am avut pe duhovnicul care il am si acum. Mai tot timpul nu puteam sa discut deschis cu el. 2 motive:1-autoritatea lui (nu zic ca e rau asa) ; 2-pozitia mamei fata de duhovnic manifestata printr-o smerenie exagerat vizibila, posibil imposibila...
Recunosc insa ca ei mi-au dat credinta. Tocmai in asta sta minunea. Prin ei m-ia dat-o Dumnezeu.

Asadar problema mea e ca vreau sa fac toate astea trei meserii. Insa stiu ca asa ceva este imposibil. Ar insemna sa exist numai pentru mine. Am observat ca harul il da Dumnezeu in functie de cum existi pentru aproapele, si ca asta nu se poate face fara har. Baza e Impartasirea. La noi se pastreaza cultul impartasirii 2/post...
Stiind ca fara harul din Trupul lui Hristos nu poti lupta cu patimile...sunt forte revoltat pt faptul ca nu exista un interes mai mare al duhovnicului pt impatasirea mai deasa: duminical. L-am intrebat de ce si a zis ca o sa inteleg mai in colo... De la ultima discutie care s-a incheiat asa, nu ne-am mai intalnit. A inceput anul 2 de facultate f bine...ma impartasisem inainte de o incepe. Dar tinand sa merg si la corul din care fac parte plus celalalt cor de psaltica (pt ca nu pot sa refuz sa fac ce stiu cat de cat, mai ales colegilor pe care-i cunosc si care mi-s aproape) ramane putin timp pentru facultate. Ramanand in urma cu temele apare deznadejdea aia ne-voita...consecinta e ca nu mai pot face nici temele bine si nici sa cant.(Mai ales in cantat e nevoie de buna dispozitie-caci fara, totul e compromis)

Asadar, usor usor, uit de scopul principal - Hristos. Imi piere si puterea de rugaciune.

Vad ca daca o sa continui arhitectura, pentu a face treaba buna trebuie sa renunt la muzica si icoane-ceea ce NU VREAU.
Asa ca mai degraba as renunta la arhit.
M-iau venit sfaturi de genul: ; „ce viitor iti garanteaza astea?” sau ”ajungi muritor de foame...”
In alte ”discutii” parintele m-a felicitat ca am ales arhitectura.
cum pot avea incredere ca sfatul care o sa mi-l dea e bun?(pt ca intuiesc ca o sa-mi spuna sa termin facultatea)

Poate din ce v-am spus obervati mai bine cheia dilemei in care ma aflu.
Daca mai vreti detalii intrebati-ma.
Cum esti un baiat cu credinta totul se va rezolva cu bine. Eu zic sa-ti asculti Duhovnicul fiindca daca te indruma sa-ti termini facultatea stie de ce o spune cu siguranta . Si pina la urma fiind tinar ai sa gasesti suficiente resurse de a imbina utilul cu placutul. Dumnezeu sa-ti indrume pasi catre cele trebuincioase tie . Doamne Ajuta !
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.11.2010, 17:55:43
claudiu-marius claudiu-marius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 226
Implicit

Termina ceea ce ai inceput .Uneori trebuie sa renunti o vreme la anumite lucruri apoi vei avea timp de ele .In ceea ce priveste duhovnicul iti spun parerea mea : atata timp cat relatia duhovnic fiu duhovnicesc se rezuma la taina spovedaniei este in regula .Daca in schimb se trece si in viata de zi cu zi a omului si duhovnicul zice nuai voie sa faci aia sau aia nu mai e in regula oricine ce ar zice ascultarea neconditionata e amonahilor nu a oamenilor din lume .dumnezeu ne-a dat cap nu numai ca sa nu ne ploua in gat adica trebuie sa stim ce sa alegem in viata bine sau rau .Un duhovnic care deja impune omului ce sa faca in viata in familie acela nu mai e duhovnic e stapan si nu are acest drept de la Dumnezeu .Incearca pe cat poti sa iti termini studiile caci e mult de lucru la arhitectura si daca iti place si ceea ce faci faci cu dragoste Dumnezeu te va binecuvanta spre tot lucrul cel bun,iar cand ai timp vei picta si icoane vei merge si la cor (daca prietenii nu te inteleg nu stiu daca iti sunt prieteni pt ca daca pe ei i-ar arde cu siguranta s-ar ocupa de studii mai intai)Ai sa vezi in timp vei gasi timp pt tot nu trebuie facute toate deodata
__________________
Cum iti sunt gandurile asa iti este si viata Parintele Tadei Staretul manastirii Vitovnita
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.11.2010, 17:56:25
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex.petrisor Vezi mesajul
Vad ca daca o sa continui arhitectura, pentu a face treaba buna trebuie sa renunt la muzica si icoane-ceea ce NU VREAU.
Asa ca mai degraba as renunta la arhit.
M-iau venit sfaturi de genul: ; „ce viitor iti garanteaza astea?” sau ”ajungi muritor de foame...”
In alte ”discutii” parintele m-a felicitat ca am ales arhitectura.
cum pot avea incredere ca sfatul care o sa mi-l dea e bun?(pt ca intuiesc ca o sa-mi spuna sa termin facultatea)
Facultatea de arhitectura este foarte grea si nu prea iti lasa timp liber. Daca vei incerca sa lucrezi si altceva in paralel, in loc sa faci 6 ani vei face 8-9 ani de scoala. Nu mai calculez stagiatura care se cere dupa licenta, deci mai adaugam 2 ani. Eu te-as sfatui sa te concentrezi pe scoala si sa lasi temporar deoparte activitatile extra. Poti sa mai pictezi cate o icoana din cand in cand, Duminica vei canta la Liturghie...

Da, parintele tau e un om care judeca pragmatic. O sa-ti dau doua exemple. Am un prieten care e doctor in filosofie, acum e la studii postdoctorale, insa omul s-a apucat de Drept in paralel cu meseria de profesor si cu aceste studii. Am mai auzit de cineva care si-a dat doctoratul in Teologie prin Italia si acum se pare ca lucreaza la un call center, pentru ca vorbeste italiana... Deci Alex, cauta si fa-ti un rost in viata, incearca sa devii independent, caci poate parintii tai nu vor putea sa te ajute la nesfarsit. (apropo, stiai ca Arhitectura e una din cele mai scumpe facultati?)

Foarte important pentru tine este ca in ultimii doi ani se facultate sa incepi sa cauti un job in domeniul tau cu jumate de norma. Te va ajuta enorm dupa, tinand cont ca acum economia e la pamant si asa va ramane si in continuare, adica nu se construieste, nu sunt proiecte, firmele falimenteaza, dau afara oameni...

Oricum, tine aproape prin rugaciune si Sfintele Taine de Cel ce este Arhitectul sau Ratiunea Lui Dumnezeu, Cel care a gandit proiectul Creatiei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.11.2010, 19:23:48
alex.petrisor alex.petrisor is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.10.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Smile

multumesc enorm. Va apreciez cu un sincer „sunteti extraordinari”.:)
andreicozia- nu le donez...(m-ai trezit cu intrebarea ta:))(serios!)) vezi ca ai un mesaj privat de la mine...chiar as vrea sa imi raspunzi la ce te intreb acolo)

Last edited by alex.petrisor; 17.11.2010 at 19:28:14.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.11.2010, 00:23:10
culianu culianu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.09.2010
Mesaje: 10
Implicit Increderea in duhovnic trebuie sa fie limitata

Eu cred ca increderea in duhovnic trebuie sa fie limitata, mai ales in viata de zi cu zi, si cu atat mai mult in ceea ce priveste viitorul tau. Nu te sfatui doar cu un om, pentru ca el nu are adevarul (sau Adevarul, cum vrei...). Gandeste-te la ce iti place, ce vrei sa faci, ce iti va aduce liniste sufleteasca, dar nu in ultimul rand liniste materiala...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.11.2010, 11:56:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Este dureros ca se elimina relatia cu Dumnezeu. Omul nu se mai roaga lui Dumnezeu, ca prin duhovnic sa primeasca cuvantul potrivit spre implinirea voii Sale. Daca ar face acest lucru, cu credinta ca il primeste, atunci trebuie sa-l implineasca fara semne de intrebare.

Imi pare asa de rau, cand aud ca omul merge la duhovnic sa ceara sfat pentru o problema pur lumeasca. Uitam ce se spune in cadrul Liturghiei "toata grija cea lumeasca acum sa o lepadam". De vom fi sanatosi din punct de vedere spiritual, vom avea parte si de fapte sanatoase in lume.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.11.2010, 13:12:34
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Se intampla de multe ori sa mergem la duhovnic si pentru probleme lumesti.
Pentru ca viata noastra spirituala depinde si de viata lumeasca .
In acest caz ,alegerea unui drum in viata ,a unei meserii , nu este o problema strict lumeasca.
Eu stiu ca parintele Porfirie mai dadea si sfaturi din astea lumesti ,pentru ca de multe ori nu stim care e voia lui Dumnezeu si o alegere gresita ne poate schimba viata in rau.
E tare rau sa nu faci ascultare in toate ,mai ales in problemele importante din viata.Si am simtit prin propria mea experienta ,daca ceream sfat era tare bine ,cel putin intr-o problema.
E bine sa luam binecuvantare pentru ca altfel suntem ajutati de cel de Sus ,nu mai avem piedici ,probleme de acest fel.
Unii au parte de duhovnici vazatori cu duhul.
In viata cel mai important este sa te mantuiesti ,sa lucrezi pentru mantuirea ta.Daca arhitectura iti place nu vad de ce nu ai incerca sa lucrezi mai putin la icoane ,iar la biserica poti canta cel putin duminica deoarece oricum mergi la slujba.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.11.2010, 14:43:32
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Imi pare asa de rau, cand aud ca omul merge la duhovnic sa ceara sfat pentru o problema pur lumeasca. Uitam ce se spune in cadrul Liturghiei "toata grija cea lumeasca acum sa o lepadam". De vom fi sanatosi din punct de vedere spiritual, vom avea parte si de fapte sanatoase in lume.
Costel,

Nu sunt deloc de acord cu tine aici. Pentru orice problema pot oricand sa-l sun pe duhovnic pentru un sfat ori sa-l deranjez cu o intrebare 5 minute dupa Liturghie sau dupa Vecernie. Asa vad eu o relatie sanatoasa intre credincios si parintele spiritual. Altfel, daca nu are timp, nu mai este duhovnicul meu.

Trebuie s-o impacam pe Maria cu Marta; nu se poate sa fii 100% duhovnicesc traind inca in lume.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
suntem datori cu ascultarea fata de un duhovnic, cand acesta nu implineste canoanele? clujeanul33 Generalitati 100 29.04.2012 22:21:15
increderea de sine adelina02 Intrebari utilizatori 8 22.12.2010 01:05:22
increderea in duhovnic alex.petrisor Intrebari utilizatori 9 19.11.2010 05:53:37
Încrederea la români Scotianul Generalitati 1 11.06.2010 00:05:16