Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.05.2011, 14:02:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Daca fratele Dumitru se indoieste, deschid o subscriptie si pentru dansul, tot cu 100 de euro, in acelasi scop: pelerinaj, verificare, asistare.
Multumesc dar nu este cazul.

Este interesant cum un experiment de care spui ca nu poate avea loc in aer la temperatura ambianta, este totusi la indemana unui elev de clasa a 7a!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.05.2011, 14:52:21
MartaP's Avatar
MartaP MartaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Multumesc dar nu este cazul.

Este interesant cum un experiment de care spui ca nu poate avea loc in aer la temperatura ambianta, este totusi la indemana unui elev de clasa a 7a!
Si cand armenii au pus cuie in loc de fitile la candelele de deasupra Sfantului Mormant...si s-au aprins de inviere...asta ce reactie mai e?......
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.05.2011, 14:59:13
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MartaP Vezi mesajul
Si cand armenii au pus cuie in loc de fitile la candelele de deasupra Sfantului Mormant...si s-au aprins de inviere...asta ce reactie mai e?......
Nu vreau sa supar pe nimeni, dar astea sunt legende neatestate de nimeni in afara BO.

Dar de ce ai deviat subiectul? Nu vezi ca nu se pupa explicatiile?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.05.2011, 15:31:56
MartaP's Avatar
MartaP MartaP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2010
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu vreau sa supar pe nimeni, dar astea sunt legende neatestate de nimeni in afara BO.

Dar de ce ai deviat subiectul? Nu vezi ca nu se pupa explicatiile?
Mi-au povestit maicutele romance care ingrijesc Sfantul Mormant....pe care l-am vizitat anul acesta....!!! Vrei nu vrei Lumina necreata vine in fiecare an...numai la ortodoxi !.....care e devierea?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.05.2011, 15:50:03
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MartaP Vezi mesajul
Mi-au povestit maicutele romance care ingrijesc Sfantul Mormant....pe care l-am vizitat anul acesta....!!! Vrei nu vrei Lumina necreata vine in fiecare an...numai la ortodoxi !.....care e devierea?
"Este interesant cum un experiment de care spui ca nu poate avea loc in aer la temperatura ambianta, este totusi la indemana unui elev de clasa a 7a!" - aceasta era dilema mea.

Intrebarea nu este daca vreau sau nu vreau. Ci daca vine sau nu vine.
Si nu prea vine. Sau cel putin nu se poate demonstra, decat pe marturii gen "mi-a povestit mie cineva".
Atat si nimic mai mult.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.05.2011, 15:53:49
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Multumesc dar nu este cazul.

Este interesant cum un experiment de care spui ca nu poate avea loc in aer la temperatura ambianta, este totusi la indemana unui elev de clasa a 7a!
Cititi mai atent, d-le Dumitru ! Nu confundat in experiemnt cu conditiile de reactie.
Un experiment poate avea loc oriunde, dar nu oriunde se pot crea conditiile nesesare obtinerii unor anumite rezultate !


Intr-un laborator, care are un volum mic si pe de alta parte are instrumentar specific, se poate incalzi o mica incinta cu aer pana la 44 de grade, aer in care se poate introduce fosforul.
Intr-un spatiu precum cel de la Sf. Mormant, nu prea.
Intrati pe un site meteo si vedeti ce temperatura este la Ierusalim in luna aprilie. In nici un caz nu sunt 44 de grade. Si in nici un caz nu intr-o incinta cu pereti grosi.

Oricum, problema este: cum se explica pogorarea luminii sfinte cu multe secole INAINTE de descoperirea fosforului si de scoaterea lui pe piatza ????
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.05.2011, 15:56:16
AdrianAamz AdrianAamz is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Elada / Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
"Este interesant cum un experiment de care spui ca nu poate avea loc in aer la temperatura ambianta, este totusi la indemana unui elev de clasa a 7a!" - aceasta era dilema mea.

Intrebarea nu este daca vreau sau nu vreau. Ci daca vine sau nu vine.
Si nu prea vine. Sau cel putin nu se poate demonstra, decat pe marturii gen "mi-a povestit mie cineva".
Atat si nimic mai mult.
D-le Dumitru,

uite, noi ne oferim sa va finantam un pelerinaj, ca sa nu mai ziceti ca cei care posteaza aici posteaza din povestirile altora. De ce refuzati ?
Chiar dublez si suma de start. Eu, Adrian Zorbas, dau 200 de euro pentru ca fratele Dumitru sa mearga la anul sa vada Lumina de la Ierusalim cu proprii ochi.

>>> Din fuga, am stalcit niste cuvinte in postarea anterioara.

Corect este : Nu confundati un experiment...

Last edited by AdrianAamz; 27.05.2011 at 15:59:37.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.05.2011, 16:19:11
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
Cititi mai atent, d-le Dumitru ! Nu confundat in experiemnt cu conditiile de reactie.
Un experiment poate avea loc oriunde, dar nu oriunde se pot crea conditiile nesesare obtinerii unor anumite rezultate !

Intr-un laborator, care are un volum mic si pe de alta parte are instrumentar specific, se poate incalzi o mica incinta cu aer pana la 44 de grade, aer in care se poate introduce fosforul.
Intr-un spatiu precum cel de la Sf. Mormant, nu prea.
Intrati pe un site meteo si vedeti ce temperatura este la Ierusalim in luna aprilie. In nici un caz nu sunt 44 de grade. Si in nici un caz nu intr-o incinta cu pereti grosi.

Oricum, problema este: cum se explica pogorarea luminii sfinte cu multe secole INAINTE de descoperirea fosforului si de scoaterea lui pe piatza ????
Tu incerci sa complici prea mult explicatia.
Tu spui ca fosforul nu se autoaprinde pana la 44 grade Celsius.
Probabil ai vazut acel experiment aratat la o televiziune din Grecia. daca nu, te ajut eu: http://www.youtube.com/watch?v=S66f8...eature=related
Aici se vede clar ca fosforul alb se autoaprinde in conditiile unui platou de televiziune, unde cu siguranta nu erau 44 de grade.

Fosforul a fost descoperit in 1669 de catre alchimistul german Hennig Brand.
Dar ... "Calitățile fosforului erau cunoscute încă din antichitate, spune Kalopoulos, fiind folosit de magicienii din Caldeea în secolul V î.e.n. De asemenea, Strabon descrie folosirea sa de către babilonieni în Geographica, lucrare publicată în anul 23 e.n."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.05.2011, 16:20:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AdrianAamz Vezi mesajul
D-le Dumitru,

uite, noi ne oferim sa va finantam un pelerinaj, ca sa nu mai ziceti ca cei care posteaza aici posteaza din povestirile altora. De ce refuzati ?
Chiar dublez si suma de start. Eu, Adrian Zorbas, dau 200 de euro pentru ca fratele Dumitru sa mearga la anul sa vada Lumina de la Ierusalim cu proprii ochi.

>>> Din fuga, am stalcit niste cuvinte in postarea anterioara.

Corect este : Nu confundati un experiment...
Domnule Adrian Zorbas.
Va pun o intrebare simpla: ati vazut cu ochii dvs., aceasta lumina, coborand din cer?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.05.2011, 16:23:35
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Domnule Dumitru, nu refuzati oferta lui Zorba Grecul :) Mergem impreuna la Jerusalem la viitoarea Sarbatoare a Pastelui pentru ca,coincidenta sau nu,si eu merg acolo in aceiasi perioada.Ne convingem amandoi,in definitiv un sceptic si un protestant sunt o comisie pusa pe verificari impartiale si cu amanuntul :) Acceptati oferta si la intoarcere punem pe site ce am vazut amandoi si ce am verificat.Sa vedem care este voia Domnului,daca va ingadui.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 06.05.2011 00:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 17:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 18:56:11