Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2010, 12:27:12
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit desfranarea in casatorie

Ma poate lamuri si pe mine ce insemana desfranarea in casatorie? De asemenea ii rog pe cei casatoriti sa-mi raspunda din propria experienta practica cum se impaca faptul ca orice metoda anticonceptionala este pacat (inclusiv " grija" practicata din antichitate )cu realitatea din casnicie si cu viata de zi cu zi a fiecaruia dintre noi
Sa nu ma intelegeti gresit si sa nu ma judecati prea aspru sunt impotriva metodelor anticonceptionale dar e destul de greu cred sa-i spui sotului tau : avem doua variante abstinenta sau copii
multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.08.2010, 12:48:59
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Folositi-va de trup cu sfintenie si respect.

Sf. Ap.Pavel vorbeste despre mantuirea oricarei mame prin castitate-postirea ochilor...

Berdiaev- Iubirea este chemata sa invinga carnea cea veche si sa descopere faptura cea noua.
Castitatea- inaltare, ascensiune interiorizata spre apropierea arzatoare de Dumnezeu...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.08.2010, 13:18:10
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Ma poate lamuri si pe mine ce insemana desfranarea in casatorie? De asemenea ii rog pe cei casatoriti sa-mi raspunda din propria experienta practica cum se impaca faptul ca orice metoda anticonceptionala este pacat (inclusiv " grija" practicata din antichitate )cu realitatea din casnicie si cu viata de zi cu zi a fiecaruia dintre noi
Sa nu ma intelegeti gresit si sa nu ma judecati prea aspru sunt impotriva metodelor anticonceptionale dar e destul de greu cred sa-i spui sotului tau : avem doua variante abstinenta sau copii
multumesc!
Acesta este adevarul,chiar daca si eu l-am acceptat greu,te hotarasti la abstinenta,sau daca faci dragoste nu te feresti in a avea copii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2010, 13:43:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Ma poate lamuri si pe mine ce insemana desfranarea in casatorie? De asemenea ii rog pe cei casatoriti sa-mi raspunda din propria experienta practica cum se impaca faptul ca orice metoda anticonceptionala este pacat (inclusiv " grija" practicata din antichitate )cu realitatea din casnicie si cu viata de zi cu zi a fiecaruia dintre noi
Sa nu ma intelegeti gresit si sa nu ma judecati prea aspru sunt impotriva metodelor anticonceptionale dar e destul de greu cred sa-i spui sotului tau : avem doua variante abstinenta sau copii
multumesc!
1 Corinteni 7

3. Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea și femeia bărbatului.
4. Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia.
5. Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.
6. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.


Tu ce intelegi de aici?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2010, 13:56:33
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
1 Corinteni 7

3. Bărbatul să-i dea femeii iubirea datorată, asemenea și femeia bărbatului.
4. Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia.
5. Să nu vă lipsiți unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciți cu postul și cu rugăciunea, și iarăși să fiți împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.
6. Și aceasta o spun ca un sfat, nu ca o poruncă.


Tu ce intelegi de aici?
inteleg exact ceea ce scrie dar ce te faci daca unul din cei doi nu vrea sa posteasca sau si mai rau nu vrea copii amandoi crestini fiind
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2010, 14:39:20
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
inteleg exact ceea ce scrie dar ce te faci daca unul din cei doi nu vrea sa posteasca sau si mai rau nu vrea copii amandoi crestini fiind
Refuzul de a avea copii este lipsa de iubire pentru celalalt, mai exact este egoism si motiv de divort!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2010, 15:09:09
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Refuzul de a avea copii este lipsa de iubire pentru celalalt, mai exact este egoism si motiv de divort!
Dar poate e crucea pe care o are celalalt (care vrea copii) de dus... De ce nu pui problema (si) in felul acesta?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2010, 15:13:09
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Dar poate e crucea pe care o are celalalt (care vrea copii) de dus... De ce nu pui problema (si) in felul acesta?
Consider ca aceste lucruri trebuiau discutate inainte de casatorie; ferirea de copii nu poate duce la nimic bun in casnicie, doar necazuri, boli si nemultumiri!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.08.2010, 15:57:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jonzy30 Vezi mesajul
Sa nu ma intelegeti gresit si sa nu ma judecati prea aspru sunt impotriva metodelor anticonceptionale dar e destul de greu cred sa-i spui sotului tau : avem doua variante abstinenta sau copii
Chiar nu mi se pare greu de loc să te abții câteva zile pe lună. Crede-mă pe cuvânt, eventuala frustrare a lui "astăzi nu se poate" este compensată și depășită de bucuria lui "astăzi, în sfârșit, se poate".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.08.2010, 16:33:39
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Chiar nu mi se pare greu de loc să te abții câteva zile pe lună. Crede-mă pe cuvânt, eventuala frustrare a lui "astăzi nu se poate" este compensată și depășită de bucuria lui "astăzi, în sfârșit, se poate".
cum adica cateva zile pe luna ... metoda calendarului adica ... imi poti explica mai clar ca niciodata nu am inteles aceasta metoda ... multu
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre desfranarea intre sot si sotie ionut12 Generalitati 136 14.05.2011 13:04:54
Yoghinii sustin ca Hristos lauda desfranarea costel Generalitati 78 17.03.2011 10:50:13
Intrebare: Desfranarea gmariusg Generalitati 58 02.12.2010 21:44:18
Desfranarea intre sot si sotie part 2 ionut12 Generalitati 20 16.11.2010 08:06:45
Desfranarea kindly Generalitati 31 09.11.2010 13:53:39