Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.07.2011, 14:24:00
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si bineinteles ca s-au facut si asa exagerari, unii inchizitori condamnand la ardere pe rug sute e persoane doar intr-o zi.
Asta ați învățat la cateheza comunisto-ortodoxistă ? Un exemplu, o sursă credibilă, ceva ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.07.2011, 14:33:33
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sau macar doar credinta daca am avea cat o boaba de mustar, nu s-ar prinde nici o vrajitorie de nimeni.."Mergi in urma mea satano !" ar fi suficient sa spunem si "atacurile" vrajitoresti nu ne-ar atinge!
Cam asa Melissa :)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.07.2011, 15:00:18
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Daca noi toti am fi sfinti ca sfintii apostoli, nici o vrajitoare nu ar mai avea putere sa faca nici un rau. Deci de vina este putina noastra sfintenie si in loc sa ne asumam vina, dam cu pietre in ceilalti.
Daca am fi... Cam citi sfinti ca sfintii apostoli s-au nascut in 2000 ani? Oare s-au mintuit mai multi oameni pe vremea inchizitiei, cind oamenii mergeau la biserica de frica sau acum, cind, liberi fiind, oamenilor nici nu le pasa de Dumnezeu! Inchizitia a fost ca un parinte sever care si-a obligat copiii sa invete. Si cred ca acei copii ai Bisericii Catolice care au respectat poruncile bisericii de frica, s-au mintuit; oare putem spune acelasi lucru despre oamenii de astazi? In mod "liber" au decis sa scoata icoanele din institutii publice, ca sa nu-i ofensam pe altii (in timp ce in aceleasi institutii troneaza calendare cu femei semidezbracate); in mod liber decid duminica sa mearga la ski sau cumparaturi, uitindu-L pe Dumnezeu. In mod liber si "uman" avorteaza pentru ca intretinerea unui copil ar costa cit o masina, iar ei prefera sa-si schimbe masina! SI cite altele. In aceasta "libertate" invatam ca e normal sa fii homosexual, ca e obligatoriu sa avortezi daca nu exista resurse financiare pentru intretinerea "decenta" a copilului, ca e normal sa divortezi, ca e normal sa mai ai cite o mica aventura, ca doar oameni sintem, ca e obligatoriu concubinajul pentru a intelege ce inseamna viata de cuplu..

Aceasta asa zisa libertate este de fapt o dependenta de diavol.

Last edited by nutucutu; 02.07.2011 at 15:13:28.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.07.2011, 15:12:16
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Si cred ca acei copii ai Bisericii Catolice care au respectat poruncile bisericii de frica, s-au mintuit
Vi se pare că Hristos a venit să aducă frica, sau dragostea? Chiar credeți că respectarea credinței de frica morții sau a torturilor poate mântui pe cineva? E adevărat că Înțeleptul spune că începutul înțelepciunii este frica de Dumnezeu. Totuși, nu frica de oameni. Iar frica de Dumnezeu este un alt fel de frică, și anume frica de a nu-I pierde iubirea. Cel puțin în modul ăsta o înțelegem după venirea Mântuitorului, care ne-a dezvăluit adevărata față a lui Dumnezeu.

Apărați-vă convingerile proprii! Nu vă solidarizați cu orice opinie, doar pentru că ea vine din partea unui catolic. Oricine socotește că arderea pe rug, indiferent a cui, e un lucru bineplăcut lui Dumnezeu se situează de partea vrăjmașului Domnului iubirii și se face părtaș cu cei care o pun în practică.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.07.2011, 15:20:40
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Vi se pare că Hristos a venit să aducă frica, sau dragostea? Chiar credeți că respectarea credinței de frica morții sau a torturilor poate mântui pe cineva? E adevărat că Înțeleptul spune că începutul înțelepciunii este frica de Dumnezeu. Totuși, nu frica de oameni. Iar frica de Dumnezeu este un alt fel de frică, și anume frica de a nu-I pierde iubirea. Cel puțin în modul ăsta o înțelegem după venirea Mântuitorului, care ne-a dezvăluit adevărata față a lui Dumnezeu.

Apărați-vă convingerile proprii! Nu vă solidarizați cu orice opinie, doar pentru că ea vine din partea unui catolic. Oricine socotește că arderea pe rug, indiferent a cui, e un lucru bineplăcut lui Dumnezeu se situează de partea vrăjmașului Domnului iubirii și se face părtaș cu cei care o pun în practică.
Eu nu sint de acord cu excesele inchizitiei si am fost bucuroasa cind papa Iona Paul al II-lea si-a cerut iertare pentru greselile facute de crestinii catolici de-a lungul timpului. Asta nu inseamna ca voi spune ca Inchizitia a fost in totalitate gresita.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.07.2011, 15:29:31
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Eu nu sint de acord cu excesele inchizitiei si am fost bucuroasa cind papa Iona Paul al II-lea si-a cerut iertare pentru greselile facute de crestinii catolici de-a lungul timpului. Asta nu inseamna ca voi spune ca Inchizitia a fost in totalitate gresita.
Nu îmi este clar ce se înțelege prin ceea ce se numește atât de eufemistic „excese”. Vă referiți la ucideri în masă?
Și ce anume nu intră în categoria excese? Arderile pe rug individuale? Când Papa și-a cerut iertare pentru aceste „greșeli”, a specificat mai exact la ce anume se referă?

Pe de altă parte, problema pusă în deschiderea topicului nu este atât a Inchiziției de altădată, ci a nostalgiei după ea, a dorinței de a o reactualiza.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.07.2011, 15:46:32
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Nu îmi este clar ce se înțelege prin ceea ce se numește atât de eufemistic „excese”. Vă referiți la ucideri în masă?
Și ce anume nu intră în categoria excese? Arderile pe rug individuale? Când Papa și-a cerut iertare pentru aceste „greșeli”, a specificat mai exact la ce anume se referă?

Pe de altă parte, problema pusă în deschiderea topicului nu este atât a Inchiziției de altădată, ci a nostalgiei după ea, a dorinței de a o reactualiza.
Cind papa s-a referit la greseli s-a adresat si dumneavoastra, individual. Si-a cerut iertare pentru tot ceea ce dumneavoastra, N.Priceputu, considerati greseala, oricare ar fi ea, mare sau mica. Iar in masura in care dumneavoastra veti fi capabil sa iertati greselile in aceiasi masura va ierta si Tatal Ceresc greselile dumneavoastra personale, asa cum va rugati in "Tatal nostru".

Eu personal sint nostalgica dupa Inchizitie sau mai bine zis dupa o institutue care sa aduca valorile Lui Dumnezeu in viata omului de fiecare zi; o Inchizitie care sa readuca cele 10 porunci ca piatra de temelie pentru viata oricarui om, nu dupa o inchizitie care sa ma arda pe rug pentru ca intr-o duminica nu am ajuns la biserica! Iar Inchizitia a avut o existenta de vreo 400 ani. Nu in toti cei 400 ani Inchizitia a ars pe rug eretici.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.07.2011, 16:02:01
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Iar in masura in care dumneavoastra veti fi capabil sa iertati greselile in aceiasi masura va ierta si Tatal Ceresc greselile dumneavoastra personale, asa cum va rugati in "Tatal nostru".
Nu se pune problema iertării. Nu m-am apucat să judec și să acuz faptele Inchiziției. Însă iată că dv. spuneți că Papa și-a cerut iertare pentru toate greșelile, inclusiv pentru cele pe care le consider eu greșeli. Problema este că nu toți socotim ca fiind greșeli aceleași fapte, unii ajungând să justifice uciderile și torturile, pe care eu le consider nu doar greșeli, ci crime. Prin urmare, e important să înțelegem care sunt faptele Inchiziției reprobabile din punctul de vedere al Bisericii Catolice de azi. Întrucât, dacă ele nu includ și arderile pe rug, credincioșii catolici vor putea considera că au fost fapte meritorii și, prin urmare, repetabile și azi.

Citat:
Eu personal sint nostalgica dupa Inchizitie sau mai bine zis dupa o institutue care sa aduca valorile Lui Dumnezeu in viata omului de fiecare zi.
Să le aducă în ce fel? Tot prin metodele Inchiziției? Ucigând și torturând?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.07.2011, 16:27:12
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Aceasta asa zisa libertate este de fapt o dependenta de diavol.
Stimata doamna, magistral exprimat! Doar sfintii ar fi putut s-o spuna mai bine! Va multumesc!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.07.2011, 16:37:21
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Pai Din cite am citit eu -fapte care nu au fost infirmate este ca inchizitia se baza pe dogma nu pe revelatie -care nu este chiar acelasi lucru- dar mai ales ca ea este vinovta nu doar de singere propriilor calugari care fiind sfinti erau trimisi de Dumnezeu ca si proorocii din vechime sa mearga in fata sinoadelor sa le comunice in ce fel sa corecteze dogmele si sistemul insa papa si au lui inchizitori evident ca nu au luat decit ca ofensa "prostiile acestor sfintisori"- ofensa de neiertat si ca urmare ii torturau pina la moarte sau doar ii ologeau.
Apoi in istorie se cunoaste prigonirea tuturor celor care indrazneu sa aibe libertate religioasa ( un oras intreg a fost maturat pentru ca nu se supuneau bisericii)-libertate de constiinta sau celor care cereau mai multa cunoastere decit li se oferea -in conditiile in care detinerea Bibliei de catre mireni era interzisa si pedepsita. De aici si motivele intemeiate ale celor care simtind si cunoscind mai bine ca noi atmosfera totalitara a acelei perioade au decis sa se desprinda de papalitate. Adica protestantismul - cuvint care sugereaza un protest si nu o lauda.
Abia in 1910 prin revelatii personale dar si prin calugari mesageri insotite de amenintari cu blestem greu divin Dumnezeu a reusit sa-l convinga pe papa acelei vremi sa stopeze criminalitatea Inchizitiei.

Inchizitia nu statea sa urmareasca pe fiecare in toate amanuntele ca sa stie Biblia ci mai degraba ca sa nu o stie asa incit sa i se picure doar ce voia dictatura religioasa fara ca sa aibe prea multe efecte adverse deranjante pt ea.

Nu spun ca astazi societatea este roza avind in vedere ca traim vremurile de dinainte de curatenia generala insa nici cealalta extrema nu este o solutie ci doar o iluzie.

Solutia este o cale de mijloc in care conducerea sinodala sa nu o detina cei care sint aproape mireni ci cei mai mari sfinti si teologi ai vremii care astazi se ascund in pustie prin manastiri sau comisii teologice in subordinea celor care decid tot cum vor ei si exclud tot pe cine vor ei iar revelatiile si adevarurile grele sint inca tanuite. Degeaba sint detinute, degeba este adevarul detinut daca nu este si promovat -fiind tainuit. Insa trebuie curaj.
La acest curaj se referea Fecioara cind prin revelatie a indemnat papaliatea sa promoveze devarul detinut de ea -adevar si dogma tainuita prin care sa unifice lumea religioasa ca sa se faca pace in intreaga lume.
insa dezvaluirea acestor adevaruri ar fi totodta echivalente cu formula oameni buni pina acum v-am pacalit ca nu v-am spus tot ce stiam /insa la o adica ce este mai rusinos..sa te corectezi sau sa persisti in greseala?
Sa te faci de rusine in opinia publica sau in ochii lui Dumnezeu?
Probabil acele adevaruri prin promovrea lor cer ca atitudinea sa fie schimbata catre una de infratire reala si nu doar una declarativa si pe jumatate ostila.
Oricum adevarul va iesi la lumina atunci cind minciuna va ajunge la capatul drumului.
Am intrat si pe forumul catolic si am pus in discutie diferite chestiuni deranjante in urechile unora insa in afara de gratulatii si suspendarea contului nimeni nu a putut sa imi raspunda prin dialog si demonstratii pertinente.
Probabil daca eram catolic sau eram in vremea inchizitiei eram demult anatemizat, apostaziat si torturat.

Probabil Iisus a dorit sa fim o comunitate frateasca nu un imperiu militarizat plin de tensiuni interne care au tot expandat in afara spargind unitatea initiala.
Probabil nu la Petru (lasat doar ca patriarh) s-a referit Iisus cind a spus ca va construi o biserica de neinvins. Nici la taria pumnului. Ci la taria unui caracter onest si plin de respect. La taria sfinteniei care la fel de bine poate fi intruchipata de personalitatea care va fi ultimul papa din istorie, acel "Petrus Romanus" din lista de 112 din profetia sfintului Malachy.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchizitia doctor_faustus Biserica Romano-Catolica 34 10.07.2017 18:38:55