Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 13.04.2015, 21:43:43
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stanislau Vezi mesajul
Ce te-apuca?Nu-ti fa pacate!Vorbesti fara sa stii ce spui!!!

Unde ai citit cele ce le afirmi?La sectari?Macar pune-le intre ghilimele si precizeaza sursa citata!

Vezi ca am pus o intrebare la ultima postare.Daca ai mers regulat la ora de religie,trebuie sa cunosti raspunsul.Daca te-ai sustras insa de la ora de religie,atunci cum vii aici?Trebuie ca ai mult tupeu!

De cand esti indreptatit sa imi ceri socoteala de ce postez aici domnule stanislau?!.Daca esti cumva din Bunesti -Suceava ma indoiesc ca esti teolog ortodox!
S-ar putea sa am si un master in teologie ortodoxa practica si nu numai atat!Dar aici sunt un simplu membru al unui forum!Poti fi insa sigur ca nu sunt inca preot!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 13.04.2015, 22:30:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stanislau Vezi mesajul
Poate ar fi cazul sa-si decline identitatea.
Eu folosesc (printre foarte putinii din forum) numele meu real. Asa ma cheama pe mine. Deci, dupa cum v-am spus si prin mesaj privat, sunt laic. Nu a randuit Domnul sa fiu preot, pesemne din cauza prea marilor mele pacate.
Avatarul meu il infatiseaza pe Mons. Vasile Aftenie (aici ati punctat admirabil).
Sunt de profesie medic, sunt casatorit si sunt catolic de rit rasaritean.

Incantat de cunostinta.
Dumneavoastra ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #43  
Vechi 13.04.2015, 22:44:59
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu a randuit Domnul sa fiu preot, pesemne din cauza prea marilor mele pacate.
Dintre care se evidențiază trădarea de neam si credință stramosească îmbinată nefericit cu erezia papistasa pe care eufemistic ai prezentat-o mai jos:
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
catolic de rit rasaritean.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 13.04.2015, 22:59:02
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
catolic de rit rasaritean.
Care se deosebeste fata de catolicul apusean prin...?, prin ce ?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 13.04.2015, 23:00:43
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Din pacate eu nu pot face asa ceva ,din motive....de smerenie,.Nu stiu cum sa ma exprim ca sa nu ma trufesc!E destul sa spun ca am studii terminate in arheologie si in teologie ortodoxa.Am si ceva cunostinte medicale atestate!Am fost candva ateu si am devenit crestin-ortodox.Apoi am decis sa duc o viata de ascet in mir!Motivul este :in lume este ispita mai grea.Nu trebuie sa fug de greu intr-o manastire!Ca atare am renuntat la titluri si servici si ma ocup de agricultura ! Asta sunt acum:un nimeni ratacitorNu doresc inca sa fiu considerat inca altceva decat un drumet ratacitor in aceasta lume plina de rautati si ispite!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 13.04.2015, 23:04:38
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Care se deosebeste fata de catolicul apusean prin...?, prin ce ?
In Romania Catolicii rasariteni sunt reprezentati de Biserica greco-catolica
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 13.04.2015, 23:06:18
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
i ma ocup de agricultura ! Asta sunt acum:un nimeni ratacitorNu doresc inca sa fiu considerat inca altceva decat un drumet ratacitor in aceasta lume plina de rautati si ispite!
Tu realizezi ca in viitorul apropiat cine va avea un pamant sau cunostiinte de cum sa lucreze pamantul bine, va fi avantajat.Tu practic lucrezi "aur" dar
inca nu-ti dai seama.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 13.04.2015, 23:14:38
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

eu intretin 3 tineri saraci la sudii teologice!Pt mine as putea sa muncesc cu ziua si tot as castiga prea mult fata de cat imi trebuie sa vietuiesc!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 14.04.2015, 00:18:56
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
In limbajul de specialitate, cuvintele capata un sens mai precis decat in limbajul comun. In "limbaj ortodox" ca sa zic asa, sintagma "Biserici surori" este rezervata acelor Biserici cu care una dintre ele este in comuniune. cel putin la nivel formal-declarativ. Astfel, Bisericile surori ale BOR sunt, de exemplu: Biserica ortodoxa sarba, bulgara, rusa, etc.

Dimpotriva, sintagma "Biserici surori" nu se poate aplica unor Biserici care nu sunt in comuniune euharistica. Astfel, BRU si BOR nu sunt, deocamdata, Biserici surori.
Perfect! Uite asa se duce o conversatie!

Multumesc Mihnea pentru clarificari.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 18.04.2015, 19:17:34
stanislau's Avatar
stanislau stanislau is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.12.2005
Locație: Bunesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Trimite un mesaj prin MSN pentru stanislau Trimite un mesaj prin Yahoo pentru stanislau Send a message via Skype™ to stanislau
Implicit

Am citit raspunsuri care mai de care...
Sunt unii care cred ca fac teologie dar nu cunosc nici macar cum se face corect semnul Sfintei Cruci.
Stati jos si ascultati ca sa nu iesiti de aici la fel cum ati intrat.

Deci,unim primele trei degete de la mana dreapata,iar celelalte doua le tinem in podul palmei,ducem mana la frunte zicand:"In numele Tatalui",apoi la piept(nu la buric) zicand:"si al Fiului",apoi la umarul drept:"si al Sfantului",apoi la umarul stang zicand:"Duh",apoi lasand mana in jos spunem:"Amin!". Stiti ce inseamna "Amin!"?="asa sa fie!"

Era asa greu de raspuns?
Apoi,daca mana dreapta este paralizata,ori amputata,ori imobilizata temporar pentru refacere,SE POATE FACE SEMNUL CRUCII SI CU MANA STANGA,zicand aceleasi cuvinte, pentru aceleasi pozitii.
Mai era ceva: cele trei degete unite simbolizeaza Sfanta Treime,iar celelalte doua simbolizeaza cele doua firi ale Mantuitorului Iisus,dar si pe protoparintii(sa nu vi se incurce limba) nostri Adam si Eva.

Ca sa evaluam raspunsurile voastre.Azi ati primit cate un 4.
N-ati completat cereri de religie,iar in timp ce smeritii profesori predau religia,voi pe unde va fumati tigarile?
__________________
George Stanislau
teolog ortodox
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare