Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.03.2016, 01:36:13
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit Obiectivitate

Nu exista chiar nimeni care sa priveasca obiectiv si studios ce s-a intimplat atunci? Chiar toti cei ce se apleaca asupra acelei perioade trebuie sa aiba conditionari confesional-subiective? Poti fi credincios al unui confesiuni si sa fii obiectiv. Ziua e luminata de Soare: asta e un fapt obiectiv, indiferent de cine si cit de credincios este si carei confesiuni ii apartine. Asa si cu stiudiul acelor vremuri: documente autentice din ambele parti trebuie studiate si concluzii impartiale trase. Sintem o specie sentienta, autodenumita sapienta. E asa greu sa privim cu detasare ceva petrecut aproape trei secole?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 28.03.2016, 09:17:12
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Valkorion Vezi mesajul
E asa greu sa privim cu detasare ceva petrecut aproape trei secole?
sincer? E FOARTE GREU!
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #23  
Vechi 28.03.2016, 20:08:35
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
.Exact cum musulmnii acum cer sa te lepezi de credinta crestina daca vrei sa traiesti si sa treci la legea lor,acelasi lucru cereau si trupele criminale ale lui Bukov:sa te lepezi de ortodoxie si sa treci la erezia papala daca vrei sa mai traiesti!
Și răsculații lui Horea (că doar despre ei este topicul) cu ce se deosebeau ? Că și în răscoală a fost la fel: vrei să trăiești, te lepezi de credința ta și treci la ortodoxie:

"Ceea ce se știe precis este că toți țăranii, cari s-au înscris sub steagul lor, au depus jurământ de credință și că revoluția urmărea două scopuri: unul politic și altul social. Politic, pentru că căpitanii țăranilor voiau să întindă revoluția peste toată Transilvania, să suprime pe toți nobilii și Ungurii și să-i forțeze a se face români, primind religia românească ortodoxă.
.......

Primul atac al țăranilor răsculați fu dat asupra nobilimei din Criștior, în ziua de Marți dimineața, 2 Novembre, când cu o furie vehementă țăranii dau năvala asupra curților nobililor și execută 17 persoane din nobilimea de aici, printe cari 12 membri ai vechei familii Kristyori, de origine română, dar cu timpul catolicizați și maghiarizați. Puțini nobili scăpară cu fuga prin păduri, iar ceilalți, bărbați, femei și copii fură făcuți prisonieri și apoi cu toții botezați în religia română ortodoxă de către preotul Const. Turciu, zis și Popa Costan.

Din Criștior trupa țăranilor răsculați se împărți în două: o parte apucă drumul spre Mihăleni, iar căpitanul Crișan cu oamenii săi atacă în aceiași zi după amiazi nobilimea din orășelul Brad. Cei mai mulți dintre nobili aici refugiându-se în turnul bisericei reformate, sunt dați jos de mulțimea înfuriată, care execută pe loc pe mai mulți dintr-înșii, iar pe alții îi grațiază după ce primesc să se boteze în religia românească.


Soția lui Csiszar, care era fiica fostului prefect baronul Hollaky, o femeie tânără și foarte frumoasă, îmbracată în haine țărănești, la propunerea preotului ortodox din Mihăleni, se ascunde în podul bisericei române. Descoperită fiind a doua zi de doui iobagi, aceștia o duc în biserică, unde o forțează să depună jurământ că se leapădă de religia catolică și trece la religia românească. A doua zi, Joi, nefericita femeie aflând că vine și Crișan cu trupa sa la Mihăleni, fuge prin păduri, dar este prinsă de țăranii răsculați, cari acum voiau s-o execute. Dar lui Crișan i se făcu milă de ea și o lăsă în viață cu condițiunea, cum se plânge dânsa, ca să se boteze din nou.

........
Luni, 8 Novembre, țăranii, cari ocupaseră Abrudul, publică în mijlocul pieței că “porunca lui Dumnezeu și a împăratului este că cine nu trece la religia românească și cine nu se îmbracă în haine românești, va fi tras în țeapă în fața casei sale sau i se taie capul”.
Rezultatul acestei publicațiuni a fost că la Abrud și la Roșia Montană, unde timp de 3 zile s-au petrecut exact aceleași scene groaznice ca la Abrud, au trecut, prin constrângere, la religia românească un număr de 1122 de Unguri, printre cari 548 unitari, 468 reformați, 65 catolici și 41 luterani. Mulți din aceștia se ascunseseră prin galeriile întunecoase ale minelor de aur din Roșia Montană și Corna, de unde au fost scoși de către răsculați prin fumul provocat de fânul și de paiele aprinse la gura băilor. "


Cele de mai sus le-am spicuit din cartea lui Ion Rusu Abrudeanu, care se poate citi aici: http://www.taramotilor.ro/cap29.html
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #24  
Vechi 28.03.2016, 20:28:12
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Ratacitorul Vezi mesajul
....in frunte cu un calugar cretin-ortodox...
In focul disputei in postarea dvs s-a strecurat o exprimare nefericita, neobservata de nimeni din pacate. Hartia, fie ea si virtuala, suporta orice dar sa nu lasam posteritatii mostenire o greseala de acest tip. Poate reusiti, cand aveti timp, sa o corectati.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.03.2016, 22:25:02
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
.... sa nu lasam posteritatii mostenire o greseala de acest tip. Poate reusiti, cand aveti timp, sa o corectati.
Fiti linistit, Pelerinule!
Posteritatea, cretina ea insasi, tot mai cretina in dinamica ei inexorabila, nu se va sinchisi de formularea colegului.
Mai ales ca posteritatea asta, rupta cu totul de tainele vietii sfinte, nu va avea de unde sa stie ca monahului nu ii displace sa fie numit cretin. Sensibil la el insusi, sub focul Harului, monahul se considera el insusi cretin, prost, nerod, idiot etc. Pentru ca el, monahul parlit, Il cunoaste pe Domnul si are, astfel, un termen de comparatie prin Lumina Caruia nu se poate vedea decat asa cum este: un cretin.
Iar asta se numeste cugetare smerita, luciditate, realism. Ori mai de-a dreptul, se numeste smerenie.
Nu-ti face asadar, grija, pentru smeritul monah. Carca lui duce multe, neinchipuit de multe... Ci mai bine sa plangem pe copiii nostri si pe copiii copiilor lor care, foarte probabil, in posteritatea posterioara in care vor posteriza vor sari ca arsi cand oarecine ii va ofensa sugerindu-le, Doamne feri!, ca ei nu sunt cei mai alesi dintre alesi (precum am fi dorit noi, strabunii lor).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.03.2016, 22:47:33
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Sunt foarte linistit Ioane, cu privire la acel smerit calugar cum spui tu. Sunt la fel de linistit precum un rabin, pe nume Eleazer, faimos pe vremea lui. Acesta venea odata din Migdal Geor, din casa invatatorului sau, unde ,timp de saptamani intregi, studiase Torah. Mergea fericit si senin pe magarusul lui, pe langa un rau, cugetand cat de mult se imbogatise spiritual din studierea celor sfinte. S-a intalnit insa cu un satean, un om simplu dar groaznic de urat la infatisare. Acesta l-a salutat pe rabin si i-a spus ,,Pacea sa fie cu tine Rabi" insa rabinul nu a rezistat si in loc sa-i raspunda la salut a spus direct ce a gandit: ,, Cat de urat esti omule! La tine in sat este cineva mai urat ca tine?" Omul respectiv i-a raspuns: ,, Asta nu stiu sa-ti spun Rabi dar poti sa-i spui Olarului care m-a facut ce vas urat si de rusine a facut". Rabinul s-a dat jos de pe magarus si intelegand ce a facut s-a aruncat cu fata la pamant si a spus: ,, Am pacatuit Doamne! Vasul tau pe care eu l-am vazut asa de urat este atat de frumos, fiind luminat de esenta Torei pe care iata, in simplitatea lui a inteles-o mai bine ca mine si m-a luminat si pe mine!"
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.03.2016, 23:09:26
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

.....:) Pai, da!....
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.03.2016, 23:54:04
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Sunt foarte linistit Ioane, cu privire la acel smerit calugar cum spui tu. Sunt la fel de linistit precum un rabin, pe nume Eleazer, faimos pe vremea lui. Acesta venea odata din Migdal Geor, din casa invatatorului sau, unde ,timp de saptamani intregi, studiase Torah. Mergea fericit si senin pe magarusul lui, pe langa un rau, cugetand cat de mult se imbogatise spiritual din studierea celor sfinte. S-a intalnit insa cu un satean, un om simplu dar groaznic de urat la infatisare. Acesta l-a salutat pe rabin si i-a spus ,,Pacea sa fie cu tine Rabi" insa rabinul nu a rezistat si in loc sa-i raspunda la salut a spus direct ce a gandit: ,, Cat de urat esti omule! La tine in sat este cineva mai urat ca tine?" Omul respectiv i-a raspuns: ,, Asta nu stiu sa-ti spun Rabi dar poti sa-i spui Olarului care m-a facut ce vas urat si de rusine a facut". Rabinul s-a dat jos de pe magarus si intelegand ce a facut s-a aruncat cu fata la pamant si a spus: ,, Am pacatuit Doamne! Vasul tau pe care eu l-am vazut asa de urat este atat de frumos, fiind luminat de esenta Torei pe care iata, in simplitatea lui a inteles-o mai bine ca mine si m-a luminat si pe mine!"
Acel Rebbe era dintre hasidim, cumva?
In alta ordine de idei, fiindca ai mesageria dezactivata, iti scriu aici: cauta in inboxuri si spam deopotriva, te asteapta niste surprize placute.
Nu stiu de ce, tocmai un cripto-marcionit, scpetic si rebel cam tot timpul (si asta culmea, din neincredere fata de oameni, anume fata de grupurile organizate ideologic/religios) ca mine, am tot mai puternic impresia ca tehnicile si invataturile rabinilor hasidim sint mai eficiente decit cele patristice. Stiu, pare un paradox, dar nu este: eu am o problema cu genocidele din VT, si natura celui care le-a comandat; pur si simplu, refuz sa cred ca Ha-Shem a facut asta. Cred doar ca, exact ca in pildele patristice, Ala de Jos s-a bagat pe fir, ca si asa nu are alta treaba, si a zis, luind chip de inger, cum face de obicei: "Ucide!". Se stie ca are neobrazarea sa se dea drept cam orice, oricine si Oricine, inclusiv Domnul sau Preasfinta. Stiu ca prin acest off-topic iar ma expun la sarcasme si apostrofari, dar asta este.
Back on topic, bros and sis.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.03.2016, 23:56:15
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
când cu o furie vehementă țăranii dau năvala asupra curților nobililor și execută 17 persoane din nobilimea de aici, printe cari 12 membri ai vechei familii Kristyori, de origine română, dar cu timpul catolicizați și maghiarizați. [/i]
Acum sa fim seriosi, care unguri au fost acum 1000 de ani "Unguri-Oiguli" originali cu jaca?

Ungurii-Oiguri cei veniti in anul 890 au murit in Germania pe campul de batalie langa Augsburg, si au murit aparand cu sabia ORTODOXIA UNGUREASCA cea adevarata. Stim ca nemtii nu au crutat nici un Ungur fie el ortodox sau care nu a apucat sa se boteze.

Dar cand au venit in Ardel, vesticii au impus ca doar "catolic si magiarizat" poti detine casa si pamant. "Ortodox" trebuia sa te duci la bordei, si sa devi roman.

Last edited by Ion Pop; 30.03.2016 at 23:37:29.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.03.2016, 23:57:31
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit Multumesc, Mihai!

GMihai, am notat si sursa ta, merci de informaciune; cindva o sa descchid un topic de demitizare a istoriei popoarelor ortodoxe, daca supravietuiesc forumistic pina atunci, ca sa nu ne mai impaunam narcisist ca "papistasii si calvinii au ars pe rug; luteranii au provocat rascoale taranesti si appoi au omorit deopotriva tarani si anabaptisti cu nemiluita, dar noi ortodocsii, nu am calcat o frunica macar".
Reply With Quote
Răspunde