Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.10.2009, 16:35:07
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile Pustnicii nevazuti ai athosului

Pustnicii nevazuti ai Athosului
(misterul pustiei athonite) de Monahul Vlasie Aghioritul...editura PANAGHIA.
..........
Sf Isac Sirul..''NIMENI nu poate SA SE APROPIE de DUMNEZEU,daca nu se (el,omul) indeparteaza MAI INTAI de cele lumesti.Si nu vorbesc numai de INDEPARTAREA TRUPEASCA (cu trupul) de lume,ci de ruperea CU DESAVIRSIRE DE TOATE ALE EI. ''...pag:191.
..........
Pag:171
''Inceputul curatirii este linistea''...Sf Vasile cel Mare.
...........
Sf Isac Sirul...''Temelia linistii este tacerea''...''Cel mai mult din toate lucrarile omenesti,sa iubesti linistea''...''Sa luminezi frumusetea intelepciunii tale cu lacrimi si post si cu linistea cugetului prin indepartarea de lume''...''Sa nu asemeni pe cei care,in lume traind,fac semne si minuni,cu cei care isi linistesc gindul prin cunoasterea cea adevarata.Sa iubesti mai mult petrecerea in liniste,DECIT DACA AI MERGE IN LUME SA-I SATURI PE CEI FLAMINZI SAU SA ADUCI POPOARE INTREGI LA CREDINTA IN DUMNEZEU''
..........
''Sufletul se pustieste prin patru fapte ale omului:cind NU cauta linistea,cind IUBESTE pacatele,cind POFTESTE lucrurile materiale ale lumii,cind DOARME mult''...Evagrie.
.........
Sf Ignatie Briancianinov...''Departe de lumea aceasta care este VRASMASA lui Dumnezeu,chiar si in locurile cele mai indepartate de prin munti....poate sa ne insoteasca Dumnezeu si sa ne faca adevarati slujitori al Lui''
..............
Avva Arsenie...''Doamne,arata-mi cum sa ma mintuiesc ?''...''Arsenie,FUGI din
mijlocul oamenilor si te vei mintui.''
..........
Sf Antonie cel Mare...''...nu s-a dus prin piete SA-L CAUTE PE HRISTOS,si SA-L URMEZE,ci a lasat lumea,ducindu-se in pustie''
Ieromonahul Hrisostom de Rodostolos...''invatatura evanghelica NU DA ROADE acolo unde cresc buruieni precum lenea,pofta si desfrinarea...''
..............
Sf Isac Sirul..''NIMENI nu poate SA SE APROPIE de DUMNEZEU,daca nu se (el,omul) indeparteaza MAI INTAI de cele lumesti.Si nu vorbesc numai de INDEPARTAREA TRUPEASCA (cu trupul) de lume,ci de ruperea CU DESAVIRSIRE DE TOATE ALE EI. ''...pag:191.
.............
Acesta este SCOPUL VIETII (?) si daca nu corespundem celor scrise (multe nescrise din acest volum)...oare pe unde ne aflam ? Caci biblia graieste ca lumea doar A AUZIT despre Dumnezeu.Dar eu care scriu aici,NU MA INCADREZ,dar nu pot sa cred pe sfinti,caci TREBUIE ca cred ca am sa ma mintuiesc,si daca CRED pe sfinti,trebuie sa inteleg ca NU MA MINTUIESC.Putini inteleg cele scrise aici,putini.
PS: Nu am postat din deznadejde,chiar din contra.Dar acestea umplu gindurile mele tot timpul,si e bun si pentru altii care cauta.Dupa mintea mea cea slaba,este unul dintre cele mai folositoare subiecte.Nu toti inteleg cele reproduse din volumul in cauza.Si poate ca nici eu.
Amin.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.10.2009, 02:12:46
aurel1211 aurel1211 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.11.2006
Mesaje: 176
Implicit Dar noi care nu putem sa ne departam de lumce ?

Dar noi care nu putem sa ne departam de lume ? Ce sa facem ? Am face bine de ne-am smeri . Ca tare mult iubeste Dumnezeu pe cel smerit si uraste pe cel mandru .
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mănăstirile Athosului și Meteorele - Grecia cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 6 18.10.2013 23:33:10
Pustnicii idealist Calugarul 6 10.06.2010 14:38:59