Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.02.2007, 14:07:14
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grigorie
Parintele Iustin Popovici cu dreptate afirma ca papismul inseamna ridicarea umanismului la rang de dogma.


faptul ca Parintele Iustin Popovici condamna ridicarea umanismului la rang de dogma este bine
insa nu este bine faptul ca Parintele Iustin Popovici considera ca in aceasta consta credinta crestina catolica

papismul, vazut asa cum il vad unii, dupa exemplul de mai sus (in general ortodocsii) este de condamnat
Catolicismul insa este cu totul altceva!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.02.2007, 14:50:02
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariaB
papismul, vazut asa cum il vad unii, dupa exemplul de mai sus (in general ortodocsii) este de condamnat
Catolicismul insa este cu totul altceva!
Din fericire catolicismul nu se reduce la papism. Probabil ca majoritatea catolicilor (practicanti) se gandesc mai mult la implinirea poruncilor evanghelice decat la unele aspecte teoretice ale dogmelor.
Ce bine ar fi insa daca BRC ar renunta la acele inovatii survenite in al doilea mileniu! Ar fi ca o lepadare de mandrie si o intoarcere la matca.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.02.2007, 14:56:26
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

(continuare)
Pana atunci ramane calea convertirii. Unii occidentali onesti, dupa ce au incercat un timp calea compromisului (sa ramana formal in BRC, dar sa aiba in inima lor credinta Bisericii nedespartite), au facut-o.

Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.02.2007, 17:56:07
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

In catolicismul occidental,dupa câte am inteles,unele femei si-o cam iau la purtare cu dorinta lor sa devina preoti.Aici,la noi,femeile catolice sunt mai cuminti.Isi recunosc cu mai mare putere formidabilul si unicul loc de nascatoare de prunci.Maria B,tu ai auzit de aceasta grava dorinta a multor femei catolice de a interveni la Vatican pentru a fi recunoscuta preotia si femeilor??Si mi-e tare teama ca vor reusi....."Dupa faptele lor ii veti cunoaste..."
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.02.2007, 20:29:37
alexie alexie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2007
Mesaje: 18
Implicit

Foarte bun acest topic. Multumesc pentru documentele pe care le-ati postat aici. Intr-adevar, cartea "Papalitatea schismatica" e exceptionala. Se bazeaza pe documente. Cat despre credinta catolica, fireste fiecare poate crede in ce vrea, dar cu riscul pierderii mantuirii. De aceea, trebuie sa cunoastem daca suntem in adevarata credinta sau in erezie, pentru ca diavolul ereziei e mai mare decat toti ceilalti diavoli. Ce folos ai sa crezi in ce-ti place si apoi sa ajungi in iad? Mai bine sa crezi in ceea ce a fost lasat de Domnul Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.02.2007, 19:33:25
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Mare dreptate ne-ai trimis traditie!Dar si multi sfinti in primele secole de crestinism.Imi amintesc cu drag de un sfânt Tarsizie,de doar 14 ani,chiar din Roma,care si-a dat viata,pentru ce credeti?Pentru preacurat Trupul Sau si pentru preascump Sângele Sau.Tinea in mâna sf.Impartasanie,iar in clipa când si-a dat sufletul,sf.Impartasanie,a disparut.Sf.Tarsizie si-a facut din plin datoria fata de Hristos.Pagânii,concetateni de ai sai,au acuzat crestinii ca fac vrajitorii cu Sângele unui Tânar,si din acea cauza se intâmplasera nenorociri in tot Imperiul,de la invazia migratorilor pâna la catastrofe.Motivul adevarat se pare ca a fost uciderea crestinilor,ani de-a rândul.Da,se pare ca Roma e un centru malefic,dar si sfintit cu sângele sf.apostolului Petru si a multor fericiti mucenici!!Pentru rugaciunile lor,Doamne Iisuse Hristoase,miluieste-ne!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.02.2007, 21:31:08
Traditie Traditie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 738
Implicit

Da,se pare ca Roma e un centru malefic,dar si sfintit cu sângele sf.apostolului Petru si a multor fericiti mucenici!!

Cred ca am gresit cu acest post, poate un moderator îl va sterge.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 04.02.2007, 21:46:17
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Eu cred ca prin ce ne ai transmis tu,e adevar.Trist,dar totusi adevar...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.02.2007, 09:06:06
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
In catolicismul occidental,dupa câte am inteles,unele femei si-o cam iau la purtare cu dorinta lor sa devina preoti.Aici,la noi,femeile catolice sunt mai cuminti.Isi recunosc cu mai mare putere formidabilul si unicul loc de nascatoare de prunci.Maria B,tu ai auzit de aceasta grava dorinta a multor femei catolice de a interveni la Vatican pentru a fi recunoscuta preotia si femeilor??Si mi-e tare teama ca vor reusi....."Dupa faptele lor ii veti cunoaste..."
la catolici este IMPOSIBIL ca o femeie sa devina preot
prima conditite a hirotonirii este: candidatul de a fi barbat
daca o femeie catolica doreste sa fie preot, nu este catolica decat cu numele si este simpatizanta a miscarii feministe (miscare ne-catolica)

consider ca miscarea feminista determina mai mult pierderi decat castiguri pentru femei: de exemplu, in zonele unde aceasta miscare este acceptata, femeilor nu li se mai ofera locul pe scaun pe motiv ca o consideri neajutorata...

totusi, unicul scop al femeii nu este sa gateasca, sa spele, sa curete si sa nasca - asa cu gresit inteleg multi mesajul biblic

Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.03.2007, 15:32:28
cineva cineva is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2007
Mesaje: 5
Implicit

biserica catolica este la fel cu cea ortodoxa numai ca au alta fata
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pacaleli, reclame mincinoase si pseudostiinta! UNNOOM Generalitati 7 14.11.2012 19:01:30
BO greacă răspunde unor acuzații mincinoase Mihnea Dragomir Generalitati 1 20.02.2012 01:20:53
Parintele Justin Popovici despre "Desfranatele Apocalipsei" sau bisericile mincinoase razvan_m Despre Biserica Ortodoxa in general 6 12.05.2009 19:50:07