Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Pictura si Sculptura Bisericeasca
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2012, 16:00:53
Basileus Basileus is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.12.2006
Mesaje: 24
Implicit O mare rugaminte!

Buna ziua.
M-am gandit ca poate printre cei care vizualizeaza acest forum, sunt si pictori bisericesti care ar pute sa ma ajute intr-o problema. De ceva timp ma chinui sa realizez aurirea cu bolos a unei icoane, pentru a incerca sa deprind aceasta tehnica, am apelat la carti la colegi de breasla dar nimeni nu mi-a dat un raspuns clar sau vreo explicatie concisa. As putea spune ca Erminia Picturii Bizantine mi-a fost cartea de capatai dar care nu a reusit deloc sa ma faca sa dejlusesc aceasta tehnica. As avea rugamintea la vreunul dintre dumneavostra care ar putea sa ma ajute in aceasta dilema a mea. Nu stiu cat timp trebuie lasata dupa ce o lipesc, pentru a o putea sclivisi, daca o las prea mult nu se scliviseste, iar daca incep sa o sclivisesc imediat mi se zgarie foita. Nu stiu poate ar trebui sa folosesc anumite materiale, mai bune sau poate o alta "reteta" daca as putea sa-i zic asa, m-ar ajuta mai mult. Si daca e cineva dintre dumneavoastra care e priceput si ar binevoi sa-mi spuna cum se fac si acele modele la aureola asa cum este in icoana de mai jos, i-asi multumi din suflet. Stiu ca nu e usor si aceasta se deprinde prin multa experienta, dar e un inceput. Eu pana acum nu am lipit decat cu mixtion de 3 respectiv 12 ore.


Va multumesc frumos!

Last edited by Basileus; 16.02.2012 at 14:48:13.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am o mare rugăminte, în legătură cu un paraclis SteaEmy Rugaciuni 0 21.02.2011 16:23:20
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
Mare rugaminte mariro Generalitati 18 24.01.2007 16:13:10