Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #261  
Vechi 03.11.2015, 12:36:51
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
PCI = Paza Contra Incendiilor
Mulțam pentru clarificare. :)
  #262  
Vechi 03.11.2015, 12:38:41
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
nu suntem numere, suntem oameni vii, iar ziua în care ne vom da bătuți și vom accepta să devenim numere, vom accepta să fim sclavii sistemului, este ziua în care vom muri.
Mi-a plăcut mesajul acestui cântec! Foarte mult!
Mie nu. Pt ca au devenit numere.
1,2, 3, 4,...32.
Puteau foarte bine sa "razvrateasca in rugaciune" sau daca erau suferinzi
sufleteste dar si trupeste la taina Sf Maslu. Nu sa urle mai tare decat lupii
pe melodiile alea ale lor.
Sincer eu cand am ascultat melodia si a inceput solistul sa "cante" eu
personal am simtit atata ura in glasul sau de m-am speriat si am inchis
imediat.Imi pare rau, aceasta impresie mi-a facut mie.Acum nush pt
cine era ura aia, dar efectiv era ura-pura.

Citat:
Habar nu am de celelalte melodii ale albumului, dar mesajul acestei melodii este, din punctul meu de vedere, perfect ortodox.
Iar comentariile pe temă ale unora - privitoare la "premoniția" din această melodie - țin de o boală cumplită a datului cu părerea despre ceea ce nu știm. Bârfă, șușana, prostie.
Forma mesajului in care este livrat decide adevaratul mesaj.
Un mesaj ortodox nu este dat pe genul de heavy-metal sau ce-o mai fi si
panarama asta de asa-zisa muzica.

Cum ar fi sa vina Hristos si sa-ti urle mai rau ca lupii "iubeste-ti vrasmasul"
si apoi sa dea din cap , sa se strambe la tine in timp ce scoate limba ?
Ar mai fi asta mesaj ortodox ? Sigur ca nu.
Forma mesajului decide tinta adevarata a acestuia.
Una este sa vin la tine sa-ti strang mana si sa-ti zic "fa milostenie frate".
Si alta este sa vin la tine sa-ti dau o palma si apoi sa-ti ordon cu degetul
si sa-ti zic "traci si goleste-ti buzunarele pt ceilalti".
Ambele mesaje au ca scop impartirea din prisosul altuia insa unul este de la
Dumnezeu si altul este la diavolul.
Hmm oare care dintre ala o fi a Domnului ?

Citat:
Ooo, sigur, nu a fost o vecernie sau o litie acolo la club. A fost o petrecere, da. Și vineri seară, corect. Dar de aici și până la "sărbătoare satanică" și alte asemenea aberații este o uriașă distanță.
Din cate am inteles , multi prieteni ai patronului au primit mesaj cu 10 minute inainte sa plece ca urmeaza sa iasa rau de tot.
  #263  
Vechi 03.11.2015, 12:42:29
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul

Din cate am inteles , multi prieteni ai patronului au primit mesaj cu 10 minute inainte sa plece ca urmeaza sa iasa rau de tot.
Alta barfa, susana, prostie.
  #264  
Vechi 03.11.2015, 12:43:15
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Fiecare gindeste si priveste cum voieste, mie insa in vin in minte multe, multe, multe cuvinte de ale parintilor bisericii si sfintilor parinti care, pe vremea lor desi nu exista si nici ei nu aveau habar de ironia numita "teoria conspiratiei" (numita astfel de catre cei ce se indoiesc)invatau astfel:
- cea mai subtila lucrare a diavolului este sa te faca convins, dar convins incit iti vine sa te razboiesti cu toti ca tu ai dreptate si ca esti in stare sa aduci un sac de dovezi,ca el nu exista... mai ales in locul in care tu nu vrei sa exsite!
- dracul te face de ochi "cu tine de fata" si te bate cu stiinta si covingerile tale sofiste si cultural stiintifice de ajungi de nerecunoscut! Vorba gheronului Cleopa: da-te pe mina satanei ca asa de iscusit este incit te invata sa vorbesti si intr-o multitudine de limbi!
- cine se ia de slujitorii lui Dumnezeu si cine arunca margaritarele Lui inaintea porcilor si a ciinilor va sfirsi calcat in picioare si rupt de catre acestia ! Margaritarele credintei(asa-zisele simboluri, care defapt nu sunt doar simboluri ci realitati covirsitoare) sunt odoare si se pastreaza la mare cinste. Nu se ard, percum a facut si trupa concertista cu o luna in urma la un alt concert in care a postat inaintea tribunei niste cruci carora le-a dat foc. In semn de ce? Oare in semnul troparului Sf. Cruci care spune: Doamne arma asupra diavolului crucea Ta o ai dat noua, ca se ingrozeste si se cutremura nesuferind a cauta spre puterea ei..." Iar crucea nu este un simbol niciodata, ci ea este, ori din ce ar fi facuta, una si aceiasi cruce a lui Hristos! Desigur, ca in sinea lor, membrii formatiei atit de mult s-au cutremura de cruce incit au hotarit sa o cinsteasca... dindu-i foc!
- sa avem grija ce vorbim ca pt fiecare cuvint rostit vom da socoteala. Aceste cuvinte ale unui parinte bisericesc chiar au fost luate ca motou de catre un user. Doar rokerii nu stiu asta, ori de-adevaratelea stiu ei mult prea bine, atunci cind isi construiesc sau adera la filosofia rokerista si compun libretele pieselor din cele mai elocvente.
- si in final"... la judecata cea mare veti da socoteala ce ati facut cu pruncii vostrii, cei pe care vi i-am incredintat". Caci adevarat a zis mitropolitul Banatului: de la un punct sunt fiecare este raspunzator de faptele lui dar rostul magistral, momumental al parintilor in cresterea si educarea copiilor nu poate fi scuzat cu nimic. Nici mortii si nici vii din si de la club nu au nici o scuza deoarece ei sunt generatiile care de la 1990 in coace au facut in mod sistematic Religia in scoli sau ... sau, parintii lor au luptat cu tarie impotriva Religiei si a prezentei lui Dumnezeu in scoala!

Iar acum noi ii socotim eroi si tinem doliu national. De ce? Pentru ce?
Cind la maternitatea Giulesti au fost copti de vii copii fara vina, fara aparare, fara vointa, ba din contra, lasati in grija unora care erau platiti pt. asta, nimeni nu a demonstrat, nimeni nu a protesta impotriva unui profesor universitar sef de clinica care in nebunia lui se crede sef doar peste semne, simptome si boli, nu si peste personal, peste starea de fixatie, peste mersul bun al activitatii profesionale, peste cearsafuri, perne, paturi, sterilizatoare, incubatoare, medicamente, fesi , alcool si tot, tot, tot ce exista in acea sectie dar absolut tot ce exista in clinica in care cu tupeu el este inca sef si se vede nevinovat . Iar alesii natie in loc sa faca legi pro umanitate fac precum Dragnea, legii de genul: sa nu ma jignesti cumva ca faci ani grei de puscarie! Adica legi cert mafiote, sa nu jignesti pe sefu ba, ca este de rau! Si parlamentul aproba!
Pt militarii romani care mor in teatrele de operatii straine, aparind si sustinind onoarea natiei si demnitatea statului intre celelalte neamuri si tari, lasindu-si acasa copii, sotii, mame... nu se tine dolui national. Dar pt cei care au ales sa fie sau sa simpatizeze cu "Arzatorii Crucii" intr-un stat eminamente crestin... da! Da, cu gura mare, cu mare tristete si tarie!
Si exemplele absurde pot continua in aceasta tara luata de val si dezaxata de la firescul si dumnezeiescul existentialism.
Cui nu-i este clar ce se intimpla in tara asta de 26 de ani si tot mai spera, precum preotii cu ochii beliti dupa bani, ca daca in biserica, aparent, sunt multi tineri... insemneaza ca este bine? Pai la scoala este suficient sa te duci si gata te faci destept fara sa mai si inveti? Dar la fabrica? Tot asa, este sufient doar sa intrii pe poarta fabricii si gata, si vi cu bani acasa? Dar la spital daca te internezi, insemneaza ca te si vindeci automat?
Vai, vai cit de mult ne-am instrainat si cu cita ardoare ne sustinem si aparam demonimul nostru.
Vorba marelui Gamaliel cind a vorbit in sinedriu aparindu-i astfel pe Petru si Ioan"... aveti grija impotriva cui luptati ca sa nu va treziti ca luptati tocmai impotriva lui dumnezeu, ca atunci este tare rau!"
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 03.11.2015 at 12:54:42.
  #265  
Vechi 03.11.2015, 12:46:26
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Alta barfa, susana, prostie.
Da' de unde stii tu acest lucru ? Ca nu se poate infirma sau confirma.(deocamdata)
De unde stii tu sigur ca este susana / barfa ?
  #266  
Vechi 03.11.2015, 12:55:29
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Iar acum noi ii socotim eroi si tinem doliu national. De ce? Pentru ce?
Pai nu.Stai.Eroi sunt cei care au murit salvandu-i pe ceilalti.
Ei da, ei sunt cu adevarati eroi.
Tinand cont de statul asta roman, cred ca familiile eroilor nu vor primi
nici o indemnizatie sau ceva.Cred ca doar multumiri si atat.

Citat:
Cind la maternitatea Giulesti au fost copti de vii copii fara vina, fara aparare, fara vointa, nimeni nu a demonstrat, nimeni nu a protesta impotriva unui profesor universitar sef de clinica care in nebunia lui se crede sef doar peste semne, simptome si boli, nu si peste personal, peste starea de fixatie, peste mersul bun al activitatii profesionale, peste cearsafuri, perne, paturi, sterilizatoare, incubatoare, medicamente, fesi , alcool si tot, dar absolut tot ce exista in clinica in care cu tupeu el este inca sef si se vede nevinovat . Iar alesii natie in loc sa faca legi pro umanitate face precum Dragnea, legii sa nu ma jignesti cumva ca faci ani grei de puscarie!
Cel mai probabil daca ar fi sa cadul capul lui ar trebui sa cade foarte multe
capete care detin puterea pe care au luat-o de la voi la vot.
Vb cu ovidiu mai devreme despre acest aspect.

Citat:
Pt militarii romani care mor in teatrele de operatii straine, aparind si sustinind onoarea natiei si demnitatea statului intre celelalte neamuri si tari, lasindu-si acasa copii, sotii, mame... nu se tine dolui national.
Mai uite ce este.Eu aici nu m-as hazarda.Noi nu stim ce fac militarii aia
romani acolo.
De fapt ei sunt acolo ca mercernari.Ca sunt in baza de contract contra bani.
Nu pt apararea interesului national
Nu stii cate crime au facut acolo si cati copii afgani ale oierilor de acolo au
impuscat sau ce torturi au facut pe acolo.
Actiuni pe care le va deconta poporul asta cand o sa vina aia sa se razbune,
aruncandu-se in aer prin Romania, in multzimi in public.
Citat:
Vorba marelui Gamaliel cind a vorbit in sinedriu aparindu-i astfel pe Petru si Ioan"... aveti grija impotriva cui luptati ca sa nu va treziti ca luptati tocmai impotriva lui dumnezeu, ca atunci este tare rau!"
Asa este.
  #267  
Vechi 03.11.2015, 12:58:43
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Fiecare gindeste si priveste cum voieste...
Bine zis, sa nu te superi pe mine Zaharia.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #268  
Vechi 03.11.2015, 13:07:10
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Mie nu. Pt ca au devenit numere.
1,2, 3, 4,...32.
Puteau foarte bine sa "razvrateasca in rugaciune" sau daca erau suferinzi
sufleteste dar si trupeste la taina Sf Maslu. Nu sa urle mai tare decat lupii
pe melodiile alea ale lor.
Fiecare om are bolile sale suflestesti.
Asa cum si tu esti obsedat de corporatiste materialiste si avere.

Ar trebui sa arzi pentru asta? Pana la Iad ma refer..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #269  
Vechi 03.11.2015, 13:11:15
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu se ard, percum a facut si trupa concertista cu o luna in urma la un alt concert in care a postat inaintea tribunei niste cruci carora le-a dat foc.
Ai o sursă în acest sens? Ar fi bine de știut.

Last edited by ovidiu b.; 03.11.2015 at 13:47:14.
  #270  
Vechi 03.11.2015, 13:13:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Da' de unde stii tu acest lucru ? Ca nu se poate infirma sau confirma.(deocamdata)
De unde stii tu sigur ca este susana / barfa ?
Am auzit ca i-a sunat un mistic. De unde stii tu sigur ca-i barfa ?
Ne mai miram de ce sunt atatea gropi pe drumuri.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare