Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2013, 14:42:30
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit Rugaciunea de seara completa

Cine ma poate ajuta cu rugaciunea de seara ? Mi-am pierdut foile cu rugaciuni si trebuie sa mi le trag din nou la imprimanta.

Aici pe site sunt parti care se considera ca se stiu si sunt trecute cu puncte puncte, insa nu reusesc sa le dau de cap. Pe unele le-am gasit in rugaciunea de dimineata, pe altele nu.

Caut versiunea completa pentru partile acestea din rugaciunea de seara:



''Dupa obisnuitul inceput: Slava Tie, Dumnezeul nostru... Imparate ceresc... Sfinte Dumnezeule... Preasfanta Treime... Tatal nostru... Ca a ta este Imparatia... Apoi troparele acestea, glasul al 6-lea: Miluieste-ne pe noi, Doamne, miluieste-ne pe noi... Slava... Doamne, miluieste-ne pe noi... Si acum... Usa milostivirii deschide-o noua... (cauta la Miezonoptica).


otpustul mic: Hristos, Adevaratul Dumnezeul nostru... (vezi randuiala Miezonopticii)


Din Pateric, cuvantul al 4-lea.''
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2013, 15:00:37
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Ce cauți tu pare să fie rugăciunea de seară sub formă de rânduială liturgică săvârșită în sobor, în prezența unui preot. Nu văd ce folos ai avea din folosirea unei astfel de alcătuiri din moment ce tu vrei să-ți faci rugăciunea de seară în privat. Cel puțin până la în Duminica Antipasha, adică în Săptămâna Luminată, pravila se modifică substanțial în sensul că toată rugăciunea ce sacadează timpul unei zile obișnuite este înlocuită cu alcătuiri specifice timpului liturgic actual, în speță Ceasurile Paștilor (repetate de mai multe ori pe zi), acatistele pascale și, desigur, slujbele obștești ale Bisericii.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.05.2013, 15:27:30
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Buna, Petre. Acestea sunt rugaciunile incepatoare:
n numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh. Amin.

Slava Tie, Dumnezeul nostru, slava Tie!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, slava Tie!
Slava Tie, Dumnezeul nostru, slava Tie!

Imparate Ceresc, Mangaietorule, Duhul adevarului, care pretutindeni esti si toate le implinesti, Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi si ne curateste de toata intinarea si mantuieste, Bunule, sufletele noastre.

Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fara de moarte, miluieste-ne pe noi (de 3 ori).

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Prea Sfanta Treime, miluieste-ne pe noi; Doamne curateste pacatele noastre; Stapane iarta faradelegile noastre; Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre, pentru numele Tau.

Doamne miluieste, Doamne miluieste, Doamne miluieste.

Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.

Tatal nostru, Care esti in cerurui, sfinteasca-se numele Tau,vie imparatia Ta, faca-se voia Ta, precum in cer asa si pe pamant.
Painea noastra cea de toate zilele da-ne-o noua astazi. Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri.
Si nu ne duce pe noi in ispita, ci ne izbazveste de cel rau.

Ca a Ta este imparatia si puterea si slava, a Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor. Amin.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.05.2013, 16:03:52
crainou crainou is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 57
Implicit laudarosule

Citat:
În prealabil postat de Petre. Vezi mesajul
Cine ma poate ajuta cu rugaciunea de seara ? Mi-am pierdut foile cu rugaciuni si trebuie sa mi le trag din nou la imprimanta.

Aici pe site sunt parti care se considera ca se stiu si sunt trecute cu puncte puncte, insa nu reusesc sa le dau de cap. Pe unele le-am gasit in rugaciunea de dimineata, pe altele nu.

Caut versiunea completa pentru partile acestea din rugaciunea de seara:



''Dupa obisnuitul inceput: Slava Tie, Dumnezeul nostru... Imparate ceresc... Sfinte Dumnezeule... Preasfanta Treime... Tatal nostru... Ca a ta este Imparatia... Apoi troparele acestea, glasul al 6-lea: Miluieste-ne pe noi, Doamne, miluieste-ne pe noi... Slava... Doamne, miluieste-ne pe noi... Si acum... Usa milostivirii deschide-o noua... (cauta la Miezonoptica).


otpustul mic: Hristos, Adevaratul Dumnezeul nostru... (vezi randuiala Miezonopticii)


Din Pateric, cuvantul al 4-lea.''

Decat sa tragi clopotele, ca nu stiu ce rugaciuni, ca am pierdut, ca eu ma rugam asa..., mai degraba da fuga la o biserica si cumpara o carte de rugaciuni, ca este mai ortodox.
Hristos a inviat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.05.2013, 21:13:11
Petre.'s Avatar
Petre. Petre. is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2012
Locație: Bucuresti
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Ce cauți tu pare să fie rugăciunea de seară sub formă de rânduială liturgică săvârșită în sobor, în prezența unui preot. Nu văd ce folos ai avea din folosirea unei astfel de alcătuiri din moment ce tu vrei să-ți faci rugăciunea de seară în privat.
Da, vreau rugaciunea de seara in privat. Mi se parea mie diferita fata de ce aveam inainte, insa am gasit-o ca numindu-se rugaciunea de seara pe site.

O sa dau o fuga maine la biserica sa iau o carte de rugaciuni.


Merci Mihailc si glykys.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.05.2013, 22:17:43
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.181
Implicit

Până ajungi la biserică, le ai în documentul atașat.
Attached Files
File Type: doc Rugăciunile de seară.doc (64,5 KB, 41 views)
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.05.2013, 07:58:39
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Până ajungi la biserică, le ai în documentul atașat.
Astea sunt rugaciunile de seara care se citesc in biserica? Sau le fac monahii in pravila lor? Ca doar un mirean acasa nu se apuca sa citeasca 9 pagini de rugaciuni in fiecare seara?! Ma pregatisem si eu cu avant sa salvez documentul, dar cand am vazut despre ce este vorba mi-a pierit elanul.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.05.2013, 09:01:59
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Astea sunt rugaciunile de seara care se citesc in biserica? Sau le fac monahii in pravila lor? Ca doar un mirean acasa nu se apuca sa citeasca 9 pagini de rugaciuni in fiecare seara?! Ma pregatisem si eu cu avant sa salvez documentul, dar cand am vazut despre ce este vorba mi-a pierit elanul.
Hristos a inviat !
Mirela ,dupa rugaciunile incepatoare e important sa citim rugaciunea catre Dumnezeu Tatal ,cea catre Domnul nostru Iisus Hristos ,catre Sfantul Duh ,catre Miaca Domnului si catre Ingerul pazitor
Sunt 5 rugaciuni care mai multe de 20 minute ,maxim 30 minute nu iau
In orice carte de rugaciuni le vei gasi si bineinteles sunt cele scrise de Mihai
Deci rugaciunile intaia ,a doua ,a treia ,a sasea si a saptea
E bine sa le memoram ,sunt foarte folositoare
Doamne ajuta !

Last edited by anita; 10.05.2013 at 09:04:08.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.05.2013, 11:48:32
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Astea sunt rugaciunile de seara care se citesc in biserica? Sau le fac monahii in pravila lor? Ca doar un mirean acasa nu se apuca sa citeasca 9 pagini de rugaciuni in fiecare seara?! Ma pregatisem si eu cu avant sa salvez documentul, dar cand am vazut despre ce este vorba mi-a pierit elanul.
Nu privi cu teamă spre viitor!...
Într-adevăr, acestea sunt rugăciunile de seară pe care obișnuiesc să le facă o mulțime de oameni evlavioși prin toată țara și lumea creștină.
Apoi, Ceaslovul e un îndreptar binecunoscut poporului, unde găsim și alte rugăciuni. În Ceaslov mulțimi mari de oameni găsesc pacea sufletului lor. Oameni din toate părțile țării și ale lumii, intelectuali și țărani, preoți și croitorese etc. Cunosc o mulțime de bătrâni, dar și tineri care folosesc Ceaslovul în modul cel mai natural, cu mult folos, cu bucurie, fiindu-le aducător de pace.

Nu știu de unde s-a înfiripat, apoi s-a betonat zdravăn, preconcepția că rugăciunile de seară sau orice alte rugăciuni care alcătuiesc o pravilă trebuie să fie normate pe categorii/clase/norme/stassuri. Și că, mai ales, monahul are alte rugăciuni și mult mai multe etc.
Păi, am întâlnit chiar anul acesta monahi plictisiți și de un "Doamne, miluiește!", după cum știu copii care se roagă în fiecare seară o juma de oră, apoi fac miezonoptica și altele...

De un lucru sunt sigur: pravila de rugăciune e pe măsura fiecăruia. Pentru unul e de folos și bineplăcut Domnului să spună fie și "Doamne!...", apoi să cadă frânt în somn.
Pentru altul nu e de ajuns nici o noapte întreagă de rugăciune.

Fiecare cu măsura lui, cu nevoile lui, cu binecuvântarea lui. În viața duhovnicească a fiecărui om nu se umblă cu măsuri generale și norme universale ci dimpotrivă, cu măsură individuală. Dar și aceasta din urmă crește sau scade în funcție de mulți factori pe care doar un duhovnic iscusit îi poate dezbate cu cel sau cu cea pe care îi păstorește.

Din păcate noi suntem mereu grăbiți să găsim norma/stassul/categoria/clasa, nesesizînd că tocmai aceasta ne ține pe loc. Tendința de a intra într-o uniformă comună, universală, în detrimentul cămășii personale.
Oare așa procedăm și cu pantofii? Și cu mâncarea? Păi ce, suntem chinezi?....:)

Doamne ajută!

Last edited by cezar_ioan; 10.05.2013 at 12:02:20.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.05.2013, 11:48:44
gheorghie's Avatar
gheorghie gheorghie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Basarabia/Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Astea sunt rugaciunile de seara care se citesc in biserica? Sau le fac monahii in pravila lor? Ca doar un mirean acasa nu se apuca sa citeasca 9 pagini de rugaciuni in fiecare seara?! Ma pregatisem si eu cu avant sa salvez documentul, dar cand am vazut despre ce este vorba mi-a pierit elanul.
Mirela, asa am crezut si eu prima data si l-am intrebat pe parintele de la biserica ce sa fac ca nu am timp sa le citesc. Mi-a zis ca asta nu e nici macar o treime din cat ar trebui sa ne rugam in fiecare zi. Si mi-a mai dat suplimentar inca niste rugaciuni.
iti ia 15 min sa le citesti daca sincer... citeste-ti rugaciunile toate de dimineata si seara si iti dau cuvintul meu de onoare ca in o luna sau doua multe lucruri o sa schimbe.
__________________
"Nu!gloria iubirii nu este îmbuibarea,
Ospețe de săruturi, orgii de-mbrățișări,
Ci dorul lung și taina-mpletită cu-așteptarea
Sunt duhul ei pe-o lume de vane desfătări.
Prin înfrînări și chinuri asceții-ating extazul..."
Vasile Voiculescu, Sonetul CLXXI

http://blogulugicu.blogspot.com/
Reply With Quote
Răspunde