Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.08.2005, 20:26:34
loredana loredana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2005
Mesaje: 13
Implicit

exorcizarea este o practica veche in Biserica noastra, dar ar trebui sa se faca dupa o anumita randuiala.Totusi, care sunt riscurile cand un preot de mir, mai ales daca e tanar se incumeta la asa ceva?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.10.2005, 13:31:26
Ciprian Ciprian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2005
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loredana
exorcizarea este o practica veche in Biserica noastra, dar ar trebui sa se faca dupa o anumita randuiala.Totusi, care sunt riscurile cand un preot de mir, mai ales daca e tanar se incumeta la asa ceva?
Da , exorcizarea este foarte utila si importanta si necesita din partea preotului sau calugarului multa puritate , post , har ;
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.10.2005, 15:42:48
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de loredana
exorcizarea este o practica veche in Biserica noastra, dar ar trebui sa se faca dupa o anumita randuiala.Totusi, care sunt riscurile cand un preot de mir, mai ales daca e tanar se incumeta la asa ceva?
Cunoasteti Cazul Tanacu?
Biserica are la indemana cele sapte Taine, si mai ales Taina Euharistiei si Taina Sfantului Maslu, la care se adauga Moliftele Sfantului Vasile Cel Mare, dar si alte rugaciuni folositoare, precum si accesul la o medicatie corespunzatoare!
Omuciderea este un pacat impotriva Duhului Sfant!
A risca sa fii partas la o crima oare??? ce implica????:angry:
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.10.2005, 02:30:08
yawn_life yawn_life is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Omuciderea este un pacat impotriva Duhului Sfant!
Eeee... se mai intampla, unii mor altii traiesc. A fost asa cum a vrut Dumnezeu.
Nu e asta cel mai grav lucru care s-a intamplat legat de Biserica, sa nu uitam de satenii aia care au mancat inima la un mort ??? ;):satisfied: Si inca ala e singurul caz intens mediatizat, pe la sate se intampla asemenea acte sataniste foarte frecvant.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 25.10.2005, 12:13:59
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawn_life
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Omuciderea este un pacat impotriva Duhului Sfant!
Eeee... se mai intampla, unii mor altii traiesc. A fost asa cum a vrut Dumnezeu.
Nu e asta cel mai grav lucru care s-a intamplat legat de Biserica, sa nu uitam de satenii aia care au mancat inima la un mort ??? ;):satisfied: Si inca ala e singurul caz intens mediatizat, pe la sate se intampla asemenea acte sataniste foarte frecvant.
Adevarat este ca zilele omului de la Dumnezeu sunt! Pentru ca EL este izvorul vietii si datatorul de viata, si o da tuturor celo ce au o intoarcere sincera si o cer de la el, amintiti-va de regele Biblic care s-a cait si bolnav fiind, a cerut zile de la Dumnezeu, si i s-au dat, si toate cele de trebuinta si de folos, amintiti-va si ce spune psalmistul, ....si zile a adaugat, la zilele Imparatului...........Deci cereti cele de trebuinta de la Dumnezeu si El o va da pe masura credintei si intoarcerii...........!

Cat despre new-age parca am mai discutat undeva pe forunul acesta!
Pai daca spuneai, ca poti sa faci ce vrei cu viata, darmite cu materia moarta si stricacioasa!
Cat despre internsa mediatizare, pai daca n-ar exista perversitatea, coruptia, concupiscenta, ..............................ar mai exista "new age"?????????:angry:

Nu pur si simplu am fi in Imparatia care nu se opune Sfintei Treimi, adica cea propovaduita de Iisus Hristos,apostoli si evanghelisti, de toti sfintii mucenici si drept maritori, de Biserica Triumfatoare a Sfintilor, si pe care o marturiseste Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie!
S-ar cam desfiinta desfraul!;)
Adica voi nu ati citit niciodata rugaciunea Tatal Nostru, a Lui Iisus Nazarineanul, Fiul Lui Iosif teslarul si al Mariei, din Evanghelia scrisa de Matei..........

........Vie Imparatia Ta, Faca-se Voia Ta, precum in cer asa si pe pamant.........
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.10.2005, 23:53:13
yawn_life yawn_life is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2005
Mesaje: 18
Implicit

alecsandru: "Cat despre internsa mediatizare, pai daca n-ar exista perversitatea, coruptia, concupiscenta, ... ar mai exista <<new age>>"
Si ce legatura are New Age cu mine?

alecsandru: "Adica voi nu ati citit niciodata rugaciunea Tatal Nostru"
La ce voi te referi? Da, am citit rugaciunea aia. Pe la 10 ani o spuneam in fiecare noapte impreuna cu alte 3-4. Si de altfel se spune in fiecare saptamana in clasa, la religie.

alecsandru: "a Lui Iisus Nazarineanul, Fiul Lui Iosif teslarul si al Mariei"
Cu siguranta n-am inteles eu bine... sau poate ai scris tu gresit. Cum adica Isus este fiul lui Iosiv? Nu este Iisus fiul lui Dumnezeu?

Alecsandru, de ce ai atatea prejudecati despre mine?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.11.2005, 13:01:20
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de yawn_life
alecsandru: "Cat despre internsa mediatizare, pai daca n-ar exista perversitatea, coruptia, concupiscenta, ... ar mai exista <<new age>>"
Si ce legatura are New Age cu mine?

alecsandru: "Adica voi nu ati citit niciodata rugaciunea Tatal Nostru"
La ce voi te referi? Da, am citit rugaciunea aia. Pe la 10 ani o spuneam in fiecare noapte impreuna cu alte 3-4. Si de altfel se spune in fiecare saptamana in clasa, la religie.

alecsandru: "a Lui Iisus Nazarineanul, Fiul Lui Iosif teslarul si al Mariei"
Cu siguranta n-am inteles eu bine... sau poate ai scris tu gresit. Cum adica Isus este fiul lui Iosiv? Nu este Iisus fiul lui Dumnezeu?

Alecsandru, de ce ai atatea prejudecati despre mine?
Pai nu tu esti cu antropofagia? Nu tu ai scris despre nu stiu ce practici antropofage.....................????????????????

Da pai pacat ca totusi pana acuma nu ai constientizat adica nu ai inteles absolut nimic, din ce se spune in rugaciunea Tatal nostru!

Ai inteles gresit tu ca de obicei, eu am scris[color=red]Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Fiul lui Iosf teslarul si al Mariei, Fiul Omului, Fiul lui Iosif, Fiul lui David, Fiul lui Iacov, Fiul lui Isaac, Fiul lui Avraam, Fiul lui Set, Fiul lui Adam, Fiul Lui Dumnezeu![/color]

Bietul user yawn-life! Sper sa nu suferi de mania persecutiei!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.11.2005, 16:16:42
AlexandruP AlexandruP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2005
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Ai inteles gresit tu ca de obicei, eu am scris[color=red]Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Fiul lui Iosf teslarul si al Mariei, Fiul Omului, Fiul lui Iosif, Fiul lui David, Fiul lui Iacov, Fiul lui Isaac, Fiul lui Avraam, Fiul lui Set, Fiul lui Adam, Fiul Lui Dumnezeu![/color]

Bietul user yawn-life! Sper sa nu suferi de mania persecutiei!
Alecsandru, ai scris mai sus cu cerneala (sau ma rog, cu font - fiind acum in era digitala :p) invizibila cele pe care acum le-ai scris in rosu?

Iar condescendenta (sensul figurat) pt. ceilalti, atei au ba, nu prea se potriveste cu crestinismul... esti de acord?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.11.2005, 17:27:27
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlexandruP
Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Ai inteles gresit tu ca de obicei, eu am scris[color=red]Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Fiul lui Iosf teslarul si al Mariei, Fiul Omului, Fiul lui Iosif, Fiul lui David, Fiul lui Iacov, Fiul lui Isaac, Fiul lui Avraam, Fiul lui Set, Fiul lui Adam, Fiul Lui Dumnezeu![/color]

Bietul user yawn-life! Sper sa nu suferi de mania persecutiei!
Alecsandru, ai scris mai sus cu cerneala (sau ma rog, cu font - fiind acum in era digitala :p) invizibila cele pe care acum le-ai scris in rosu?

Iar condescendenta (sensul figurat) pt. ceilalti, atei au ba, nu prea se potriveste cu crestinismul... esti de acord?
Am scris intr-adevar cu simpatica;):D:cool: acum in era digitala:D!
Iar cu tine nu sunt de acord din principiu! Cu minciuna!:D:
Din cauza aceasta condescendenta pentru ceilalti....... zoroastristi au ba nu se potriveste cu..........tine (userul alexandrup!):D

Esti de acord?;):p:D
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.11.2005, 11:59:16
AlexandruP AlexandruP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2005
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alecsandru
Am scris intr-adevar cu simpatica;):D:cool: acum in era digitala:D!
Iar cu tine nu sunt de acord din principiu! Cu minciuna!:D:
Din cauza aceasta condescendenta pentru ceilalti....... zoroastristi au ba nu se potriveste cu..........tine (userul alexandrup!):D

Esti de acord?;):p:D
Habar n-am ce vrei sa zici cu zoroastristii... sau cu minciuna, ca tot veni vorba.
Reply With Quote
Răspunde