Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.07.2009, 15:29:30
hatryan's Avatar
hatryan hatryan is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Locație: Spania,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru hatryan
Implicit Ce sa fac pentru a ma impaca cu iubita???

Salutare tuturor! Imi cer scuze ca am postat asta in 2 locuri,nu miam dat seama unde sa fac asta la inceput! Am si eu o problema,cred ca cea mai grava din viata mea!Am avut o relatie care sa terminat acum 1 an si am inceput alta cu alta fata.Am fost fericiti la inceput si dupa totul a inceput sa o ia razna,fara motiv.Eu sunt in Spania acum,am plecat din romania de la ea fara sami dau seama ce fac,fara sa imi dau seama cat de mult o iubesc,nu stiu nici acum de ce am facut asta! Am ranito foarte tare si cat am stat acolo,parca eram orbit de relatia anterioara,de fosta iubita,pe care cand am vazuto miam dat seama ca nu mai simt absolut nimik pentru ea. Nu stiu ce a facut daca mia facut ceva sau ... nu stiu! Acum ca sunt aici am inceput sami revin cat de cat,sami dau seama ca am gresit cu toate ca nu unteleg cum si de ce am facuto,ca eu nu sunt asa cum am fost in romania cu fata asta,eu nu ma port asa rau de obicei,cum mam purtat cu ea. Acum tot ii mai scriu cate un sms,incerc sa o contactez,dar ea este foarte rece,nu stiu ce e cu ea... in ultimul timp am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa ne ajute sa ne impacam... sa faca ceva... asa cum a facut cand mia trimiso... Nu mai stiu cum sa ma mai rog si ce sa fac,nu mai stiu... durerea din suflet e atat de puternica incat nici nu stiu cum mai stau in picioare uneori... va rog sa ma ajutati cu orice sfat sau parere... Multumesc anticipat pentru intelegere!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.07.2009, 16:59:38
Nevrednicul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Insista si fi sincer cu ea,vorbeste-i din suflet. La mine a functionat cand am fost intr-o situatie ca a ta.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.07.2009, 20:55:24
hatryan's Avatar
hatryan hatryan is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Locație: Spania,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru hatryan
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nevrednicul Vezi mesajul
Insista si fi sincer cu ea,vorbeste-i din suflet. La mine a functionat cand am fost intr-o situatie ca a ta.
merci pt raspuns! asta fac... dar nu ma asculta deloc... nu stiu ce e cu ea,nu ma crede... mam mutat cu subiectul la nunta la alesul ca acolo ma trimis giovaninna sa citesc!

Last edited by hatryan; 11.07.2009 at 21:37:27.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.07.2009, 13:59:08
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hatryan Vezi mesajul
Salutare tuturor! Imi cer scuze ca am postat asta in 2 locuri,nu miam dat seama unde sa fac asta la inceput! Am si eu o problema,cred ca cea mai grava din viata mea!Am avut o relatie care sa terminat acum 1 an si am inceput alta cu alta fata.Am fost fericiti la inceput si dupa totul a inceput sa o ia razna,fara motiv.Eu sunt in Spania acum,am plecat din romania de la ea fara sami dau seama ce fac,fara sa imi dau seama cat de mult o iubesc,nu stiu nici acum de ce am facut asta! Am ranito foarte tare si cat am stat acolo,parca eram orbit de relatia anterioara,de fosta iubita,pe care cand am vazuto miam dat seama ca nu mai simt absolut nimik pentru ea. Nu stiu ce a facut daca mia facut ceva sau ... nu stiu! Acum ca sunt aici am inceput sami revin cat de cat,sami dau seama ca am gresit cu toate ca nu unteleg cum si de ce am facuto,ca eu nu sunt asa cum am fost in romania cu fata asta,eu nu ma port asa rau de obicei,cum mam purtat cu ea. Acum tot ii mai scriu cate un sms,incerc sa o contactez,dar ea este foarte rece,nu stiu ce e cu ea... in ultimul timp am inceput sa ma rog la Dumnezeu sa ne ajute sa ne impacam... sa faca ceva... asa cum a facut cand mia trimiso... Nu mai stiu cum sa ma mai rog si ce sa fac,nu mai stiu... durerea din suflet e atat de puternica incat nici nu stiu cum mai stau in picioare uneori... va rog sa ma ajutati cu orice sfat sau parere... Multumesc anticipat pentru intelegere!
Ce poti sa faci in primul rand este sa te maturizezi.
In viata nu exista ca nu imi dau seama ce fac,in viata trebuie sa stii ce faci,sa iti asumi responsabilitatea pentru actiunile tale,in caz contrar,totul se plateste.
Eu,personal,nu prea stiu daca o iubesti asa cum spui pe fata ramasa in tara si nici macar daca ai iubit-o si pe cea din Spania cu adevarat.
Imi pari momentan genul de persoana care nu stie sa aprecieze ce ii ofera momentul prezent si vesnic plange dupa ce a avut si a pierdut sau ar putea avea,uitand sa vada ce i-a oferit Dumnezeu langa el.
Si,iti mai spun ceva: cu sufletele oamenilor nu avem voie sa ne jucam!
Acum,daca ai facut lumina in inima ta si stii ca o vrei cu adevarat pe cea din Romania,vino in tara si mergi si discuta cu ea din toata sinceritatea sufletului tau.Macar atat poti incerca.
Poate gasi puterea sa te ierte ori poate sa nu mai doreasca sa te vada deloc,pentru suferinta pe care i-ai provocat-o.
In acest caz nu iti ramane decat sa mergi inainte si sa inveti ceva din aceasta lectie pentru viitorul tau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.07.2009, 14:55:16
hatryan's Avatar
hatryan hatryan is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Locație: Spania,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru hatryan
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ce poti sa faci in primul rand este sa te maturizezi.
In viata nu exista ca nu imi dau seama ce fac,in viata trebuie sa stii ce faci,sa iti asumi responsabilitatea pentru actiunile tale,in caz contrar,totul se plateste.
Eu,personal,nu prea stiu daca o iubesti asa cum spui pe fata ramasa in tara si nici macar daca ai iubit-o si pe cea din Spania cu adevarat.
Imi pari momentan genul de persoana care nu stie sa aprecieze ce ii ofera momentul prezent si vesnic plange dupa ce a avut si a pierdut sau ar putea avea,uitand sa vada ce i-a oferit Dumnezeu langa el.
Si,iti mai spun ceva: cu sufletele oamenilor nu avem voie sa ne jucam!
Acum,daca ai facut lumina in inima ta si stii ca o vrei cu adevarat pe cea din Romania,vino in tara si mergi si discuta cu ea din toata sinceritatea sufletului tau.Macar atat poti incerca.
Poate gasi puterea sa te ierte ori poate sa nu mai doreasca sa te vada deloc,pentru suferinta pe care i-ai provocat-o.
In acest caz nu iti ramane decat sa mergi inainte si sa inveti ceva din aceasta lectie pentru viitorul tau.
merci pentru raspuns! nu e vorba ca nu am astiut ce fac de la mine putere... si credema ca am iubito si pe cea din spania,dar pe fata din romania o iubesc enorm de mult... si mas duce in romania sa vb cu ea,cu toate ca asta ar fi un sacrificiu destul de mare,dar ea nu vrea sa ma vada acolo,mia zis sa nu fac prostia sa ma duc... deci... credema ca sunt multe variante dar nu stiu cum si pe care sa o aplic...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.07.2009, 15:00:13
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Hatryan,cand iubesti,notiunea de sacrificiu isi pierde conotatia.
Am o curiozitate: de la plecarea ta in Spania si pana in momentul cand ai cautat-o,cat timp a trecut?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.07.2009, 15:07:22
hatryan's Avatar
hatryan hatryan is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Locație: Spania,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru hatryan
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Hatryan,cand iubesti,notiunea de sacrificiu isi pierde conotatia.
Am o curiozitate: de la plecarea ta in Spania si pana in momentul cand ai cautat-o,cat timp a trecut?
de la plecarea din romania... nu a trecut timp pana am cautato...ma vb mereu la telefon iar eu am cam insistat cu niste prostii si am ajuns sa ne spunem ca nu mai are rost... de 5 saptamani stau aici in Spania fara ea... nu am incetat sa o caut,ii scriu destul de des... dar niciun raspuns...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.07.2009, 15:17:18
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hatryan Vezi mesajul
de la plecarea din romania... nu a trecut timp pana am cautato...ma vb mereu la telefon iar eu am cam insistat cu niste prostii si am ajuns sa ne spunem ca nu mai are rost... de 5 saptamani stau aici in Spania fara ea... nu am incetat sa o caut,ii scriu destul de des... dar niciun raspuns...
5 saptamani nu este atat de mult,dar probabil a fost foarte ranita si nu mai crede in tine,mai ales daca spui ca te-a iubit.
Eu spun sa vii in tara sa discuti cu ea.E mai bine sa fii cu sufletul impacat,sa stii ca ai facut totul pentru a-ti repara greseala si este posibil sa o recastigi.Depinde doar de cata iubire va purtati unul celuilalt.
PS:Ce inseamna ca ai insistat cu niste prostii?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.07.2009, 15:25:21
hatryan's Avatar
hatryan hatryan is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.07.2009
Locație: Spania,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 74
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru hatryan
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
5 saptamani nu este atat de mult,dar probabil a fost foarte ranita si nu mai crede in tine,mai ales daca spui ca te-a iubit.
Eu spun sa vii in tara sa discuti cu ea.E mai bine sa fii cu sufletul impacat,sa stii ca ai facut totul pentru a-ti repara greseala si este posibil sa o recastigi.Depinde doar de cata iubire va purtati unul celuilalt.
PS:Ce inseamna ca ai insistat cu niste prostii?
pai eu miam dat seama cat am gresit imediat cum am ajuns aici,de fapt de pe drum... fosta mea prietena... nici ea nu a stat cuminte.a mers la o ''vrajitoare''(nu stiu alta denumire),si fratele ei cand a vazut ca se intampla faptele,mia spus tot... poate si asta ma legat cat de cat,ca eu in ultima vreme chiar imi pierdusem increderea in mine si in Dumnezeu...


si cand miam dat seama ce am facut?! wow... deja am luato un pik razna... si am insistat sa vina aici sau sa ma intorc eu acolo... am fost foarte insisten si stresant,si neam cam certat la telefon zile si noti,si am ajuns acum sa sufar inimaginabil de mult pentru tooot...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.07.2009, 15:32:05
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Parerea mea, e ca daca tii cu adevarat la ea, e sa discuti sincer cu ea, sa ii prezinti toate faptele, adevarul, si daca e de luat o decizie, sa o iei impreuna cu ea. Bineinteles, asta implica sa vorbesti fata in fata cu ea. Acum, tu stii mai bine de facut. Sunt o gramada de sfaturi pe care le-ai putea urma. Unul singur e bun, si nu vine de la noi.

edit: imi pare rau ca suferi atat. Ultima data cand am fost si eu intr-o situatie asemanatoare, cand ma lua nervu', ma duceam si facem o baie rece in rau. Sau pedalam ore in sir pe bitza, mergand fara o tinta anume. (iti spun asta ca poate te ambitionezi si lucrezi cat 10 acolo unde esti, banuiesc ca de-aia esti acolo, macar vi cu niste banisori in tara :D)

Last edited by moshu; 12.07.2009 at 15:35:38.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare pentru iubita mea! dumitrucelmare2000 Nunta 20 08.01.2012 20:08:21
Care este sfatul tau pentru mine,pentru ceilalti,pentru toti forumistii? tigerAvalo9 Generalitati 84 05.09.2011 08:32:49
Ce trebuie sa fac pentru a ma impaca cu persoana iubita? hatryan Rugaciuni 5 30.07.2011 22:35:05
Ingerul pazitor,pentru toti oamenii sau numai pentru crestini? mihailt Generalitati 45 12.11.2010 18:46:27
Cum se impaca serviciul militar cu credinta? sophia Generalitati 41 13.01.2010 23:31:16