Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 09.03.2024, 18:48:40
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Iar apar persoanele care mereu nu au răspunsuri dar mențin viziunea, aparent ortodoxă,care după ei exclud interpretarea biblică,și mizează pe opiniile unor scriitori creștini,care au avut unele opinii subiective, bazate pe experiențe personale.

Nu există moarte dragi suflete și ființe încarnate.

Doar trupul moare, sufletul este nemuritor.

Deci toate religiile sunt doar sisteme politice care dezbina .

Realitatea spirituală este aceiași pentru toți.

Trupul moare fiindcă este alcătuit din materie, sufletul este veșnic fiindcă este din natură divină.

Nimeni nu este capabilă să se desăvârșească într-o singură viață,doar sfinții care vin cu misiuni speciale, așa că fiecare suflet trece prin ciclul reîncarnării.

Nu va luați dupa doctrinele creștine fiindcă sunt ciuntite și incomplete, creștinismul adevărat presupune reîncarnarea.
Despre ce persoane vorbești? Eu vorbeam de alt subiect 😂
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #202  
Vechi 09.03.2024, 19:43:32
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Despre ce persoane vorbești? Eu vorbeam de alt subiect 😂
Mai nu știu ,că eu mai mult pe forumul ăsta discut cu mine însumi,deci probabil mă certam cu vreo personalitate de-a mea,că am vreo 16 numa pe forum aici.....Da,s-a nimerit să scriu mesajul după al tău :)))
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #203  
Vechi 09.03.2024, 23:57:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nimeni nu este capabilă să se desăvârșească într-o singură viață,doar sfinții care vin cu misiuni speciale, așa că fiecare suflet trece prin ciclul reîncarnării.

Nu va luați dupa doctrinele creștine fiindcă sunt ciuntite și incomplete, creștinismul adevărat presupune reîncarnarea.
Zici că ai studiat religia cu nea Dorel...Vișan, de ce ar mai avea sfinții misiuni speciale, dacă oricum te reîncarnezi ca o fatalitate - implacabilă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #204  
Vechi 10.03.2024, 07:09:04
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
...

Intotdeauna trebuie sa faci fapte cand ai posibilitati.

Avem si in Biblie exemplu: "In vremea aceea, era un om cu numele Zaheu...". In cetatea Ierihon erau din astia care colectau taxe, si era un nene care lua taxe de la oameni, uneori mai mult decat trebuia, cu numele Zaheu. A aflat veste ca vine Iisus in cetatea Ierihon, a vazut o multime de oameni cu el venind spre cetate, si pentru ca erau multi, Zaheu s-a urcat in pom, sa il vada mai bine, iar Iisus l-a vazut. Au vorbit amandoi, s-a dat jos din pom, si l-a intrebat pe Iisus: "Ce fac ca sa mostenesc viata vesnica?", iar Iisus i-a spus sa dea jumatate din toata averea lui la saraci, iar celor pe care i-a nedreptatit, sa le intoarca impătrit.

Zaheu asa a facut, si Iisus i-a spus ca in casa aceasta s-a facut mantuire, aici dovada clara, ca trebuie sa faci fapte ca sa iti cureti pacatele.

...
Te rog să vezi în (Luca19,2-10) că e puțin altfel și din ce vei găsi acolo se înțelege puțin diferit, iar acest diferit e puțin mai subiectiv și de aceea muulți tălmăcesc în muulte feluri și-i acuză pe vameși ca fiind păcătoși pentru că-s... corecți.

Nu este scris nicăieri în Biblie că vameșii sunt păcătoși, ci peste tot se zice că mulți/toți/oamenii spun că vameșii sunt păcătoși!
De ce spun oamenii că vameșii sunt păcătoși? Pentru că vameșii, având legea de partea lor și aplicând-o mereu fără părtinire(adică corect), îi obligau pe ”debitori”(pe cetățeni) să-și plătească toate obligațiile fiscale și de aceea ei stârneau totdeauna nemulțumiri fiindcă nimeni nu voia să plătească... toate obligațiile sale.

De ce fac ei acceasta fără părtinire și de ce sunt ei și bogați? Fiindcă perceptorii/vameșii erau plătiți procentual din cotizațiile strânse de la debitori (ca și azi unii polițiști din amenzi) și cu cât demonstrau că debitorii au mai mult de plată și ei primeau mai mult; din această cauză perceptorii nu se lăsau corupți și nici debitorii nu aveau interesul să-i corupă, dar nu se abțineau să-i numească... ”păcătoși” fiindcă vameșii își opreau câștigul lor din datoria debitorilor.
Credeți că debitorul nedreptățit nu-l putea da în judecată pe vameș dacă era nedrept cu el?

Vameșul nu L-a întrebat pe Iisus ce să facă pentru a se mântui, ci, însuflețit de vizita Mântuitorului în casa sa, s-a smerit mult și din proprie inițiativă a dat jumate din averea lui săracilor și dacă ar fi nedreptățit pe cineva (ceea ce e cam prea puțin probabil), el îi va fi returnat împătrit toată paguba, ceea ce însăși legea prevedea.

Vameșul nu s-a botezat, nu s-a spovedit, nu și-a schimbat radical viața, astfel că el n-a devenit un model creștin.
Deoarece vameșul s-a dovedit umil(urcându-se în sicomor ca să-l vadă pe Iisus, el fiind mic de statură), generos și deloc avar(dându-și pe loc jumătate din avere săracilor) și deși avea o poziție și o ocupație de vază, Iisus a spus că ”astăzi s-a făcut mântuire casei acesteia”, deși va continua să fie vameș, adică... tot ”păcătos”.
El a dovedit că nu este tributar avantajelor lumii acesteia și nici dependent de bunurile ei, făcând la momentul oportun ceea ce spui și tu la început: fapte bune când ai posibilități.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #205  
Vechi 10.03.2024, 10:12:31
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Exact, mântuirea este o schimbare/transformare/evoluție a conștiinței/vieții/spiritului....

Ea poate fi făcută brusc, într-o clipă,iar Hristos a generat astfel de schimbări bruște in oameni,și încă o face...

Evident, atâta timp cât trăiești după legile lumii, în păcat,vei fi judecat după acestea.

Însă în momentul în care tu ai devenit conștient de păcatul in care exiști asta nu înseamnă că este șters automat tot cu buretele, fiindcă toți vom plăti păcatul și ,așa cum Hristos a spus,fiecare gând sau acțiune acțiune are urmări.Insa in momentul acela de trezire și voința tu ești deja pregătit să părăsești planul material și să te îndrepți către cel spiritual.

Tu nu mai ești afectat de legile planului material odată ce l-ai părăsit de bunăvoie și ai intrat în "cerurile"/sferele superioare .

Singura ta intervenție aici va fi să ajuți și pe ceilalți să iasă din acest plan.

De exemplu părintele Cleopa sau părintele Arsenie nu s-au incarnat pentru evoluția personală ci pentru evoluția colectivă a noastră.Deci că urmare a unor misiunii speciale și din dragostea lor pentru noi, având afinități cu țara noastră.Au lasat portaluri spre Cer deschise de ei pentru noi.In aceeiasi categorie îl putem pune chiar și pe Mircea Eliade, deși fără veleități ascetice (câteva încercări prin India ),la fel un spirit evoluat care a adus lumii o viziune generală a spiritualității.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #206  
Vechi 10.03.2024, 13:17:29
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul


Vameșul nu s-a botezat, nu s-a spovedit,
Dar aceste Sfinte Taine nici nu existau încă la data aceea. Încă nu fusese întemeiată Biserica.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul


nu și-a schimbat radical viața, astfel că el n-a devenit un model creștin.
De curiozitate, se știe sigur din Sfânta Tradiție ce a mai făcut vameșul Zaheu până la moarte? Adică dacă din evreu a devenit sau nu creștin, și dacă a murit în stare de virtute? Într-adevăr, nu am auzit de „Sfântul Zaheu Vameșul”, așa cum de pildă femeia samarineancă a devenit Sfânta Muceniță Fotini.
__________________
La sfârșitul lumii, toți vom învia!
Reply With Quote
  #207  
Vechi 10.03.2024, 19:55:06
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Dar aceste Sfinte Taine nici nu existau încă la data aceea. Încă nu fusese întemeiată Biserica.
Cum nu existau dacă până și Iisus S-a botezat de la Ioan, botez la care cei ce se botezau își spuneau și păcatele?
6. Și erau botezați de către el în râul Iordan, mărturisindu-și păcatele.
13. În acest timp a venit Iisus din Galileea, la Iordan, către Ioan, ca să se boteze de către el.(Mt3,6.13)

Întâlnirea cu Zaheu vameșul a avut loc după botezul ”de la Ioan în Iordan” și înainte de urcarea la Ierusalim a lui Iisus, adică imediat înainte de pătimirea Lui.


Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
De curiozitate, se știe sigur din Sfânta Tradiție ce a mai făcut vameșul Zaheu până la moarte? Adică dacă din evreu a devenit sau nu creștin, și dacă a murit în stare de virtute? Într-adevăr, nu am auzit de „Sfântul Zaheu Vameșul”, așa cum de pildă femeia samarineancă a devenit Sfânta Muceniță Fotini.
Samarineanca a devenit muceniță? Nu știam; ai un linc?

Despre Zaheu s-ar fi scris dacă ”demisiona” (pocăi) din fucție, cred, însă atunci s-ar fi dovedit cumva indirect că era intr-adevăr păcătos.

Eu cred că Iisus știa că vameșul își va dona jumătate de avere cănd S-a uitat în sus în sicomor și S-a adresat lui Zaheu, care era un om bun (zic eu), spre deosebire de tânărul dregător care era foarte bogat și care L-a întrebat pe Iisus ce să facă pentru a moșteni viața veșnică și s-a mâhnit când Iisus i-a spus să-și dea averea săracilor și să-I urmeze Lui, deși respecta Legea celor 10 porunci din copilărie.

Faptul că Iisus a spus că astăzi s-a făcut mântuire casei acesteia (a lui Zaheu) cred că se referă doar la reabilitarea numelui lui Zaheu și a casei lui ”de gura lumii”.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #208  
Vechi 10.03.2024, 21:23:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
De exemplu părintele Cleopa sau părintele Arsenie nu s-au incarnat pentru evoluția personală ci pentru evoluția colectivă a noastră.Deci că urmare a unor misiunii speciale și din dragostea lor pentru noi, având afinități cu țara noastră.
Băi omule, băi părintele Cleopa era împotriva metempsihozei, la pr Arsenie nu mai știu ce să zic există lucruri contradictorii.
Nu există reîncarnare din moment ce bogatul nemilostiv se chinuia, ba mai simțea și setea.

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Au lasat portaluri spre Cer deschise de ei pentru noi.In aceeiasi categorie îl putem pune chiar și pe Mircea Eliade, deși fără veleități ascetice (câteva încercări prin India ),la fel un spirit evoluat care a adus lumii o viziune generală a spiritualității.
Mircea Eliade s-a demonizat de la curiozitățile ezoteriste, a ajuns de l-au incinerat împotriva voinței lui, nu se știe dacă i-au băut și cenușa ca să împrumute din proprietățile ”zeului”.
Pentru unii sfârșitul de rușine ar trebui să fie învățătură de minte.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #209  
Vechi 08.04.2024, 11:23:43
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit Protestanții vs Ortodoxi (Maica Domnului)

Diferența dintre om smerit (Părintele Pimen Vlad) și cei mândrii (pastorii):

https://vm.tiktok.com/ZGemtT2JB/

Bravo, părinte Pimen. 🙏
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #210  
Vechi 08.04.2024, 12:19:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nu este scris nicăieri în Biblie că vameșii sunt păcătoși
Matei cap.18, verset 17
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde