Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 15.11.2011, 05:37:55
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

@ Dumitru. Parintii ar putea f. bine sa nu isi lase copii la televizor,calculator etc. Sa aiba un program strict. De televizor se pot chiar lipsi. Eu de ex. nu am avut cablu si internet cand eram mica, abia cand am intrat la liceu au bagat si ai mei cablu si internet. Si ma lasau la net asa cu masura, mai ales in timpul scolii. Iar mobil am avut tot in clasa a9a, cu toate ca ceilalti colegi din generala aveau toti. Inainte ii bodoganeam ca nu ma lasa,nu intelegeam de ce, dar acum le multumesc ca nu mi-am pierdut timpul si nu mi-am impuiat capul cu tot felul de prosti. E adevarat ca ai mei s-au ocupat numai de invatatura, activitati extra-scolare,sport ceva nu aveam voie sa fac, chit ca vroiam si simteam nevoia, dar nu e timpul pierdut. Recuperez acum. :D
Inainte, cand eram la gradinita,sc primara si generala ieseam afara si eram multi copii in parc si e adv ca faceam si prostii, dar era frumos. Alergam toata ziua si veneam acasa si dormeam bustean. Acum daca te uiti pe strada abia daca mai vezi 3-4 copii. Sunt efectiv obsedati de jocurile pe calculatori, mai ales baietii, si de desene animate, care sunt din ce in ce mai ciudate. Nu prea e bine sa stea copilul numai intre 4 pereti. Sedentarismul nu e sanatos.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 15.11.2011, 05:48:04
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Cuv. Paisie Aghioritul: RESPONSABILITATEA PARINTILOR PENTRU EDUCATIA COPIILOR

" Exemplul părinților

- Părinte, atunci când copilul nu ascultă și se împotrivește, cum trebuie să procedeze părinții?

- Dacă nu ascultă copilul și se comportă urât, înseamnă că există o pricină. Se poate ca el să fi văzut scene urâte, sau să fi auzit cuvinte murdare în casă sau în afara ei. Oricum, pe copii îi ajutăm în proble*mele duhovnicești mai ales prin exemplul nostru și nu prin constrângere.

Iar cel mai mult îi ajută mama prin purtarea, prin ascultarea și respectul ei față de soț. Dacă în vreo problemă are o părere diferită față de cea a soțului, niciodată să nu și-o exprime în fața copiilor, pentru ca să nu o folosească cel viclean, niciodată să nu strice încrederea copiilor în tatăl lor, ci, chiar și atunci când el este vinovat, ea să-l îndreptățească. Dacă, de pildă, acesta se poartă urât, să le spună copi*ilor: “Tata este obosit, pentru că a lucrat toată noaptea ca să termine o treabă urgentă. Iar aceasta pentru voi o face”.

Mulți părinți se ceartă în fața copiilor și astfel le dau lecții urâte, iar sărmanii copii se întristează. După aceea, părinții, ca să-i mângâie, le fac toate hatârurile. Merge tatăl și-l ia pe copil cu binișorul: “Puiu’ tatii, ce vrei să-ți cumpăr?”. Merge apoi mama, să-l alinte și ea un pic și astfel copiii cresc mofturoși și pretențioși. Iar după aceea, dacă părinții nu le pot da lucrul pe care copiii lor îl cer, aceștia îi amenință că se vor sinucide.

Și văd cât de mult îi ajută pe copii exemplul bun al părinților. Astăzi au venit două fetițe – una să fi avut vreo trei ani, iar cealaltă patru – cu părinții lor, care erau foarte evlavioși. Cât de mult m-am bucurat de ele! Erau ca niște îngerași. Stăteau pe scaun și-și aco*pereau genunchii cu rochițele lor. Aveau o sfială, un respect. Și toate acestea proveneau din comporta*mentul părinților. Când copiii îi văd pe părinții lor că au dragoste între ei, că se respectă unul pe altul, că se poartă cu bună cuviință, că se roagă, etc atunci ei le întipăresc pe acestea în sufletul lor. De aceea spun că cea mai bună moștenire pe care părinții o pot lăsa copiilor lor este evlavia lor.

Să fi văzut o fetiță din Australia câtă noblețe avea! Eram în Camberra. Văzusem pe ultimii oameni care veniseră acolo și peste puțin trebuia să plecăm. Deo*dată văd că se oprește o mașină și din ea coboară o pereche cu fetița lor. “Părinte, bine că v-am prins!”, îmi spun aceia. “Da, peste puțin timp vom pleca”. “Părinte, îmi spune soțul, pe mine puteți să nu mă primiți, ci doar puțin pe soția mea, să se ușureze, deoarece este sensibilă”. Am mers puțin mai deoparte cu acea femeie, ca să-mi spună ce dorea. Fetița a venit și ea în urma mamei ei. “Stai acolo, i-am spus, ca să vină mama ta”. “Tu ai mamă?” mă întreabă fetița. “Nu am”, îi răspund. Și văd cum ochii ei se umplu de lacrimi. “Vrei să ți-o dau pe mama mea?” mă întreabă din nou. Atunci o întreb și eu: “Dar tu ai bunic?”. “Nu” îmi răspunde. “Vrei un bunic?”. “Vreau. Dar cum dorești? Să stai tu acasă la noi, sau să venim noi acasă la tine?” mă întreabă. Câtă noblețe! Copil mic și s-o jertfească pe mama ei! Și să vedeți cum i-a copiat pe părinții ei. Și tatăl ei avea multă noblețe. L-am îmbrățișat, l-am sărutat și l-am felicitat. Câte binecuvântări nu i-am dat. Astfel de oameni mișcă și pe omul cel mai împietrit la inimă, cu cât mai mult pe Dumnezeu.

Copiii trebuie să se sature de afecțiune și dragoste în sânul familiei

Copilul are nevoie de multă dragoste și afecțiune, precum și de multă povățuire. Vrea să stai lângă el, să-ți spună problemele lui, să-l mângâi, să-l săruți. Atunci când copilul cel mic este câteodată neliniștit și face zburdălnicii, dacă mama lui îl ia în brațe, îl mângâie și-l sărută, se liniștește. Dacă de mic copil se satură de dragoste și afecțiune, mai târziu va avea pu*tere să înfrunte toate problemele vieții.

Astăzi însă, cei mai mulți copii îi văd pe părinții lor numai seara, pentru puțin timp, și astfel nu se satură de dragoste. De multe ori părinți care sunt învățători sau medici și se ocupă la serviciul lor cu copiii, atunci când se întorc acasă nu mai au afecțiune și pentru copiii lor. Sunt obosiți, căci li s-a terminat bateria. Pe de o parte, tatăl se întinde în fotoliu, ia ziarul ca să citească ceva și nu se ocupă deloc de copil, pe care, deși se apropie de el, îl alungă, în loc să-i vorbească și să-l mângâie. Iar pe de altă parte, mama se duce să pregătească ceva de mâncare, neavând nici ea timp să se ocupe de copii și astfel sărmanii copii cresc lipsiți de dragoste.

Sau vezi unele cadre militare, care, fiind obișnuite să dea pedepse severe soldaților atunci când nu se supun, vor să impună și în familie disciplina mi*litară și astfel se poartă aspru cu copiii lor sau chiar le dau și câte o palmă pentru lucruri neînsemnate. La fel și unii judecători nu arată dragoste și afecțiune față de copiii lor, ci atunci când aceștia fac vreo poznă deschid și acasă proces. De aceea acești copii vor avea mai târziu probleme psihologice."
Reply With Quote
  #163  
Vechi 15.11.2011, 05:53:36
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

" Înrâuririle pe care le primesc copiii de la cei din jur

- Părinte, de la ce vârstă încep copiii să fie influ*ențați de către cei din jur?

- Copiii îi copiază pe părinți încă din leagăn. Imită ceea ce fac cei mari și le înregistrează pe toate în “caseta” lor goală. De aceea părinții trebuie să se nevoiască să-și taie patimile lor. Indiferent dacă unele le-au moștenit de la proprii lor părinți, ei vor da socoteală lui Dumnezeu, nu numai pentru că nu s-au nevoit să le taie, ci și pentru că le transmit copiilor lor.

- Părinte, cum se face că doi frați, care au primit de mici aceeași educație în familie, nu seamănă deloc între ei?

- Adeseori copilul primește multe înrâuriri de la cei din afara familiei. Dar atunci când va crește, dacă are intenție bună, Dumnezeu îl va lumina mai mult pentru a înțelege înrâuririle negative pe care le-a primit și pen*tru a se nevoi să le lepede.

Astăzi există în lume multă răutate. Vor să-i dis*trugă pe copii de mici. În loc să-i frâneze de la rău până vor ajunge mari, îi împiedică de a face binele. Apoi sărmanii, după ce cad în păcat și se chinuiesc, vor să se ridice, dar nu știu cum. Pentru că de vor apuca pe povârnișul cel dulce, cu greu se mai pot opri.

Vin la mine la Colibă tineri de douăzeci și cinci, douăzeci și șapte de ani, care consumă droguri, și cer sărmanii ajutor. S-a întâmplat odată să ajut unul-doi tineri să facă întoarcerea cea bună, iar acum îl aduc pe prietenul lor și prietenul prietenului lor ca să-i ajut. Ți se sfâșie inima de durere. Un tânăr, sărmanul, con*suma droguri puternice și se netrebnicise cu totul. Mâinile și dinții îi erau în ultimul hal. După aceea s-a lăsat de ele și a ajutat și pe alți tineri. Avea cândva în jur de cincisprezece tineri în anturajul său și fiecare spunea: “Sunt al lui cutare”. Adică îl aveau de “stareț”, însă mulți din tinerii aceștia au ajuns în prăpastie, își fac injecții, își vând sângele, etc. Se distrug și pe ei înșiși și pe părinți. Și uită-te, tatăl moare de comoție cere*brală, mama de inimă sau de ficat…

Anturajele îi influențează foarte mult pe copii

- Părinte, cum se face că un tânăr care de mic a trăit duhovnicește și a avut mărime de suflet ajunge în situația de a apuca pe căi cu totul greșite?

- Să nu judecăm, că sunt mulți factori care influențează. Copiii care trăiesc lumește, fără luare aminte, sunt mustrați de conștiință atunci când văd pe copiii care duc o viață curată, duhovnicească și de aceea vor să-i atragă și pe ei. Odată doi copii mergeau pe undrum. Unul dintre ei la un moment dat s-a împiedicat și a căzut într-o groapă cu noroi, murdărindu-se din cap până în picioare. După ce au mai mers puțin, cel murdar l-a îmbrâncit pe prietenul său într-o altă groapă, ca să se murdărească și acela, deoarece se simțea stânjenit ca el să fie murdar, iar celălalt curat.

Anturajele îi influențează mult pe copii. Atunci când eram mic aveam sădită în firea mea dragostea. Când împreună cu frații mei plecam undeva cu catârii, căutam să-i pun călare, iar pe cel mai mic îl luam în spate. Odată, când un frate de al meu a omorât o păsărică, m-am mâhnit foarte mult și l-am certat. Am luat apoi păsărica și am îngropat-o plângând. În acea vreme mă împrietenisem cu copii de vârsta mea. Mergeam în pădure, ne rugam, citeam Viețile Sfinților și posteam. De la un timp însă mamele lor au început să nu-i mai lase să vină cu mine. “Nu faceți prietenie cu acesta, le spuneau, că o să vă chinuiască”. Și astfel m-au lăsat singur. Apoi au început să-și bată joc de mine, să mă poreclească “călugărul” și să-mi facă viața un chin. Ajunsesem la un moment dat să nu mai pot suferi bătaia de joc. Atunci am spus și eu: “Voi merge să mă joc cu copiii mai mari”. Am început așadar să mă împrietenesc cu acei copii. Am găsit niște gumă și mi-am făcut o praștie. Mai întâi trăgeam cu praștia la o țintă. Apoi am luat alice și am devenit cel mai bun țintaș. Odată am tras într-o păsărică, și văzând-o moartă mi-am revenit. Am aruncat și praștia și alicele. “Tu plângeai atunci când fratele tău a omorât o păsărică, mi-am spus, și l-ai certat, dar tu unde ai ajuns? Acum omori păsări, dar încet-încet vei ajunge să ucizi și animale”. Și într-adevăr, dacă aș fi continuat astfel aș fi ajuns să vânez animale și după aceea chiar le-aș fi jupuit.

De la o astfel de sensibilitate sufletească la ce fel de răutate poate ajunge cineva, dacă nu ia aminte și este atras în anturaje rele! În timp ce prieteniile bune ajută mult. Dumnezeu i-a umplut pe oameni cu diferite harisme. Iar omul, așa cum vede strâmbătura celor*lalți, tot astfel poate vedea și virtutea lor și să-i imite. "
Reply With Quote
  #164  
Vechi 15.11.2011, 05:57:18
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Constrângerea nu-i ajută pe copii

"Unii părinți îi constrâng peste măsură pe copiii lor și mai ales în fata străinilor. Se comportă de parcă ar avea un catâr, pe care îl bat cu varga ca să meargă drept înainte. Țin și frâiele în mână și îi spun: “Să mergi liber!“. Apoi acești copii ajung până acolo încât îi lovesc pe părinții lor. Astăzi a venit o mamă cu copilul ei – un cogeamite flăcău – care era bolnav. “Părinte, ce să fac? mă întreabă. Copilul meu nu mănâncă și nici măcar nu vrea să ne mai vadă”. I-am spus ce să facă, dar aceea iarăși mă întreabă: “Părinte, ce să fac?”.

- Părinte, nu cumva nu a înțeles ce i-ați spus?

- Cum nu a înțeles? I-am spus așa: “Eu nici un ceas nu aș putea sta cu tine, cum dar să mai poată sta copilul tău? L-ai înnebunit!”. “Nu! îmi spune. Eu îmi iubesc copilul”. “Cum îl iubești de vreme ce nu se odih*nește lângă tine? Vrea să plece de acasă, deoarece își dorește un alt mediu. Când se află departe de voi, copilul se simte foarte bine. Faptul că nu vă vrea arată că și voi sunteți de vină. Nu-l mai iritați. Îl nenorocești pe copil așa cum te porți cu el. Poartă-te cu el cu bunătate și răbdare“. După ce i-am spus toate acestea, mă întreabă din nou: “Ce să fac, Părinte, că nu ne vrea copilul?”. Cum să te poți înțelege cu ea? Copilul să fie sănătos, iar ea să-l considere nătâng. În cazul acesta mama suferă de vătămare de minte.

Prin constrângere părinții nu-i ajută pe copii, ci îi sufocă. Mereu le spun: “Să nu faci aceasta!”, “Să nu faci aceea!”, “Lucrul acesta să-l faci așa”, etc. însă trebuie să tragă frâiele astfel încât să nu se rupă. Să-i mustre cu bunătate pe copii ca să-i aducă pe calea cea bună, iar nu să creeze prăpastie între ei. Să facă ceea ce face un grădinar bun atunci când plantează un copăcel: îl leagă ușor cu o sforicică de un țăruș, ca să nu se strâmbe și să se rupă atunci când îl apleacă vântul într-o parte și alta. Îl împrejmuiește cu un gărduț și în același timp îl udă și-l păzește de capre până îi cresc ramurile. Căci de-l rod caprele nu mai este bun de nimic, pentru că nici rod nu face și nici umbră nu tine. Numai atunci când îi cresc ramurile, grădinarul îi scoate gărduțul, iar copacul rodește și la umbra lui se pot odihni și caprele și oile și oamenii.

Însă părinții, de multe ori, dintr-o grijă exagerată, vor să-l lege pe copil cu sârmă, în timp ce ar trebui să-l lege ușor, ca să nu-l rănească. Ar trebui să încerce să-i ajute pe copii printr-o purtare nobilă, purtare care cultivă mărinimia în sufletele lor, astfel încât să simtă binele ca pe o necesitate. Să le explice ceea ce este bine, pe cât se poate cu bunătate, cu dragoste și cu durere în suflet. Mi-aduc aminte de o mamă căreia, atunci când îi vedea pe copilașii ei făcând vreo poznă, ochii i se umpleau de lacrimi din pricina durerii și spunea: “Nu așa, copilașul meu cel scump”. Și astfel prin pilda vieții ei i-a învățat pe copii să se nevoiască cu bucurie pentru a scăpa de ispitele vieții și a nu se tulbura ușor în fata unei greutăți, ci a o înfrunta cu rugăciune și încredere în Dumnezeu.

Astăzi, și cei mici și cei mari trăiesc în lume ca într-un spital de nebuni, de aceea este trebuință de multă răbdare și rugăciune. O mulțime de copii suferă comoții cerebrale. Și aceasta deoarece părinții întorc puțin mai mult dacât trebuie ceasul, care este deja puțin stricat, și astfel arcul se rupe. Este trebuință de discernământ, deoarece un copil are trebuință de mai multă răsucire, altul de mai puțină. Sărmanii copii sunt expuși la toate curentele. Când aud în diferite întruniri: “nu-i respectați pe părinți”, “nu respectați nimic”, iar mamele încearcă să-i constrângă, atunci reacționează urât.

De aceea le spun mamelor să se zorească pe ele însele în rugăciune, iar nu să-i zorească pe copii. Dacă mama spune copilului mereu “nu”, chiar și pentru lucruri mici, iar uneori și pe nedrept, atunci când va fi vorba despre ceva serios, ca, de pildă, când copilul vrea să arunce benzină în foc, nu va asculta și va face ceea ce și-a pus în minte, pătimind astfel o mare vătămare. Copilul nu înțelege că înăuntrul lui “nu” se ascunde dragoste. Iar când crește puțin mai mare, intră la mijloc egoismul și se împotrivește atunci când i se face vreo observație, spunând: “Nu mai sunt mic, ca să se poarte astfel cu mine”. De aceea părinții tre*buie să-l facă pe copil să înțeleagă că, precum luau aminte ca el să nu se ardă atunci când era mic, astfel trebuie să facă și acum, când s-a mărit, căci există un alt fel de foc. Iar copilul trebuie să ia aminte să nu dea drepturi diavolului, ci să-și păstreze harul Sfântului Botez. "
Reply With Quote
  #165  
Vechi 15.11.2011, 05:59:50
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Certarea și lauda copilului

"Părinții trebuie să ia aminte să nu-i certe pe copiii lor seara, pentru că în timpul nopții ei nu au cum să-și risipească mâhnirea, iar întunecimea nopții o înnegrește și mai mult. Încep să se gândească cum să se împotrivească, caută diferite soluții, intră la mijloc și diavolul și astfel pot ajunge și la deznădejde. În timpul zilei, chiar de ar spune copiii: “O să fac asta și asta”, atunci când sunt certați, însă ieșind afară din casă vor uita cele plănuite de ei și astfel li se risipește mâh*nirea.

- Părinte, bătaia ajută pe copii să se îndrepte?

- Pe cât se poate părinții să o evite. Să încerce cu bunătate și cu răbdare să-l facă pe copil să înțeleagă că ceea ce face nu este corect, numai când copilul este mic și nu înțelege că ceea ce vrea să facă este primejdios, numai atunci îl ajută, căci primind o palmă va ține minte să nu mai facă altădată. Frica de a nu mai primi cumva vreo palmă i se face copilului ca o frână care îl protejează. Atunci când eram mic mă rușinam mai mult de mama mea decât de tatăl meu.

Amândoi mă iubeau și îmi voiau binele. însă fiecare mă ajuta în felul său. Tatăl meu era aspru. Atunci când făceam vreo neorânduială, ca niște copii ce eram, ne dădea câte o palmă. Pe mine când mă bătea, mă potoleam puțin, dar trecându-mi durerea, uitam și de bătaie și de sfaturile lui. Și aceasta o făcea nu pentru că nu mă iubea, ci din dragoste mă bătea. Mi-aduc aminte că odată – eram cam de trei ani – tatăl meu mi-a dat o palmă de m-a zvârlit cât colo. Ce se întâm*plase? Alături de casa noastră era o casă părăsită. Proprietarii ei plecaseră în America și casa se dărâmase, în curtea ei era un smochin ale cărui ramuri ajungeau până în drum. Era vară și smochinul era încărcat de roade. În timp ce mă jucam cu alți copii, vine un vecin și mă ridică în sus ca să-i iau câteva smochine, pentru că el nu ajungea până la ele. I-am rupt vreo cinci-șase, iar el mi-a dat înapoi două. Atunci când tatăl meu a aflat despre aceasta, s-a mâniat foarte tare. Mi-a dat o palmă atât de puternică, încât am început să plâng. Mama, care era de fată, s-a întors spre el și i-a spus: “De ce-l lovești pe copil? Ce știe el? Este un copil. Cum poți suferi să-l auzi plângând?”. “Dacă ar fi plâns atunci când l-a ridicat acela să ia smochine, nu ar mai plânge acum, a spus tatăl meu. Dar se vede că a vrut și el să mănânce câteva smochine. De aceea lasă-l să plângă acum”. Cum aș fi îndrăznit să mai fac a doua oară?

Și mama îmi vedea poznele mele și se mâhnea, dar avea o noblețe sufletească, deoarece, atunci când făceam vreo poznă, își întorcea capul în cealaltă parte și se făcea că nu mă vede, ca să nu mă mâhnească. Dar mie, acest comportament al mamei îmi sfâșia inima. “Ia te uită, îmi spuneam, eu am făcut o poznă atât de mare, iar mama nu numai că nu mă bate, ci se face că nici nu mă vede! Altădată n-o să mai fac. Cum aș putea să o mai mâhnesc din nou?“. Cu acest com*portament al ei, mama mă ajuta mai mult decât mi-ar fi dat palme. Eu însă nu profitam de aceasta, ca să spun: “Ei, acum mama nu mă vede, hai să fac o poznă și mai mare”. În timp ce tatăl meu de îndată ce făceam ceva, tac! îmi dădea o palmă. Vezi, amândoi mă iubeau, dar ceea ce mă îndrepta mai mult era purtarea nobilă a mamei mele.

- Părinte, unii copii însă sunt foarte obraznici: strigă, aleargă, pricinuiesc pagube. Cum să evite părinții bătaia în astfel de cazuri?

- Ascultă, nu sunt vinovați copiii, deoarece ei, pen*tru a crește normal, au nevoie de curte ca să se poată juca. Acum, sărmanii, sunt închiși în blocuri și sunt constrânși, nu pot alerga liberi, nu se pot juca, nu se pot bucura. Părinții nu trebuie să se mâhnească atunci când copilul lor este vioi, căci un astfel de copil are multă energie înlăuntrul său și poate spori mult în viață dacă o pune în valoare."
Reply With Quote
  #166  
Vechi 15.11.2011, 06:02:16
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Suferința copiilor din pricina părinților

- Părinte, o mamă ne-a întrebat ce să facă cu fiica ei care o hulește pe Maica Domnului.

- Să cerceteze de unde provine răul. Uneori, în ast*fel de cazuri părinții sunt de vină. Atunci când ei înșiși nu se comportă cum trebuie, nu-i ajută pe copii și astfel aceia vorbesc cu obrăznicie. În aceste cazuri primesc o înrâurire diavolească și reacționează urât. Alteori părinții cred că îi vor face buni pe copiii lor cu sila. Dar intră și egoismul la mijloc și le vorbesc copi*ilor cu înverșunare, în timp ce întotdeauna ar trebui să se poarte cu ei cu multă bunătate.

Astăzi o femeie m-a scos din sărite. Avea un copi*laș pe care îl bătea fără milă. De frică, tremura tot sărmanul. Nu putea vorbi, căci își zdruncinase nervii. “Are diavol”, i-au spus unii, iar ea îl lăsa flămând pe copil, chipurile să fugă diavolii. “Nu-i dau să mănânce, îmi spune, pentru a pleca diavolul din el”. “Bre, femeie, ești în toate mințile?” îi spun. “Dă-i copilului să mănânce. Caută să-ti izgonești diavolii din tine. Tu ești pricina schilodirii copilului. Copilul nu are diavol, ci tremură pentru că se teme de tine că-l bați mereu”. „Îl împărtășești regulat?“. “Nu” îmi răspunde. Înțelege-te cu ea dacă poți.

- Părinte, oare nu din pricină că uneori copilul înjură spun că are diavol?

- Înjură? Când mama îl zorește pe copil până îl sufocă, atunci nu știe nici el ce mai face. Îndrăcită este mama lui, iar nu copilul.

Oricum, vom vedea lucruri surprinzătoare în Ziua Judecății. În vremea idolatriei mamele își ardeau copi*ii înaintea statuii lui Moloh, pentru a lua parte astfel la doxologia adusă în cinstea acestui zeu. Dacă ar fi cunoscut ele pe adevăratul Dumnezeu ce jertfe nu ar fi făcut! Aceste mame vor avea circumstanțe atenu*ante în Ziua Judecății, deoarece au fost atrase cu înșelăciune la acest păcat. Însă mamele de astăzi, cu nepăsarea pe care o au față de copiii lor, ce circum*stanțe atenuante vor avea? Acestora le va spune Dum*nezeu: “Ați cunoscut pe adevăratul Dumnezeu, v-ati botezat, ati auzit și ați învățat atâtea lucruri, însuși Dumnezeu S-a răstignit ca să vă mântuiască, dar voi ce ați communionfăcut? Vă venea greu chiar și numai să vă duceți copiii la biserică să-i împărtășiți. Acele femei credeau că Moloh este adevăratul Dumnezeu și de aceea îi aduceau ca jertfă chiar și pe copiii lor. Dar voi ce ați făcut?”.

Greșelile părinților le plătesc copiii. Unii părinți își distrug copiii, însă Dumnezeu nu este nedrept, ci are o deosebită dragoste față de copiii nedreptățiți din lumea aceasta, fie de către părinți, fie de către alți oameni. Atunci când din pricina părinților copilul o ia pe un drum strâmb, Dumnezeu nu-l va lăsa, pentru că i se justifică ajutorul dumnezeiesc. El va rândui astfel lucrurile încât să-l ajute. Iată, vedem pe unii tineri, dar și pe unii bătrâni, cum la un moment dat fac dintr-odată o întoarcere spre bine.

Îmi aduc aminte de o ast*fel de împrejurare. Într-o familie cu doi copii, tatăl, mama și fiica erau atei. Băiatul se încurcase mai întâi cu marxismul, dar acesta nu l-a satisfăcut. S-a dus apoi și la hinduiști, dar nici hinduismul nu i-a plăcut și, în cele din urmă, a venit în Sfântul Munte. Venea adese*ori la mine la Colibă, dar mergea și la alte chilii. Iar părinții lui, în tot acest răstimp, se rugau pentru el, zicând: “Hristoase al meu. Maica Domnului, păziți-ne copilul!”. După ce a stat o bucată de vreme în Sfântul Munte și oarecum și-a revenit și s-a întărit duhovnicește, s-a întors acasă – pentru că nu era pentru monahism – și i-a ajutat duhovnicește pe tatăl și pe mama sa. Acum îl văd pe tatăl său stând la priveghere în strana cea dintâi. La biserică citește psalmul Vecerniei, iar acasă citește Vecernia, Pavecernița și Paraclisul. Cum le-a rânduit Dumnezeu! Diavolul a vrut să facă rău, dar Dumnezeu a iconomisit astfel lucrurile, încât i-a adus pe calea cea bună.

- Și pe fată, Părinte?

- Și ea vine încet-încet, căci Dumnezeu îi dă prile*juri de întoarcere.

- Părinte, unii părinți care încep să trăiască duhov*nicește la o vârstă înaintată, se mâhnesc pentru că nu au dat o educație creștinească copiilor lor atunci când erau mici.

- Dacă au pocăință sinceră și-L roagă pe Dumnezeu ca să-i ajute pe copiii lor, atunci El va face ceva pentru ei, le va arunca vreun colac de salvare, pentru a se izbăvi din furtuna în care se află. Și chiar dacă nu-i vor ajuta oamenii, se poate ca un lucru pe care îl vor vedea să-i ajute să facă o întoarcere bună. Să știți că acești părinți au avut de mici o dispoziție bună, dar nu au fost ajutați de familia lor și de aceea sunt îndreptățiți să primească ajutorul dumnezeiesc.

- Părinte, există copii care trăiesc duhovnicește, dar întâmpină multe greutăți de la părinții lor, care sunt indiferenți.

- De acești copii Dumnezeu se îngrijește mai mult decât de ceilalți care au părinți ce trăiesc duhov*nicește, așa precum se îngrijește și de cei orfani. "
Reply With Quote
  #167  
Vechi 15.11.2011, 06:04:16
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dragostea fără discernământ și exagerată a părinților

- Părinte, o mamă își poate vătăma copilul din pri*cina dragostei fără discernământ?

- Desigur că poate. Atunci când, de pildă, o mamă își vede copilașul că încearcă să meargă dar nu poate și pentru aceasta îl poartă mereu în brațe spunând: “Sărmanul copil, nu poate umbla”, în loc să-l țină puțin de mânuță. În felul acesta cum va putea învăța copilul să meargă? Desigur mama este mânată de dragoste pentru copil dar îi face rău prin multa ei purtare de grijă. Am cunoscut un tată al cărui fiu terminase servi*ciul militar, și pe care îl mai ținea de mână pentru a-l duce la frizer. “L-am adus pe fiul meu să-l tunzi. Cât vrei și când o să termini, ca să vin să-l iau?”. Îl nenoro*cise pe copil.

Dragostea trebuie frânată cu discernământ. Dragostea adevărată este lipsită de interes, nu are în ea eul personal, ci are cumpătare. Iar aceasta este absolut necesară pentru ca dragostea cea multă a femeii să nu se irosească fără rost. Odată a venit la mine la Colibă un tânăr care era supărat pe părinții lui. Sărmanii de ei aveau multă dragoste, dar nu știau cum să-l ajute. Îmi spunea că părinții lui îl constrâng, că nu-l iubesc, etc. “Ascultă, îi spun, atunci când erai mic și mama ta te îmbrăca cu o grămadă de haine, de ce oare o făcea? Ca să nu răcești, sau ca să te sufoci? Fapta aceasta a mamei avea ascunsă în ea multă dragoste”. Când, în cele din urmă, a înțeles cât de mult îl iubeau părinții lui, a început să plângă. Mama lui avea multă dragoste, dar cu toate acestea nu l-a putut ajuta pe fiul ei, căci prin felul lor de a se purta cu el îl făceau să se împotrivească.

Mama, atunci când este nevoie, trebuie să se poarte și cu severitate față de copil. Căci nu-l ajută atunci când cu prea multă ușurință îi ține partea, chipurile, ca să nu se mâhnească.

În localitatea Adana era o văduvă care avea un copil – Ioan îl chema – și pe care îl iubea foarte mult. Când a crescut puțin l-a dus la un cismar să învețe acel meșteșug. Copilul a stat la acel meșter o săptămână, după care a plecat acasă și i-a spus mamei sale: “Mamă, nu mai este nevoie să merg la cismărie, pentru că deja am învățat meșteșugul!”. “Dar când l-ai învățat atât de repede?” l-a întrebat aceea. “Dacă vrei, îți pot arăta și ție cum se fac papucii, îi spune copilul. Iată, așa se taie talpa, așa se pune pielea, și călcâiul, așa se prind în cuișoare…”. Meșterul lui era foarte bun și a vrut să-l învețe pe Ioan meșteșugul cismăriei deoarece era orfan. Când a văzut că a trecut o săptămână și Ioan nu a mai apărut, s-a neliniștit gândindu-se că poate s-a îmbolnăvit și s-a dus la mama lui să o întrebe ce face fiul ei. “Ce a pățit Ioan de nu a mai venit la lucru? Nu cumva este bolnav?”. “Nu, a răspuns aceea, este bine”. “Atunci de ce nu a mai venit la atelier?”. “Dar ce să mai vină? Ionel al meu a învățat deja meșteșugul”. “Cum l-a învățat numai în câteva zile?”, o întrebă meșterul. “Uite, îi spune mama lui, ia pielea, o pune pe un calapod, o prinde în cuie, îi pune și călcâiul, apoi îl scoate și e gata papucul”. Meșterul a început să râdă, a salutat-o și a plecat. Când s-a întors la atelier, ucenicii lui l-au întrebat: “Meștere, ce face Ioan?“. “Este foarte bine, le răspunse acela. A învățat deja cismăria, și nu numai el, ci chiar și mama lui”.

Acest fel de purtare o văd la mulți părinți. Ei cred că își iubesc copiii, dar mai degrabă îi distrug prin felul cum se poartă cu ei. Când o mamă, să presupunem, din dragostea exagerată își sărută copilul și spune: “În toată lumea nu mai există un copil ca al meu”, atunci îi cultivă mândria și bolnăvicioasa încredere în sine. După aceea copilul nu mai ascultă de părinți deoarece își închipuie că le știe pe toate.

Părinții trebuie să-i ajute pe copiii lor încă de la o vârstă mică să-și asume răspunderea pentru ei înșiși. Să facă în sânul familiei anumite treburi ușoare și să nu le aștepte pe toate de-a gata. Căci altfel vor întâm*pina multe greutăți atunci când vor crește mari. Un meșter a lucrat din greu și și-a crescut copiii. Aceia însă toată ziua umblau prin sat. Apoi s-au căsătorit, dar și atunci le așteptau pe toate de la tatăl lor. Atunci când tatăl lor le-a spus că a venit timpul ca ei să-și caute singuri de casele lor, copiii i-au spus: “Bine, tată, tu nu ne-ai lăsat atunci când eram mici și ne lași acum când suntem mari și avem atâtea obligații?”. (…)”

( Cuviosul Paisie Aghioritul, Viata de familie, Editura Evanghelismos, Bucuresti, 2003)
Reply With Quote
  #168  
Vechi 15.11.2011, 12:48:34
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu stiu daca, in ce priveste educatia copiilor, se mai potrivesc sfaturile Parintilor din vechime.
copii au acum internet, televizor, telefon mobil, web-cam, etc.
pe atunci aveau doar cuvantul parintilor si al educatorilor ...
Eu consider sfaturile Sfintilor Parinti a fi foarte intelepte, insa conteaza enorm daca ele sunt puse in practica cu discernamant. Sfintii nu au dat "retete" pentru educatia copiilor. Fiecare copil e unic si trebuie abordat tinand seama de personalitatea lui.
Desigur, astazi copiii se bucura de mobil, internet, televizor si altele. Dar acestea nu tin loc de mama si de tata, de cuvant parintesc plin de dragoste; prin ele, copiii nu primesc iubire si echilibru.
Reply With Quote
  #169  
Vechi 15.11.2011, 19:37:04
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de urzicuta Vezi mesajul
:)Toti marii pedagogi crestini recomanda sa-i invatam de mici pe copii cu evlavia,cu rugaciunea,cu ascultarea...mai toti recomanda pedepsa ca mijloc educativ-...bataita!Laolalta cu rasplata(se merge ca si acum pe princ.pedeapsa-recompensa)este inclusa si pedeapsa.Va provoc sa raspundeti sincer:va bateti sau v-ati batut copiii?Si daca da ,in ce situatii,iar cei care nu sunt de acord cu pedeapsa corporala sa motiveze,eventual sa recomande mijloace de pedepsire a ingerasilor....Bataia este un mijloc aspru de pedepsire?(asa cum sustin europenii tine de pedepsele practicate in Evul mediu)Credeti in bataia aplicata din dragoste avand ca unic scop indreptarea impricinatului?Ce parere aveti despre mania care ne mana de multe ori sa-l pocnim pe ala micu???La ce varsta incepe educarea respectiv ciufulirea,pocnirea:D copilului?Pedeapsa aceasta chiar poarta pecetea Sfantului Duh ?Intreb pentru ca fac parte dintre aceia(sper sa nu ma auda un asistent social)care aplica destul de frecvent o astfel de pedeapsa(cu copiii proprii evident desi...i-as cam ciufuli eu si pe altii).Si acum spuneti-mi parearea voastra despre laudele adresate copilului,despre incurajarea acestuia, pana unde poate merge?In sfarsit,aveti parte de copii buni,ce-ati facut pentru aceasta(sa ne laudam nitel)?
N-am citit toate mesajele topic-ului și, din acest motiv, este posibil ca ideea mea să mai fi fost exprimată și de către alți membrii ai forumului.
Așa cum știm, în tot ceea ce facem suntem datori a-l avea drept model suprem de moralitate pe Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu întrupat, Care ne-a spus: "Luați jugul Meu asupra voastră și învățați-vă de la Mine, că sunt blând și smerit cu inima și veți afla odihnă sufletelor voastre" (Mt11, 29).
Cum S-a comportat Hristos Domnul față de copilași? I-a luat la bătaie? Cred că nu!
Cum S-a comportat Domnul nostru Hristos față de necredincioșii din Ierusalim, care aveau să-L răstignească? I-a pedepsit, trimițându-le un mic cutremur, ca să-i trezească la realitate și să le arate clar care este identitatea Sa? Nicidecum! Dimpotrivă, a plâns pentru cetatea lor, spunând: "Ierusalime, Ierusalime, care omori pe prooroci și cu pietre ucizi pe cei trimiși la tine! De câte ori voit-am să adun pe fiii tăi precum adună pasărea puii săi sub aripi, dar n-ați voit".
Cum Se comportă Domnul și Mântuitorul nostru față de toți necredincioșii de astăzi, față de toți "copiii Săi cei răzvrătiți", care-I neagă existența sau rămân indiferenți față de Jertfa Sa mântuitoare? Îi bate? Îi pedepsește? Nu, ci le respectă libertatea!
Vechiul Testament? Da, în V T sunt porunci, pe care Domnul Hristos le-a desăvârșit, le-a "plinit", în Predica Sa de pe Munte. Deși în Vechiul Testament bătaia pare a fi recomandată, Sfântul Apostol Pavel le scrie clar creștinilor: "Nu-i ațâțați la mânie pe copiii voștri, ca să nu se deznădăjduiască, ci creșteți-i în învățătura și certarea Domnului".
Ce-am face, dacă Dumnezeu nu ne-ar respecta liberul arbitru, ci ne-ar constrânge să-I împlinim poruncile? Fără îndoială, nu L-am mai putea iubi.
Vrem ca relația dintre părinți și copii să se bazeze pe teamă, sau pe iubire? Vrem ca micuții să devină persoane incapabile de a lua decizii, obediente, fără simț critic, fără capacitatea de a gândi liber? Cred că nu!
De aceea, cred, am convingerea că voia lui Dumnezeu, Tatăl nostru Cel din ceruri, este aceea ca relația dintre părinți și copii să se bazeze în exclusivitate pe puterea dragostei (nu pe teamă!) căci, așa cum spunea Sf. Ioan Gură de Aur, "dragostea este mai tiranică decât frica".
Bătaia NU are nicio legătură cu Raiul, ci este un păcat, mai cu seamă atunci când este folosită în relația cu cei mici care, așa cum știm, sunt incapabili de a se apăra.


Dumnezeu să fie cu noi toți!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 15.11.2011 at 20:00:33.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 15.11.2011, 20:38:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
I-a pedepsit, trimițându-le un mic cutremur, ca să-i trezească la realitate și să le arate clar care este identitatea Sa? Nicidecum!
Și totuși, exact un mic cutremur a trimis Domnul asupra oamenilor. Scopul ? Exact acela de a-i trezi la realitate și de a le arăta identitatea Sa.
Scris este:

Și iată, catapeteasma templului s-a sfâșiat în două de sus până jos, și pământul s-a cutremurat și pietrele s-au despicat;
Mormintele s-au deschis și multe trupuri ale sfinților adormiți s-au sculat.
Și ieșind din morminte, după învierea Lui, au intrat în cetatea sfântă și s-au arătat multora.
Iar sutașul și cei ce împreună cu el păzeau pe Iisus, văzând cutremurul și cele întâmplate, s-au înfricoșat foarte, zicând: Cu adevărat, Fiul lui Dumnezeu era Acesta!

Verbis Domini.

Citat:

Bătaia NU are nicio legătură cu Raiul, ci este un păcat, mai cu seamă atunci când este folosită în relația cu cei mici care, așa cum știm, sunt incapabili de a se apăra.
Ce-i asta, o glumă ? Aveți cunoștință de vreun act prin care BOR să definească pedeapsa corporală ca păcat ? Avem un proverb: "mai catolic decât Papa". Mutatis mutandis, se poate spune: "mai ortodoxă ca mitropoliții".

Citat:
Dumnezeu să fie cu noi toți!
Și cu spiritul tău.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Este Este permisa slujba logodnei pe perioada postului? pompi Preotul 16 21.03.2011 20:32:41
Unde este iubire, acolo este Dumnezeu NECTARIE Generalitati 1 07.01.2011 15:27:11
Bataia e rupta din rai ! Oare ? Rodica50 Intrebari utilizatori 20 14.11.2010 09:56:49
Este nevoie de intermediari intre noi si Hristos sau este suficienta credinta in El? maria-luisa Generalitati 41 05.01.2010 21:35:11