Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.07.2006, 10:17:08
NeNumimCrestini NeNumimCrestini is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.07.2006
Mesaje: 2
Implicit

Uneori ma intreb daca peste cativa ani se vor mai efectua casatorii religioase!!!
Mai exista inca oameni care viseaza la o casatorie clasica, asa cum cere legea lui Dumnezeu?! Mie frica de ceea ce vad in jurul meu!!!
Oare unde o sa ajungem???
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.07.2006, 10:36:53
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sigur! Atata timp cat mai exista tineri care vin si participa la slujbele bisericii, vor mai exista casatorii crestine. Nu trebuie sa ne temem. Am vazut zilele trecute la tv ca anul acesta nasterile au luat amploare. De anul trecut nr. nasterilor l-a depasit pe cel al avorturilor. Sunt semne bune, chiar daca multi parinti nu-si cresc copiii crestineste, cel putin nu-i mai omoara.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.07.2006, 18:57:11
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Desi se efectueaza casatorii religioase si acuma, aceasta e vazuta de miri ca o simpla formalitate, la fel ca si semnatura data la starea civila. Nu cred ca nu se va mai merge la biserica in viitor pentru a se oficia casatoria si de preot dar s-a uitat modul in care doi oameni isi unesc vietile.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.08.2006, 11:15:06
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pt.NeNumimCrestini
Eu cred ca nu ar trebui sa-ti fie atat de teama de ce fac altii...ci de ce faci tu...si ca sa fiu mai explicita: ma refeream la ce faci tu vis-a-vis de Dumnezeu ,vis-a-vis de cei din jurul tau si apoi vis-a-vis de persoana ta...iar cand vei ajunge sa constati singura ca faci totul foarte bine in toate aceste 3 directii atunci sa-ti pui problema despre ce fac altii si cum fac...si sa-i compatimesti...
In acest context pr.Arsenie Papacioc spune :"e smerit mandruletul"...
Deci haideti sa luam mai multa aminte la noi si apoi la cei din jur...sa ne schimbam putin mentalitatea de a vedea mai intai ce-i in gradina vecinului si apoi sa vedem gunoiul din ograda proprie.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.08.2006, 12:21:35
Stefan500 Stefan500 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.06.2006
Mesaje: 120
Implicit

Cred ca vor mai exista casatorii crestine. Pentru mine casatoria de la starea civila conteaza mai putin - acea bucuatica de hartie inseamna pentru mine aproape nimic; casatoria de la Biserica - pentru mine conteaza mai mult uniunea sprirituala.
Unii il pierd pe Dumnezeu, altii il re(gasesc), asa ca sa nu ne speriem noi ca vor fi numai atei pe lumea asta! :cool:
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.09.2006, 07:26:42
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
Desi se efectueaza casatorii religioase si acuma, aceasta e vazuta de miri ca o simpla formalitate, la fel ca si semnatura data la starea civila. Nu cred ca nu se va mai merge la biserica in viitor pentru a se oficia casatoria si de preot dar s-a uitat modul in care doi oameni isi unesc vietile.
pai cred ca a ajuns deja o simpla formalitate, la fel ca si scoaterea buletinului... "asa se face", "asa se procedeaza" - sunt traditii pe care le tii din inertie, ce sa faci?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.09.2006, 07:26:42
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor
Desi se efectueaza casatorii religioase si acuma, aceasta e vazuta de miri ca o simpla formalitate, la fel ca si semnatura data la starea civila. Nu cred ca nu se va mai merge la biserica in viitor pentru a se oficia casatoria si de preot dar s-a uitat modul in care doi oameni isi unesc vietile.
pai cred ca a ajuns deja o simpla formalitate, la fel ca si scoaterea buletinului... "asa se face", "asa se procedeaza" - sunt traditii pe care le tii din inertie, ce sa faci?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.09.2006, 22:09:09
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
pai cred ca a ajuns deja o simpla formalitate, la fel ca si scoaterea buletinului... "asa se face", "asa se procedeaza" - sunt traditii pe care le tii din inertie, ce sa faci?
Ce sa fac decat sa zic ca imi pare rau ca s-a ajuns la aceasta inertie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.09.2006, 22:25:06
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Casatoria consta in unirea unui barbat si o femeie ce se iubesc in fata lui Dumnezeu,si nu in acele acte cum cred din pacate multi oameni.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.10.2006, 09:20:14
stefan82mihai stefan82mihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.10.2006
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de primus
Citat:
În prealabil postat de theodor
Desi se efectueaza casatorii religioase si acuma, aceasta e vazuta de miri ca o simpla formalitate, la fel ca si semnatura data la starea civila. Nu cred ca nu se va mai merge la biserica in viitor pentru a se oficia casatoria si de preot dar s-a uitat modul in care doi oameni isi unesc vietile.
pai cred ca a ajuns deja o simpla formalitate, la fel ca si scoaterea buletinului... "asa se face", "asa se procedeaza" - sunt traditii pe care le tii din inertie, ce sa faci?
Tocmai asta e tragedia. Ce sa faci ? Sa atragi atentia celor care cred asa ceva, fara sa-i judeci, si sa ai grija sa nu ajungi si tu ca ei.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
urmeaza RMN patricia2006 Generalitati 18 14.07.2012 22:45:49
egipt.bomba cu efect intarziat.ce urmeaza? iulyaan Generalitati 207 01.03.2011 09:18:59
Ce urmeaza? Ioan_Ciobota Generalitati 3 14.10.2008 19:09:38
RADU URMEAZA SA FIE OPERAT! radulia Umanitare 2 18.05.2008 21:00:54
Frica silverstar Generalitati 26 04.11.2006 16:04:52