Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 28.08.2011, 12:49:40
laviniu laviniu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Mesaje: 183
Implicit

Homosexualii sunt pacatosii de ieri si de astazi! Homosexualitatea este atat un pacat cat si o "boala", una cu implicatii la mansarda, zic eu.Dumnezeu stie cel mai bine!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.07.2012, 08:46:11
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de speranta1970 Vezi mesajul
Fetita mea este in clasa a 9a, si cateodata la scoli se obisnuieste ca sa fie dat copiilor o zii de scoala in care nu trebuie sa imbrace uniforma. Aceasta exceptie de la regula de obicei este insotita de o cauza: copiii duc 2 dolari , sau un dolar si doua conserve, care se vor dona pentru saraci. Pe langa aceasta mica donatie se mai mentioneaza ca tot odata copiii sa poarte ceva de o anumita culoare care sa reprezinte ceva importanta: de exemplu portocaliu sa fie pentru armonie, adica ca toata lumea sa traiasca in armonie cu fiecare indiferent de culoarea pielii, sau de nationalitate, sau de credinta, etc.

Ieri au fost anuntat la scoala fetitei ca azi vor putea sa vina iar imbracati cum doresc ei. De data aceasta cauza este pentru a sta impotriva celor care hartuiesc alte persoane prin forta fizica, sau psihica, etc ( ceea ce numeste in engleza; bullying. Apoi, profesoara care se adresa copiilor lea spus:"Va rog, va rog, sa imbracati si ceva de culoare mov, pentru a arata ca acceptati HOMOSEXUALITATEA".

Fetita mea e crescuta cu credinta si ca parinte incerc sa o educ cum pot si cum ma pricep. Si ea stie ca noi nu santem de acord cu homosexualitatea, asa cum nu santem de acord cu incestul, sau pedofilia, sau multe altele ce consideram ca sant lucruri impotriva firii.

Tristetea a venit vazand ca sa ajuns pana acolo, ca acum se infiltreaza in scoli, in sistemul de invatamant, in locul unde parintii isi trimit copiii pentru a fii educati, acolo au ajuns comunitatea homosexuala sa se infiltreze si sa educe copiii sa fie acceptati ca si entitate.Cat de jos se coboara????????????Cat de sireti pot fii???????????

Of Doamne, Dumnezeu sa ne ajute sa continuam sa ne educam copiii in ceea ce este drept.
Asta este tristete mare? Intra pe poze si imagini cu copii din Africa, care mor de foame, pe imagini unde copiilor le sunt puse arme in mana, arme intoarse spre proprii parinti, unde violenta este de neimaginat...s-atunci sa-mi spuneti care este nivelul tristetii dumneavoastra. Poate ca educatia despre care vorbiti, tine doar de toleranta, de combaterea prejudecatilor, si nu de aprecierea homosexualitatii. Homosexualitatea exista si va exista, singurul lucru ce poate fi schimbat, este atitudinea noastra fata de ea, mai ales fata de semeni, fiindca, pana la urma, toti suntem oameni.
Ce este drept pe pamant? Este drept sa-mi instig copilul la dispret fata de homosexuali? Este drept sa urasc copilul altuia fiindca este homosexual? Este drept sa-mi urasc propriul copil fiindca este homosexual?
Nu, nu este drept, nu este drept nici sa facem noi pe dreptii, de parca am faurit noi cerul si pamantul. Suntem nimeni, iar singurele lucruri care ne pot face sa devenim cineva, sunt cele care ne invata sa intelegem oamenii asa cum sunt, distincti, bolnavi ori sanatosi, urati sau frumosi...oamenii.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.07.2012, 14:25:37
kikyo_ea's Avatar
kikyo_ea kikyo_ea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Giurgiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 312
Implicit

Prin aceste manifestari, homosexualitatea nu este acceptata ci incurajata. Nu trebuie sa ii judecam dar nu trebuie nici ei sa ne forteze sa facem ceva importiva credintei noastre,.impotriva firii. Multi adolescenti sufera diverse drame in dragoste si se refugiaza in lucruri nefiresti. Aceste manifestari ii deregleaza sufleteste. Una este toleranta, alta este acceptarea nefirescului...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.07.2012, 15:39:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Asta este tristete mare? Intra pe poze si imagini cu copii din Africa, care mor de foame, pe imagini unde copiilor le sunt puse arme in mana, arme intoarse spre proprii parinti, unde violenta este de neimaginat...s-atunci sa-mi spuneti care este nivelul tristetii dumneavoastra.
Hm, pai daca asa stau lucrurile de rau in lume, la o adica de ce am mai condamna hotia?
Haideti sa fim toleranti si fata de hoti.

Si fata de adulterini.

Si mai gasiti si alte cateva categorii care par inferioare "copiilor din Africa care mor de foame".

Citat:
Poate ca educatia despre care vorbiti, tine doar de toleranta, de combaterea prejudecatilor, si nu de aprecierea homosexualitatii.
Gresit.
"educatia" asta merge in directia acceptarii homosexualitatii ca ceva normal si merge pana la accepta casatoria homosexuala (in biserica, de ce nu?) familii homosexuale, cu copii, etc.

Citat:
Homosexualitatea exista si va exista, singurul lucru ce poate fi schimbat, este atitudinea noastra fata de ea, mai ales fata de semeni, fiindca, pana la urma, toti suntem oameni.
Care atitudine? Iubeste pe pacatos, uraste pacatul. Asta e atitudinea.
Dar nu, ei vor sa ne invete cum sa iubesti pacatosul cu tot cu pacat sau mai degaba pacatul lui in primul rand.

Citat:
Ce este drept pe pamant? Este drept sa-mi instig copilul la dispret fata de homosexuali?
Tie nu ti-e bine?
Cine ti-a zis "sa-ti instigi copilul la dispret fata de homosexuali"?

Citat:
Este drept sa urasc copilul altuia fiindca este homosexual? Este drept sa-mi urasc propriul copil fiindca este homosexual?
Cine a zis ceva de ura?
Asta miroase a activist homo, doar ei pun ura in fatza - cand de fapt oamenii n-ar da doi bani pe problemele lor de la etajul superior daca n-ar incerca atat de obsesiv sa iasa in fatza cu chestia asta.

Citat:
Nu, nu este drept, nu este drept nici sa facem noi pe dreptii, de parca am faurit noi cerul si pamantul.
Nu noi am desemnat homosexualitatea ca fiind o problema morala.

Si hai sa zicem ca nu crezi in Dumnezeu (ca asa pare), uita-te in jur, homosexualitatea e un defect, nu e vorba ca cineva se naste cu ochi albastri sau altcineva cu ochi verzi, este un handicap serios si de cele mai multe ori e dobandit/conditionat social si se poate trata, asta daca nu cumva ca sa-si gaseasca o scuza, prefera sa creada ca e determinare absoluta.

Citat:
Suntem nimeni, iar singurele lucruri care ne pot face sa devenim cineva, sunt cele care ne invata sa intelegem oamenii asa cum sunt, distincti, bolnavi ori sanatosi, urati sau frumosi...oamenii.
Vorbsti poate in dreptul tau.
Omul fara Dumnezeu este intr-adevar un nimic, n-are nici un sens pentru existenta sa, nici un reper moral absolut, si tu din lipsa de busola confuzi (printre multe altele) frumuseta si sanatatea fizica cu cea morala.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.07.2012, 17:10:37
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Alin, vad ca esti expert in toate, nu am ce sa-ti mai spun...tu esti inteleptul, credinciosul, moralitatea intruchipata, ma bucur pentru tine!
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.07.2012, 11:58:26
speranta1970's Avatar
speranta1970 speranta1970 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2009
Locație: brisbane, australia
Religia: Ortodox
Mesaje: 160
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Asta este tristete mare? Intra pe poze si imagini cu copii din Africa, care mor de foame, pe imagini unde copiilor le sunt puse arme in mana, arme intoarse spre proprii parinti, unde violenta este de neimaginat...s-atunci sa-mi spuneti care este nivelul tristetii dumneavoastra]

Poate ca educatia despre care vorbiti, tine doar de toleranta, de combaterea prejudecatilor, si nu de aprecierea homosexualitatii.

Homosexualitatea exista si va exista, singurul lucru ce poate fi schimbat, este atitudinea noastra fata de ea, mai ales fata de semeni, fiindca, pana la urma, toti suntem oameni.
Da, ai dreptate, homosexualitatea a existat de mult, dar este o scarba inaintea lui Dumnezeu, nu uita.Asa cum sa nu-mi fie mie scarba daca eu caut sa urmez pe Dumnezeu?

Ce este drept pe pamant? Este drept sa-mi instig copilul la dispret fata de homosexuali? Este drept sa urasc copilul altuia fiindca este homosexual? Este drept sa-mi urasc propriul copil fiindca este homosexual?]

Nu, nu este drept, nu este drept nici sa facem noi pe dreptii, de parca am faurit noi cerul si pamantul. Suntem nimeni, iar singurele lucruri care ne pot face sa devenim cineva, sunt cele care ne invata sa intelegem oamenii asa cum sunt, distincti, bolnavi ori sanatosi, urati sau frumosi...oamenii.

Cunosc foarte bine situatia acelor nenorociti, si nu numai ca ma intristeaza dar mi-i se rupe inima pentru ei. Dar am gasit o cale sa pot ajuta astfel de persoane (sponsorizez o fetita pe nume Pealda din Zambia, care nu a avut nici un viitor si sansa sa moara de foame cu familia daca nu o sponsoriza careva), de altfel continui sa dau ajutor in multe feluri si pe multe cai altora mai dezavantajati. Si cateodata nu dadeam chiar din prisos. Si astea mi-a mai alinat din tristetea cu privire la astfel de aspecte pentru ca sant cai de ajutor si se dau ajutor ( si aici am intalnit si cunosc personal oameni care parte din viata lor este dedicata voluntar pentru cei care au nevoie de ajutor: financiar, material, moral, de reabilitare, etc, etc.) Oameni care sufera asa au fost mereu si vor fii mereu dar mereu Dumnezeu a trimis ajutoare intr-un fel sau altul.

A nu accepta ceva nu inseamna a ura o persoana. Urasc actul dar nu persoana. Si aici homosexualitatea este tolerata de foarte mult timp, dovada ca multi din conducerea Guvernului Australian sant homosexuali cunoscuti, nu se ascunde nimeni. Directorul spitalului la care lucrez este homosexual, si este respectat din punct de vedere profesional. Si de asemenea este cunoscut ca traieste cu partenerul lui (tot homosexual binenteles) de ani si ani de zile, dar nimeni nu spune nimic rau, este impotriva conduitei, trebuie sa fii foarte atent sa nu discriminezi, sa nu fii acuzat de hartuiala sexuala ca ai atins pe cineva de cot din greseala. Deci nu este vorba de acceptare, ca sant acceptati, este vorba de sfidare. Inca ceva, homosexualii doresc sa fie legalizat casatoria intre homosexuali si bine-nteles sa au dreptul sa adopte copii. Momentan au depus Bill pentru aprobarea casatoriei intre homosexuali. Deci, ei fac inca un salt pentru a batjocorii de data asta sacrilegiul casatoriei.


Au fost mai multe evenimente care au dus la tristetea mea cu privire la astfel de "educatie". Nu voi intra in amanunte, dar nu este vorba despre o simpla educatie de acceptare sau toleranta, este o sfidare. Au folosit proteste agresive, postere care au inclus biblia ( ei sustin mereu un vers din Biblie de la Ion, nu mai tin minte ce capitol, dar este vorba de a iubi pe toata lumea). De ce folosesc Biblia? De ce ataca Loby Crestin Australian, de ce crestinatatea ai deranjeaza? Ca cei care sant impotriva homosexualilor nu sant neaparta crestini. Cei care ataca homosexuali nu sant mereu crestini.
Nu judec pe nimeni, fiecare cum alege, dar de ce sa fiu obligata sa imi placa ceva daca mie nu-mi place.

Oricum, intre timp am aflat ca sant multi care impartasesc acelasi sentiment si au hotarat sa se opuna. Biserica Ortodoxa Greaca a scris o scrisoare prim ministrului care a fost semnata de multi (printre care si eu si altii care sant de aceeasi parere). Lupta este continua, dar stiu ca Dumnezeu are grija de cei care-L urmeaza si noi ca parinti avem datoria sa ne educam copiii ce este drept inaintea lui Dumnezeu. Nu invatam sa uram pe nimeni, dar invatam ce este urat si sa se fereasca. Baiatul meu are prieteni homosexuali si nu a fost de acord cu ceea ce sa petrecut, si a spus clar: santem oameni, dar fiecare cu treaba lui, nimeni nu are dreptul sa te forteze sa fii ca ei sau sa gandesti ca ei.

Tristetea mea a venit din faptul ca pentru mine a fost ceva nou, si mam simtit neputincioasa in fata acestui act, si felul manipulant in care homosexualii au expus ceea ce subtil vroiau de la inceput, mii sa parut miselesc, pervers. Multi dintre ei cum am spus inainte sant oameni educati, care detin posturi bine puse care au capabilitatea sa faca schimbari la nivel national. Studiazapana ce si Biblia ca sa stie cum se loveasca cat mai tare in crestinism, se agata de copii inocenti ca sa formeze o anumita generatie. Acum stiu ca pot face ceva impotriva acestor acte, ca nu sant singura care face ceva sa-si exprime opinia si se opune acestor acte de "educatie". Ei mereu sustin ca daca cineva ai ataca sau nu le place ceea ce fac ei sufera de homophobie ( si cate fac ei in public sa provoace lumea, nu stiu in Romania, dar aici nu au rusine sa se tina de mana si sa se sarute in autobuz sau pe strada, sau in tren sa vada toata lumea cat de indragostiti sant ei). EU nu am homophobie, mi-e pur si simplu scarba.

In fine, am si eu o intrebare pentru tine Ory, daca tot ai pus problema ca ar trebuii sa ma intristez de copii care mor de foame si nu de educatia homosexualilor. Eu ajut pe cei care mor de foame in Africa, tu ai ajuti? Ca este usor sa spui ca ti-e mila si te intristezi dar sant curioasa cati de fapt sant cei care ajuta? Ca aici sant destui care ajuta, si apoi o sa spui ca da, noi ne permitem. Iar eu iti spun sa te mai gandesti: eu stau in chirie, nu am casa mea, si posibil ca va trece mult timp cand voi putea sa cumpar o casa, sau poate niciodata. Si stiu care da bani la copii din Africa si persoana sta in casa de stat, pe o pensie mica, si se intreba oare cum sa faca sa mai sponsorizeze inca un copil din Africa, sau Asia.

Si sa-ti mai spun inca ceva. STIAI CA AFRICANII NU SE AJUTA INTRE EI????Am avut o colega din Kenya in facultate, in urma cu ani. Era studenta internationala ( si aici sa fii student international costa nu gluma). Si fiind la cunostiinta cu situatia celor care mor de foame de pe acolo, am intrebat, cum se poate ca familia ei poate sa o intretina la facultate in Australia si in acelasi timp altii in aceeasi tara cu ea mor de foame, si au reclame la televizor si cer de mancare la toata lumea). Stii ce mia raspuns? Ca da, sant care mor de foame, dar fiecare cum poate, unii au, altii mai putin, altii au ferme apoi vine seceta si dintro data din oameni care au avut de toate raman intimp sa moara de foame. Guvernul ajuta putin dar este mai usor sa ceara ajutoare de afara, si asa sant multi care le place sa faca pe eroii (americanii, francezii, etc, ) care vor sa spuna ce fapte bune au facut, cum au ajutat pe saracii africani (sau vietnamezi, sau tailandezi, etc). In fine, e multa politica, dar am facut o paranteza.
__________________
"Vă rătăciți neștiind Scripturile, nici puterea lui Dumnezeu." (Matei, 22,29)

Last edited by speranta1970; 20.07.2012 at 12:07:22.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 22.07.2012, 11:54:52
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Tristetea a venit vazand ca sa ajuns pana acolo, ca acum se infiltreaza in scoli, in sistemul de invatamant, in locul unde parintii isi trimit copiii pentru a fii educati, acolo au ajuns comunitatea homosexuala sa se infiltreze si sa educe copiii sa fie acceptati ca si entitate.Cat de jos se coboara????????????Cat de sireti pot fii???????????
Unde e siretenia aici? In faptul ca vi se comunica in mod clar si fara echivoc ce ar semnifica respectiva culoare mov, daca anumiti copii ALEG sa o poarte?

Cat despre infiltrare, e un cuvant prost ales, dupa parerea mea. Scoala e unul dintre locurile in care acest lant de discriminare, neintelegere si ura (fie ca sunt pe baza sexuala, rasiala sau etnica) care e perpetuat in anumite familii poate fi rupt. Si e un lucru bun ca se intampla asta.

Ce va deranjeaza, de fapt? Faptul ca fetita Dv. ar putea invata ca homosexualii sunt si ei oameni, si ca ar trebui sa se bucure de drepturi egale?

Citat:
În definitiv, de ce să accept homosexualitatea și să nu accept drogurile ?
Hmmm - sa fie oare pentru ca nu exista nici o legatura intre cele doua?

Citat:
Accepti pe homosexuali,ca oameni, nu-i hartuiesti, nu-i persecuti, insa nu accepti homosexualitatea.
Asta e ca si cum ai spune ca ii accepti pe negri sau pe asiatici, ca sunt oameni si ei, dar continui sa ii discriminezi pe baza etnica.

Citat:
Homosexualii, mai ales dacă nu se manifestă public, sunt tolerați.
Da, adica pot fi homosexuali atata timp cat tu nu stii despre asta, nu? Cata marinimie din partea ta, sa le propui unor oameni sa isi tina identitatea ascunsa, doar pentru a nu te deranja pe tine.

Citat:
si tin sa mentionez ca daca au fost cazuri de abuz,foarte rar si nu este acceptat oricum ( bulying) nu au fost impotriva homesexualilor.
Probabil vorbiti exclusiv despre scoala la care merge fiica Dv. Bullying la adresa elevilor homosexuali (sau presupusi homosexuali de catre colegi) este o problema reala in America. Sau nu ati auzit de sinuciderile legate de asta?

Cititi aici:

http://www.rollingstone.com/politics...teens-20120202

Citat:
Si nu ca persoane cu handicap ci ca perfect normale mai mult se disculpa de orice vina mintind ca "asa te nasti".
Si pe ce te bazezi cand spui ca e o minciuna? Ia zi, cam cati dintre prietenii tai sunt homosexuali? Sau cu cati homosexuali ai stat de vorba despre cum e sa fii homosexual?

Citat:
Chiar dorinta de a apartine unei lumi "cool" poate atrage adolescentii pe panta asta, avand modele (in special in lumea artistica) persoane gay, personaje gay din filme!
Greu de crezut ca o persoana care nu e atrasa de acelasi sex din start ar deveni atrasa doar pentru ca asa e moda. Ceva studii care sa sustina punctul asta de vedere exista?

Citat:
Din cate stiu homosexsualitatea este o boala ce poate fi tratata, dar nu cred ca cel ce este homosexual ar dori sa fie vindecat.
Poate fi tratata numai in mintea celor care cred ca e o boala:)
Singurele clinici care sustin asta sunt, surpriza, crestine, si nu au nici o legatura cu medicina, psihologia sau stiinta in general, ci doar cu ideologia crestina. Ai carei adepti sunt cunoscuti pentru abilitatea de a ignora realitatea, atunci cand le contrazice dogma:)

Citat:
Nu trebuie sa ii judecam dar nu trebuie nici ei sa ne forteze sa facem ceva importiva credintei noastre,.impotriva firii.
Cine te forteaza sa faci ceva? Cu ce te afecteaza pe tine ca homosexualii sunt recunoscuti ca atare si se bucura de drepturi egale?

Citat:
"educatia" asta merge in directia acceptarii homosexualitatii ca ceva normal si merge pana la accepta casatoria homosexuala (in biserica, de ce nu?) familii homosexuale, cu copii, etc.
Da, educatia asta ar rezulta in drepturi egale pentru o importanta minoritate sexuala. Oribil! Cine ar vrea asa ceva?:)

Citat:
Si hai sa zicem ca nu crezi in Dumnezeu (ca asa pare), uita-te in jur, homosexualitatea e un defect, nu e vorba ca cineva se naste cu ochi albastri sau altcineva cu ochi verzi, este un handicap serios si de cele mai multe ori e dobandit/conditionat social si se poate trata, asta daca nu cumva ca sa-si gaseasca o scuza, prefera sa creada ca e determinare absoluta.
Este un handicap doar pentru ca e perceput asa. Tot un handicap era sa te nasti negru in America in anii 1800, si tot un handicap e sa te nasti intr-una din castele inferioare din India in 2012. E un handicap doar in societati retrograde, ca a noastra, unde lumea intelege putin, dar judeca mult.

E dobandit? Se poate trata? Care iti sunt sursele pentru afirmatiile astea?

Citat:
Omul fara Dumnezeu este intr-adevar un nimic, n-are nici un sens pentru existenta sa, nici un reper moral absolut, si tu din lipsa de busola confuzi (printre multe altele) frumuseta si sanatatea fizica cu cea morala.
De ce moralitatea absoluta de preferat uneia relative, care evolueaza odata cu lumea in care traim si cunostintele acumulate?

Este un non sens total sa spui ca fara Dumnezeu omul e un nimic, cu o existenta fara sens. Cine esti tu sa definesti sensul existentei cuiva? E individual definit de fiecare om pentru sine. Sau crezi ca doar pentru ca ai aderat la o ideologie, asta iti da dreptul sa judeci si sa evaluezi sensul (sau lipsa lui) existentei altora? Si se mai zice ca noi, ateii, suntem aia aroganti...
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 22.07.2012, 12:36:54
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Urasc actul dar nu persoana.
Puteti ura un negru pentru ca e un membru al rasei respective, dar sa il iubiti ca persoana? Nu sesizati contradictia din modul asta de a vedea lucrurile?

Citat:
Deci, ei fac inca un salt pentru a batjocorii de data asta sacrilegiul casatoriei.
Nu am acces la date relevante, dar sunt sigur ca in Australia exista un numar relativ mare de cupluri heterosexuale care nu se casatoresc in biserica, ci doar civil. Deci nu vad nimic sacru in casatorie, ii intereseaza strict partea legala. Nu vad pe nimeni revoltat pe tema asta, dar cand homosexualii vor sa aiba acelasi drept, brusc devine o problema.

Casatoria e definita ca sacra in cadrul religiei Dv., in interiorul unui set de valori specifice religiei Dv. Nu sunt valori universale, nu au nici o utilitate observabila sau dovedita, si nu pot fi impuse nimanui.

Casatoria e un drept legal, indiferent de religie.

Nu aveti nici un drept sa le ingraditi accesul membrilor unei minoritati sexuale la acest drept legal, doar pentru ca peste aspectul legal Biserica de care apartineti a mai pus o eticheta, aceea de "sacru".

Citat:
Nu judec pe nimeni, fiecare cum alege, dar de ce sa fiu obligata sa imi placa ceva daca mie nu-mi place.
Cine vorbeste de placut aici? Pana la urma, toleranta exact asta inseamna: sa tolerezi ceva ce nu iti place. Sa inteleg ca e OK sa ingradim drepturile altora in functie de ce ne place sau nu, indiferent daca respectivul lucru are un efect asupra noastra sau nu?

Citat:
Ei mereu sustin ca daca cineva ai ataca sau nu le place ceea ce fac ei sufera de homophobie ( si cate fac ei in public sa provoace lumea, nu stiu in Romania, dar aici nu au rusine sa se tina de mana si sa se sarute in autobuz sau pe strada, sau in tren sa vada toata lumea cat de indragostiti sant ei).
Sigur, o fac ca sa provoace, nu pentru ca, Doamne fereste, sunt indragostiti, si o arata in acelasi fel in care o fac si heterosexualii. Daca homosexualii isi arata afectiunea in mod public, in mod clar o fac cu un scop diferit de restul lumii, nu-i asa?

Haideti sa nu mai prezentam pareri personale ca fapte de netagaduit, ce ziceti?

Citat:
EU nu am homophobie, mi-e pur si simplu scarba.
Nici macar nu stiti ce inseamna termenul "homophobie", dar aveti pareri solide despre homosexuali.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 22.07.2012, 13:42:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de konijiro Vezi mesajul
Unde e siretenia aici? In faptul ca vi se comunica in mod clar si fara echivoc ce ar semnifica respectiva culoare mov, daca anumiti copii ALEG sa o poarte?
Pai da, si pionerii alegeau sa-si poarte cravata..

Citat:
Cat despre infiltrare, e un cuvant prost ales, dupa parerea mea. Scoala e unul dintre locurile in care acest lant de discriminare, neintelegere si ura (fie ca sunt pe baza sexuala, rasiala sau etnica) care e perpetuat in anumite familii poate fi rupt. Si e un lucru bun ca se intampla asta.
La fel se zice si cu educatia materialist-dialectica si ateismul stiintific, stiai?

Citat:
Ce va deranjeaza, de fapt? Faptul ca fetita Dv. ar putea invata ca homosexualii sunt si ei oameni, si ca ar trebui sa se bucure de drepturi egale?
Nu e despre homosexuali, e despre homosexualitate.
Dar probabil nu esti pregatit sa sesizezi finetzuri din astea..

Citat:
Asta e ca si cum ai spune ca ii accepti pe negri sau pe asiatici, ca sunt oameni si ei, dar continui sa ii discriminezi pe baza etnica.
Pentru un ateu fara busola nu-i de mirare ca a fi homosexual si a fi negru e una si aceeasi chestie.

Citat:
Da, adica pot fi homosexuali atata timp cat tu nu stii despre asta, nu? Cata marinimie din partea ta, sa le propui unor oameni sa isi tina identitatea ascunsa, doar pentru a nu te deranja pe tine.
Uite o comparatie mai bune: exista oameni impotenti.
Atat timp cat sunt impotenti si atat, nu deranjeaza pe nimeni, ba chiar ar putea atrage ceva compasiune.
Dar daca ar incepe sa-si fluture organele pe strada sa arate ca sunt impotenti si mandri de lucrul asta, e o problema.
Nu crezi?

Citat:
Probabil vorbiti exclusiv despre scoala la care merge fiica Dv. Bullying la adresa elevilor homosexuali (sau presupusi homosexuali de catre colegi) este o problema reala in America. Sau nu ati auzit de sinuciderile legate de asta?
Copii se tachineza din N motive.
Ca ala e mai prost, ca ala e mai gras, si altele.
N-am vazut sa se organizeze campanii in scoli de genul "stupid pride" sau "fat pride" ca sa se elimine chipurile discriminarea si persecutia pe aceste criterii.

Citat:
Greu de crezut ca o persoana care nu e atrasa de acelasi sex din start ar deveni atrasa doar pentru ca asa e moda. Ceva studii care sa sustina punctul asta de vedere exista?
Moda? Sa speram ca nu se ajunge pana acolo.
Dar e suficient sa se stearga linia dintre bine si rau (cum se incearca de fapt) ca sa fie suficiente caderi din acest motiv.

Citat:
Singurele clinici care sustin asta sunt, surpriza, crestine, si nu au nici o legatura cu medicina, psihologia sau stiinta in general, ci doar cu ideologia crestina.
Ai carei adepti sunt cunoscuti pentru abilitatea de a ignora realitatea, atunci cand le contrazice dogma:)
Serios. Doar pentru ca asa spui tu.

Citat:
Este un handicap doar pentru ca e perceput asa. Tot un handicap era sa te nasti negru in America in anii 1800, si tot un handicap e sa te nasti intr-una din castele inferioare din India in 2012. E un handicap doar in societati retrograde, ca a noastra, unde lumea intelege putin, dar judeca mult.
Dupa cum ziceam, cand n-ai busola, toate intra la gramada in acelasi cos.

[quote]E dobandit? Se poate trata? Care iti sunt sursele pentru afirmatiile astea? [/qupote]

E inascuta? Nu se poate trata?
Care iti sunt sursele pentru afirmatiile astea?

Citat:
De ce moralitatea absoluta de preferat uneia relative, care evolueaza odata cu lumea in care traim si cunostintele acumulate?
Realitatea nu arata nici o evolutie morala ci mai degraba o involutie.
Si nu doar la capitolul asta de moralitate, si nu doar la capitolul moralitate.

Citat:
Este un non sens total sa spui ca fara Dumnezeu omul e un nimic, cu o existenta fara sens.
Bun, sa zicem ca e o existenta derizorie, esti mai fericit asa? :)

Citat:
Cine esti tu sa definesti sensul existentei cuiva? E individual definit de fiecare om pentru sine.
Da, dar tot derizoriu ramane.


Citat:
Sau crezi ca doar pentru ca ai aderat la o ideologie, asta iti da dreptul sa judeci si sa evaluezi sensul (sau lipsa lui) existentei altora? Si se mai zice ca noi, ateii, suntem aia aroganti...
Pai ateii nu fac acelasi lucru in dreptul celor credinciosi? Nu ii clasifica in fel si chip?
Iar daca li se intoarce favorul, vaaai sunt victime..
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.07.2012, 14:30:18
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Pai da, si pionerii alegeau sa-si poarte cravata..
Cravata aia de pionier nu era cumva uniforma, sau nu mai tin eu minte? Nu era cumva uniforma obligatorie?

In primul post al acestui thread, a zis initiatoarea ceva de obligativitatea purtarii vreunei culori, in mod special?

Citat:
La fel se zice si cu educatia materialist-dialectica si ateismul stiintific, stiai?
Daca pentru tine cuvintele folosite sunt singurele care conteaza, inteleg de ce e tot aia. Alti oameni se mai uita si la argumentele din spatele cuvintelor.

Citat:
Nu e despre homosexuali, e despre homosexualitate.
Dar probabil nu esti pregatit sa sesizezi finetzuri din astea..
In loc sa dai raspunsuri arogante si condescente, mai bine ai face ceva constructiv, adica ai explica diferenta intre cele doua. Daca nu ai timp si chef, nu te implica in discutie, e mai simplu.

Citat:
Pentru un ateu fara busola nu-i de mirare ca a fi homosexual si a fi negru e una si aceeasi chestie.
Din punctul de vedere al posibilitatii de a alege, ESTE acelasi lucru.

Citat:
Uite o comparatie mai bune: exista oameni impotenti.
Atat timp cat sunt impotenti si atat, nu deranjeaza pe nimeni, ba chiar ar putea atrage ceva compasiune.
Dar daca ar incepe sa-si fluture organele pe strada sa arate ca sunt impotenti si mandri de lucrul asta, e o problema.
Impotenta nu tine de identitate. In plus, de cati impotenti ai auzit care nu se bucura de drepturi legale egale pentru ca sunt impotenti?

Citat:
N-am vazut sa se organizeze campanii in scoli de genul "stupid pride" sau "fat pride" ca sa se elimine chipurile discriminarea si persecutia pe aceste criterii.
Asa. Si pentru ca nu putem face campanii care sa elimine TOATE cauzele de hartuire, hai sa nu facem NICI UNA, e mult mai constructiv asa, nu?

Citat:
Dar e suficient sa se stearga linia dintre bine si rau (cum se incearca de fapt) ca sa fie suficiente caderi din acest motiv.
Da? Linia s-a sters deja, in anumite tari si State din US, unde casatoriile intre persoane de acelasi sex au fost legalizate. Ai vreo dovada care sa arate ca, in tarile si statele alea, numarul homosexualilor e in crestere?
Mai ales al homosexualilor care devin homosexuali ca ar fi o moda?
Astept. Un link, ceva, orice.

Citat:
Serios. Doar pentru ca asa spui tu.
Nu, nu asa spun eu. Astept de la tine exemple din multele clinici care fac gay conversion si care nu sunt afiliate religios.
Ar mai ajuta si niste link-uri catre studii care sa arate ca gay conversion therapy functioneaza.

Citat:
E inascuta? Nu se poate trata?
Care iti sunt sursele pentru afirmatiile astea?
In caz ca nu stiai, homosexualitatea nu mai e considerata boala deja de ceva vreme. Deci nu ai ce trata.

Cine nu o mai considera boala? Psihologii si psihiatri, adica aia care sunt in masura sa isi dea cu parerea. Dar nu, tu crezi ca niste pastori obscuri din Epoca Bronzului sunt autoritatea suprema in legatura cu asta.

Citat:
Realitatea nu arata nici o evolutie morala ci mai degraba o involutie.
Nu, realitatea arata o slabire a influentei crestine asupra lumii, de-aia vi se pare voua co moralitatea (aia crestina, batuta in cuie) pierde teren. Si e normal sa o faca, pentru ca nu functioneaza, si ca alte elemente din crestinism, ignora realitatea si drepturile individuale.

Citat:
Bun, sa zicem ca e o existenta derizorie, esti mai fericit asa? :)
Da, dar tot derizoriu ramane.
Sigur. Pentru ca daca nu imi traiesc viata cu frica de Iad, si cu speranta in Rai, nu am vreo sansa la fericire. Mai zi asta de cateva ori, in oglinda, poate devine adevar universal.

Si tot nu ai explicat de unde pana unde ai autoritatea sa judeci vietile unui intreg grup social, asa, la calup.

Citat:
Pai ateii nu fac acelasi lucru in dreptul celor credinciosi? Nu ii clasifica in fel si chip?
Iar daca li se intoarce favorul, vaaai sunt victime..
Problema e ca noi nu ne prezentam ca modele de moralitate, racordati la tzeava cu reguli divine, si avem prin urmare dreptul sa le spunem altora ce e moral sau nu.

Voi faceti asta, in timp ce oferiti lectii legate de virtuti ca smerenie, etc. Nu noi nu ne incalcam regulile propriei religii, voi o faceti.

Si in timp ce o faceti, mai aveti pretentia sa va ia cineva in serios cand spuneti ca religia va face mai buni.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suflet Románesc-Suflet Crestinesc C-tin Generalitati 27 11.10.2017 16:07:48
Un suflet trist... ladyanda Generalitati 82 26.03.2011 00:31:26
Despre suflet allisa Intrebari utilizatori 14 20.02.2011 09:58:29
Postul - inseamna intotdeauna tristete? sophia Postul 8 09.12.2009 17:16:41
suflet gol diador Generalitati 18 28.09.2009 18:30:07