Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Homosexualitatea
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.06.2012, 18:29:47
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul

2)Curtea chiar a decis asta si atunci i se impune bisericii sa cunune cuplurile de acelasi sex sub amenintarea unor procese si probabil plata unor sume imense de bani.
Din ce stiu in Danemarca exista o lege care obliga biserica de stat, luterana cred, sa casatoreasca cuplurile de acelasi sex.

http://www.telegraph.co.uk/news/worl...n-church.html#
Reply With Quote
  #12  
Vechi 11.06.2012, 20:23:01
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Din ce stiu in Danemarca exista o lege care obliga biserica de stat, luterana cred, sa casatoreasca cuplurile de acelasi sex.

http://www.telegraph.co.uk/news/worl...n-church.html#
Da, asta scrie in stire. Avem in fata dovada cea mai clara a ceea ce se ascunde in spatele luptei pentru drepturile minoritatilor sexuale.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.06.2012, 20:31:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul



Cândva, probabil destul de curând, se va ajunge și aici. Deja un preot canadian a fost condamnat pentru discriminare, deși nu a făcut altceva decât să amintească la predică învățătura biblică despre păcatul sodomiei.
Până ce Biserica va fi împinsă, din nou, în catacombe, ea va trebui să iasă la luptă. Or, în această privință, forma superioară de luptă este lupta politică. Va trebui ca Biserica să iasă din neutralitatea ei serafică. Acolo unde nu există partide creștine (de exemplu, în țara noastră) ele vor trebui create, coordonate și îndrumate. Eu, unul, altă posibilitate nu văd în condițiile actuale.
toate bune si frumoase...Biserica sa se implice in politica (parerea mea ca e un lucru bun), dar opinia publica nu v-a fi de acord, caci de, nu vrem sa ajungem ca Iranul-stat teocratic
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.06.2012, 22:00:25
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
toate bune si frumoase...Biserica sa se implice in politica (parerea mea ca e un lucru bun), dar opinia publica nu v-a fi de acord, caci de, nu vrem sa ajungem ca Iranul-stat teocratic
Cred că greșești când te pronunți(la plural) în numele opiniei publice.
Cine crezi că ”nu vrem” să ajungem un stat teocratic și de ce?
Eu consider că e cea mai folositoare(individual și colectiv) formă de guvernare.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 11.06.2012, 22:21:03
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
toate bune si frumoase...Biserica sa se implice in politica (parerea mea ca e un lucru bun), dar opinia publica nu v-a fi de acord, caci de, nu vrem sa ajungem ca Iranul-stat teocratic
În timp ce este adevărat că Iranul este stat teocratic, trebuie observat că statele creștine nu au avut acest atribut (cu obscure excepții, de exemplu Republica Geneva, sau Statul Papal, prin însăși natura lui). Nici în Apus, nici în Răsărit nu au existat state teocratice. Regatul Franței, al Angliei, Sfântul Imperiu (nici când era unul singur, nici când, sub Leopold, Imperiul de Răsărit - Osterreich, s-a despărțit), Spania în vremea Recoquistei, stătulețele italiene indiferent de forma de guvernământ (republici, regate, ducate), Regatul Poloniei (singur sau în Uniunea polono-lituaniană) NU au fost teocrații. Aceeași situație în Răsărit: Imperiul Bizantin, Imperiul Rus, "Țaratul Româno-Bulgar", NU au fost teocrații. La fel, Valahia sau Moldova. Au existat mereu două sau mai multe partide (de exemplu partidă filo-polonă și partidă filo-turcă în Divanul Moldovei, etc).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.06.2012, 22:42:31
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu consider că e cea mai folositoare(individual și colectiv) formă de guvernare.
De curiozitate, de ce crezi ca teocratia "e cea mai folositoare(individual și colectiv) formă de guvernare"? Banuiesc ca esti constient ca orice forma de teocratie este din start profund anti-democratica.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.06.2012, 00:15:12
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
De curiozitate, de ce crezi ca teocratia "e cea mai folositoare(individual și colectiv) formă de guvernare"? Banuiesc ca esti constient ca orice forma de teocratie este din start profund anti-democratica.
Pentru că(dîn principiu) teocrația ia măsuri(decizii) în folosul mântuirii tuturor sufletelor, nu în favoarea unei majorități formate ad-hoc din frustrații momentului; prin anumite decizii politice luate cu câteva luni înainte de alegeri ”democratice”(al căror adept eu nu sunt) se poate manipula formarea unor nemulțumiri sociale al căror răspuns ”democratic”(adică prostesc, manipulat) se obține în alegeri.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.06.2012, 11:38:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Din ce stiu in Danemarca exista o lege care obliga biserica de stat, luterana cred, sa casatoreasca cuplurile de acelasi sex.

http://www.telegraph.co.uk/news/worl...n-church.html#
Ministrul danez al cultelor a explicat singurului episcop catolic din această țară că noua lege nu se referă și la catolici.
http://www.catholicculture.org/news/...?storyid=14584

Are și faptul de a nu fi "religie de stat" avantajele lui...
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.06.2012, 22:02:24
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Pentru că(dîn principiu) teocrația ia măsuri(decizii) în folosul mântuirii tuturor sufletelor, nu în favoarea unei majorități formate ad-hoc din frustrații momentului; prin anumite decizii politice luate cu câteva luni înainte de alegeri ”democratice”(al căror adept eu nu sunt) se poate manipula formarea unor nemulțumiri sociale al căror răspuns ”democratic”(adică prostesc, manipulat) se obține în alegeri.
Cum definiti stiintific si cum dovediti existenta "mantuirii" si a "sufletelor"? E obligatoriu sa faceti asta daca vreti un regim teocratic.
In plus, inteleg din ce spuneti ca nu sunteti de acord cu sistemul democratic parlamentar. Ce propuneti in schimb? Conducerea tarii de catre sinodul si patriarhul BOR?
Din moment ce doriti un stat teocratic, presupun ca respingeti libertatea religiei. Ce alte drepturi de azi ati mai dori sa fie restranse (daca e cazul); din ce spuneti pare logic ca nu sunteti de acord cu dreptul la vot, cel putin?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.06.2012, 22:39:59
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
din ce spuneti pare logic ca nu sunteti de acord cu dreptul la vot, cel putin?
Atenție ! Statul teocratic nu exclude dreptul la vot. Exemplul cel mai cunoscut de stat teocratic de azi este Iranul. Or, în Iran se votează și există alternanță la putere. Liderul opoziției din Iran-ul de azi, care dă tare în Ahmaddin-Najjad, a fost ministru sub guvernarea trecută. Partidele din Iran sunt în concurență, tema luptei politice fiind "cine interpretează partitura dată". Cam ca în Europa. Tot cam ca în Europa, cei care susțin că nu doresc o altă interpretare a aceleiași partituri compuse (de ulemale în Iran, de puternicii Bruxelles-ului la noi) se cheamă "jucători anti-sistem" și sunt ostracizați, având șanse foarte mici să câștige vreodată în lupta politică.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CEDO admite organizarea clericilor în sindicat. bob2909 Stiri, actualitati, anunturi 22 03.02.2012 22:32:26
CEDO a ascultat recursul Italiei in cazul crucifixului horatiu.miron Stiri, actualitati, anunturi 0 01.07.2010 21:09:24
Curtea de Apel - Decizie tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 10 19.02.2009 19:37:55