Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 12.01.2015, 08:50:26
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Acum mi-a venit in minte un lucru; o idee venita brusc, si nume:

Eu cred ca Dumnezeu a facut "legea cauza si efect" tocmai pentru ca e atotputernic; vedem foarte bine ca aceasta lege functioneaza foarte bine; si, pe undeva, mi se pare o metoda eficienta si buna de a rasplati sau pedepsi pe cineva, ca pana la urma, ne-o facem oarecum cu mana noastra, deoarece Dumnezeu a stiut ce a facut cand a facut ca lucrurile sa funcioneze dupa aceasta regula, de cauza-efect.

Asa ca, daca, de exemplu (banal si stupid exemplu), traversezi prin loc nepermis este foarte probabil ca, la un momend dat, sa fii lovit de masina (cauza-efect); daca faci rau e foarte probabil sa ti se intoarca la un moment dat; la fel si in cazul in care faci bine;
Nu trebuie ca efectul sa aiba loc neaparat imediat dupa cauza, dar eu sunt convinsa ca efectul va veni la un moment dat; de obicei efectul urmat faptelor si actiunilor noastre, mai ales daca e un efect nu prea bun, pe multi ne fac sa ne gandim putin la noi si la actiunile noastrem la cum influenteaza actiunile noastre pe ceilalti si de ce am primit-o inapoi, lucru care poate produce ulterior schimbari bune in noi.
Eu m patit pe pielea mea de zici de ori; si m-a pus sa ma intreb si sa iau masuri, astfel incat sa nu aiba actiunile emle un impact negativ asupra altora, deoarece asa cum eu pot avea efect negativ asupra altora, tot asa voi simti si eu aceste efecte la un moment dat, voi "gusta" si eu din efectele actiunilor mele negative.

PS: Daca coerenta nu mi-e prea buna, imi cer scuze, dar am scris la "dictarea" gandului de moment.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 12.01.2015, 11:48:01
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Eu cred ca Dumnezeu a facut "legea cauza si efect" tocmai pentru ca e atotputernic;
Exact! O masinarie care se intretine singura este visul oricarui inginer! De ce nu ar face Dumnezeu (Inginerul suprem) un univers care se poate intretine singur (prin legile fizicii)?
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.01.2015, 11:53:23
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Exact! O masinarie care se intretine singura este visul oricarui inginer! De ce nu ar face Dumnezeu (Inginerul suprem) un univers care se poate intretine singur (prin legile fizicii)?
O luam iarasi cu ideile lui Ridley Scott din Prometheus ?
Toate tampeniile de la Hollywood au asa de mare importanta ?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.01.2015, 15:14:51
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Nu stiu filmul, da mi-ai dat idee la ce sa ma uit.

Se pare ca ideile aluia nu sunt chiar atat de inovative, ca mai suntem si altii care le avem (oarecum asemanatoare cel putin).
Eu nu am zis ca Dumnezeu nu ar interveni deloc, ci doar ca ideea de cauza si efect are un scop precis.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.01.2015, 15:25:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Eu nu am zis ca Dumnezeu nu ar interveni deloc, ci doar ca ideea de cauza si efect are un scop precis.
Subiectul topicului nu este daca Dumnezeu intervine sau nu in ce se intampla, ci daca stie sau nu ce se intampla.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.01.2015, 16:10:43
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Subiectul topicului nu este daca Dumnezeu intervine sau nu in ce se intampla, ci daca stie sau nu ce se intampla.
1. Doamne, cercetatu-m-ai și m-ai cunoscut.
2. Tu ai cunoscut șederea mea și scularea mea; Tu ai priceput gândurile mele de departe.
3. Cărarea mea și firul vieții mele Tu le-ai cercetat și toate căile mele mai dinainte le-ai văzut.
4. Că încă nu este cuvânt pe limba mea
5. Și iată, Doamne, Tu le-ai cunoscut pe toate și pe cele din urmă și pe cele de demult; Tu m-ai zidit și ai pus peste mine mâna Ta.
6. Minunată este știința Ta, mai presus de mine; este înaltă și n-o pot ajunge.
7. Unde mă voi duce de la Duhul Tău și de la fața Ta unde voi fugi?
8. De mă voi sui în cer, Tu acolo ești. De mă voi coborî în iad, de față ești.
9. De voi lua aripile mele de dimineață și de mă voi așeza la marginile mării
10. Și acolo mâna Ta mă va povățui și mă va ține dreapta Ta.
11. Și am zis: "Poate întunericul mă va acoperi și se va face noapte lumina dimprejurul meu".
12. Dar întunericul nu este întuneric la Tine și noaptea ca ziua va lumina. Cum este întunericul ei, așa este și lumina ei.
13. Că Tu ai zidit rărunchii mei, Doamne, Tu m-ai alcătuit în pântecele maicii mele.
14. Te voi lăuda, că sunt o făptură așa de minunată. Minunate sunt lucrurile Tale și sufletul meu le cunoaște foarte.
15. Nu sunt ascunse de Tine oasele mele, pe care le-ai făcut întru ascuns, nici ființa mea pe care ai urzit-o ca în cele mai de jos ale pământului.
16. Cele nelucrate ale mele le-au cunoscut ochii Tăi și în cartea Ta toate se vor scrie; zi de zi se vor săvârși și nici una din ele nu va fi nescrisă. (Psalmul 138, 1-16)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare