Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.05.2015, 15:47:54
elzorab2003 elzorab2003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2015
Mesaje: 1
Implicit Botezat ? Riscuri botez a doua oara ? Rog ajutor !

Buna ziua ,

Am o situatie foarte delicata la mine in familie . Incerc sa sintetizez cat mai pe scurt : O persoana in varsta de 60 de ani a fost anuntata recent de mama ei ca nu stie exact daca a fost botezata sau nu .( adica copilul a fost incredintat unei alte persoane sa il boteze in timp ce parintii nu puteau merge din "diferite motive politice la acea vreme " .

Binenteles asta se intampla undeva intre 1956-1957 . Povestea se desfasoara in Tg-Mures .

Cum putem afla daca intradevar s-a savarsit taina botezului din moment ce nu stim nici data exacta a botezului si nici la ce biserica din Tg-Mures s-ar fi realizat ?

Problema mai sus mentionata este acum ca un ghimpe si trebuie neaparat solutionata . Daca persoana in cauza nu este botezata e o problema mare daca se boteaza a doua oara am inteles ca iar e o problema .
Va rog mult sa ma ajutati cu pareri , idei .


Multumesc
Mihai

Last edited by elzorab2003; 13.05.2015 at 15:51:48.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.05.2015, 16:06:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Buna ziua,

Cand boteaza, preotul trece datele in registrul parohial (matricola botezatilor). Nestiindu-se de care parohie din Targu Mures e vorba, parerea mea e sa va adresati, printr-o suplica, protopopului de acolo.
Daca demersul va ramanea in coada de peste, se poate face botezul sub conditie. Adica,daca a fost botezat, ramane valabil primul botez.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.05.2015, 16:50:25
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Eu as merge la toate bisericile din oras si as intreba in prima instanta. Nu sunt putine, dar e oras mic, nu sunt nici chiar atat de multe (nici nu stiu dca existau toate bisericile pe vremea aia; cea din tudor, intersecta 1 decembrie cu pandurilor parca nu era pana dupa 90; asa-mi amintesc eu cel putin); daca nu se rezolva, atunci varianta domnului Mihnea e buna.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.10.2015, 20:48:35
Lgeorge Lgeorge is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2015
Mesaje: 1
Implicit Buna seara

Răspunsul la aceasta întrebare îl găsiți formulat foarte concret în Pidalion (Canoanele Bisericii):
"CANON 84
Canonicestilor legiuiri ale Părinților urmând, hotăram și pentru prunci, de câte ori nu se afla martori adevărați, care fără îndoială sa zică ca aceștia sunt Botezați, și nici ei pentru nevârstnicia, nu vor putea a răspunde cu îndestularea pentru sfințita Taina cea data lor, fără de vreo sminteala a fi dator a se boteza aceștia. Ca nu cumva acest fel de îndoire sa-i lipsească pe ei de curățirea cea de acest fel a sfințeniei.(Cartagina 80)"

Puteți găsi de altfel și tâlcuirea acestui canon în Pidalion.
Îmi cer iertare pentru faptul ca intervin cu un răspuns pentru o situație poate deja rezolvata, însă consider ca merita menționat un astfel de răspuns, din Pidalion, foarte concret în cazul dumneavoastră, pentru ca de cele mai multe ori, astăzi, nu primim răspunsul direct pe care îl cautam la nelămuririle noastre, în canoanele Bisericii.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.10.2015, 22:43:42
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Să zicem că această persoană este credincioasă. Și că a trăit, de bine de rău, creștinește. Crezând în Dumnezeu, în Hristos, în Evanghelie, și crezând că a fost botezat.

Și, fiind în vârstă, moare.

Ce vă imaginați, că la porțile Raiului o să i se înfățișeze Sf. Petru, care o să-i spună: "Well, tu ai crezut că ai fost botezat, dar de fapt noi am verificat registrele și nu ai fost botezat, așa că.... în iad cu tine " ???!!!!!!!!!

Serios, chiar așa credeți ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.10.2015, 02:58:56
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Teoretic, si tu ai putea sa vinzi tot ce ai si sa traiesti din sapat santuri.
Ce, n-ai sa te mantuiesti?

Botezul nu e un simplu gest ritual ca la neoprotestanti.
Botezul e un bun real, mai presus de toate bunurile pamantesti, la care tot omul poate si trebuie sa ravneasca.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 06.10.2015 at 03:01:21.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.10.2015, 08:30:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Să zicem că această persoană este credincioasă. Și că a trăit, de bine de rău, creștinește. Crezând în Dumnezeu, în Hristos, în Evanghelie, și crezând că a fost botezat.
Dar nu este vorba despre asta. Din ce a spus initiatorul topicului, nu rezulta de loc ca ar crede ca a fost botezat. Ceea ce eu inteleg este ca nu are certitudinea botezului.

Intr-un astfel de caz, o persoana care traieste, de bine de rau, crestineste, "o persoana care crede in Dumnezeu, in Hristos, in Evanghelie" face tot ce poate ca sa obtina certitudinea ca a fost botezat.
Aceasta, deoarece Hristos, in care crede persoana respectiva a spus in Evanghelia in care crede persoana respectiva ca cei care cred si se boteaza se vor mantui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.10.2015, 09:00:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

....................
Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Serios, chiar așa credeți ?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.10.2015, 13:56:23
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Să zicem că această persoană este credincioasă. Și că a trăit, de bine de rău, creștinește. Crezând în Dumnezeu, în Hristos, în Evanghelie, și crezând că a fost botezat.

Și, fiind în vârstă, moare.

Ce vă imaginați, că la porțile Raiului o să i se înfățișeze Sf. Petru, care o să-i spună: "Well, tu ai crezut că ai fost botezat, dar de fapt noi am verificat registrele și nu ai fost botezat, așa că.... în iad cu tine " ???!!!!!!!!!

Serios, chiar așa credeți ?
"Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, NU va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu." ( Ioan 3:5)
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.10.2015, 15:56:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si cei botezati cu nisip nu se vor mantui?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare