Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 22.12.2009, 16:35:39
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Dupa faptele noastre vom primi loc in iad sau in rai.
Si eu ma incadrez in aceste cuvinte de mai sus ca toti oamenii.
Daca cineva ar crede sau ar face voia LUI DUMNEZEU de frica iadului nu cred ca se poate numi credincios pentru ca un om care crede se lasa in voia LUI DUMNEZEU iar iadul nul mai poate atinge.Pavel spunea ca nu noi facem ci HISTOS (nu ca nam mai avea liberul arbitru ci pentru ca fiinta noastra ar accepta pe HRISTOS de buna voe fara sa fim fortati) prin noi face dar pina acolo mai e drum lung.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 22.12.2009, 16:38:31
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

Lucrurile arata bine pe hartie, cum spui, pentru ca _traitorii_, deci cei care traiesc dupa regulile acelea si o fac din convingere, nu se bat cu caramida in piept, o fac in intimitatea caselor lor sau in manastiri si cea mai mare parte nu se gaseste pe forumul asta :) Tu nu ai unde sa ii vezi sa ii auzi, asa ca ai putea ajunge in mod eronat la concluzia ca ei nu exista.

Nu stiu cati useri activi sunt pe forumul asta, dar ei nu constituie un esantion reprezentativ pentru vreun studiu, pentru ca tzacanitul la claviatura nu inseamna traire crestina. Despre imprastiatul si divizatul in mii de secte si culte se discuta mult pe alte threaduri, si fara a infiera BC ci doar slabiciunea omeneasca, o sa spun doar ca ea s-a abatut de la cale dupa aproximativ 1ooo ani si ca dupa inca vreo 3-4 secole din ea s-au desprins protestantii si de acolo pa.

Din cate stiu eu - si s-ar putea sa gresesc - bisericile nu se fac pe banii statului, statul subventioneza 30% daca nu ma insel, dar nu cred ca e vorba de 30% din valoarea totala a lacasului de cult, ci doar a terenului+constructiei. Enoriasii doneaza foarte mult pentru pictura, decor, obiecte de cult. In afara de a servi ca lacas de cult, eu vad bisericile, in special pe cele de la sate, care de multe ori sunt la fel de frumoase ca si surorile din orase, ca fiind lacase de cultura, cu mult inainte de a se fi infintat monstruozitatile alea de case de cultura. Era un loc in care tzaranul simplu intra si avea acces la ARTA (nu in primul rand, dar e si asta un aspect): pictura, muzica si text (nu stiu daca ai citit vreodata vreo rugaciune, dar limbajul si continutul sunt bijuterii), cu care nu avea unde altundeva sa se intalneasca. Frumosul de dragul lui Dumnezeu, si lucrul asta nu s-a schimbat intre timp. In plus, cu toate bisericile care se construiesc, sa stii ca sunt pline duminica asa ca deocamdata nu as fi de parere ca sunt prea multe.

Citat:
În prealabil postat de konijiro
Nu pot fi de acord cu tine. Ca oameni, suntem mult mai mult decat nevoi fiziologice. Cam adica la ce iti foloseste informatia? Cum poata sa nu iti foloseasca? Lumea asta e plina de lucruri de care nu vom afla niciodata, pentru ca sunt prea multe pentru o viata de om, dar de ce nu te-ar interesa sa inveti cat mai mult?
Nu stiu ce intelegi tu prin "parametri fiintei mele", dar mie mi se pare ca omenirea a facut cativa pasi imensi in ultimele sute de ani. Acum 3 sau 400 de ani, grija principala a unui om obsinuit dintr-o tara civilizata (dupa standardele de la ora aia) era sa aiba mancare pe masa a doua zi, si eventual carne de 2 ori pe an. Si daca traia sa ajunga la 40 de ani, era fericit. Nu era loc de aspiratii mai inalte, de educatie, sau de fructificare vreunui talent. Orice om din lumea civilizata in acest moment are bani sa isi cumpere o carte, sa calatoreasca, sa isi descopere un talent sau o pasiune. Simplul fapt ca ai acces la chestiile astea iti modifica "parametri" aia de care vorbesti.
Ca si inainte, I beg to differ. Nu toti suntem la fel, nu toti avem creierele 'cablate' la fel. Unii vor sa afle si sa invete cat mai mult, altii vor sa faca arta postmodernista, altii vor sa gradinareasca. Nu toti suntem niste Richard Dawkinshi. Pe unii poate nu ii intereseaza toate cunostintele astea. Mie personal mi-au placut inca din clasa a 5-a biologia si chimia, si acum gasesc lectiile despre evolutionism ca fiind foarte placute dar nu din cauza teoriei in sine, ci pentru ca arata legaturile dintre fiintele vii si facea ca totul sa para foarte structurat si ordonat. In facultate mi-a placut foarte mult genetica dar convingerea mea este ca suntem mai mult decat gene + mediu = love. Si toate descoperirile stiintifice, cum ca universul e infinit, ca are mai multe dimensiuni, ca exista dark matter, ca exista neuroni in oglinda, ca al nostru creieras nu face diferenta intre imaginar si real, nu fac decat sa-mi alimenteze faith-ul. Nu au zis oare inca de acum mii de ani ca Dumnezeu e fara de inceput si fara de sfarsit? Nu au zis ca si daca poftesti in gand, ai savarsit deja pacatul? :) Aveau pe atunci telescoape sau RMN? :)

Revenind la parametrii, unii au avut intotdeauna aspiratii inalte, altii nu au avut niciodata si asta nu tine de posibilitatile financiare. Vezi peste tot exemple de indivizi care au bani si ii cheltuie pentru orice altceva numai pentru a avea contact cu cultura sau pentru a-si descoperi talente nu. Pasiunea pentru masini sau pentru sex qualifies as "aspiratie inalta"? Pasiunea pentru jocurile de noroc? :) Asa cum poti vedea cate-un individ cu posibilitati financiare reduse, care picteaza, sau canta, sau mai stiu eu ce, ia premii la olimpiada de matematica.

Ce inteleg eu prin ei: nevoile fiziologice de baza; nevoia de comunicare si comuniune cu ceilalti indivizi; nevoia de structura (sociala si de orice alt fel; structuram si filtram toate informatiile care ne asalteaza, nu stiu cati dintre noi suntem 'anarhisti' in forul nostru interior, ca si rebeliunea pe care o simtim uneori e _reactie_ si nu initiativa); nevoia de venerare a unei entitati superioare :) E ciudat ca spunem ca un copil nu are capacitate de discernamant si ca nu i se contureaza gandirea abstracta pana pe la 10 ani, dar e capabil sa creada in lucruri pe care nu le-a vazut, experimentat si trait. Ne nastem cu chestia asta, doar ca avem la un moment dat grija sa ne-o suprimam.

Finalizez cu ceva ce mi s-a parut foarte dragut :P
Citat:
When Moyers questioned him on the use of the word theory, Dawkins stated that "evolution has been observed. It's just that it hasn't been observed while it's happening."
Edit: Btw, crestinii Il cam supara pe Doamne-Doamne cand se fac de bafta si prin comportamentul si atitudinea lor ii scarbesc pe altii de alte credinte, facandu-i pe acestia din urma sa judece negativ in bloc nu doar comportamentul individual al crestinului, ci tot ceea ce tine de crestinism. Numai ca nu ne dam seama cand o comitem.

Last edited by lareine; 22.12.2009 at 16:57:35.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 22.12.2009, 17:00:32
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

E gresit spus ca un copil nu vede sau nu intelege.El vede ceea ce noi nu putem vedea dar prin gindirea noastra abstracta credem ca nu poate vedea sau ca isi face iluzii proprii.
EX.
Cind eram cu nepotul meu in parc sa speriat de ceva pe care eu nu puteam sal vad iar a 2 zi cind neam dus in parc el a inceput sal strige in acelasi loc in care sa seriat.Avea pe atunci aproape 2 ani.
Reply With Quote
  #254  
Vechi 22.12.2009, 18:19:36
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Lucrurile arata bine pe hartie, cum spui, pentru ca _traitorii_, deci cei care traiesc dupa regulile acelea si o fac din convingere, nu se bat cu caramida in piept, o fac in intimitatea caselor lor sau in manastiri si cea mai mare parte nu se gaseste pe forumul asta :) Tu nu ai unde sa ii vezi sa ii auzi, asa ca ai putea ajunge in mod eronat la concluzia ca ei nu exista.
Nu am spus ca nu exista, am spus ca sunt putini, si nesemnificativi, atunci cand vine vorba de imaginea pe care crestinismul o are.

Citat:
Despre imprastiatul si divizatul in mii de secte si culte se discuta mult pe alte threaduri, si fara a infiera BC ci doar slabiciunea omeneasca, o sa spun doar ca ea s-a abatut de la cale dupa aproximativ 1ooo ani si ca dupa inca vreo 3-4 secole din ea s-au desprins protestantii si de acolo pa.
Biblia in sine e o carte extrem de interpretabila, care poate duce la o groaza de disensiuni si daca ai doua persoane care o citesc in acelasi timp. Adauga la asta, cum ai zis tu, slabiciunea omeneasca, si dorinta de a controla cat mai multi oameni folosind religia, si ai si schismele. Daca crestinismul era mai mult decat e creatie pur umana, ar fi rezistat in mod mai compact, dupa parerea mea. Nu arata deloc ca ceva gandit de o inteligenta superioara.

Citat:
Din cate stiu eu - si s-ar putea sa gresesc - bisericile nu se fac pe banii statului, statul subventioneza 30% daca nu ma insel, dar nu cred ca e vorba de 30% din valoarea totala a lacasului de cult, ci doar a terenului+constructiei.
Citeste in "Evenimentul zilei", au avut acum cateva saptamani o serie de articole despre cum se construiesc bisericile, si mai ales cine plateste. Ideea e ca BOR se comporta ca un stat in stat. Nu raspund pentru bani, nimeni nu stie ce fac cu ei. Sunt sume mari care se aduna in biserici luna de luna, pe care nimeni nu da chitanta, si nici nu se platesc taxe. BOR e o masina de facut bani si creat influenta. Asta a fost intotdeauna. Si galopul asta inspre a construi biserici e cauzat, in parte, de numarul mare de popi care nu au parohie. Asta e si unul din motivele pentru care se vrea religie in scoli, pentru ca sunt prea mult absolventi de teologie.

Citat:
In afara de a servi ca lacas de cult, eu vad bisericile, in special pe cele de la sate, care de multe ori sunt la fel de frumoase ca si surorile din orase, ca fiind lacase de cultura, cu mult inainte de a se fi infintat monstruozitatile alea de case de cultura. Era un loc in care tzaranul simplu intra si avea acces la ARTA (nu in primul rand, dar e si asta un aspect): pictura, muzica si text (nu stiu daca ai citit vreodata vreo rugaciune, dar limbajul si continutul sunt bijuterii), cu care nu avea unde altundeva sa se intalneasca.
Bisericile nu mai sunt de mult singurul loc unde poti vedea text scris, sau asculta muzica. Asta e in Evul Mediu. Iar ca sursa de cultura, o biblioteca sau o scoala e oricand mai buna ca biserica. Sa construiesti biserici spunand ca de fapt o faci pentru cultura e o mare minciuna.

Citat:
In plus, cu toate bisericile care se construiesc, sa stii ca sunt pline duminica asa ca deocamdata nu as fi de parere ca sunt prea multe.
Avem cel mai mare numar de biserici din Europa, pa cap de locuitor. Si inca se construiesc. Si nu, nu sunt pline.

Citat:
Nu toti suntem la fel, nu toti avem creierele 'cablate' la fel. Unii vor sa afle si sa invete cat mai mult, altii vor sa faca arta postmodernista, altii vor sa gradinareasca.
Evident ca nu suntem la fel. Dar in ziua de azi, ai infinit mai multe posibiltati sa faci ce vrei sa faci. Daca nu te intereseaza si vrei sa vegetezi in casa cautand-o pe Elodia, e OK, dar e OK si daca vrei mai mult. Cam cati oameni de rand crezi ca ajungeau in universitati in Evul Mediu, indiferent cat de mult isi doreau asta?

Citat:
Revenind la parametrii, unii au avut intotdeauna aspiratii inalte, altii nu au avut niciodata si asta nu tine de posibilitatile financiare. Vezi peste tot exemple de indivizi care au bani si ii cheltuie pentru orice altceva numai pentru a avea contact cu cultura sau pentru a-si descoperi talente nu. Pasiunea pentru masini sau pentru sex qualifies as "aspiratie inalta"? Pasiunea pentru jocurile de noroc? :) Asa cum poti vedea cate-un individ cu posibilitati financiare reduse, care picteaza, sau canta, sau mai stiu eu ce, ia premii la olimpiada de matematica.
Repet, e vorba de optiuni. Intotdeauna vei avea oameni care nu sunt interesati, sau care fac alegeri gresite, sau care irosesc oportunitati. Asta nu inseamna ca a avea optiunile astea e ceva rau. Si da, avem infinit mai multe optiuni acum decat acum cateva sute de ani. Ca sa nu mai zic de mancare mai buna, confort in casele noastre, medicina care rezolva din ce in ce mai multe probleme, etc.

Citat:
E ciudat ca spunem ca un copil nu are capacitate de discernamant si ca nu i se contureaza gandirea abstracta pana pe la 10 ani, dar e capabil sa creada in lucruri pe care nu le-a vazut, experimentat si trait. Ne nastem cu chestia asta, doar ca avem la un moment dat grija sa ne-o suprimam.
Nu e ciudat, e explicat deja de psihologie, si nu e o dovada pentru existenta supra naturalului.

Citat:
Finalizez cu ceva ce mi s-a parut foarte dragut :P
Ar fi dragut si daca imi dai tot citatul, nu doar ceva scos din context. Nu de alta, dar evoutia a fost observata. Uite aici, ca ziceai ca iti place biologia:

http://www.talkorigins.org/faqs/faq-misconceptions.html

http://atheism.about.com/od/evolutio...dEvolution.htm
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 24.12.2009, 00:35:13
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

http://mucenicul.wordpress.com/2009/...partind-apele/
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parerea mea... iustin10 Generalitati 22 20.09.2010 11:18:01
parerea mea luciamanta Despre Biserica Ortodoxa in general 13 26.06.2010 22:52:17
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 18:57:39
PAREREA VOASTRA ! cristiboss56 Botezul 51 20.08.2008 16:51:03
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 15:40:38