Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2010, 23:14:27
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Alexmot
Eu cred ca exista si puncte comune cu ereticii.
De exemplu ,explicatiile care le-ai auzit aici,pot veni foarte bine si de la ei.
Cred ca majoritatea Bibliei o interpretam la fel,caci toti suntem oameni si intelegem aceleasi cuvinte.
Exista insa alta pasaje,unde interpretarea lor e radical diferita de cea fireeasca,tocmai pentru a intari o anumita doctrina a lor.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.02.2010, 16:51:50
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Intrun documentar despre potop unii oameni cercetatori au spus ca e posibil sa fi fost vorba de un cerc de gheata in jurul pamintului cum are planeta saturn .
Pai daca ar fi cum spui tu atunci nu inteleg ce mai este cerul adica taria?Se vorbeste de ape de deasupra cerului adica de deasupra tariei ori cerul este ceea ce se vede a fi presarat de miliarde de stele si ca atare ce poate fi deasupra cerului si acele ape care sunt deasupra cerului?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.02.2010, 16:54:47
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul
Dragul meu, nu am studiat problema pusa de tine in discutie, iti spun sincer ca am cautat in ultima vreme sa gasesc acele pasaje care sa ma ajute mai mult sa inteleg aspectele mantuirii si cum o putem avea fiecare dintre noi.
Ce credinta am? Una care deocamdata palpaie si ea acolo, de om care inca nu traieste la nivelul a ceea ce Dumnezeu i-a descoperit, dar mergem inainte cu curaj, nu-i asa...
Acea credinta a ta care zici tu ca palpaie are un nume....Cum se numeste totusi credinta ta?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.02.2010, 17:04:01
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Alexmot
Eu cred ca exista si puncte comune cu ereticii.
De exemplu ,explicatiile care le-ai auzit aici,pot veni foarte bine si de la ei.
Cred ca majoritatea Bibliei o interpretam la fel,caci toti suntem oameni si intelegem aceleasi cuvinte.
Exista insa alta pasaje,unde interpretarea lor e radical diferita de cea fireeasca,tocmai pentru a intari o anumita doctrina a lor.
Singurul punct comun cu ereticii si cu atei este faptul ca toti suntem Dumnezei facuti de Dumnezeu Tatal,dar nu toti (fie ei credinciosi,eretici sau atei) au ochi sa vada si urechi sa auda macar ca au ochi si urechi....Eu insumi ma consider inca orb si surd dar vreau sa vad si sa aud....Orice explicatie este binevenita de la oricine fie el credincios de o anumita credinta,fie eretic sau fie ateu....caci numai asa vom putea afla adevarul.Eu nu cred ca este bine sa interpretam Biblia Ortodoxa ci trebuie sa o intelegem.Ce crezi tu ca sunt apele de deasupra tarie despre care se vorbeste in Facerea din Biblia Ortodoxa?

Last edited by Alexmot; 13.02.2010 at 17:33:17.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.02.2010, 17:52:21
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexmot Vezi mesajul
Pai daca ar fi cum spui tu atunci nu inteleg ce mai este cerul adica taria?Se vorbeste de ape de deasupra cerului adica de deasupra tariei ori cerul este ceea ce se vede a fi presarat de miliarde de stele si ca atare ce poate fi deasupra cerului si acele ape care sunt deasupra cerului?
In a patra zi a facut DUMNEZEU stelele si universul cu toate care sint in el.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 13.02.2010, 18:22:48
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit ptr Alexmot

Alexmot,

Are dreptate fratele cand zice :

Citat:
În prealabil postat de almaris Vezi mesajul

Biblia se studiaza pentru a gasi in ea cuvintele vietii vesnice si nu pentru a da in cap cu ea altora. Un bun crestin trebuie sa se roage pentru un ateu si pentru un eretic cum zici tu(in paranteza fie vorba, nu stiu de unde aveti pofta asta de a zice unora eretici, sectari, poate imi spune-ti si mie de unde ati invatat sau cine v-a invatat) pentru ca Dumnezeu sa-i deschida ochii, iar in acelasi timp sa ne rugam pentru noi insine care de multe ori suntem la fel de orbi.

Marturie in fata unui ateu sau necredincios se da prin viata proprie, fie rea, fie buna, si nu prin ceea ce scrie in vreo carte, fie acesta chiar Biblia.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 13.02.2010, 18:44:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

6. Și a zis Dumnezeu: "Să fie o tărie prin mijlocul apelor și să despartă ape de ape!" Și a fost așa.
7. A făcut Dumnezeu tăria și a despărțit Dumnezeu apele cele de sub tărie de apele cele de deasupra tăriei.
8. Tăria a numit-o Dumnezeu cer. Și a văzut Dumnezeu că este bine. Și a fost seară și a fost dimineață: ziua a doua."

Probabil vreunul din parinti a intepretat cum se cvine acest pasaj,poate sf Ioan Gura de Aur.
Sfintii reusesc sa vada interpretari care noua nu ne dau prin cap,si care au si un folos spiritual,nu simple comentarii asa cum incercam noi.
Dar dorinta de a stii,de a cauta aceste lucruri mi se pare fireasca.
Mai degraba ,putem visa..
Asa ca sa spun si eu o parere:
"Să fie o tărie prin mijlocul apelor și să despartă ape de ape!"
Inseamna ca la inceput totul era de un singur fel,numit aici 'apa' .Si prin ceva opus apei,'taria',apare 'despartirea' fata de unitatea initiala. Apoi despartirea aceasta are si un sens,'sub tarie' si 'deasupra tariei' .Deci nu sunt 2 parti egale. Apar 2 sensuri pe care se va dezvolta creatia ,ceea ce numim azi lumea materiala si cea cereasca.

"Tăria a numit-o Dumnezeu cer"
Din aceasta se vede ca despartirea 'cer'- 'pamant' din prima parte,nu e chiar asa cum se aude. Caci 'cer' e folosit si pentru una din cele 2 parti ,cea de 'deasupra tariei' ,dar si pentru 'taria' insasi care desparte cele 2 parti. Probabil exista un cer vazut,ceea ce vedem noi uzual cu ochii:universul stele nori etc si un cer nevazut ,lumea ingerilor.
Iar taria e un fel de poarta intre ele.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.02.2010, 16:52:46
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Apar 2 sensuri pe care se va dezvolta creatia ,ceea ce numim azi lumea materiala si cea cereasca.
Daca ar fi asa cum spui tu atunci de ce nu scrie in Facerea asa?Vezi bine ca in Facerea se spune ca apele de sub tarie sunt de fapt marile si nu vad de ce apele de deasupra tariei ar fi altceva decat ape.Nu m-ai lamurit nici tu.Multumesc!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.02.2010, 16:56:28
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexmot Vezi mesajul
Daca ar fi asa cum spui tu atunci de ce nu scrie in Facerea asa?Vezi bine ca in Facerea se spune ca apele de sub tarie sunt de fapt marile si nu vad de ce apele de deasupra tariei ar fi altceva decat ape.Nu m-ai lamurit nici tu.Multumesc!
Nu inteleg.Adica tu zici ca ar fi 2 randuri de ape?Unele de pe pamant si altele de deasupra?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.02.2010, 17:08:46
Alexmot Alexmot is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

In discutiile cu ateii foarte multi ma intreaba:"Cine este Dumnezeu si cum arata El?".Cand eu le spun ca Dumnezeu este Cel Cine este pentru ca asa i-a spus Dumnezeu lui Moise atunci ateii rad cand aud raspunsul acesta.....Eu cred ca Dumnezeu Tatal Ceresc se poate arata cui si cand vrea El intrupat ca barbat asa cum s-a aratat lui Avraam la stejarul Mamvri cand a fost insotit de doi ingeri si ei intrupati ca barbati.Voi ce credeti?Astept raspunsuri scurte si cu citate din Biblia Ortodoxa pentru ca sa putem cat mai bine sa-i lamurim ajutandu-i pe atei sa creada ca Dumnezeu exista.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biblia ortodoxa in engleza online BebeGeo Resurse ortodoxe on-line 5 13.12.2017 09:14:14
Cum argumentam ca Biblia Ortodoxa este adevarata? gabriela8 Despre Sfanta Scriptura 83 14.10.2014 20:56:50
Biblia ortodoxa - Varianta de buzunar IT Despre Sfanta Scriptura 10 27.02.2010 00:55:06
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06