Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 15.05.2010, 20:42:06
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Hai sa ne logicarim cu spor !
Vaz ca ati trecut la despicat firu' lu' paru' in shpe', din nou, iara, again, numa' ca di data asta, nu cu toporu', da cu drujba numa'...Mare plictis neninicule, mare plictis...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #132  
Vechi 15.05.2010, 20:43:25
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Cred ca se tavalesc de ras arhiconii
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #133  
Vechi 16.05.2010, 18:26:57
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de izotaurel Vezi mesajul
Eu nu inteleg un lucru. Adam si Eva nu cunosteau binele si rau. De acord ? Atunci de ce au fost pedepsiti ca au facut ceva rau ? Ei nu stiau ca fac rau, chiar daca Dumnezeu le-a zis.
E ca si cum ai pedepsi un copil de gradinita pentru ca nu stie sa rezolve o problema de liceu, defapt mai rau.

Si de ce Dumnezeu nu a vrut ca omul sa fie asemeni lui si sa traiasca vesnic ? Si mai ales de ce a facut acesti 2 pomi daca nu vroia ca omul sa-i manance desi stia dinainte ca omul va manca din pomul cunoasterii binelui de rau.

Si unde e Edenul ? Ar trebui sa fie tot pe Pamant pazit de un inger.
Si inca un lucru..ce facea diavolul in rai ?Lucifer infruntand pe Dumnezeu a fost transformat in demon si fugarit in iad,impreuna cu cei care au fost de partea lui..(se pare ca a fost o revolta serioasa in cer)
Reply With Quote
  #134  
Vechi 02.06.2010, 15:06:26
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

23. Nu vor vedea pământul pe care Eu cu jurământ l-am făgăduit părinților lor; ci numai copiilor lor, care sunt aici cu Mine, care nu știu ce este binele și ce este răul și tuturor nevârstnicilor, care nu judecă, acelora le voi da pământul, iar toți cei ce M-au amărât nu-l vor vedea; (Numeri 14)

Ce intelegeti de aici?
Reply With Quote
  #135  
Vechi 02.06.2010, 16:07:01
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
23. Nu vor vedea pământul pe care Eu cu jurământ l-am făgăduit părinților lor; ci numai copiilor lor, care sunt aici cu Mine, care nu știu ce este binele și ce este răul și tuturor nevârstnicilor, care nu judecă, acelora le voi da pământul, iar toți cei ce M-au amărât nu-l vor vedea; (Numeri 14)

Ce intelegeti de aici?
Dumnezeu le poruncise evreilor sa ia in stapanire tara Canaanului, ca EL va fi cu ei si le va da biruinta. Dar ei [anume barbatii cu putere de decizie] nu au avut incredere in Dumnezeu si au spus ca le e frica sa mearga contra locuitorilor tarii. Singurii care au spus " cu noi este Domnul. Nu vă temeți de ei!" au fost Iosua si Caleb.

Pentru ca nu au avut incredere in Dumnezeu, El s-a suparat pe ei si a jurat ca nu ii va mai ajuta in lupta, ci ii va lasa sa rataceasca prin pustie timp de 40 de ani, pana va muri generatia aceea razvratita [ cei de la 20 de ani in sus] si vor ramane doar copiii lor care pe atunci nu stiau discerne si deci nu aveau nici o putere de decizie . Iar pe langa copiii lor li s-a mai promis intrarea in tara promisa si lui Iosua si Caleb, care au avut incredere in Dumnezeu.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #136  
Vechi 03.06.2010, 13:23:58
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

DUMNEZEU ar fi putut sa nu puna acest copac in gradina Edenului ?
Omul ar mai fi putut fi ispitit atunci daca nu ar fi fost copacul ?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre uitarea binelui ionut12 Generalitati 6 27.03.2012 15:47:26
cunoasterea binelui si al raului Anna Despre Sfanta Scriptura 14 27.05.2009 02:45:16
Ce inseamna "cunoasterea binelui si a raului"? mq Generalitati 27 23.01.2007 06:11:16