Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 19.02.2018, 23:48:30
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vorbesc extrem de serios , nu mai spune zău, este e echivalentul in a te jura pe Dumnezeu .
In rest poți să spui ce vrei , dar sunt lucruri care nu se iartă, nu de mine ci de Dumnezeu.
Evită să mai apui sau să scri "zău ".
Noape bună :)
sunt o gramada de sensuri, pentru mine a fost ca un "parol" caragialian.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote
  #432  
Vechi 24.02.2018, 18:44:21
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cum sa nu? Majoritatea zdrobitoare a ateilor crede ca omul provine dintr-o Stamos-Broasca. Dar tuturor le este rusine sa o spuna franc. Si se refugiaza intr-un detaliu pe care il cred salvator: "nu e vorba chiar despre o broasca raioasa ci o broasca mai nobila care astazi nu mai exista, dar cu siguranta a existat undeva, candva".
Parca ati mai schimbat putin perspectiva. Deci nu mai e broasca, ci stramos-broasca. Eu va spun ca nici acum n-ati nimerit-o, deoarece broastele sunt doar un grup de amfibieni, e vorba de ordinul Anura, si e putin probabil ca linia evolutiva care duce la om sa fi avut tangenta cu aceste anure, mai ales ca scheletele de Reptiliomorpha (un soi de stramos comun) descoperite nu prea seamana cu cele de broasca. Cica aceste Reptiliomorpha sunt acele organisme care au un stramos comun mai apropiat de Amniota (soparle, mamifere, pasari) decat de Lysamphibia (amfibienii actuali).

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Si atunci ateii nu mai incearca sa-si mai explice ci isi iau dogmele prin credinta.
Ok, nu am nimic cu ei, dar de ce ii acuza pe credinciosi ca fac la fel?
Mai ales ca, pentru a fi ateu, iti trebuie de zece ori mai multa credinta...
Nu-i mai judecati pe atei din prisma notiunilor cu care opereaza religia. Asta desigur daca vreti sa intelegeti cum gandesc acestia. Pe ei ii doare in cot de religie si de metodele ei de cunoastere. Daca insa nu va intereseaza sa-i pricepeti, continuati in felul dumneavoastra. Nu e nicio problema.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Insa ateii doresc accepte prin credinta lucrurile fenomene demult petrecute, insa pe crestinii care fac la fel, imediat ii amendeaza. E bine, e frumos?
Nu poti accepta ceva decat daca crezi in acel lucru. Nu pot spune ca un lucru e adevarat daca nu sunt sigur de aceasta. Simpla credinta chioara n-are nicio valoare. Iar ca sa cred ceva am nevoie de niste dovezi. Nu conteaza daca un lucru s-a petrecut mai demult. Daca dovezile pentru faptul ca el a fost real sunt suficient de puternice, pot crede in el. Nu pot insa crede daca nu am dovezi. Dati-mi macar o dovada ca Dumnezeu exista si nu voi avea nicio problema sa cred in existenta sa. Nu mai multe dovezi, ci una singura e suficienta. Dar sa fie dovada, nu apa de ploaie. Daca reusiti acest lucru, veti fi primul si singurul care ati reusit acest lucru, deoarece teologii crestini s-au chinuit pana acum degeaba si nu exista niciun argument al lor despre care sa nu se fi demonstrat ca incalca legile logicii.

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Cel putin despre mine ati afirmat ca sunt "un corijent", macar ca eu nu am comis vreun atac la persoana in discutia cu dumneavoastra.
Imi cer scuze! Dar recunoasteti ca ati luat-o pe aratura atunci. Eram nervos. Inca odata, scuze!

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Iisus nu intră cu forța in viața nimanui , e alegerea fiecaruia sa-L primească sau nu :)
Ba, intra cu forta: in case, in scoli, pe strada, in buzunarele noastre din care se platesc banii negri ce intra in gaurile negre ale bisericii. Intra cu forta si e enervant cu cata agresivitate se tine scai dupa noi.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cărările pe care umbli dumneata sunt alegerea ta si numai a ta , dar asta nu-ți permit sa distrugi o Planetă precum o fac amicii dumitale prin tot felul de experiențe diabolice și apoi să afirmi ca "necazurile" le rezolvi tot dumneata cu mintea asta pe care de fapt n-o ai :)))
Ei, domnule Cristiboss, acum ati dovedit multa inteligenta si evlavie. Bravo! Daca acesta e exemplul pe care l-ati luat de la Iisus Hristosul dumneavoastra, va dati seama de ce vreau sa raman inafara religiei nervoase pe care o propovaduiti.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu la asta m-am referit , imbecilule :)
Amin! O alta raucuvantare adresata de asta data colegului Ali Baba. Injura drace, injura! Dupa mare mila ta!
Reply With Quote
  #433  
Vechi 05.04.2018, 16:07:27
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

https://bogdanduca.blog/2018/04/03/semne-si-minuni-2/
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #434  
Vechi 05.04.2018, 16:25:33
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

https://ioanflorin.wordpress.com/201...todoxa-romana/
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #435  
Vechi 05.04.2018, 21:30:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Acesta e un fel de politician de care nu prea am auzit. Textul e plin de clisee folosite de unii ecumenisti care sustin acest lucru (pana acum nu am intalnit un ortodox care sa nege Sfanta Lumina, doar ecumenisti). Si, cautand in articolele sale, banuiala mi s-a confirmat, intr-un articol de pe acel blog il elogiaza pe Billy Graham, un predicator baptist, considerandu-l chiar cel mai mare predicator din istoria crestinismului. Multi ecumenisti ortodocsi sunt doar filocatolici, respingand protesantismul, el se pare ca e din cei mai orientati pe calea credintei ecumeniste. Nu are nicio importanta ce crede.
Reply With Quote
  #436  
Vechi 05.04.2018, 21:40:17
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Pe acesta din Scotia l-am cunoscut personal, e tot un ecumenist infocat, care-i considera la fel pe toti, din toate cultele. L-am intalnit pe un blog, pana am plecat de acolo nu mi-am dat seama ca e ortodox, am crezut ca e si el baptist. Abia apoi am gasit site-ul lui si am vazut ca e aceeasi persoana, ba chiar ar fi un preot ortodox.

Motivul pentru care unii ecumenisti ortodocsi tind sa nege minunea Sfintei Lumini de la Ierusalim, in ciuda tutror evidentelor si a aceea ce spune Biserica, este, dupa aprerea mea, faptul ca aceasta minune se spune ca evidentiaza faptul ca ortodoxia e adevarata credinta in defavoarea catolicismului. Ei, fiind adeptii acestei credinte ecumeniste, nu pot accepta ca e defavorizat catolicismul, pe care ei il considera bun, aproape la fel ca ortodoxia. Plus ideile protestante, ca nu ar conta minunile prea mult, protestantii spunand asta pentru ca nu au minuni. Mai repede ar nega ce spune ortodoxia decat sa renunte la credinta lor gresita.
Reply With Quote
  #437  
Vechi 05.04.2018, 22:34:02
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Cata, il uitasi pe Petru Pruteanu: pozitia lui este clar sceptica.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #438  
Vechi 07.04.2018, 14:50:18
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cata, il uitasi pe Petru Pruteanu: pozitia lui este clar sceptica.
Desigur ca stiu ce spune si parintele Pruteanu, e una din erorile pe care le sustine. E interesant si de ce sustine asta, pentru ca povesteste chiar domnia sa. Mergand sa vada Sfanta Lumina s-a rugat sa i se aprinda si lui lumanarile singure, ca in cazul altor credinciosi. Si, cum nu s-au aprins, a considerat ca nu e veridica miununea. Se vede doar o mare mandrie, mandrie care reiese si din multele lucruri gresite pe care le sustine, diferit fata de ce sustine ortodoxia.
Reply With Quote
  #439  
Vechi 07.04.2018, 15:08:49
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Unde spune asta? Sunt tare curios.
Reply With Quote
  #440  
Vechi 07.04.2018, 15:12:27
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Sfânta Lumină 2018: https://www.youtube.com/watch?v=hBR_EVf-Xow&t=1h25m45s
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lumina sfanta de la Ierusalim mihai_1991 Intamplari adevarate 195 05.05.2011 23:34:45
Lumina de la Ierusalim Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 0 03.04.2010 16:04:00
Sfanta Lumina de la Ierusalim ileana61 Despre Biserica Ortodoxa in general 40 17.01.2009 17:56:11