Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.05.2010, 19:22:50
maxx2000ro
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Serios

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
ar trebui intrebati grecii
ei doneaza Muntelui Athos ,de la aur la sfintele icoane..pana la hoteluri ,pe care le administreaza parintii de acolo.
Atunci ar putea si parinteii sa scoata ceva de la saramura si sa ajute statul elen....
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.05.2010, 19:25:51
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maxx2000ro Vezi mesajul
Atunci ar putea si parinteii sa scoata ceva de la saramura si sa ajute statul elen....
Ihi, ihi, s' dup'aia chindie iara pi elini ai...matu' druga s' burta'n soare ai, s'un uzo cu ghiata, ai...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.05.2010, 19:35:47
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit raspuns

Indiferent ce ti se intampla in viata, cat il porti pe Dumnezeu in suflet, nu poti sa fii incercat decat de fericire.Fa doar fapte bune, nu astepta rasplata pentru ele, iar fericirea vine singura, caci mai fericit este a da, decat a lua.Nu te intrista pentru cei care iti gresesc, o fac involuntar, fara sa stie prea multe.Ajuta-i cu un sfat, daca il primesc, dar fa-o discret, fara a deranja.Ortodox fiind, nu ma poate incerca decat fericirea.Vrei bine, trebuie sa faci bine, fii darnic, milostiv chiar si cu un sfat bun. Ignora rautatea, raspunde cu un zambet chiar si pentru micile rautati. Darurile Domnului vor fi multe si de nepretuit. Important este sa nu -l parasim pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 03.05.2010, 19:37:19
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Ma consider o persoana fericita, dar numai si numai din perspectiva lui Dumnezeu.Crede cu toata fiinta ta in Dumnezeu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 03.05.2010, 20:16:16
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Indiferent ce ti se intampla in viata, cat il porti pe Dumnezeu in suflet, nu poti sa fii incercat decat de fericire.Fa doar fapte bune, nu astepta rasplata pentru ele, iar fericirea vine singura, caci mai fericit este a da, decat a lua.Nu te intrista pentru cei care iti gresesc, o fac involuntar, fara sa stie prea multe.Ajuta-i cu un sfat, daca il primesc, dar fa-o discret, fara a deranja.Ortodox fiind, nu ma poate incerca decat fericirea.Vrei bine, trebuie sa faci bine, fii darnic, milostiv chiar si cu un sfat bun. Ignora rautatea, raspunde cu un zambet chiar si pentru micile rautati. Darurile Domnului vor fi multe si de nepretuit. Important este sa nu -l parasim pe Dumnezeu.
Teoretic este foarte ușor. Dacă atunci când cineva te rănește cu sau fără intenție răspunzi politicos,îți ceri iertare sau pur și simplu îl ignori oricât de sporit duhovnicește ai fi (mă refer la mireni obișnuiți și nu la sfinți) te doare!

Tu reușești să faci toate acestea? Eu nu deși mă străduiesc din răsputeri.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 03.05.2010, 20:33:58
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Teoretic este foarte ușor. Dacă atunci când cineva te rănește cu sau fără intenție răspunzi politicos,îți ceri iertare sau pur și simplu îl ignori oricât de sporit duhovnicește ai fi (mă refer la mireni obișnuiți și nu la sfinți) te doare!

Tu reușești să faci toate acestea? Eu nu deși mă străduiesc din răsputeri.
Nici mie nu-mi reuseste pe moment, Dorina. Dar daca ma infranez de la a-i spune respectivului "vreo doua" exact dupa ce comite fapta, timpul transforma resentimentele pe care le nutresc in indiferenta iar mai apoi ajung sa inteleg de ce a procedat asa. Si chiar daca nu ajung sa pun degetul pe motivele sale, macar zic in gandul meu ca n-a stiut ce face si ca Domnul ii stie mai bine intentiile.
Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 03.05.2010, 21:52:53
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinna01 Vezi mesajul
ma intrebam daca exista oameni fericiti sau impliniti nu numai sufleteste dar si asa lumeste,adica sa nu-ti lipseasca cele de trebuinta,esentiale...

am rugamintea sa raspunda doar cei sinceri nu vreau raspunsuri speciale pt forumul asta de profil:)))
fericit=multumit de tine in relatie cu ceilalti dar si cu Dumnezeu
Da,exista,si sunt multi doar ca ne trebuie ochi buni ca sa vedem cele bune.Toate cele bune si tie!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 03.05.2010, 22:48:03
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Cuvantul fericire in sine are intelesuri diferite pentru oameni diferiti.
Eu, cand spui fericire, ma gandesc la pace sufleteasca. Impacare cu viata, soarta, incercarile randuite de Dumnezeu, etc. Liniste chiar cand esti "provocat" de ceilalti.
Impacare chiar cu tine insuti.
Acestea la modul ideal.. Practic, da-mi Doamne macar o farama!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 03.05.2010, 23:21:45
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

  • ,,1. Vazand Iisus multimile, S'a suit in munte: si sezand El, au venit la Dansul ucenicii Sai

  • 2. Si, deschizandu-Si gura, ii invata, zicand:
  • 3. "Fericiti cei saraci cu duhul 1, ca a lor este imparatia cerurilor.

  • 4. Fericiti cei ce plang, ca aceia se vor mangaia.

  • 5. Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul.

  • 6. Fericiti cei ce flamanzesc si inseteaza de dreptate, ca aceia se vor satura.

  • 7. Fericiti cei milostivi, ca aceia se vor milui.

  • 8. Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.

  • 9. Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.

  • 10. Fericiti cei prigoniti pentru dreptate, ca a lor este imparatia cerurilor.

  • 11. Fericiti veti fi cand din pricina Mea va vor ocari si va vor prigoni si, mintind, vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra.

  • 12. Bucurati-va si va veseliti, ca plata voastra multa este in ceruri, ca asa i-au prigonit pe profetii de dinaintea voastra.

Fericire crestinului este sa faca voia lui Dumnezeu. Fericirea adevarata (cea duhovniceasca) se asociaza cu sfintenia. Dar chiar si in acest caz, momentele de fericire alterneaza cu momente de lupta cu fortele raului. Razboiul nevazut este destul de dur si fara smerenie nimeni nu face nicio isprava. Fortele raului se pot manifesta si prin oameni carora Dumnezeu le ingaduie sa ne smerereasca. Daca pricepem la timp ca prin fiecare intamplare neplacuta Dumnezeu ne da cate o lectie, ne apropiem incet si sigur de El si invatam sa fim fericiti cu adevarat.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 04.05.2010, 00:10:34
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
  • ,,1. Vazand Iisus multimile, S'a suit in munte: si sezand El, au venit la Dansul ucenicii Sai

  • 2. Si, deschizandu-Si gura, ii invata, zicand:
  • 3. "Fericiti cei saraci cu duhul 1, ca a lor este imparatia cerurilor.

  • 4. Fericiti cei ce plang, ca aceia se vor mangaia.

  • 5. Fericiti cei blanzi, ca aceia vor mosteni pamantul.

  • 6. Fericiti cei ce flamanzesc si inseteaza de dreptate, ca aceia se vor satura.

  • 7. Fericiti cei milostivi, ca aceia se vor milui.

  • 8. Fericiti cei curati cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.

  • 9. Fericiti facatorii de pace, ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.

  • 10. Fericiti cei prigoniti pentru dreptate, ca a lor este imparatia cerurilor.

  • 11. Fericiti veti fi cand din pricina Mea va vor ocari si va vor prigoni si, mintind, vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra.

  • 12. Bucurati-va si va veseliti, ca plata voastra multa este in ceruri, ca asa i-au prigonit pe profetii de dinaintea voastra.

Fericire crestinului este sa faca voia lui Dumnezeu. Fericirea adevarata (cea duhovniceasca) se asociaza cu sfintenia. Dar chiar si in acest caz, momentele de fericire alterneaza cu momente de lupta cu fortele raului. Razboiul nevazut este destul de dur si fara smerenie nimeni nu face nicio isprava. Fortele raului se pot manifesta si prin oameni carora Dumnezeu le ingaduie sa ne smerereasca. Daca pricepem la timp ca prin fiecare intamplare neplacuta Dumnezeu ne da cate o lectie, ne apropiem incet si sigur de El si invatam sa fim fericiti cu adevarat.
Ai inceput bine Antonia dar ai sfirsit iar, ca de obicei, in a incepe o cruciada cu fortele RAULUI?

De unde le scoti sora? din burta?
Mai uite-te o data , unde vezi tu in fericiri lupta inversunata cu raul ca " este destul de dura si fara smerenie nu face nimeni nici o isprava"...unde vezi tu asta in predica blinda a Mintuitorului.
..Doamne, atita imaginatie si inchipuire, fantezie si lupta cu himere, efectiv din burta, eu nu am mai vazut!

..singura parte este cea cu "prigoniti"..dar si acolo NUMAI PENTRU DREPTATE! nu asa inchipuiti.
Hai sa ne prigonim din lipsa de preocupari si sa facem pe pacatosii si suferinzii, vai, vai, vai?

Revenind la intrebarea initiala a topicului, nimeni nu a inteles ca de fapt asta voia sa stie persoana care a intrebat:
Daca exista si crestin care sa fie fericit si fara sa se "autoflageleze" de cit de pacatos este si de asemenea daca poti fi crestin fericit si fara dogma indumnezeirii prin suferinta care este o inventie...priveste din nou Fericirile!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fericiti cei curati cu inima Adrianna Despre Sfanta Scriptura 17 22.10.2012 21:45:51
Fericiti cei ce plang... 14carol06 Generalitati 10 03.08.2010 10:22:29
Spiritualitatea ne face fericiti silverstar Generalitati 31 28.01.2009 23:33:29
fericiti mucenici marria Generalitati 0 08.03.2008 11:33:00